Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Osiągnięciem Temperatury W Kotle Zębiec Kwk 20


unslave

Rekomendowane odpowiedzi

Od obecnego sezonu grzewczego używam kotła marki Zębiec KWK20. Ogrzewam nim dom o powierzchni grzewczej 170m. Dom ten jest ocieplony styropianem 10 cm, okna są wymienione na nowe plastikowe.

Tyle info o samym domu, teraz problem: piec nie osiąga zadanej na sterowniku temperatury, niestety jego max. to 65 stopni i to po załadowaniu go do pełna, a taki zasyp starcza też na nie za wiele, bo na ok.. 4 h. Po osiągnięciu temp. 65 stopni (więcej i tak się nie uda), jest ona utrzymywana przez ok. 40-60 min. ,wentylator pracuje z pełną mocą i temp. powoli spada. Do pieca zamontowany jest sterownik ST 81 z PID, wentylator, pompka. Komin ma przekrój 18x35, wysokość ok. 10m. Do palenia używam węgla kamiennego „groszek” kl. 1, drewno używam jedynie do rozpalania, w piecu nie spalam plastyku, ani żadnych „śmieci”. Poza tym pojawia się problem konieczności codziennego czyszczenia pieca z sadzy w kanałach wyczystnych w przypadku całodziennego palenia(ok. 50-60 kg. węgla), kanały są całe „zarośnięte”.

Co mogę jeszcze zrobić, aby poprawić zdolności grzewcze mojego kotła? Obecna sytuacja jest dla mnie bardzo trudna do zaakceptowania. Na tabliczce znamionowej oraz w instrukcji dane jasno określają kubaturę jaką zdolny jest ogrzać ten piec(teoretycznie mam zapas mocy w piecu), niestety jest odwrotnie, codzienne czyszczenie również jest bardzo kłopotliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mogę jeszcze zrobić, aby poprawić zdolności grzewcze mojego kotła? Obecna sytuacja jest dla mnie bardzo trudna do zaakceptowania. Na tabliczce znamionowej oraz w instrukcji dane jasno określają kubaturę jaką zdolny jest ogrzać ten piec(teoretycznie mam zapas mocy w piecu), niestety jest odwrotnie, codzienne czyszczenie również jest bardzo kłopotliwe.

WITAJ.

1.Wyczyść piec i czopuch.

2.masz komin o bardzo dużym ciągu i dmuchawę pracującą na max. -DLATEGO TAKIE EFEKTY

3.Na sterownikach się nie znam, dlatego zrób próbę .

a).rozpal w piecu,jak się rozpali przymknij szyber do połowy, włącz dmuchawę

Wiesz w którą stronę iść.

pozdr. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz podpięty czujnik spalin prawidłowo?

 

Jaką pokazuje temperature spalin [Przytrzymaj Exit, wejdź w ekran spaliny i obserwuj]

 

Jak rozpalasz? napisałeś spalanie górne ale dla każdego to co innego. Rozpalasz na ruszcie i dosypujesz węgla czy sypiesz węgla i rozpalasz u góry zasypu

 

Wiem że wyda ci sie to głupie, ale spróbuj na innym węglu, najlepiej Orzechu. Ja ostatnio kupiłem 2 worki węgla który wogóle sie nie palił, spiekał smolił itd., po 3-4 godzinach palenia w piecu ciemno i wyciągałem połowe zasypu spieków. Na normalnym węglu bez łaski 10 godzin trzyma dla porównania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na Twój opis całej sytuacji wygląda na to, że wszystko jest w najlepszym porządku. Napisz jeszcze jaka jest kaloryczność stosowanego przez Ciebie węgla.

 

 

Kaloryczności nie znam, ale węgiel wypala się prawie całkowicie, popiół jest sypki i nie ma w nim pozostałości niewypalonej skały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz podpięty czujnik spalin prawidłowo?

