Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niedopalony Wegiel


marekreal

Rekomendowane odpowiedzi

Posteruj czasem podawania w stosunku do przerwy w podawaniu, bo tu leży przyczyna - za dużo Ci podajnik pcha węgla.

 

Najlepiej ustaw sobie jakiś czas podawania - np 10 sek i go nie zmieniaj, a reguluj czasem przerwy - nie wiem jaki masz opał, ale zacznij od np 45 sek i zobaczysz co się będzie działo.

 

Jak dalej grudki czarnego węgla, to wydłuż przerwę o 3-4 sek i dalej obserwuj.

 

jak dojdziesz do szarego proszku, to będzie znaczyło, że osiągnąłeś dobre ustawienia do aktualnie stosowanego opału.

 

Jak okaże się, że żar schował się gdzieś głęboko do palnika - jest niżej niż poprzednio - to węgla idzie za mało i wypala się szybciej, niż podajnik zdąży go podać - wtedy zmniejszyć przerwę, a ręcznie podepchać trochę opał włączając podajnik na kilkanaście - kilkadziesiąt sek.

 

Po zmianie opału najpewniej jazda zacznie się od nowa :-), ale już będziesz miał wprawę.

 

pozdr

robercik-us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.sorki ze chcialem porady a tak malo o kotle napisalem

a wiec mam kociol reco mix 35 kw,pale nim od pazdziernika i nie moge na niego narzekac,raz sie tylko wylaczyl bo chcialem dobrze wyczyscic,zawleczki nie zrywa,pale ekogroszkiem o dobrych parametrach bo robilem z niego proby w zakladowym laboratorium,do tej pory jechalem na ustawieniach fabrycznych,ale przy wiekszych mrozach i silnym wietrze nie dochodzil do zadanej temperatury,na retorcie robily sie spieki i duzo niedopalonego wegla,fabryczne ustawienia to pompa co 20 na 3 biegu,wegiel 26,dmuchawa 25,histereza 5 i przewyzszenie 5

teraz zeszlem na parametry podane wyzej i osiaga predko temperature,dlugo ja trzyma tylko masa wegla wyrzucona i niedopalona w popielniku,chce nadmienic ze na ruszcie awaryjnym mam ulozone od tygodnia 3 cegly szamotowe ktore wg mojej obserwacji powoduja szybsze dojscie do zadanej temp.i dluzej utrzymuja temp,tak wiec problem mam tylko by otrzymac popiol w popielniku a nie wegiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

.........3 cegly szamotowe ktore wg mojej obserwacji powoduja szybsze dojscie do zadanej temp.i dluzej utrzymuja temp.............

 

Już chciałem Ci „dowalić” na forum muratora nad zachwytem Twojego kotła i super tuningiem kotła R-eco. Ale na tamtym forum będę wyrażał swoje żale do serwisu KOTŁÓW R-eco a na tym możemy porozmawiać merytorycznie.

 

Jak byś tam do środka wsadził „STO” kilogramów złomu to z pewnością uzyskał być lepsze rezultaty.

 

Zaletą tych cegieł szamotowych nie jest akumulacja energii cieplnej, chociaż na pewno pewną część energii w swojej masie absorbują, ale wymuszenie ruchu spalin w pobliżu wymiennika.

 

To tyle. Jak nie rozumiesz to poczytaj posty kolegi Heso, którego przy okazji pozdrawiam.

 

Jak będę miał większą chwile czasu to opisze moje modyfikacje tego kotła.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Pana Andrzeja

mam nadzieje ze znajdzie Pan czas i podpowie nowicjuszowi jak okełznac Reco mixa,choc ja dalej bede twierdzil ze ten piec w porownaniu z kotlami sasiadow i znajomych z pracy i tak radzi sobie niezle.

a ustawienie cegiel szamotowych wg mnie oczywiscie wyraznie pomaga bo widze to w czasie dojscia do zadanej temperatury,jej podtrzymania,oraz zuzyciu opalu,

z niecierpliwoscia czekam na wskazowki jak pozbyc sie spiekow i niedopalonego wegla bo to glownie teraz moja bolaczka,pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

....mam nadzieje ze znajdzie Pan czas ..................

 

No to będę trochę uszczypliwy, a czy do serwisu KOTŁÓW R-eko przedzwoniłeś?. ( z pewnością domyślisz się co mam na myśli )

Marek ja do Ciebie nic nie mam, ale trochę denerwują mnie osoby, które na wszystkich forach ogłaszają jaki to super sprzęt kupiły a po paru dniach proszą o poradę jak go ujarzmić. No dobra temat zamykamy podstarzały jestem i marudny.

 

Twojego palnika nie znam, więc Ci nie mogę nic konkretnego poradzić.

Sterownika takiego jak Ty także nie posiadam, ale tu parę informacji mogę podać.

 

Programiści tego sterownika pozostawili użytkownikowi tylko trzy parametry do ustawienia, pomijając czas przedmuchu.

 

1 – pozycja „WĘGIEL” oznacza wartość opałową tego co wrzucasz do zasobnika

2 – pozycja „POMPA” oznacza wydajność pompy zastosowanej w układzie CO

3 – pozycja „DMUCHAWA” oznacza ilość podawanego powietrza

 

Cykl w tym sterowniku wynosi 30 sekund.

 

Dla zrozumienia działania idei tego sterownika proponuje nazwę pozycji „POMPA” zamienić na nazwę „MOC KOTŁA”

 

Od razu zastrzegam iż nie podam Ci gotowego rozwiązania Twojego problemu tylko suche informacje. Wnioski musisz wyciągnąć SAM.

