Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Weryfikacje Schematu Do Przeróbki


mardoczek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pytań odnośnie tego schematu.

Czy jest to poprawny schemat. Czy to będzie w ogóle chodzić grawitacyjnie i czy grawitacyjnie zagrzeje bojler?? Jak działają zaw. zwrotne na grawitacji?? Czy można zredukować zaraz na wyjściu z kotła na 1 cal gdy wyjście jest 2-calowe??

 

Rys.1 Obecna instalacja

Rys.2 Schemat do weryfikacji

post-14798-1293716972_thumb.jpg

schem.kot_.3D___2_pompy.bmp

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chciałem te zawory zamienić bo zależy mi na tym, żeby instalacja pracowała tez grawitacyjnie, podobnie jak teraz też pracuje ( 1 rys.). A wiem, że przy 4D jest to niemożliwe no chyba, że się mylę. Dlatego też mnie to interesuje o co pytałem czy ten drugi schemat się sprawdzi tez grawitacyjnie, w którym tez jest druga pompa do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W schemacie nr.1 zawor 4d miesza wode zasilania do zasobnika Cwu a powinien mieszac zasilania na kaloryfery. Naczynie wzbiorcze podlaczone za zaworem 4d a powinno byc bezposrednio z kotla .

Podlacz to tak zasilanie od kotla:naczynie wzbiorcze,zasilanie Cwu (z dodatkowa pompa o ile sterownik kotla obsluguje 2 pompy) ,zawor 4d (prawidlowo podlaczony zgodnie ze schematem) zespol pompy Co z zaworem roznicowym (grawitacyjnie na kaloryfery) Powrot z zasobnika Cwu wpiety pomiedzy zaworem 4d a kotlem. Jesli instalacja daje rade grawitacyjnie to wrazie braku pradu po otwarciu zawpru 4d recznie ma byc ok. Woda Cwu w tym ukladzie raczej nie da rady grawitacyjnie .Jesli sterownik obsluguje Cwu to powinna byc w zasobniku czujka i po osiagnieciu w zasobniku zadanej temperatury Cwu sterownik powinien wylaczyc pompe Cwu . Jeszcze o grawitacyjnym Cwu w tym ukladzie moze gdyby bylo obejscie pompy ale bez zaworu roznicowego to by to poszlo ale pewnosci nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym linku jest zasada dzialania zaworu 4d i prawidlowy schemat instalacji nawet bez dodatkowej pompy co wyglada ze zasobnik da rade grawitacyjnie.

Może i tak wygląda ale grawitacja nie zadziała.

Te schematy 4d wydawały mi się podejrzane gdy tylko je zobaczyłem parę lat temu (chodzi o "grawitacyjne" przyłączenie boilera).

W końcu montując kolejną instalację z 4d zrobiłem to tak jak sugeruje to przywołany tutaj schemat. Tak więc boiler bez pompy, asekuracyjnie przyłączony rurą stal fi 25, asekuracyjnie również zawory fi 32 na wyjściach wężownicy, by nie robić kryzy. Wpięcie bezpośrednio z kotła z trójnika 50/25/50, tak samo powrót.

 

No i teraz efekty. Instalacja grzejnikowa OK. Działała bez zarzutu w pełnym zakresie regulacji 4d (instalacja miedź, główna rura zasilająca 28).

Teraz boiler. W miarę rozgrzewania się kotła dopuki nie ruszyła pompa, grawitacja od razu parła w boiler, na instalację "symbolicznie" - wiadomo 4d + małe przekroje i minimalne spadki a raczej poziomy.

Gdy pompa w końcu ruszyła rura zasilająca boiler zrobiła się zaskakująco szybko zimna. Nie letnia, nie stopniowo stygła - zrobiła się zimna!

Czekam...

Kocioł się rozgrzał i wyłączył (60 sC). Na tym etapie zasilanie boilera zaczynało się robić letnie, czyli jednak... :(

 

I tu się mylą ci, którzy myślą, że grawitacja zadziałała na odcinku boilera! Pompa grzejnikowa nie tylko skutecznie ją wyeliminowała, ale też odwróciła obieg przez boiler! Rura powrotu gorąca, rura zasilania silnie schłodzona!

 

Eksperyment ten robiłem u znajomego i dałem sobie kilka dni na obserwację. Boiler rozgrzewał się ale potrzebował na to dużo czasu. Nawet niewielki pobór ciepłej wody powodował jego szybkie wychłodzenie. Cały czas też funkcjonował obieg odwrócony i do tego mało wydajny (duża różnica temp zasilania i powrotu).

 

Podsumowując. Nie ma czegoś takiego jak współistnienie w jednej instalacji obiegów grawitacyjnego i wymuszonego. To się nie uda!

 

Proszę potraktować ten post jako element wymiany doświadczeń. Jeśli ktoś ma inne doświadczenia z tą metodą, chętnie poczytam o warunkach w jakich udało się zachować grawitacyjny charakter obiegu CWU.

 

P.S.

Schemat z powyższego linka pokazuje boiler poziomy z poziomą wężownicą spiralną. Jak taką wężownicę skutecznie odpowietrzyć? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tez mialem watpliwosci czy to darade isc grawitacyjnie na bojler bo pompa co bedzie przeciagac i tu kol. kiminero utwierdzil mnie w przekonaniu ze musi byc dodatkowa pompa Cwu. Ja mam podlaczenie jak w tym schemacie z linku ale mam dodatkowa pompe Cwu i chodzi to ok.Jesli chodzi o schematy to pierwszy wydaje sie ok. tylko mysle ze podlaczenie zasilania i powrotu z podlogowego tez powinno isc przez zawor 4d. W takim ukladzie po recznym odkreceniu zaworu 4d nawet tylko do polowy nie mam problemu z grawitacyjnym ogrzewaniem (nie mam podlogowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując. Nie ma czegoś takiego jak współistnienie w jednej instalacji obiegów grawitacyjnego i wymuszonego. To się nie uda!

odpowietrzyć? B)

 

Witam, dzięki za zainteresowanie. Ale również się nie zgodzę z tym co piszesz. Obecnie u mnie pomimo błędnie wstawionego 4d wszystko działa również grawitacyjnie, więcej po rozgrzaniu instalacji temperatura powrotu różni się od zasilania tylko gdzieś w granicach 5 stop także myśle, że nie jest źle. Pozostaję mi tylko chyba przerobić rurę bezpiecz. I chciałbym jeszcze jakoś obnizyć zasilanie na kaloryfery chyba jednak dołożę tylko do tego zawór 3d i pozostanie wszystko na jednej pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.