Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co + Cwu I Prośba O Uwagi


JanekM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałbym mieć dobrze zrobioną instalację hydrauliczną i ze względu na to od jakiegoś tygodnia staram się do edukować w tym zakresie za pomocą internetu a teraz piszę tu na forum. Niestety każda instalacja jest inna o czym wcześniej nie miałem pojęcia, wydawało mi się że to będzie takie proste...

Do rzeczy, stworzyłem własny schemat, za wszelkie uwagi będę bardzo wdzięczny. Zdaje sobie sprawę że pewnie nie jest za dobry ale mam nadzieję że z waszą pomocą uda mi się go poprawić.

Opis, pytania:

1. Pompa pod piecem znajduje się w piecu gazowym, sprawdzę czy nie ma w nim też mieszacza.

2. Pompa z lewej strony schematu ma działać w chwili kiedy działają solary i piec gazowy jest wyłączony, jej zadaniem jest zasilanie instalacji CO w ciepłą wodę z wymiennika (zbiornik).

3. Czy robić wymianę wody w instalacji (wychładzanie) jak temp. wzrasta np. powyżej 80 st. C? Jeżeli tak to czy na rurze Cu fi 28 z ciepłą wodą?

4. Dodałem przed rozdzielaczami do grzejników pompy z zaworami różnicowymi aby móc wszystko precyzyjnie ustawiać i aby pompy na pewno poradziły sobie z dużymi grzejnikami, czy je wywalić? Jeżeli tak to czy jedna pompa pociągnie cały układ (pomijając podłogówki) włącznie z piętrem?

5. Co zmienić?

6. Mam nadzieję że nie zrobiłem dużo "bomb"?

7. Za pomoc z góry dziękuję.

Schemat:

schemat1u.png

 

--

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny schemat - technicznie.

Dzięki, nie przypuszczałem że mogę być pochwalony B)

 

Według mnie za dużo tu jest wszystkiego: pomp, zaworów trójdrożnych. Zawór trójdrożny wystarczy jeden - pierwszy na zasilaniu za piecem, tak samo pompa.

Już zostało to zmienione (schemat poniżej).

 

Napisz jeszcze jakie jest wyjście z pieca - średnica.

3/4 cala. Z tego co już wyszukałem odpowiadało by to Cu fi 22 (ścianka 1 mm, fi wew 20 mm). Ale czy można zmienić Cu fi 28 na fi 22? Czy ze względu na opory: jedno kolanko, filtr, trójniki, zawór trójdrożny nie warto? Czy to może mieć niekorzystny wpływ na równe zasilanie obwodów (parter, piętro)?

 

W schemacie poniżej:

1. Usunięto kilka pomp i zaworów trójdrożnych,

2. Dołożono dwa termometry,

3. Zmieniono w kilku miejscach położenie odpowietrzników ("przewędrowały" na drugą stronę zaworów kulowych),

4. Kilka poprawek kosmetycznych.

 

Dzięki za pomoc, następne uwagi mile widziane.

 

Schemat poprawiony:

schemat2.png

 

--

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie nanieść drobne poprawki, które przyszły mi do głowy:

instal_co_5.bmp

 

Wydaje mi się, że montaż większej średnicy niż wyjście z pieca mija się z celem - chyba, że w przyszłości będzie piec z większymi przekrojami rur.

Zastanawia mnie jeszcze: Czy podłogówka wymaga koniecznie dodatkowych pomp? Czy ta tuż za piecem nie da sobie rady? Może wystarczy jedna o większej mocy.

Ponadto jakie zadanie spełniają tu wszystkie zawory zwrotne (poza tym na zasilaniu z wodociągu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie nanieść drobne poprawki, które przyszły mi do głowy:

instal_co_5.bmp

Zauważone poprawki:

1. Zawór zwrotny odwrotnie,

2. Trójnik do ciepłej wody przed zaworem trójdrożnym.

3. Zmienione średnice rur - tu mam dylemat, czytałem tu na forum, że rury Cu fi22 są do 14kW a fi18 do 7kW. Z tego wychodziło by że średnice miałbym za małe? Może w następnym piecu wyjścia będą o większym przekroju...

 

Wydaje mi się, że montaż większej średnicy niż wyjście z pieca mija się z celem - chyba, że w przyszłości będzie piec z większymi przekrojami rur.