 

 

Prawie każdy z tych parametrów ma wpływ na inny.

 

I tak obniżając parametr WĘGIEL

1: - zwiększa się automatycznie wydajność dmuchawy, z tym iż parametr ustawiony w pozycji DMUCHAWA pozostaje bez zmian. Wydajność dmuchawy zwiększa się przy zmniejszaniu parametru WĘGIEL do mniej więcej wartości WĘGLA „10” potem zaczyna maleć lub pozostaje na tym samym poziomie ( trudno mi to stwierdzić bez odpowiednich pomiarów ).

2: - zwiększa się automatycznie czas podawania opału w cyklu 30 sekundowym. ( np: podawanie 4sek. to czas przerwy 26 sek., podawanie 7 sek. to czas przerwy 23 sek.)

 

Oczywiście zwiększając parametr WĘGIEL sytuacja będzie odwrotna, ale tak na OKO to do parametru „40”, potem albo zmiany bardzo małe lub wcale ich niema. ( nie zagłębiałem się tak intensywnie )

 

„MOC KOTŁA”

1: - zmniejszając ten parametr automatycznie zmniejszamy podawanie opału ( najmieszy czas podawania opału jaki zmierzyłem to 2 sek. ). Zwiększając parametr – wiadomo odwrotnie.

2: - nie jestem pewny czy są jakieś zmiany w wydajności dmuchawy. Na OKO nie stwierdziłem, ale mogę się mylić i logika podpowiada mi iż na pewno się mylę.

 

„DMUCHAWA”

Nie stwierdziłem, że wpływa na pozostałe parametry, ale mogę się mylić.

 

 

Sterownik sam automatycznie zmienia sobie te parametry, szczególnie ilość podawanego opału jeżeli jest dużą różnica pomiędzy temperaturą zadaną a aktualną. To akurat nie powinno dziwić, szczególnie jak czytamy o tych super sterownikach PID. Gdy różnica temperatur się zmniejsza to sterownik przechodzi na mniejsze podawanie opału, co można zaobserwować na wyświetlaczu skupiając się na wartości moc kotła.

 

ALE, ALE w tym kotle i sterowniku jest jeszcze jeden HACZYK. Co najgorsze, odnoszę wrażenie iż nie wiedzą o tym instalatorzy tych kotłów, albo ignorują to. ( stawiam na to PIERWSZE )

HACZYK to temperatura powrotu. Im większa różnica pomiędzy temperaturą wyjścia a powrotu to kocioł pracuje z WIĘKSZĄ MOCĄ, niekiedy niepotrzebnie.

1: - Drobną korektę można zrobić poprzez zaizolowanie termiczne rury powrotnej na której zamocowany jest czujnik temperatury. Instalatorzy zawsze mocują go na powierzchni rury opaską.

2: - Większą korektę można zrobić mocując czujnik temperatury powrotu na CIEPLEJSZĄ rurę.

Oczywiście pomijam tu fakt zainstalowania zaworu mieszającego lub pompy obiegowej kotła.

 

To tyle. Życzę owocnych doświadczeń. Najpierw przemyśl to co napisałem, potem zmień ustawienia, nie zaglądaj co 5 minut do kotła , idź z kumplami na PIWO albo z małżonką do KINA.

 

A przede wszystkim NIE PRZEJMUJ się tym iż kocioł szybko dochodzi do temperatury i długo jest na podtrzymaniu. Kocioł ma efektywnie spalić to co mu nasypiesz do zasobnika, nawet jakby nie wyłączał się przez 24 godz. na dobę.

Najlepiej wyrzuć wszystkie termometry z domu, nie sugeruj się tym iż temperatura spadła Ci o 1 stopień. Ty masz odczuwać komfort cieplny w domu, cokolwiek to znaczy.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dziekuje za poswiecony czas i fachowe uwagi i porady

cos w tym jest ze nie wazne jak predko kociol dochodzi i jak dlugo podtrzymuje skoro wyrzuca duzo wegla po za retorte,w tej nocy wszystkie moje doswiadczenia i uwagi z poprzednich 3 mscy poszly w zapomnienie bo na pietrze gdzie mieszkaja tesciowie prawie by wymarzli,i znow zaczynam od poczatku,najlepiej chyba od ustawien fabrycznych,potem zaczne regulowac tylko jednym parametrem,moze na razie tylko weglem,bo juz nie chodzi mi o ilosc spalongo wegla ale o to by go daremno nie wyrzucac niedopalonego,to jest moj najwiekszy problem,dziekuje i jeszcze raz pozdrawiam,jak by sie cos Panu nasunelo i moglo mi pomoc to prosze o podpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

......najlepiej chyba od ustawien fabrycznych,potem zaczne regulowac tylko jednym parametrem,moze na razie tylko weglem.......

 

 

Widzę iż zaczynasz rozumieć na czym polega regulacja nastaw tego kotła.

Coś tam nastaw i nie zaglądaj do kotła. Przyjdź do kotłowni za godzinę, potem możesz pomyśleć w którą stronę skorygować.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Pana Andrzeja

moje ustawienia staram sie korygowac i oceniac po ok. 24 godzinach,przez ten czas tylko patrze czy kociol nie gasnie,najgorsze jest to ze jak czlowiekowi wydaje sie ze juz opanowali ustawil i osiagnal zakladany cel to otwiera popielnik a tam dalej bez zmian,czyli duzo niedopalonego weglo-koksu,i wszystko na nowo.

odezwe sie jak cos mi sie uda osiagnac i poinformuje o tym,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.