Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja W Podłodze Czy W Suficie Podwieszanym


pmar

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem inwestorem, który zamierza zrealizować remont starego mieszkania o pow. 190m2 ( wysokość ok. 3,5m). W tej chwili nie ma tam ogrzewania - cała instalacja będzie nowa.

Wstępne ustalenia są takie: ogrzewanie będzie kotłem kondensacyjnym. Skłaniam się do instalacji z systemem rozdzielaczowym.

 

Największe wątpliwości związane są z miejscem prowadzenia rur oraz materiałem.

 

Wykonawca zaproponował poprowadzenie rur w suficie podwieszanym. Moje pytanie jest takie, jakie będą straty związane z transportowaniem wody od rozdzielacza do góry (3,5m), a potem schodzenie bruzdami do grzejników? Czyli na doprowadzeniu do jednego grzejnika rura będzie o 7m dłuższa niż gdyby poprowadzić w podłodze. A takich grzejników będzie około 15. Ponadto jak mają się straty związane z tym, że rury w przestrzeni sufitu podwieszanego będą grzały de facto sąsiada u góry, a nie moje mieszkanie. Czy przypadkiem przestrzeń w suficie podwieszanym nie będzie za bardzo nagrzana ( bo będzie ona zamknięta), gdyż te rury będą ją ogrzewać?

Czy nie lepiej poprowadzić instalacje w podłodze? - to rozwiązanie jest jednak kłopotliwe, gdyż musiałbym rozbierać parkiet ( stropy są drewniane, nie wiem jakie niespodzianki mogą mnie tam czekać).

Dla mnie wygodniejsze byloby jednak poprowadznie w suficie podwieszanym, ale mam te wątpliwości opisane powyżej.

 

Co do materiału, to instalator proponuje rury Tece? Czy one są dobre? Czy też można prosić o jakąś inną podpowiedź?

 

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury trzeba zaizolować, o czym wie każdy instalator, a trzeba izolować wszędzie czy będzie to montaż w podłodze, suficie podwieszanym czy bruzdach na ścianach. Można kupić naprawdę dobre izolacje, które powinny znacznie ograniczyć "ogrzewanie sąsiada". Rodzaj rur nie ma znaczenia ważny jest sposób montażu zgodnie z zaleceniami producenta systemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby się znalazły schematy układu pomieszczeń tego mieszkania, to Kol. doświadczeni instalatorzy poprowadziliby najlepszą trasę przewodów. Jak już Panu wspomniałem na PW, górne rozprowadzenie jest metodą klasyczną, ale mało efektywną tak cieplnie, jak i materiałowo.

 

Podwieszany sufit pozwala z pewnością coś zaoszczędzić na ogrzewaniu (mniejsza pojemność pomieszczenia). No i łatwość rozmieszczenia el. oświetlenia/wietrzenia pomieszczeń.

 

Wg mnie, mając w pamięci stare i grube mury kamienic z głębokimi wnękami podokiennymi, zaizolowane rurki da się spokojnie poprowadzić pod szerokimi listwami nadpodłogowymi, kolanka i trójniki zaś w instalce PPRowej stanowią znikomy procent kosztów całości!

 

Dodatkową wielce istotną sprawą jest odpowiednie nadwymiarowanie grzejników pod kocioł kondensacyjny (zimny powrót). Inaczej to zbędny koszt dodatkowy bez nadziei na zwrot w trakcie eksploatacji...

 

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.