Jw. martwi mnie to że wyjścia z pieca o tej mocy teoretycznie powinny być o większych średnicach, nie mam pojęcia dlaczego tak jest, może jeszcze ktoś coś podpowie?

 

Zastanawia mnie jeszcze: Czy podłogówka wymaga koniecznie dodatkowych pomp? Czy ta tuż za piecem nie da sobie rady? Może wystarczy jedna o większej mocy.

Te pompy służą do zasysania "zimnej" wody (mieszania w celu obniżenia temp. przepływającej wody), bez tego płynąć by mogła jedynie gorąca.

 

Ponadto jakie zadanie spełniają tu wszystkie zawory zwrotne (poza tym na zasilaniu z wodociągu)?

Co do tych w CO nie jestem przekonany ale jeżeli chodzi o wodociąg to obawiam się że w przypadku awarii woda cofająca się do plastikowej rury z wodociągu może ją uszkodzić. Nie wiem jakie temperatury wytrzymuje taka niebieska rura z tworzywa (nie wiem jaki to jest materiał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory trójdrożne mają taką budowę, że przy odpowiednim ustawieniu same mieszają wodę gorącą z wychłodzoną z powrotu. Zwłaszcza jest tak z tymi, które maja siłowniki i automatycznie otwierają przegrodę tak, aby obniżyć temperaturę do ustawionej. Nie jest do tego potrzebna dodatkowa pompa.

Co do średnic to producent pieca gazowego zaprojektował wyjście na 3/4 cala (20 mm średnica wewnętrzna). Ten piec jest w stanie nagrzać wodę do określonej temperatury w ilości, która przepływa właśnie przez rurę 3/4 cala. Dokręcenie do niej rury o większym przekroju nic nie da, ponieważ przez instalację i tak będzie przepływać tylko ilość, jaka przepływa przez 3/4 cala.

Jeżeli chodzi o zawory zwrotne to ten na wodociągu - to w pełni uzasadniony. Pozostałe moim zdaniem niepotrzebne, bo przecież pompa wymusza ruch wody i nie ma opcji cofnięcia się jej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Może jeszcze ktoś podpowie czy wywalić wszystkie zawory zwrotne z instalacji CO?

Za następne uwagi z góry dziękuję.

 

Witam!

Nie podpowiem ci, czy wyrzucać wszystkie zawory zwrotne z twojej instalacji, ale uważam, że powinny one być umieszczane za pompami, a nie przed. Jest podobno taka zasada, że zawory te powinny być na tłoczeniu pompy, a nie na ssaniu. Mogę się jednak mylić. Niech się jeszcze inni wypowiedzą.

A tak na marginesie to fajnie by było gdyby każdy pytający o radę zamieszczał taki schemat jak twój. Super. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak to, to takie modne ochrona powrotu , B)

nic innego nie mozna wymyslic na to zastosowanie

 

a tak na powaznie ZZ na gałeziach i przy kotle nic nie daja , jedynie wieksze opory

bobek wymysla jakies nowe teorie z mieszaczami B) , moze rozwinie teze i porze jakims dowodem naukowym

mieszacz OP na 2 piętra moze byc jeden ! a rozdzielacze 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory trójdrożne mają taką budowę, że przy odpowiednim ustawieniu same mieszają wodę gorącą z wychłodzoną z powrotu.

Zgadzam się, tylko tu chodzi o zasilanie a nie o powrót. Jedynym rozwiązaniem było by umieszczenie podłogówki w szeregu za grzejnikami. Potwierdzeniem tego może być to że w każdym mieszaczu do podłogówki jest pompa.

 

Ten piec jest w stanie nagrzać wodę do określonej temperatury w ilości, która przepływa właśnie przez rurę 3/4 cala. Dokręcenie do niej rury o większym przekroju nic nie da, ponieważ przez instalację i tak będzie przepływać tylko ilość, jaka przepływa przez 3/4 cala.

Pewnie tak, natomiast ze względu na to że następny piec może mieć inne wyjście zastosuję grubszą rurę. Dodatkowo zmniejszy to opory przepływu na tym i tak w moim przypadku krótkim odcinku.