 

Jaką pokazuje temperature spalin [Przytrzymaj Exit, wejdź w ekran spaliny i obserwuj]

 

Jak rozpalasz? napisałeś spalanie górne ale dla każdego to co innego. Rozpalasz na ruszcie i dosypujesz węgla czy sypiesz węgla i rozpalasz u góry zasypu

 

Wiem że wyda ci sie to głupie, ale spróbuj na innym węglu, najlepiej Orzechu. Ja ostatnio kupiłem 2 worki węgla który wogóle sie nie palił, spiekał smolił itd., po 3-4 godzinach palenia w piecu ciemno i wyciągałem połowe zasypu spieków. Na normalnym węglu bez łaski 10 godzin trzyma dla porównania

 

Rozpalam na ruszcie i później dosypuję węgiel, tak jak jest w instrukcji producenta podane.

 

Temperatura spalin do której wentylator podaje powietrze potrzebne do wytworzenia temperatury wynosi 250 stopni, później wyłącza się i podaje powietrze tylko w celu przedmuchania pieca(kilka sekund), wszystko byłoby dobrze gdyby temp. pieca chciała rosnąć, niestety 55 w porywach 60 i nic więcej.

 

Węgiel mam dobry, wypala się prawie całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpalam na ruszcie i później dosypuję węgiel, tak jak jest w instrukcji producenta podane.

 

Temperatura spalin do której wentylator podaje powietrze potrzebne do wytworzenia temperatury wynosi 250 stopni, później wyłącza się i podaje powietrze tylko w celu przedmuchania pieca(kilka sekund), wszystko byłoby dobrze gdyby temp. pieca chciała rosnąć, niestety 55 w porywach 60 i nic więcej.

 

Węgiel mam dobry, wypala się prawie całkowicie.

WITAM'

Piszesz ze dosypujesz wegiel czyli palisz od dołu a KWK20 to typowy górniak należy palic od góry.

Czyli zasypujesz kociołek paliwem (węglem) zapalasz od gory czekasz aż się rozpali zamykasz szczelnie piec włączasz sterownik i gada.

Co do samego sterownika st 81 to musisz na początku zrobic pare korekt pod sam piec.

A mianowicie musisz wyregulować obroty dmuchawy od min do max.

Musisz wybrać na sterowniku rodzaj opału

I najważniejsze musi byc do tego sterownika dmuchawa WPA117 na innej dmuchawie nie dasz sobie rady .

Jak będziesz miał pytania co do sterownika to pisz.

Sterowniki st 28,32,81 83 88 to wszystko to samo.

W tym kotle osiąga się 85*C w krótkim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM'

Piszesz ze dosypujesz wegiel czyli palisz od dołu a KWK20 to typowy górniak należy palic od góry.

Czyli zasypujesz kociołek paliwem (węglem) zapalasz od gory czekasz aż się rozpali zamykasz szczelnie piec włączasz sterownik i gada.

Co do samego sterownika st 81 to musisz na początku zrobic pare korekt pod sam piec.

A mianowicie musisz wyregulować obroty dmuchawy od min do max.

Musisz wybrać na sterowniku rodzaj opału

I najważniejsze musi byc do tego sterownika dmuchawa WPA117 na innej dmuchawie nie dasz sobie rady .

Jak będziesz miał pytania co do sterownika to pisz.

Sterowniki st 28,32,81 83 88 to wszystko to samo.

W tym kotle osiąga się 85*C w krótkim czasie.

 

 

Ok., spróbuję rozpalić piec od góry, co jednak zrobić, gdy paliwo się skończy i trzeba będzie dołożyć? Wtedy wrócę do tego co mam obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł KWK 20 należy do zmodernizowanej wersji kotłów typu KWK z górnym spalaniem paliw stałych. Korpus wodny kotła jest konstrukcją spawaną z blach stalowych atestowanych. Elementy paleniska wykonane są z blachy kotłowej. Rozwiązanie konstrukcyjne wymiennika, pozwala na skuteczny odbiór ciepła poprzez zastosowanie nawrotu spalin oraz dodatkowego dna wodnego. Straty cieplne kotłów do otoczenia skutecznie ogranicza płaszcz izolacyjny wykonany z kaset blaszanych wyłożonych wełną mineralną. Konstrukcja kotłów KWK 20 jest przystosowana do samodzielnego montażu przez użytkownika zestawu nadmuchowego dostępnego za dopłatą na życzenie klienta. Kotły są oznakowane znakiem CE.

 

Jest to fragment opisu Twojego kotła.

