Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Mieszacza Czy Pompa Co


sztoff

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Szykuję się do podłączania kabelków do modułu wykonawczego w moim ecoMAXie.

Rozczytałem sobie instrukcję i dopadły mnie wątpliwości.

 

Pompę za zaworem czterodrogowym na zasilaniu obiegu grzejnikowego podłaczyć pod zaciski pompy mieszacza czy pompy CO?

 

Trochę się w tym pogubiłem bo nic nie naprowadziło mnie na jednoznaczną odpowiedź, zgłupiałem jednym słowem.

 

W załączniku projekt mojej instalacji, z zaznaczoną pompą.

 

Prosze o jakieś wyjaśnienia jeśli ktoś spotkał się z tym sterownikiem.

 

Pozdrawiam

post-13724-1294324939_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze mogę spróbować, przedtem wolę jednak wiedzieć i czuć czemu tak a nie inaczej.

 

Podłączenie się pod jedną lub drugą pompę zmienia całkowicie charakterystykę pracy układu, więc próbuję się dowiedzieć czemu takie namięszanie pojęć w instrukcji. Przecież mogę mieć jeszcze pompę na obiegu kotłowym, więc która to będzie? Poza tym uwaga z opisu działania: "pompa mieszacza i siłownikmieszacza zaczynają pracę bez względu na wartość parametru temperatury załączenia pompy CO." Czyli gdzieś ta pompa CO może być upchana oprócz pompy mieszacza. Na schematach pompa za zaworem czterodrogowym to pompa mieszacza, na schemacie z termostatycznym zaworem trójdrogowym pompa na powrocie to pompa CO. Więc jednak jest jakaś różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na tych schematach są 2 różne układy pracy na 1 - typowy obieg otwarty CO + CWU - pompa oznaczona jako pompa mieszacza, na 2 - układ z wymiennikiem i tam pompa jest oznaczona jako pompa CO

 

Jeżeli masz taki sterownik to podłącz jak chcesz moim zadaniem to to samo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie to samo. Gdyby było to samo to nie było by podziału na pompę mieszacza i pompę CO i nie było by dwóch oznaczonych wyjść na sterowniku.

 

Podłączona pompa mieszacza pracuje bez względu na temperaturę załączenia pompy CO czyli 40 stopni. Więc już jest jakiś inny determinant pompy. Pompę CO natomiast możemy ustawiać następującymi parametrami: temperatura załączenia pompy, czas postoju pompy, postój pompy przy priorytecie CWU.

Więc zasadnicze różnice są, tylko niech mi ktoś wytłumaczy po co i dlaczego.

 

Myślę że producent wiedział co robi i dlatego umieścił w schemacie z zaworem 4D właśnie pompę mieszacza a nie CO.

 

Przeglądając inne schematy dochodze do wniosku że pompa CO ma tylko za zadanie ochrone kotła przed roszeniem, i zawsze umieszczana jest przy instalacji z zaworem 3D. W takiej instalacji czy to z obiegiem grzejnikowym, czy z podłogówką, czy z tym i z tym, pompy mieszacza zawsze są na układzie grzewczym natomiast pompa CO na powrocie przy piecu.

Być może również zdała by egzamin na krótkim obiegu kotłowym przy zaworze 4D kiedy grawitacyjnie mały obieg nie wydala.

 

Czy naprawdę nikt nie miał do czynienia z tym sterownikiem?

 

Czy ktoś ma piecyk z tym sterownikiem.?

Dodam że u mnie to Lazar eko-perfekt automat.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to po co w taki razie zatrzymywać pompę kotłową przy grzaniu CWU czy przy zadziałaniu termostatu pokojowego?

a już zupełnie nie rozumiem dlaczego miała by stać przy rozgrzewaniu kotła do 40C

 

 

te dwie pompy to w zasadzie jest to samo, z małymi różnicami

przy włączonym sterowniku "Stop" pompa CO stoi, pompa mieszacza chodzi

pracuje też przy rozgrzewaniu kotła, bo zawór jest zamknięty

CWU i termostat nie mają na nią wpływu

przy awaryjnym schładzaniu i tak chodzą obydwie aż do śmierci:)

różnią się tym, że nad CO masz większą kontrolę i kontrolkę na panelu gdy działa, pompa mieszacza działa cały czas gdy włączony sterownik