 

Jeżeli chodzi o zawory zwrotne to ten na wodociągu - to w pełni uzasadniony. Pozostałe moim zdaniem niepotrzebne, bo przecież pompa wymusza ruch wody i nie ma opcji cofnięcia się jej.
Ale pompa przecież nie chodzi cały czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podpowiem ci, czy wyrzucać wszystkie zawory zwrotne z twojej instalacji, ale uważam, że powinny one być umieszczane za pompami, a nie przed. Jest podobno taka zasada, że zawory te powinny być na tłoczeniu pompy, a nie na ssaniu. Mogę się jednak mylić. Niech się jeszcze inni wypowiedzą.

Dzięki, zaraz to pozmieniam w schemacie.

 

A tak na marginesie to fajnie by było gdyby każdy pytający o radę zamieszczał taki schemat jak twój. Super.

Dzięki. Przed napisaniem tu postu trochę schematów przejrzałem, część z nich to niezłe kalambury B)

 

no jak to, to takie modne ochrona powrotu , B)

nic innego nie mozna wymyslic na to zastosowanie

Czytałem że tu chodzi o to aby na kotle nie było tak dużej różnicy temperatur, która to ponoć ma jakiś niekorzystny wpływ na niego.

Jako ciekawostka to widziałem na schemacie mieszacz CWU ale w praktyce to pewnie nic by nie dał bo woda w cyrkulacji CWU ma wszędzie podobną temperaturę, tak mi się wydaje.

 

a tak na powaznie ZZ na gałeziach i przy kotle nic nie daja , jedynie wieksze opory

Może jeszcze ktoś to potwierdzi? Jeszcze chwilowo się wstrzymam z ich wywaleniem ale już mnie to korci :)

 

mieszacz OP na 2 piętra moze byc jeden ! a rozdzielacze 2

Ciekawy pomysł, dzięki za info.

 

Poprawiony schemat, przewymiarowane średnice rur chwilowo zostają, zawory zwrotne pewnie już nie na długo:

schemat3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie podstawowe jaki ma być ten kocioł gazowy: wiszący czy stojący? Jak wiszący to proponuję zestaw kondensacyjny kocioł jednofunkcyjny + podgrzewacz (może być z dwoma wężownicami ale tej samej firmy co kocioł) wtedy zbędnna jest pompa za kotłem i zawór 3D bo wszystko to jest wyposażeniem kotła a ochrona powrotu jest zbędna. Inaczej będzie wyglądać układ z żeliwnym kotłem z palnikiem atmosferycznym, wtedy rzeczywiście potrzeba jest ochrona powrotu przez zawór 3D lub 4D. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest kocioł kondensacyjny. Nie polecam stosowania do kotła gazowego obcego podgrzewacza (przeważnie są kłopoty z taką współpracą). Co do schematu instalacji to nie rozważasz jak układ ma być sterowany. Sterownik powinien obsłużyć min 2 obiegi grzewcze ( w twoim przypadku to są właściwie 3 bo są dwa obiegi z mieszaczami) wraz z obsługą podgrzewacza cwu i pompy cyrkulacyjnej. Kolejna sprawa to właściwy dobór urządzeń, często jest tak że sterownik nie współpracuje z obcymi elementami instalacji np mieszaczami. Bedzie to duża instalacja i ktoś powinien wykonać trochę matematyki i obliczyć instalację oraz dobrać wszyskie potrzebne urządzenia (rodzaj sterowania, sterownik, urzadzenia dodatkowe, system powietrzno- spalinowy, czy urządzenia umożliwiające współpracę sterownika z elementami instalacji, czujniki, termostaty, zestawy uzupełniające ....). Dlatego proponuję Ci skonsultować się z doswiadczonym projektantem który pomoze przebrnąć przez budowę tej instalacji. Że nie jest to taka prosta sprawa przekonasz się czytając dokumentację tech. kotłów (są tam gotowe schematy) i wytyczne projektowe, jest to naprawdę pouczająca lektura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak to, to takie modne ochrona powrotu , B)

nic innego nie mozna wymyslic na to zastosowanie

 

a tak na powaznie ZZ na gałeziach i przy kotle nic nie daja , jedynie wieksze opory

bobek wymysla jakies nowe teorie z mieszaczami B) , moze rozwinie teze i porze jakims dowodem naukowym

