Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowniki Z P.i.d.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

ECO nie bierz tego tak do serca.W twoim przypadku może działac poprawnie.Ja napisałem całą prawdę o spalaniu że jest większe.

Ale jako sterownik to spisuje sie super. Zapalisz zadasz65*C i on przez cały czas pilnuje Tej temp.+histereza. Ale cos za cos .Jeżeli chcesz wydać na opał dodatkową kase to napewno polecę takie rozwiązanie.

Napewno lepiej zrobisz paląc węglem wtedy nie musisz inwestować.

Lub też przerobić piec na brucera i sterownik eCoal.

Pozdrawiam.

Witam Kolego "robogaz" i innych Kolegów, chwilowo padł mi net ale to szczegół. wszystkie opinie i uwagi na ten temat są logiczne i interesujące. Co do twojej sugestii odnośnie PID-a w pełni popieram twój punkt widzenia w różnych sytuacjach w sposób, udolny lub nie to rozwiązanie się stosuje tak i ja to zauważyłem czytając różne wyszukane opinie w necie. A nawiązując do twojej propozycji przerobić kocioł na brucera i sterownik eCoal-a to powiem tak, jak byś w moich myślach czytał. Od pewnego czasu składam te klepki pomalutku i obczytuję ten temat każdą znalezioną informację związaną z przystosowaniem kotła do podajnika i do tego dobrego programatora, ale wcale nie chce go połączyć na stałe z kotłem a pozostawić pełną uniwersalność, tz. mam takie paliwo to pale jak w zasypowym a inne to podłączam podajnik to już jest powszechnie stosowane podjeżdża podajnik do drzwiczek zasypowych, i gotowe. Ja chce zrobić jak we wszystkich retortowcach dziurę z boku otwieraną drzwiczkami. Mam dylemat w tym roku kupiłem kocioł przetnę i "Pfuuu" po gwarancji, a mam na 8 lat. Co do sterownika eCoal-a to jest naprawdę rozbudowany sterownik. I ostatnie pytanie czy podajnik brucer i sterownik eCoal były przez producentów jakoś ze sobą zgrywane, tego jeszcze nie wiem, bo przecież są inne podajniki uniwersalne. Tutaj jest taki ponoć nie najlepszy http://allegro.pl/palnik-przystawka-owies-...1389033908.html a tutaj jakiś inny http://allegro.pl/hit-palnik-uniwersalny-p...1388218781.html a brucer mi się wcale nie podoba jakieś takie kruche żeliwsko.

jak byś mógł Kolego to jeszcze słówko coś o tym.

Pozsrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik eCoal był badany , działa i jest sprzedawany tylko i wyłącznie z palnikiem brucer, odpowiednią dmuchawą o "pewnej " wydajności oraz kotłem przebadanym na okoliczność prawidłowego działania w tym zestawie ....,. nie inaczej... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc po trosze automatykiem wtrącę się by dodać 3 grosze.

PID to algorytm sterowania stosowany po to by osiągnąć w najkrótszym możliwie czasie zadany parametr.

To określenie wydaje mi się (delikatnie mówiąc) niedokładne.

PID ma za zadanie utrzymać dany parametr przez jak najdłuższy okres czasu.

