Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądałem taki kocioł dziś o mocy 25kW. Szukam użytkowników, proszę o ich uwagi, spostrzeżenia i ewentualne rady. Mają sterownik PiD pod ten kocioł, więc rozważam jego zakup. Z drugiej strony np. SAS ma wagę 500 kg a opal 330. Skąd ta różnica? Ponieważ to mój debiut to proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak myślę, więc pociągnę temat, taką odpowiedź dostałem od producenta :

 

Witam!

Gwarancja na kocioł OPAL wynosi 3lata.

Paliwem podstawowym jest ekogroszek, bo kocioł na takim paliwie był

badany w Instytucie Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Łodzi, w

załączniku skrócony odpis badań. Paliwo zastępcze groszek II o

granulacji 8-20mm lub wysokiej jakości miał węglowy. Spis paliw oraz

producentów znajduje się w naszej dokumentacji kotła.

 

Tabela paliw w załączniku!!!

 

Kocioł OPAL będzie prezentowany w magazynie systemy instalacyjne,

numer czerwcowy.

Kocioł OPAL był prezentowany w gazetach:

a) MURATOR nr.7/2006 str.144

<_< Ładny Dom, nr. wrzesień 2007, strona 174 - skan w załącznikach

 

Kocioł OPAL był ostatnio prezentowany na Międzynarodowych Targach

Poznańskich Instalacje 2008, zdjęcie w załączniku. Ponadto na wystawie

organizowanej przez Urząd Marszałkowski woj. Wielkopolskiego w

Zawidowicach, zdjęcia również w załączniku. Niedługo będzie

prezentowany na wystawie w Marszewie w dniach 14-15.06.2008 wspólnie z

firma Elektro-Miz, producentem sterowania PiD.

 

Zdjęcia z wystaw oraz zdjęcia modelu wysokiego w załącznikach.

 

Jeżeli ma Pan więcej pytań, zapraszam do korespondencji

 

mgr Jarosław Orłowski

PPHU SEKOM-Łucki

Producent Kotłów C.O.

rok założenia 1973

Kowalew, ul.24 Stycznia 10

63-300 Pleszew 1

tel/fax 062 74 27 270

 

Może teraz wzbudzi kocioł większe zainteresowanie, czekam na uwagi.

post-1796-1212231101_thumb.jpg

post-1796-1212231150_thumb.jpg

post-1796-1212231164_thumb.jpg

post-1796-1212231174_thumb.jpg

post-1796-1212231183_thumb.jpg

post-1796-1212231194_thumb.jpg

post-1796-1212231202_thumb.jpg

post-1796-1212231222_thumb.jpg

post-1796-1212231229_thumb.jpg

tabela_ekogroszki.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jakiś czas temu nawiązalem kontakt z użytkownikiem tego kociołka. Jest zadowolony z kotła choć na początku były problemy ze sterownikiem. Producent daje osobną gwarancje (producenta) na wentylator, sterownik. Jak coś jest nie tak trzeba sobie samemu radzić z serwisem.

 

Ogólnie bardzo pozytywnie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i stało się.

Zarówno ja , jak i kolega z Konina zamówiliśmy po kociołku OPAL. Zaliczka wpłacona, czekam na koniec lipca na odbiór.

Bardzo jestem ciekaw jak to chodzi i mam zgryz z opałem bo nie wiem co kupować. Ekogroszek trochę za drogi, chyba że do mieszania z miałem. Obiecuje się podzielić wrażeniami z użytkowania pieca.

P.S.

Objechałem z 20 producentów i wybór jest straszny, ale to ostatni dzwonek na piece po promocyjnej cenie.

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ja nie napisałem, że ten piec jest najlepszy, czy coś podobnego. Chodziło mi o to, że rozumiem tych, którym ciężko wybrać. A upusty akurat w "Sekomie" są symboliczne. Dla mnie zakup pieca to bardzo duży wydatek i musiałem rozważyć wszystkie za i przeciw. Nikogo nie namawiam do zakupu tego pieca, nie pracuje u producenta i nie znam tych ludzi.