mieszacz OP na 2 piętra moze byc jeden ! a rozdzielacze 2

Ha, ha. Teorii, poza spiskową nie mam żadnych. Jak przeczytasz mój pierwszy post (post nr 2) to poznasz moją teorię na temat tego układu. Moim zdaniem poza pierwszą pompą, zaworem bezpieczeństwa oraz zaworem zwrotnym na wodociągu reszta jest zbędna. Można to (podłogówkę) wyrególowac zwykłymi zaworami termostatycznymi. Dla własnej wygody można też pomontować mieszacze na podłogówce - kwestia tylko i wyłącznie wygody i kieszeni. Ułatwią one na pewno życie. A tutaj zasady działania mieszacza:

http://www.instaldom.pl/mieszacz-podlogowy...dowy-p-451.html

http://www.elster.w.com.pl/files/Expert_zawor3D_1.2.pdf

Nie spotkałem się jeszcze z zaworami 3D przy gazie (chodzi mi o ten tuż za piecem). Może jednak rzeczywiście przedłuży on żywotność pieca. Okaże się w praniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie podstawowe jaki ma być ten kocioł gazowy: wiszący czy stojący?

Piec już mam, jest wiszący z zamkniętą komorą spalania ale nie kondensacyjny. W tej chwili jest mi trochę szkoda go wywalić i kupić inny.

 

Inaczej będzie wyglądać układ z żeliwnym kotłem z palnikiem atmosferycznym, wtedy rzeczywiście potrzeba jest ochrona powrotu przez zawór 3D lub 4D. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest kocioł kondensacyjny.

Z tego wynika że powinienem wywalić mieszacz za piecem, wątpię żeby ten piec był żeliwny.

 

Nie polecam stosowania do kotła gazowego obcego podgrzewacza (przeważnie są kłopoty z taką współpracą).

Dobrze wiedzieć, dzięki za informację, niestety w moim przypadku jest już za późno. Mam piec, mam zbiornik a fundusze w pewnym stopniu ograniczone - po drodze trafiłem na kiepskiego fachowca co mnie będzie dużo kosztować, nie był to hydraulik.

 

Co do schematu instalacji to nie rozważasz jak układ ma być sterowany. Sterownik powinien obsłużyć min 2 obiegi grzewcze ( w twoim przypadku to są właściwie 3 bo są dwa obiegi z mieszaczami) wraz z obsługą podgrzewacza cwu i pompy cyrkulacyjnej. Kolejna sprawa to właściwy dobór urządzeń, często jest tak że sterownik nie współpracuje z obcymi elementami instalacji np mieszaczami.

To sobie zostawiałem na później. Z tymi mieszaczami nie współpracującymi ze sterownikami to mnie Pan zaskoczył, nigdzie nie widziałem informacji na ten temat. W tej chwili wydaje mi się że elektronika to mniejszy problem z którym jakoś sobie dam radę, albo wyręczy mnie hydraulik, elektryk lub elektronik. Podstawowy sterownik jest już w piecu, może wspomoże go np. taki: http://www.auraton.pl/index.php/pl/produkt/379/

 

Bedzie to duża instalacja i ktoś powinien wykonać trochę matematyki i obliczyć instalację oraz dobrać wszyskie potrzebne urządzenia (rodzaj sterowania, sterownik, urzadzenia dodatkowe, system powietrzno- spalinowy, czy urządzenia umożliwiające współpracę sterownika z elementami instalacji, czujniki, termostaty, zestawy uzupełniające ....). Dlatego proponuję Ci skonsultować się z doswiadczonym projektantem który pomoze przebrnąć przez budowę tej instalacji. Że nie jest to taka prosta sprawa przekonasz się czytając dokumentację tech. kotłów (są tam gotowe schematy) i wytyczne projektowe, jest to naprawdę pouczająca lektura.

Pewnie będę to jeszcze z kimś konsultował ale nie będzie to już na zasadzie że przyjmuję wszystko to co mi powie, niestety nie wszyscy są dobrymi fachowcami. Osobie, która nie jest w branży trudno znaleźć doświadczonego i uczciwego specjalistę. W rozmowie z nim może pomóc wiedza zdobyta tu na tym forum.

 

Pod ww. adresem wg mojego programu antywirusowego (Kaspersky 2011) jest trojan: HEUR:Trojan.Script.Iframer

 

Tu jest taki mieszacz jak u mnie w schemacie, pompa znajduje się za zaworem trójdrożnym. W moim pierwszym schemacie jest błąd, w mieszaczach do grzejników pompy są przed zaworami trójdrożnymi a powinny być za.