Wybierz sobie jaką chcesz, a taką będziesz miał, jak się nie spodoba podłącz do innego gniazda i też będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad24 masz rację. Może w swej niedoścignionej mądrości konstruktorzy tego sterownika chcieli zapobiec ewentualnemu zamarznięciu instalacji podczas postoju kotła. Ale rodzi się następne pytanie- co z wygaszonym kotłem schładzanym np. przez ciąg kominowy czy nie zamarznie? Trudno powiedzieć co autor miał na myśli. Montowałem piece z takimi sterownikami i pompy podłączałem zgodnie z opisem tyle że na zasilaniu pomp mieszacza dawałem wyłączniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad24 i yozik, no właśnie chodzi o to że jak pomyśleć trochę dłużej o tych pompach rodzą się kolejne pytania.

 

Ale Vlad24, tak jak piszesz w trybie STOP zostaje wyłączona pompa CO, także CWU,dmuchawa i podajnik ale mieszacz i pompa mieszacza nie.

Ostrzeżenie od producenta: WYŁĄCZONA POMPA CO POWODUJE WZROST TEMPERATURY KOTŁA!.

Idąc tym tropem logiczne się wydaje że pompa mieszacza która jest na obiegu grzewczym i mieszacz dalej pracują, zapewnia to odbiór ciepła z kociołka który zapewne jeszcze bedzie długo kumulował ciepło które trzeba odebrać.

Nie wiem jeszcze jak zachowuje się sterownik w przypadku chwilowego zaniku napięcia, czy po powrocie napięcia pompy i mieszacz ruszą. Jeśli okaże się że po tym piec automatycznie przechodzi w tryb STOP do ponownego ręcznego uruchomienia i tylko POMPA MIESZACZ i mieszacz działają dalej, wybór staje się jasny...

 

Dyskutując tu z Wami zmuszając mój mózg do działania coraz bardziej jestem jednak przekonany do pompy mieszacza tak jak jest na schemacie.

 

Pokombinujmy jeszcze dalej Panowie a rozpracujemy sterownik od podszewki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygaszanie kotła powinno się odbywać w ten sposób, że zgarniasz cały żar do popielnika dop. wtedy stop. Jak zostawisz to może się zapalić, a może i nie, ale nie o to chodzi by to sprawdzać tylko minimalizować ryzyko. Jak nie będzie żaru nie będzie wzrostu temp kotła i nie będzie potrzeby jego odprowadzenia. Robisz to w 1 min i już cie nie ma w kotłowni. Z pompą mieszacza to rozumiem chcesz poczekać aż wystudzi kocioł.

Po zaniku prądu powraca w stan w którym był przed zanikiem, kalibruje zawór i dalej jazda.

Po termostacie jak go będziesz używał też nie musi być wylaczana pompa bo wystarczy obniżenie na zaworze, a dla cwu ew podwyższenie temp kotła.

Tak jak pisałem raczej nic nie zyskujesz i nic nie tracisz podłączając jedna czy drugą pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że producent dokładnie nie opisał tych możliwości podłączenia jednej pompy jak i drugiej. Pozostaje metoda prób i błędów, podejrzewam że jak rozpalę w kociołku sytuacja zacznie się klarować.

Myślałem że ktoś już ma doświadczenie z tym sterownikiem, i nie chodzi tu o instalatorów tylko użytkowników. Instalator zwija manele i koniec. Cała reszta tematu zostaje na głowie domownika niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowiczów , może ta lektóra was zainteresuje

http://www.sas.busko.pl/pl/images/stories/...R1_DTR_2010.pdf

 

miłe 54 strony opisu sterownika a czy się sprawdzi w działaniu to się okaże w lutym jak wstawimy kociolek SAS ECO ze ster. eco MAX_800

TO SIĘ POCHWALE A MA ON PRACOWAĆ Z TAKĄ KOTŁOWNIĄ

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...amp;#entry69649

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.