Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosze O Sprawdzenie Schematu Co


tomix08

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do końca jest poprawny:

 

1- Jeżeli jest zbiornik przeponowy, to powino być naczynie schładzające:

 

http://www.domer.pl/naczynie-schladzajace-kotla-ns-z-10.html

 

2- Nie jestem na 100% pewien, ale cały układ bezpieczeństwa powinien być na zasilaniu, a nie na powrocie.

 

3- Zasilane (gorąca woda z kotła) powinno być podłączone do grzejników od góry, a nie od dołu.

 

4- Ja bym jeszcze zamontował zawory przy bojlerze (na zasilaniu i powrocie) w celu możliwości ewentualnego demontażu w razie awarii , a także w celu możliwości przytłumienia przepływu - w zależności od zapotrzebowania na ciepłą wodę w danym momencie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz być w zgodzie z przepisami to musisz zamontować naczynie schładzające.

Poza tym, jeżeli jest techniczna możliwość to namawiam do naczynia wyrównawczego. Przepisy niby dopuszczają stosowanie zbiornika przeponowego wraz z naczyniem schładzającym, ale przy kotłach na paliwo stałe najlepiej się sprawują naczynia wyrównawcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mucha nie siada. Nic dodać, nic ująć. Tak powinien wyglądać wzorcowy schemat.

Jeżeli jednak kolega tomix08 nie ma technicznych możliwości podłączenia naczynia wyrównawczego (lub z innych przyczyn) to właśnie w miejscu jego podłączenia (czarna kreska ) powinien być zamontowany układ bezpieczeństwa.

 

Na marginesie dodam, że przez jeden sezon używałem zbiornika przeponowego (cały zestaw z manometrem i zaworem bezpieczeństwa) przy kotle na paliwo stałe. Koszmar. Jak kilka razy wywaliło mi wodę z zaworu, to szybko zamontowałem naczynie wyrównawcze. Problem zniknął jak ręką odjął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za odpowiedzii. A propo w miejscu czarnej kreski oznacza ze caly zespol zabezpieczenia powinien byc miedzy kotlem a pompka ?? a nie przed nia ? i na powrocie ?

 

nawiasem mowiac to kotlownia jest w piwnicy piec Sas-a, wiec mysle ze duza szansa jest na to ze bedzie chodzic na grawitacji

 

I może jeszcze jedna sprawa : W niedlugim czasie bedzie raczej podlaczana podlogowka mysle ze jakies lacznie 20m2 hol , male wc, kuchnia moze ktos poradzi jak prosto bez komplikacji to rozwiazac ?? co najlepiej zastosowac ? moze juz teraz dac gdzies jakies trojniki ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mucha nie siada. Nic dodać, nic ująć. Tak powinien wyglądać wzorcowy schemat.

Jeżeli jednak kolega tomix08 nie ma technicznych możliwości podłączenia naczynia wyrównawczego (lub z innych przyczyn) to właśnie w miejscu jego podłączenia (czarna kreska ) powinien być zamontowany układ bezpieczeństwa.

 

Na marginesie dodam, że przez jeden sezon używałem zbiornika przeponowego (cały zestaw z manometrem i zaworem bezpieczeństwa) przy kotle na paliwo stałe. Koszmar. Jak kilka razy wywaliło mi wodę z zaworu, to szybko zamontowałem naczynie wyrównawcze. Problem zniknął jak ręką odjął.

 

 

P.S.

 

Wzorcowy to ten z pompka na powrocie czy ten ostatni na zasilaniu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna sprawa, co zrobic z CWU w lecie ?? raczej nie bede chodzil palic w piecu :-) przylacza gazu brak, kuchnia indukcyjna, posiadam nowiutki piec viessmana vitopend 100 wisial na scianie 2 tyg, jeszcze na gwarancji, myslalem ze moze podpial by go w obieg zeby chodzil w "funkcji" c.o do podgrzewania zbiornika cwu (nie wiem czy zrozumiale to napisalem) ale oczywiscie na propan butan ?? czy jest taka opcja ?? jak nie to moze grzalka ?? ale czy to sie oplaca ?? rodzina 3 osobowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie namawiam nikogo na układ zamknięty, ale to co działo się u Ciebie to jest ewenement.

Mam instalacje w układzie zamkniętym 17 lat i nie miałem nigdy takich problemów.

Pozdrawiam

100% racji pod warunkiem, że instalacja jest zaprojektowana przez doświadczonego projektanta w oparciu o wszystkie obowiązujące przepisy i niepisane reguły dotyczące instalacji co oraz wykonana przez dobrego hydraulika. W tej chwili z tymi fachowcami nie jest tak prosto. Facet, który oglądał w wystawie kształtki hydrauliczne uważa się już za fachowca.

Układ otwarty , a jeszcze do tgo wymuszony - wybaczy wiele. Można go zbudować w oparciu o "dobre rady" i będzie działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

 

Wzorcowy to ten z pompka na powrocie czy ten ostatni na zasilaniu ??