 

Nie spotkałem się jeszcze z zaworami 3D przy gazie (chodzi mi o ten tuż za piecem).

Dlatego u mnie też pewnie go nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest taki mieszacz jak u mnie w schemacie, pompa znajduje się za zaworem trójdrożnym. W moim pierwszym schemacie jest błąd, w mieszaczach do grzejników pompy są przed zaworami trójdrożnymi a powinny być za.

Tak, tylko, że na załączonym przeze mnie schemacie to jest jedyna pompa w układzie, a nie tak jak u Ciebie - kolejna. To jest przykład na montaż mieszacza oraz pogląd na jego działanie. Dodam jeszcze, że w tym schemacie sporą różnicę stanowi rodzaj pieca - na paliwo stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś kolejnym inwestorem który zaczyna inwestycję od końca. Prawidłowa kolejność to: projekt - dobór urządzeń - zakupy, a ty zrobiłeś zakupy częsciowe- próbujesz dobrać urządzenia a na końcu projektujesz instalację. Ten auraton 111 to nieporozumienie. Większość jego funkcji jest zbędna w układzie z kotłem gazowym. Nie podałeś marki kotła, i jest to właściwie nieważne, ale sterownika najlepiej szukaj kompatybilnego z kotłem a być może sterownik kotła ma funkcje które można wykorzystać do sterowania układem niestety nie znając marki i typu niewiele można powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś kolejnym inwestorem który zaczyna inwestycję od końca. Prawidłowa kolejność to: projekt - dobór urządzeń - zakupy, a ty zrobiłeś zakupy częsciowe- próbujesz dobrać urządzenia a na końcu projektujesz instalację.

Zaczynam od projektu, piec i sterownik już miałem wcześniej, używałem w innym budynku.

 

Ten auraton 111 to nieporozumienie. Większość jego funkcji jest zbędna w układzie z kotłem gazowym.

Kiedyś może będą kolektory a od nadmiaru głowa nie boli B) Może ceny gazu skoczą tak do góry że trzeba będzie zainstalować inny piec.

 

Nie podałeś marki kotła, i jest to właściwie nieważne, ale sterownika najlepiej szukaj kompatybilnego z kotłem a być może sterownik kotła ma funkcje które można wykorzystać do sterowania układem niestety nie znając marki i typu niewiele można powiedzieć.

Jest to kocioł dwu funkcyjny Buderus Logamax U002-24 K lub U102 - 24 K (nie pamiętam który dokładnie ale są one prawie identyczne). Sterownik pokojowy z możliwością ustawienia każdego dnia w tygodniu osobno, oryginalny Buderusa z jednym wyjściem (włącz, wyłącz) na kabel dwużyłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś może będą kolektory a od nadmiaru głowa nie boli :) Może ceny gazu skoczą tak do góry że trzeba będzie zainstalować inny piec.

(...)

Jest to kocioł dwu funkcyjny

 

Jeśli to kocioł dwufunkcyjny to po co ten 300l zasobnik? Ta informacja przy kotle "12l" odnosi się do wbudowanego naczynia przeponowego, czy zasobnika cwu?

 

Pompa kotłowa jest na pewno tak dobrana, aby obsłużyć te 24 kW. Stopień rozbudowania instalacji (a ta jest rozbudowana) stwarza pytanie, czy zapewni wystarczjące parametru przepływu. Najprościej byłoby założyć, że ta jedna pompa wystarczy na wszystko, zaś regulację temperatury przeprowadzić za pomocą termostatów na grzejnikach i obwodach podłogówki.

Jak wyżej napisali inni, twoja propozycja jest prawdopodobnie niemożliwa do wyregulowania sterownikiem kotła.

 

W planach kolektory, może kocioł na eko lub inny (kominek?)

Stąd moja propozycja - bufor, nawet niewielki, który zapewni stabilniejszą pracę kotła oraz rozdział ciepła.

 

post-18583-1294174474_thumb.png

 

To tylko propozycja. Poczytaj o tego typu rozwiązaniach.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to kocioł dwufunkcyjny to po co ten 300l zasobnik?

1. Do CWU, niestety kocioł ten miał wcześniej problemy z dobrym jej nagrzaniem. Woda z niego wypływająca miała wahania temperatury.

2. Myślę że będzie też buforem ze względu na to że woda z kotła cały czas będzie przepływać przez wężownicę w nim zainstalowaną.