A to jest dość duża różnica, zwłaszcza w automatyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolego "robogaz" i innych Kolegów, chwilowo padł mi net ale to szczegół. wszystkie opinie i uwagi na ten temat są logiczne i interesujące. Co do twojej sugestii odnośnie PID-a w pełni popieram twój punkt widzenia w różnych sytuacjach w sposób, udolny lub nie to rozwiązanie się stosuje tak i ja to zauważyłem czytając różne wyszukane opinie w necie. A nawiązując do twojej propozycji przerobić kocioł na brucera i sterownik eCoal-a to powiem tak, jak byś w moich myślach czytał. Od pewnego czasu składam te klepki pomalutku i obczytuję ten temat każdą znalezioną informację związaną z przystosowaniem kotła do podajnika i do tego dobrego programatora, ale wcale nie chce go połączyć na stałe z kotłem a pozostawić pełną uniwersalność, tz. mam takie paliwo to pale jak w zasypowym a inne to podłączam podajnik to już jest powszechnie stosowane podjeżdża podajnik do drzwiczek zasypowych, i gotowe. Ja chce zrobić jak we wszystkich retortowcach dziurę z boku otwieraną drzwiczkami. Mam dylemat w tym roku kupiłem kocioł przetnę i "Pfuuu" po gwarancji, a mam na 8 lat. Co do sterownika eCoal-a to jest naprawdę rozbudowany sterownik. I ostatnie pytanie czy podajnik brucer i sterownik eCoal były przez producentów jakoś ze sobą zgrywane, tego jeszcze nie wiem, bo przecież są inne podajniki uniwersalne. Tutaj jest taki ponoć nie najlepszy http://allegro.pl/palnik-przystawka-owies-...1389033908.html a tutaj jakiś inny http://allegro.pl/hit-palnik-uniwersalny-p...1388218781.html a brucer mi się wcale nie podoba jakieś takie kruche żeliwsko.

jak byś mógł Kolego to jeszcze słówko coś o tym.

Pozsrawiam.

Witam.

Po zasinięciu infrmacji to tylko 2 układy albo brucerII albo obrotowy.

Natomiast sterownik tylko i wyłącznie jakis zwykły np.st40

Ale jeszcze nie wiem czy będe przerabial

Jezeli tak to sam ponieważ dysponuje dobrym sprzętem spawalniczym i slusarskim.

Jak zaczne prace w tym kierunku to napewno poinformuje.

Jeszcze mam pomysł z własnej produkcji szufladowym ale musze się za to zabrac w warsztacie

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To określenie wydaje mi się (delikatnie mówiąc) niedokładne.

PID ma za zadanie utrzymać dany parametr przez jak najdłuższy okres czasu.

A to jest dość duża różnica, zwłaszcza w automatyce.

Ok możemy wchodzić w szczegóły ale nie na poziomie na którym prowadzimy tutaj dysputy.

Rolą regulatora jest minimalizacja błędu regulacji i basta - oczywiście nie interesuje nas jedynie wartość chwilowa. PID radzi sobie z tym nieźle.

Dla mnie najistotniejsze jest czym steruje naprawdę PID w kotle i przyznam że zwyczajnie nie wiem.

Nie spotkałem się z logicznym opisem takiego sterownika.

Gdyby ktoś mi zadał temat użycia PID do pieca to skupiłbym się na zagadnieniu doboru parametrów sterowania paliwem lub powietrzem.

Na chłopski rozum przez analogie do sterowania zasilaniem silników spalinowych konieczne byłoby badanie składu spalin i parametr brany np. z sondy lambda brałbym jako wskazujący uchyb.Temperatura spalin wydawałaby się mniej wiarygodna bo zależy od wielu czynników .

Co do sterowania mocą to pominąwszy powyższe wydaje mi się że w przypadku pieców z podajnikiem należałoby wydłużać cykle pracy - forsowanie krótkich cykli pracy i długich postojów poprzez podawanie dużej dawki paliwa i powietrza nie pozwala na efektywne przekazanie tej mocy przez wymiennik.

Ma on określoną powierzchnię i możliwość przyjmowania tej mocy.

Moim skromnym zdaniem należy je wydłużać także z uwagi na nieefektywne spalanie w chwili rozpoczęcia cyklu spalania z uwagi na wychłodzone palenisko po postoju.

Czy do tego potrzeba by PID nie jestem pewny.