 

Ale widać niektórzy mają już w sobie od urodzenia taką nutkę zgryźliwości. Trudno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wierzę, że jest tak jak mówisz.

 

W każdym razie bardzo ładnie zaprezentowałeś ten interesujący kociołek.

Ale widać niektórzy mają już w sobie od urodzenia taką nutkę bezinteresownośći. Brawo.

 

Dla mnie EOT i nie tylko w tym temacie ale generalnie w temacie kryptoreklamy na forach bo jak widać można się pomylić a nie jest moim zamiarem urażanie kogokolwiek.

 

Ja w tym roku zamontuję prawdopodobnie Taurusa Gaura i poinformuję o tym na kilku forach. A niech Protech ma ;)

 

p.s.

Życzę komfortowego użytkowania przez co najmniej 15 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Neo, że zdecydowałeś się zakończyć temat kryptoreklamy na forach ;) Oszczędzi mi to wiele pracy B)

 

Pożartowałem B) Ze swojej strony przepraszam z góry takich, co do których popełnię błąd w tym zakresie - jednak generalnie nie mogę tego odpuścić bo zbyt wiele osób uważa kryptoreklamę za świetny pomysł na promocję. Jest to może pomysł skuteczny - ale mało etyczny. W przypadku reklamy jawnej możemy dyskutować a przede wszystkim wiemy z kim mamy do czynienia. Powyższe nie dotyczy (chyba) tego tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
No i stało się.

Zarówno ja , jak i kolega z Konina zamówiliśmy po kociołku OPAL. Zaliczka wpłacona, czekam na koniec lipca na odbiór.

Bardzo jestem ciekaw jak to chodzi i mam zgryz z opałem bo nie wiem co kupować. Ekogroszek trochę za drogi, chyba że do mieszania z miałem. Obiecuje się podzielić wrażeniami z użytkowania pieca.

P.S.

Objechałem z 20 producentów i wybór jest straszny, ale to ostatni dzwonek na piece po promocyjnej cenie.

Pozdrawiam wszystkich

Witam jestem zaintereowany kontaktem do Pana jestem z Konina i chciałbym porozmawiać na temat kociołka Opal jesli jest Pan juz użytkownikiem kotła Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Witam wszystkich serdecznie,

Jako, że jestem zainteresowany powyższym kotłem proszę o opinie użytkowników.

Jak sprawuje się kocioł na przestrzeni całego sezonu grzewczego?

Jakie metraże ogrzewa?

Jakie jest średniodobowe zużycie paliwa i na ile wystarcza zasyp podajnika oraz jak często piec musi być czyszczony?

Czy nadaje się do ogrzewania CWU w okresie wiosna-jesień?

Jakie paliwa spala bez kłopotów i jak wygląda kwestia czyszczenia oraz ewentualnych problemów z podawaniem paliwa?

Jakie ponadto uwagi z użytkowania kotła, podajnika, sterownika?

 

Dziękuję z góry za wszelkie opinie dotyczące użytkowania.

 

Pozdrawiam

Robakkk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,

Jako, że jestem zainteresowany powyższym kotłem proszę o opinie użytkowników.

Jak sprawuje się kocioł na przestrzeni całego sezonu grzewczego?

Robakkk

Ja jestem raczej zadowolony z OPALa o podwójnej wielkości (25kW na 150m segment :lol:- wtedy małych tłokowców nie było na rynku). Teraz po okresie 3letniej gwarancji przerobiłem palenisko do palenia zrębkami z miałem (10-50% miału zal od pogody). Obecne OPALe maja wkładki ceramiczne i nowoczesne sterowniki specjalnie dla tłoka. Myśle, że trochę producenci zaniedbali ten typ na korzyść retort szczególnie tych z 'karuzelą' (bo lepiej się filmują na Ytubie?) a do biomasy to moim zdaniem lepsze palniki po uzupełnieniu podawania powietrza wtórnego; zero zakleszczeń przy odpowiednio mocnym mechanizmie suwakowym (przecina większe kawałki i działa dalej :lol: ). Zadanie dla elektroników to synchronizacja przedmuchów z podawanymi porcjami paliwa, co jest dość proste przy kontaktronowym pozycjonowaniu tłoka...