3. Od kotła do odbiorników będą duże odległości a to wymaga moim zdaniem cyrkulacji ze zbiornikiem (buforem).

 

Ta informacja przy kotle "12l" odnosi się do wbudowanego naczynia przeponowego, czy zasobnika cwu?

Do naczynia przeponowego.

 

Pompa kotłowa jest na pewno tak dobrana, aby obsłużyć te 24 kW. Stopień rozbudowania instalacji (a ta jest rozbudowana) stwarza pytanie, czy zapewni wystarczjące parametru przepływu. Najprościej byłoby założyć, że ta jedna pompa wystarczy na wszystko, zaś regulację temperatury przeprowadzić za pomocą termostatów na grzejnikach i obwodach podłogówki.

Jak układ nie będzie sobie dawał rady z trzema pompkami: jedna główna + dwie mieszające podłogówki to zawsze mogę dorzucić mieszacze na grzejniki. Niestety wtedy będzie 5 pompek + jedna na cyrkulacji CWU a to na pierwszy rzut oka to chyba trochę przesada?

Na początku zastanawiałem się czy nie dać czterech pomp - zrobić cztery mieszacze: 2xpodłogówka, 2xgrzejniki i nie wiem czy to nie był dobry pomysł.

 

Jak wyżej napisali inni, twoja propozycja jest prawdopodobnie niemożliwa do wyregulowania sterownikiem kotła.

W tej chwili sobie to wyobrażam tak:

1. Każdy grzejnik i obwód podłogówki można przykręcić na rozdzielaczu, grzejniki będą miały dodatkowo własne zawory.

2. Mieszacze i pompa na podłogówce zaczynają działać z chwilą włączenia pompy głównej.

3. Na obwodach z grzejnikami nie ma mieszaczy i pomp.

4. Pompa główna włącza się jak w pokojach za bardzo spadnie temperatura a wyłącza się jak za bardzo się podniesie (między innymi posiadany przeze mnie sterownik).

5. Jak za bardzo spadnie temperatura np. w zbiorniku 300 litrów to włączy się piec, jak za bardzo podniesie to się on wyłączy.

 

Właśnie znowu zacząłem myśleć o czterech pompach a może i mieszaczach (2x podłogówka, 2x grzejniki), włączały by się niezależnie od centralnego układu, sterowane by były temperaturami w obsługiwanych przez nie pomieszczeniach. Problemem by było sprzęgniecie ich z główną pompą, będę musiał jeszcze trochę na ten temat poczytać... a może ktoś coś podpowie, podzieli się jakimś ciekawym linkiem do takich rozwiązań?

 

W planach kolektory, może kocioł na eko lub inny (kominek?)

Stąd moja propozycja - bufor, nawet niewielki, który zapewni stabilniejszą pracę kotła oraz rozdział ciepła.

Myślę że ten zbiornik w moim schemacie też robi za bufor... Kupiłem już zbiornik 300 l ale niestety tylko z jedną wężownicą - była okazja. Jego plusem jest duża wężownica (powierzchnia wymiennika to 1,6 m2).

 

To tylko propozycja. Poczytaj o tego typu rozwiązaniach.

Właśnie się staram ale zawsze porada kogoś doświadczonego, dotycząca konkretnego przypadku jest bardzo cenna. Myślisz że w moim schemacie ten zbiornik nie będzie zarazem buforem?

 

PS. Dzięki za schemat, pod jego wpływem postaram się zmodyfikować swój...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojęcia albo nie rozumiesz zasady działania zbiornika buforowego.

Zaznaczam, że moja sugestia wykorzystania niewielkiego bufora ma więcej wspólnego ze sprzęgłem hydraulicznym niż akumulacją energii. Chodzi mi o rozdział a nie magazynowanie.

 

Posiadany przez ciebie zbiornik cwu może nie nadawać się na bufor. Zależy od rozkładu i średnic przyłączy.

Przyłączony jak w schemacie nie jest buforem.

 

Instalacja z buforem:

http://www.pomex.pl/1/pomex/kat_buf.pdf

 

Żeby było śmieszniej, można się jeszcze zastanowić nad zastosowaniem sprzęgła hydraulicznego jako takiego. :)

Podstawowe info masz tutaj:

http://www.termen.com.pl/pdf/SPP.pdf

 

Miłej lektury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.