Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielacz Do Podlogowki Z Pompa Bez Mieszacza?


marcinjastrzebski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Potrzebuje znowu Waszej pomocy przy ogrzewaniu podlgowym.

Ogrzewanie z pompa ciepla.

Okolo 180m2 podlogowki. Rurki z malym odstepem, okolo 10cm

 

3 rozdzielacze.

Parter 10 petli

poddasze uzytkowe 10 petli

polpietro do 1 pomiezczenia - 4 petle

 

Na dole przy pompie ciepla zamontowana na powrocie pompa obiegowa, Wilo RL-25/7.5

Rozdzielacze z przeplywomierzami.

Problem: Nie jestem w stanie uzyskac docelowych przeplywow w kilku petlach na poddaszu i 2 pomieszczenia sa wyraznie chlodniejsze.

Dol i polpietro maja rowne przeplywy na poziomie 1l/m i tu jest OK. Nawet jak zamkne calkowicie przyplyw w dwoch nizszych rozdzielaczach, to na gorze wiele sie nie poprawaia.

W kilku petlach na gorze ledwo 0.5 l/min.

 

Jak z tym zawalczyc. Wymyslilem, ze do rozdzielacza na pietrze doloze mniejsza pompe obiegowa.

Ale wszystkie dostepne w handlu rozdzielacze z pompa sa z mieszaczem. Ale mi pompa ciepla produkuje wode o temp 35 ktora moge bezposrednio w podloge wtloczyc, wiec zadnego mieszacza nie potrzebuje. Dodatkowo jest to uklad zamkniety.

 

Jak to zrobic? Bede wdzieczny za jakies podpowiedzi/zdjecia/przyklady.

Czy mam poprostu na rurze powrotnej przy wyjsciu z rozdzielacza zamontowac pompe obiegowa?

Zwlaszcza ze wolabym nie wymieniac calego rozdzielacza.

 

 

 

dzieki,

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, calosc robiona przez jedna firme.

Teraz jak wszystko pozalewane to wogole nie ma o czym gadac.

Fakt jest taki, ze opory sa w tym na tyle duze, ze pojedyncza pompa na dole nie daje rady za bardzo.

 

I pytanie moje ogranicza sie w zasadzie do tego, jak zamontowac pompe obiegowa na tym jednym rozdzielaczu i czy jakos sie ona nie pogryzie z ta ktora jest na dole.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt jest taki, ze opory sa w tym na tyle duze, ze pojedyncza pompa na dole nie daje rady za bardzo.

 

I pytanie moje ogranicza sie w zasadzie do tego, jak zamontowac pompe obiegowa na tym jednym rozdzielaczu i czy jakos sie ona nie pogryzie z ta ktora jest na dole.

 

Witam

Najpierw należ zamknąć dolne rozdzielacze ( chyba możesz to zrobić) i spróbować ustawić przepływy na pozostałym rozdzielaczu.

 

Jeżeli to będzie działać, to można pomyśleć o mocniejszej pompie do pracy z całym układem, wymienić tą co masz na mocniejszą lub dołożyć drugą na zasilaniu.

Oczywiście obie pompy muszą pracować równolegle, ale większy przepływ może powodować hałasy w rurach.

 

Innym sposobem jest wymiana rur zasilających rozdzielacze na większe przekroje, lub dołożenie osobnego zasilania do rozdzielacza na piętrze

 

Dodatkową pompę , którą chcesz zamieścić, możesz chyba zmieścić w skrzynce rozdzielacza. Musi być ona załączana razem z pompą główną.

 

Ja u siebie ustawiałem podłogówkę poczynając od najdalszych obwodów, z lekką korektą w miarę uruchamiania poszczególnych pętli.

Posiadam mieszacz w kotłowni z pompą, bez pomp w rozdzielaczach ( 2 poziomy, 155m2 pompa Alfa2 Grundfosa)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.