Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rozdzielacz Do Podlogowki Z Pompa Bez Mieszacza?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   marcinjastrzebski

marcinjastrzebski

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 03 styczeń 2011 - 11:33

Witam,

Potrzebuje znowu Waszej pomocy przy ogrzewaniu podlgowym.
Ogrzewanie z pompa ciepla.
Okolo 180m2 podlogowki. Rurki z malym odstepem, okolo 10cm

3 rozdzielacze.
Parter 10 petli
poddasze uzytkowe 10 petli
polpietro do 1 pomiezczenia - 4 petle

Na dole przy pompie ciepla zamontowana na powrocie pompa obiegowa, Wilo RL-25/7.5
Rozdzielacze z przeplywomierzami.
Problem: Nie jestem w stanie uzyskac docelowych przeplywow w kilku petlach na poddaszu i 2 pomieszczenia sa wyraznie chlodniejsze.
Dol i polpietro maja rowne przeplywy na poziomie 1l/m i tu jest OK. Nawet jak zamkne calkowicie przyplyw w dwoch nizszych rozdzielaczach, to na gorze wiele sie nie poprawaia.
W kilku petlach na gorze ledwo 0.5 l/min.

Jak z tym zawalczyc. Wymyslilem, ze do rozdzielacza na pietrze doloze mniejsza pompe obiegowa.
Ale wszystkie dostepne w handlu rozdzielacze z pompa sa z mieszaczem. Ale mi pompa ciepla produkuje wode o temp 35 ktora moge bezposrednio w podloge wtloczyc, wiec zadnego mieszacza nie potrzebuje. Dodatkowo jest to uklad zamkniety.

Jak to zrobic? Bede wdzieczny za jakies podpowiedzi/zdjecia/przyklady.
Czy mam poprostu na rurze powrotnej przy wyjsciu z rozdzielacza zamontowac pompe obiegowa?
Zwlaszcza ze wolabym nie wymieniac calego rozdzielacza.

dzieki,
marcin
  • 0

#2 OFFLINE   yozik

yozik

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 461 postów

Napisano 03 styczeń 2011 - 21:29

Trudno wyrokować coś na odległość. Może niestaranny montaż OP- załamane rury, zgniecione. Czy wszystkie pętle układali ci sami ludzie?
  • 0

#3 OFFLINE   marcinjastrzebski

marcinjastrzebski

Bywa od czasu do czasu

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 03 styczeń 2011 - 21:37

Tak, calosc robiona przez jedna firme.
Teraz jak wszystko pozalewane to wogole nie ma o czym gadac.
Fakt jest taki, ze opory sa w tym na tyle duze, ze pojedyncza pompa na dole nie daje rady za bardzo.

I pytanie moje ogranicza sie w zasadzie do tego, jak zamontowac pompe obiegowa na tym jednym rozdzielaczu i czy jakos sie ona nie pogryzie z ta ktora jest na dole.

marcin
  • 0

#4 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 7319 postów

Napisano 03 styczeń 2011 - 23:17

Fakt jest taki, ze opory sa w tym na tyle duze, ze pojedyncza pompa na dole nie daje rady za bardzo.

I pytanie moje ogranicza sie w zasadzie do tego, jak zamontowac pompe obiegowa na tym jednym rozdzielaczu i czy jakos sie ona nie pogryzie z ta ktora jest na dole.

Witam
Najpierw należ zamknąć dolne rozdzielacze ( chyba możesz to zrobić) i spróbować ustawić przepływy na pozostałym rozdzielaczu.

Jeżeli to będzie działać, to można pomyśleć o mocniejszej pompie do pracy z całym układem, wymienić tą co masz na mocniejszą lub dołożyć drugą na zasilaniu.
Oczywiście obie pompy muszą pracować równolegle, ale większy przepływ może powodować hałasy w rurach.

Innym sposobem jest wymiana rur zasilających rozdzielacze na większe przekroje, lub dołożenie osobnego zasilania do rozdzielacza na piętrze

Dodatkową pompę , którą chcesz zamieścić, możesz chyba zmieścić w skrzynce rozdzielacza. Musi być ona załączana razem z pompą główną.

Ja u siebie ustawiałem podłogówkę poczynając od najdalszych obwodów, z lekką korektą w miarę uruchamiania poszczególnych pętli.
Posiadam mieszacz w kotłowni z pompą, bez pomp w rozdzielaczach ( 2 poziomy, 155m2 pompa Alfa2 Grundfosa)

Pozdrawiam
  • 0

#5 OFFLINE   Wilq7

Wilq7

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 sierpień 2011 - 07:56

Witam

A napewno masz odpowietrzony poprawnie układ?
  • 0