PozdrA.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
(...)Zadanie dla elektroników to synchronizacja przedmuchów z podawanymi porcjami paliwa, co jest dość proste przy kontaktronowym pozycjonowaniu tłoka...PozdrA.

 

A jak powinna wygladać właściwa regulacja...jakie powinny być nastawy prawidłowe?Zasadniczo jakie powinny być ustawienia sterowania-podawanie/dmuchawa/przedmuch?Na co jeszcze należy zwrócić uwagę,by wykorzystać możliwości i zalety pieca?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE MA nastaw ogólnie prawidłowych (to tak jak z demokracją :huh: ) - są tylko nastawy optymalne w danych warunkach pracy kotła!

To są parametry uzależnione od b.wielu czynników, w tym również konkretnego sterownika (nowe sterowniki Titanic czy Puma inaczej/automatycznie układają przedmuchy po podaniu dawki paliwa przez tłok. Mój stary sterownik Tango v.tłok ma niewiele do ustawiania i może to dobrze, bo można się przejechać na wiecznej regulacji...

Do celów badawczych wyciąłem sobie kawałek szybki kominkowej i zrobiłem zamocowanie na zawiasach głównych drzwiczek (otwarcie paleniska całkiem rozwala ustawienia dopływu powietrza). Wywierciłem otwór w czopuchu i wstawiłem termometr 'piekarnikowy' do pomiaru temp spalin. Fabryczne ustawienia okazały się zbyt paliwożerne i dające nadmiar mocy dla potrzeb niewielkiego segmentu (150mkw ze strychem) - temp spalin ok.300stC i przechodzenia zadanych 60st na zasilaniu o 10stC. Zacząłem od obniżenia obrotów dmuchawy (z 15 na 5 w stanie Praca i Nadzór; mam 11m komina w 1cegłę) i zwiększenia czasu przerwy podajnika w czasie Praca (z 300 na 500). Stopniowo dochodziłem do właściwych parametrów obserwując kopczyk żaru przez szklane okienko:

- płomień długi, jasny, i 'głośny' - za dużo powietrza,

- kopczyk ciemny, zapadający się - to dajemy mniejszy czas przerwy podawania,

- w popiele niedopalone kawałki paliwa - większy czas przerwy,

- spieki w popiele - mniej dmuchu itd, itp...

Dodatkowe e-konsultacje u p.Jarosława Orłowskiego z SEKOM dały mi b.wiele informacji n/t kotła i jego regulacji, jak też cenne usprawnienia (ceramiczny tunel wokół rusztu podnoszący temp żaru i dopalający gazy kanał z powietrzem wtórnym) które testuję w tym sezonie. Jest to wielce pożyteczne narzędzie serwisowo-doradcze u tego niewielkiego choć b.doświadczonego producenta, bo u mega-kotlarzy nie ma zwykle z kim gadać w obsłudze klienta, a dotarcie do naprawdę kompetentnych serwisantów jest tam trudne (vide niedawne wieści forumowe o nierychliwych serwisantach Cichewicza).

Dodaję do miału trociny/zrębki (10-70%)co pozwala ograniczyć nieco nadmierną moc kotła, ale wymaga jednak elastycznego dostosowania ustawień.

Ogólnie jestem zadowolony z kotła, chociaż obecnie wybrałbym raczej Brucera, na podstawie doniesień użytkowników. Z drugiej strony słyszałem coś o zatykaniu się dysz powietrza itp...

Czyli 'Każda sroka swój ogonek...' Jak jeździłem Wartburgiem, to b.chwaliłem sobie ten 'zachodni wóz' :huh: A teraz go na Golfa bym zamienił w ciemno...

PozdrA.

PS Teraz kombinuję małą dmuchawkę, bo nie ma sensu dławienie obecnej; ruszta w OPALu są przewiewne, nie to co dziurki Brucera!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam. Jestem nowym użytkownikiem opal 25 wysoki ze sterownikiem PID Cobra.