Jakkolwiek przemyślenia są dosyć amatorskie bo z piecami mam do czynienia jako palacz domowy więc jeśli ktoś tym się zajmuje zawodowo to proszę o uwagi i doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Drobna informacja dla kolegów kombinujących z swoimi piecami:

wykonałem podajnik tłokowy plus sterowanie do "kopciucha" żeliwnego camino. Sterownik kontroluje moc pieca oraz proces spalania węgla. Sterowanie mocą odbywa się wg uproszczonego algorytmu PID- parametrem wejściowym jest temperatura wody na wyjściu pieca parametrem wyjściowym jest ilość podawanego węgla. Temperatura utrzymuje się w granicach +- 2-3 stopnie od zadanej. Niezależnie od procesu sterowania mocą sterownik kontroluje dmuchawę. Układ mierzy wielkość strumienia ciepła emitowanego przez palenisko. Zależnie od zmian wartości strumienia zmieniają się obroty dmuchawy. Pracuje to podobnie jak eCoal z tą różnicą że parametrem wejściowym nie jest zmiana temperatury spalin. Piec nie kopci,niema sadzy jest tylko szary pył. Sprawność jest na poziomie 70%.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Drobna informacja dla kolegów kombinujących z swoimi piecami:

wykonałem podajnik tłokowy plus sterowanie do "kopciucha" żeliwnego camino. Sterownik kontroluje moc pieca oraz proces spalania węgla. Sterowanie mocą odbywa się wg uproszczonego algorytmu PID- parametrem wejściowym jest temperatura wody na wyjściu pieca parametrem wyjściowym jest ilość podawanego węgla. Temperatura utrzymuje się w granicach +- 2-3 stopnie od zadanej. Niezależnie od procesu sterowania mocą sterownik kontroluje dmuchawę. Układ mierzy wielkość strumienia ciepła emitowanego przez palenisko. Zależnie od zmian wartości strumienia zmieniają się obroty dmuchawy. Pracuje to podobnie jak eCoal z tą różnicą że parametrem wejściowym nie jest zmiana temperatury spalin. Piec nie kopci,niema sadzy jest tylko szary pył. Sprawność jest na poziomie 70%.

Napisz coś więcej o tym tłoku.Mam zamiar zrobic też tloka więc mnie to ciekawi.

Jakieś fotki chętnie zobacze rysunki itd.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest ten strumień ciepła.
Też jestem ciekawy.

 

 

Układ mierzy wielkość strumienia ciepła emitowanego przez palenisko.
Jakim czujnikiem i przetwornikiem pomiarowym to mierzysz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę tutaj się rozpisywał o pomiarze strumienia ciepła. Dużo jest w google, trzeba wrzucić hasło czujnik Gardona. Znajdziecie tam dokładne opisy jak to działa. W moim piecu czujnik jest trochę zmodyfikowany ale zasada pomiaru jest identyczna jak w czujniku Gardona. Czujnik reaguje na emisję w podczerwieni w związku z tym należy go tak umieścić w piecu aby nie był obmywany spalinami.

Jak wygląda podajnik przedstawiają fotki. Jest to produkcja garażowa więc wygląda jak wygląda.

post-4654-1294227135_thumb.jpg

post-4654-1294227144_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ia.

 

Nie można natomiast wykonać "Sterownika PID" który bez sprzężenia zwrotnego od jakości spalania (analiza, obwiednia) będzie ekonomiczny - będzie to wyłącznie bardzo precyzyjny sterownik temperatury który będzie spalał dużo paliwa i powodował bardzo szybkie zabrudzenie sadzą kotła lub - w przypadku sterowania powietrzem in plus - występowanie dużej ilości spieków żużlowych.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

 

 