 

10 kg węgla - to może być za mało, aby osiągnąć wyższą temperaturę niż 65 °C. Paląc od góry (węgiel aż po drzwiczki zasypowe) spalasz gazy palne, które się wytwarzają podczas spalania węgla. Mało tego programator poprzez nadmuch rozpala taką ilość węgla, jaka jest potrzebna do osiągnięcia zadanej temperatury ( nie ograniczone 10-ma kilogramami).

Po wypaleniu się paliwa należy usunąć popiół i od nowa zasypać węglem i rozpalać od góry.

 

Przeczytaj jeszcze to opracowanie:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...;gla-kamiennego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 kg węgla - to może być za mało, aby osiągnąć wyższą temperaturę niż 65 °C. Paląc od góry (węgiel aż po drzwiczki zasypowe) spalasz gazy palne, które się wytwarzają podczas spalania węgla. Mało tego programator poprzez nadmuch rozpala taką ilość węgla, jaka jest potrzebna do osiągnięcia zadanej temperatury ( nie ograniczone 10-ma kilogramami).

Po wypaleniu się paliwa należy usunąć popiół i od nowa zasypać węglem i rozpalać od góry.

 

O. K. Dziękuję za radę i spróbuję tak rozpalić, nasuwa mi się tylko pytanie dlaczego, jeżeli jest to oczywiście lepszy sposób palenia, producent poleca zarzucanie żaru węglem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć dlaczego. Część woli przerusztować i dorzucać po trochę paliwa. Usunąć popiół z popielnika - jast to dużo mniej pracy. Na dobrą sprawę rozpalasz jesienią i gasisz na wiosnę.

Ja na przykład palę od góry miałem - ewidentnie gorszym opałem. Osiągam dłuższy czas palenia, temperaturę jaką zadam, taka jest. Obsługa na dobę wynosi ok 20-30 minut. Piec czyszczę raz na 2-3 tygodnie. W piecu znajduje się nalot bezpośrednio na ściankach o grubości ok 3-5 mm dający się łatwo usunąć szczotką kotłową oraz sadza o konsystencji mąki. Usuwam ją zmiotką przemiatając na niższe poziomy (tak jak zamiatanie schodów), a następnie razem z popiołem po spaleniu miału wyrzucam.

 

Ps. Napisz czy rady palenia od góry przyniosły jakiś pozytywny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeżeli 10 kg węgla jest mało aby osiągnąć 65*C w 20 Kw-ym piecu to ile będziesz potrzebował na 80*C ?

Paląc od góry to braknie ci komory zasypowej.

A wracając do tematu to rozpal od góry pozamykaj szczelnie kociołek ustaw sterownik i spróbuj poobserwować troche co się dzieje?

Myśle że sam wyciągniesz wnioski z twojego palenia.

My jedynie służymy radami ponieważ nie da się stworzyć takich samych warunków dla twojego pieca jakie są u nas.

Pisałem wcześniej o sterowniku ale proponuje przeczytać post cała prawda o pid.

Jeżeli zaś chcesz palić na pid to musisz się dostosować do tych zaleceń o których pisałem wcześniej.

A palenie w piecu ustaw sobie w taki sposób jak jesteś w domu plus minus 2h bo tyle potrzeba na wygaśnięcie i rozpalenie.

Oczywiście jezeli wytrzyma 24h na dobe.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny kocioł tylko 25kW, więc mogę ci poradzić:

Załaduj kocioł do pełna grubym groszkiem lub orzechem. W twoim przypadku ok 35-40kg jednorazowo. Taki zasyp powinien starczyć zimą na cały dzień palenia. Jeżeli nie starczy to znak ze kocioł jest za mały.

W drzwiach zasypowych zrób otwory powietrza wtórnego (PW), lub zmień drzwi na fabryczne wyposażone w takie otwory.

Wyłącz PID w sterowniku.

Zapal węgiel od góry, otwórz otwory PW, nie włączaj sterownika dopóki kocioł nie osiągnie satysfakcjonującej cię temperatury. Intensywność palenia reguluj drzwiami (klapką) popielnikowymi. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wody zamknij popielnik, ustaw temperaturę na sterowniku 1 stopień niżej i włącz go. Maksymalne obroty dmuchawy ustaw tak by dym nie wydostawał się na zewnątrz przez PW, a jednocześnie szybko podnosiła temperaturę na kotle po jej włączeniu.