Chciałbym pociągnąć temat gdyż niewiele można znaleźć na temat tego kociołka o sterowniku nie wspominając.

Jakie macie ustawienia dla ogrzewania CWU aby piec nie grzał się zbyt mocno ale też nie gasł? Ja obecnie testuję tak na ekogroszku:

1. Algorytm pid włączony

2. Czas dla max mocy kotła to 510sek.

2. Minimalna moc kotła to 11%

3. Max obroty dmuchawy 70%

4. Przesłona dmuchawy zamknięta do połowy.

 

Przy tych ustawieniach w miarę się pali dla CWU i nie wygasa.

Będę wdzięczny za jakieś sugestie gdyż dopiero zaczynam zabawę z kotłem.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wtrące swoje 3 grosze na temat tłoka

Pierwsza sprawa to producent juz na wstępie chyba sam nie wie co produkuje i na jakie paliwa i odpowiada klientom zbywająco.

Jeżeli ktoś robi (produkuje) tłokowca to nie powinien robić badań na ekogroszku ponieważ sprawność takiego kotła jest pożniej jakby z kosmosu.

Do ekogroszku są retorty.

Ja mam teraz porównanie kotłów defro duo plus 35 kw i tłokowy który wykonałem i wiem że nie ma potrzeby palenia w defro miałem a w tłoku eko.

Uważam ze dobrze wykonany piec tłokowy jest bardziej sprawny od piecy slimakowych oczywiście nie wszystkich.

Ale na rynku nie ma zbyt dużego wyboru dobrego sprawnego pieca.

A trzeba powiedzieć ze najwięcej problemów jest ze znanymi producentami.

Jednak większość kupuje piece tanie z Pleszewa.

Zrobiłem kidyś wywiad u siebie i na 100 domów tylko 10% ma piece znanych producentów reszta albo własnej roboty albo Pleszew

Piec Opal jednak uważam za dośc fajną konstrukcje i jeżeli się nauczysz palenia to będziesz napewno zadowolony. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Wczoraj wgrałem nowy soft (9.25) do sterownika Cobra.

Wygląda iż zachowuje się inaczej niż poprzedni soft (8.22). Głównie inaczej wygląda palenie tylko dla CWU. Nie jest idealnie ale piec nie wygasa przy grzaniu tylko CWU. A nie jest idealnie dla tego, że sterownik utrzymuje temp. kotła tylko o kilka stopni wyżej niż faktyczna w danym momencie w bojlerze pomimo iż do temperatury nastawionej daleko. Nie występuje zjawisko przegrzewania kotła a potem czekania aż temperatura spadnie (w tym momencie na sofcie 8.22 piec często wygasał), ale za to nagrzewanie wody trwa długo ze względu na małą różnicę temperatur między kotłem a bojlerem. Pomysł chyba w dobrą stronę choć byłoby całkiem dobrze gdyby w momencie kiedy daleko jeszcze do nastawionej temperatury sterownik utrzymywał większą różnicę temperatur między kotłem a bojlerem (aby nagrzewanie bojlera było szybsze) a w miarę zbliżania się temp. w bojlerze do nastawionej temp. CWU wtedy różnicę temperatur zmniejszał aby nie dochodziło do przegrzewania i długiego studzenia kiedy temp. w bojlerze osiągnie nastawioną jak to działo się w sofcie 8.22 (wtedy często piec gasł zanim temp. przegrzania spadła).

Tak czy tak krok chyba w dobrą stronę.

Aaa i jeszcze jedno. Wydaje mi się, że zmieniając przynajmniej niektóre ustawienia przy sofcie 9.25 aby zmiany zaczęły obowiązywać trzeba zrestartować sterownik. W sofcie 8.22 nie było to potrzebne. Jest to chyba jakieś niedociągnięcie softu.

Ale jako iż sterownik Cobra dla tłoka jest w miarę nowy to czekam na następne softy (coraz bardziej dopracowane mam nadzieję)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.