Nie wiem, czy jest jakaś podstawa prawna, ale wszędzie słyszałem, że pompka powinna być zamontowana na zasilaniu. Przyznam się jednak bez bicia, że mam zamontowaną na powrocie i jak dotychczas (8 lat) sprawuje się bezproblemowo. Hydraulik, który ją montował argumentował to tym, że lepiej, aby pracowała w niższej temperaturze, niż w wyższej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna sprawa, co zrobic z CWU w lecie ?? raczej nie bede chodzil palic w piecu :-) przylacza gazu brak, kuchnia indukcyjna, posiadam nowiutki piec viessmana vitopend 100 wisial na scianie 2 tyg, jeszcze na gwarancji, myslalem ze moze podpial by go w obieg zeby chodzil w "funkcji" c.o do podgrzewania zbiornika cwu (nie wiem czy zrozumiale to napisalem) ale oczywiscie na propan butan ?? czy jest taka opcja ?? jak nie to moze grzalka ?? ale czy to sie oplaca ?? rodzina 3 osobowa

Cy ten piec gazowy jest dwu-, czy jednofunkcyjny? To rozwiązanie jest jednak uciążliwe, bo trzeba by mieć jakieś pomieszczenie na butle no i jak się skończy to wymieniać.

 

Są też w sprzedaży bojlery z grzałką elektryczną (fabrycznie montowana), z tym że prąd jest dość kosztowny - ale jaka wygoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dwufunkcyjny, to bym go podłączył do instalacji co. W razie awarii kotła, czy innych zdarzeń losowych można by ogrzewać gazem.

Natomiast jeżeli chodzi o podgrzewanie wody to rura prowadząca zimna wodę z wodociągu do bojlera powinna mieć rozgałęzienie na piec gazowy, a po podgrzaniu wody w obu urządzeniach (bojler i piec gazowy) łączyć się w jedną rurę i dalej rozprowadzić do kranów. Przed bojlerem i piecem gazowym powinny być zawory, tak abyś mógł na lato zamknąć zawór przed bojlerem, a woda żeby szła (i była podgrzewana) przez piec gazowy. Natomiast zimą odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wszystko sie zgadza, tylko ktos mi cos tlukl ze ten piec nie bedzie tak pracowal bo cos tam cos tam ze ma zawor trojdrozny i to nie bedzie dzialalo, nie wiem o co mu chodzilo i nie wiem czy wogule mnie zrozumial, mniejsza o to, hmmmm......piec gazowy ma 5 wyjsc i .... czy mozna wpiac sie tylko w uklad c.o piecyka a wejscie wody z sieci i wyjscie cwu nie podlaczac nigdzie ?? czyli podlaczyc tylko dwa zewnetrzne wyjscia piecyka ?? no i oczywiscie gaz ?? bo rozumiem ze podlacze piecyk z moim ukladem co na paliwa stale ale chodzi mi o to zeby piecyk podgrzewal automatycznie boiler czyli np ustawiam sobie na piecyku pokretlem np 40 st i podgrzewa go do tej temperatury i sam sobie ja utrzymuje

 

moze ktos dokreslil by na moim schemacie jak to mialo by wygladac ?? z gory dzieki

post-22859-1293028906_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dwufunkcyjny, to bym go podłączył do instalacji co. W razie awarii kotła, czy innych zdarzeń losowych można by ogrzewać gazem.

Natomiast jeżeli chodzi o podgrzewanie wody to rura prowadząca zimna wodę z wodociągu do bojlera powinna mieć rozgałęzienie na piec gazowy, a po podgrzaniu wody w obu urządzeniach (bojler i piec gazowy) łączyć się w jedną rurę i dalej rozprowadzić do kranów. Przed bojlerem i piecem gazowym powinny być zawory, tak abyś mógł na lato zamknąć zawór przed bojlerem, a woda żeby szła (i była podgrzewana) przez piec gazowy. Natomiast zimą odwrotnie.

 

 

aha teraz kapuje sugerujesz podlaczenie piecyka jako typowo dwufunkcyjnego ktory bedzie podgrzewal mi wode na bierzaco a nie wode w bojlerze "a potem do kranow"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak. Podgrzewanie wody w bojlerze gazem jest bez sensu, bo (nawet nie używając jej ) będzie się schładzała i trzeba będzie ją na bieżąco podgrzewać. Natomiast w drugim przypadku gaz będzie się zużywał tylko wtedy, kiedy będziesz korzystał z ciepłej wody.

Na marginesie dodam,że bojler, który narysowałeś na schemacie też ma cztery wyjścia wodne:

1- zasilanie gorącą wodą z kotła (narysowane na schemacie)

2 - powrót z bojlera do kotła (narysowane na schemacie)

3 - zasilanie w zimną wodę z wodociągów (nie ma na schemacie)

4 - wyprowadzenie już podgrzanej wody do kranów (nie ma na schemacie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no tak wiem ze bojler ma 2 wejscia i wyjscia a nawet 5 bo ma powrot cyrkulacji , poprostu nie chicialo mi sie juz rysowac pewnych rzeczy a teraz przez to wychodze na kompletnego laika a taki kompletny to raczej nie jestem :-) no i to jak dziala ten piecyk to wiem tez (Natomiast w drugim przypadku gaz będzie się zużywał tylko wtedy, kiedy będziesz korzystał z ciepłej wody) proste

 

Zapraszam jeszcze innych przegladajacych ten post do rozmowy :-) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.