 

Teraz najważniejsze. Po co PW i wyłączony PID? Otóż PW służy do dopalania gazów "wyprodukowanych" w węglu podczas pracy dmuchawy, mieszając się wprost z tymi gazami a nie przechodząc przez opał. A dlaczego bez PID? Bo PID preferuje ciągła prace dmuchawy, a jej ciągła praca wytwarza nadciśnienie w kotle które uniemożliwia zasysanie PW, mieszanie go z gazami w kotle i poprawne spalania. Praca 0-1 dmuchawy powoduje naprzemienne wytwarzanie i spalanie (przy użyciu PW) palnych gazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś pewien co piszesz ?

@robogaz jak czytam Twoje przemyślenia o PID to ;) :) :)

O Witam kolege od PROTONA PID !Te przemyślenia jak nazywasz są poparte praktyką.A jeżeli Ty uważasz że PID w protonie jest super to pogratulowac wiedzy na ten temat.Nastepna rzecz to jak cię śmieszą moje przemyślenia to poprostu ich nie czytaj.

Mysle że nie ma o czym dyskotować ale proponuje poczytać fachowej literatury na temat PID

Regulator PID (ang. proportional-integral-derivative controller – regulator proporcjonalno-całkująco-różniczkujący) – w automatyce, regulator składający się z członu proporcjonalnego P o wzmocnieniu kp, całkującego I o czasie zdwojenia Ti oraz różniczkującego D o czasie wyprzedzenia Td. Jego celem jest utrzymanie wartości wyjściowej na określonym poziomie, zwanym wartością zadaną.

Jest tego dużo.

PS. dobrze jest wiedzieć co to jest P.I.D.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od obecnego sezonu grzewczego używam kotła marki Zębiec KWK20. Ogrzewam nim dom o powierzchni grzewczej 170m. Dom ten jest ocieplony styropianem 10 cm, okna są wymienione na nowe plastikowe.

A ja zapytam z innej strony;

kiedy był czyszczony komin?

Jaki jest ciąg na pustym kotle? Czy jak zapalisz zapałkę (albo pasek papieru), to płomień "wciąga do środka" kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od obecnego sezonu grzewczego używam kotła marki Zębiec KWK20. Ogrzewam nim dom o powierzchni grzewczej 170m. Dom ten jest ocieplony styropianem 10 cm, okna są wymienione na nowe plastikowe.

Witam.

Czy dasz rade podesłac jakie masz nastawy sterownik tzn.

1 jaka jest temperatura max spalin?

2jakie jest minimum wentylatora?

3 jakie jest max wentylatora?

4 jaki model jest dmuchawy?

Jestem na kompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Witam kolege od PROTONA PID !Te przemyślenia jak nazywasz są poparte praktyką.A jeżeli Ty uważasz że PID w protonie jest super to pogratulowac wiedzy na ten temat.Nastepna rzecz to jak cię śmieszą moje przemyślenia to poprostu ich nie czytaj.

Mysle że nie ma o czym dyskotować ale proponuje poczytać fachowej literatury na temat PID

Regulator PID (ang. proportional-integral-derivative controller – regulator proporcjonalno-całkująco-różniczkujący) – w automatyce, regulator składający się z członu proporcjonalnego P o wzmocnieniu kp, całkującego I o czasie zdwojenia Ti oraz różniczkującego D o czasie wyprzedzenia Td. Jego celem jest utrzymanie wartości wyjściowej na określonym poziomie, zwanym wartością zadaną.

Jest tego dużo.

PS. dobrze jest wiedzieć co to jest P.I.D.

Pozdrawiam.

masz racje robogaz mnie wydaje sie anawet jestem pewien ze trzeba pompe ustawic zeby piec sie rozgrzal na 4o.c start pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Hydra1976

ZAWSZE nie osiąganie temperatury to problem doboru mocy kotła do powierzchni lub złe przepływy wody w kotle lub zbyt duży ciąg kominowy = po prostu strata kominowa jest za duża. Pamietaj o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.