Dokładnie zgadzam sie z tym opisem. A mam w tym doswiadczenie, bo posiadam kociol jak w podpisie z PID-em. sterownik Perfect T. I tak Pewna firemka weszla w uklad z producentem tych kotlow i zaczela sprzedawac te piece ze sterownikiem Perfact, mysl ze zupelnie bez jakich kolwiek badan. Generalnie ten "zwykly" pid to kupa g..... jest, przeca nie ma w nim czujnika spalin itp. on poprostu reguluje dostarczaniem paliwa w odpowiednim rzekomo czasie. Efektem tego jest ze moj kmg-1 kopci jak s......, a drobinki sadzy mam wszedze, na dachu, balkonie, tarasie..., a nawet w d..... :) Dopiero jak czlowiek od serwisu tego sterownika, podpowiedzial mi jak wyloaczyc to PID-owe gowno, to piec zaczol normalnie pracowa, przestal kopcic czarnym dymem z komina i sadza a spalanie o 30% mniejsze,. Czyszczenie wymienika trzy razy rzadsze, a dymu z komina prawie nie widac. Teraz ustawiam tylko powietrze i przerwe podawania. Co prawda jest troche z tym wiecej zabawy przy zmianie opalu, ale za to jest czysto na dachu i wiecej kasy w kieszeni. Powiem wam tak PID przy zadanej temperaturze ustalal mi automatycznie czas podawania 200 s. ale jak tem spadla o 5 stopni podawal co 50 s. to powodowalo ze piec bardzo kopcil. teraz mam przerwe podawania stala co 380 s. i jest ok piec nie jest zawalony weglem. Reasumujac zwykly PID to porazka, mysle ze ecoal to juz wyzsza troche polka i generalnie moze sie sprawdzic, jak na razie opinnie o nim sa raczej pozytywne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie mocą odbywa się wg uproszczonego algorytmu PID- parametrem wejściowym jest temperatura wody na wyjściu pieca parametrem wyjściowym jest ilość podawanego węgla. Temperatura utrzymuje się w granicach +- 2-3 stopnie od zadanej. Niezależnie od procesu sterowania mocą sterownik kontroluje dmuchawę. Układ mierzy wielkość strumienia ciepła emitowanego przez palenisko. Zależnie od zmian wartości strumienia zmieniają się obroty dmuchawy.

 

No, no. Jestem pod wrażeniem.

Widzę, że nie poszedłeś na skróty kopiując gotowe rozwiązania. Do tego własne sterowanie. Nawet prosty sterownik dwustanowy, to kilka tysięcy linijek kodu. Trochę pracy Ciebie to kosztowało (wiem coś o tym).

 

Idea Twego sterownika jest ogólnie słuszna. Jak zrozumiałem, dostosowujesz siłę nadmuchu do stanu paleniska. Tak modulujesz moc kotła, aby nadmuch był dostosowany do aktualnych potrzeb. Wszystko byłoby OK, gdyby w kotłach tłokowych nie zachodziło zjawisko cofania się żaru w kierunku podajnika w miarę zmniejszania mocy palnika. W związku z tym, stopniowe odsłanianie otworów napowietrzających i wychładzanie kotła przez "lewe" powietrze.

Właśnie dlatego nie sądzę, aby kocioł ze sterowaniem, które moduluje moc kotła ( umownie PID ), równie dobrze będzie pracował z mocą nominalną jak i z mocą np. 10 %.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zjawisko cofania się żaru występuje. Mam to częściowo zniwelowane przez rozdział powietrza pod rusztem. Najwięcej powietrza podawane jest od dołu do górnego zagięcia rusztu. Częściowo nieczynne otwory zatyka popiół. W moich realiach obciążenia piec pracuje mocami od ok 8kW(nie mam CWU) do 20kW . Przy 20kW "język" żaru sięga nie dalej jak kilka centymetrów poza górkę rusztu. Nie wątpliwie 10% mocy jest problemem.Problem ten występuje we wszystkich piecach również retortowych Rozwiązaniem tu może być praca przerywana plus do tego akumulator ciepła. Jeszcze jest nad czym pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim tłokowcu przyjąłem prostszą opcję - praca przerywana i do tego łagodne przejście w nadzór, aby zminimalizować dymienie i odkładanie się sadzy. Gdyby rozwiązać problem nieczynnych otworów nadmuchowych w miarę zmniejszania się mocy kotła, to można by myśleć o sterowaniu z modulacją mocy kotła. Chodzi mi po głowie taki pomysł, aby zbudować ruszt z dwóch płyt. Górna stała, dolna ruchoma z otworami ustawionymi w ten sposób, aby przy położeniu max. były odsłonięte wszystkie otwory. W miarę przesuwania dolnej płyty, byłyby zasłaniane kolejne rzędy otworów od strony popielnika. Przesuwanie ruchomej płyty (np. siłownikiem takim jak do zaworu 4 - drogowego) byłoby sprzężone z obrotami dmuchawy. To jest podstawa, aby myśleć o właściwej proporcji paliwo - powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim tłokowcu przyjąłem prostszą opcję - praca przerywana i do tego łagodne przejście w nadzór, aby zminimalizować dymienie i odkładanie się sadzy. Gdyby rozwiązać problem nieczynnych otworów nadmuchowych w miarę zmniejszania się mocy kotła, to można by myśleć o sterowaniu z modulacją mocy kotła. Chodzi mi po głowie taki pomysł, aby zbudować ruszt z dwóch płyt. Górna stała, dolna ruchoma z otworami ustawionymi w ten sposób, aby przy położeniu max. były odsłonięte wszystkie otwory. W miarę przesuwania dolnej płyty, byłyby zasłaniane kolejne rzędy otworów od strony popielnika. Przesuwanie ruchomej płyty (np. siłownikiem takim jak do zaworu 4 - drogowego) byłoby sprzężone z obrotami dmuchawy. To jest podstawa, aby myśleć o właściwej proporcji paliwo - powietrze.

 

Pomysł jest dobry i łatwy do wykonania. Istnieje jeszcze problem jak nauczyć sterownik aby sam przysłaniał otwory. Chodzą mi po głowie trzy opcje rozwiązania problemu.Pierwsza: konstrukcja paleniska o regulowanej szerokości "języka " żaru. W zależności od zapotrzebowania na moc zamiast regulować długość języka żaru można regulować jego szerokość. Wówczas regulacja szerokości odbywała by się jednocześnie z przysłanianiem otworów powietrza. Tempo podawania węgla będzie wtedy cały czas jednakowe.

Druga opcja napisać algorytm, który będzie regulował przysłoną w zależności od tempa podawania węgla.

Trzecia opcja: mierzyć poziom CO2 w spalinach i regulować przysłoną na max CO2 w spalinach.

Do następnego sezonu grzewczego coś trzeba będzie wymyślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poczytajcie chłopaki str.38-39

http://www.instalator.pl/archi/aktualny.html

 

Ładnie napisane. Teoretycznie wszystko się zgadza tylko:

- węgiel jest niejednorodny co do wielkości ziarna,np.przy małych ziarnach trzeba zwiększyć ciśnienie nadmuchu

aby powietrze dotarło do całego złoża

- parametry energetyczne węgla są nie stałe nawet z tej samej kopalni.

Reasumując sterowanie wg. zapamiętanych charakterystyk na pewno się wykrzaczy. Sterowanie ma sens wówczas gdy mamy wielkości opisujące stan obiektu sterowanego, w tym przypadku złoże palącego się węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga opcja napisać algorytm, który będzie regulował przysłoną w zależności od tempa podawania węgla.

 

Ta opcja jest najprostsza w realizacji. Z tym, że zamiast regulować przysłoną, łatwo jest programowo powiązać tempo podawania węgla ( przerwę podajnika ) z obrotami dmuchawy.

Problemem może być bieżąca analiza spalin. Poziom CO2, to jeszcze za mało. Cenniejszą informacją jest poziom CO i współczynnik nadmiaru powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom CO2, to jeszcze za mało. Cenniejszą informacją jest poziom CO i współczynnik nadmiaru powietrza.

 

Pomiar CO i współczynnika nadmiaru powietrza w naszych warunkach jest trudny do zrealizowania i kosztowny. Wystarczy już kontrola CO2. Są proste metody oszacowania zawartości. Poza tym ważna jest tendencja zmian , bo potrzebne jest maximum wartości CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

śmiało polecam sterownik proton pid miałem auratona 1111 on of obecnie z protonem oszczednosci w paliwie siegają 40 % mam piec śmieciowy górne spalanie do tego dodam ze pale trocinami i wczsniejszy sterownik powodował to że cały wsad spalał sie w 3 godziny a ten wydłuzył do około 5 i pół godziny dla mnie proton pid to rewelacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.