Skocz do zawartości

Manalessar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po wielu dniach spedzonych na tym forum stwierdzilem, ze ludzie ktorzy tutaj sa rzeczywiscie posiadaja duzo wiedzy jezeli chodzi o kotly. Chcialem sie zwrocic z prosba o pomoc w wyborze kotla. Napewno chcialbym aby byl z dolnym spalaniem (chce uzywac elektronicznego miarkownika ciagu). Moje mieszkanie ma ok 80m ale jest wysokie na 3m; niestety narazie nieocieplone ale na wiosne bedzie - sciany; piwnica pod podloga i kolejne pietro mieszkalne nad glowa(niestety nikt tam nie mieszka) kociol w piwnicy na dole. Jaka moc kotla potrzebuje? Wydaje mi sie ze 10-12kW, jednak moze wiecej? Wiekszosc dobrych kotlow z dolnym spalaniem zaczyna sie od 14kW ale to juz chyba troche za duzo jak dla mnie? Przedewszystkim zalezy mi na ekonomicznosci(dlatego wolalbym mniejsze kW) nastepnie na dlugiej stalopalnosci. Cena ok 2000, jednak jesli bedzie naprawde dobry kociolek to i 3k mozna dac. Kotly Defro sa niby dolnego spalania ale jakos nie widac tego na zdjeciach(dolno-gorne?) - tam sa kociolki 10kW dlatego mnie interesuja. Pozatym jest jeszczwe Hef (min 14kW) i Zebiec (15kW) - ciekawe ale chyba za duze dla mnie i mniej ekonomiczne? Bardzo podoba mi sie takze Taurus Tur - tez wyglada na solidny, martwi mnie jedynie ze prawie wszystkie maja ruszta wodne, ktore nie ciesza sie chyba tutaj dobra opinia. Przy okazji ile kg wegla idzie Wam na dzien czy tam miesiac w takich kociolkach? Dziekuje za wszystkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za porade, pierwsze slysze o tym kotle, zobaczylem schemat i chyba jest dolnego spalania: ( http://www.komfort.info.pl/grafiki/instruk.../S111%20(D).pdf ). Widze pare niezlych rozwiazan, jest ktos kto uzywal tego kociolka? Jak sie sprawuje? Jest oszczedny?Te dzwignie wytrzymale? Prosilbym jeszcze o odpowiedz na pozostale pytania ( mysle czy 12kW to nie za duzo? ).

 

P.S. Wlasnie przeczytalem: - o kociolek na wegiel bruntanty i Zużycie paliwa kg/h 3,2 wiec troszke odpada:) Nadal prosze o pomoc w wyborze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kociolki niestety odpadaja. Najbardziej podoba mi sie Hef ale zaczyna sie od 14kW ale jak juz pisalem to chyba za duzo jak na moje mieszkanie?? Dalej jest Defro Optima/Plus ale to dwuciagowe spalanie mnie nie przekonuje(niby wiekszosc dolne ale tez gorne) - ale tutaj mam 10kW ktore by chyba bylo optymalne dla mnie. Wie ktos moze ile idzie wegla w obydwu kociolkach ? Jezeli w 14kW pojdzie podobnie jak w tym 10 to oczywiscie wolalbym Hef'a. Jeszcze raz dziekuje za wszystkie porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu Logano 111, Junkers Supraklass, Dakon Dor odpadają?

 

Paliwa

Kotły grzewcze typu 12, 16, 20, 24, 25 i 32

przeznaczone są do opalania węglem brunatnym

– wielkość 20 do 40 mm o wartości opałowej 16 MJ/kg

 

Wegiel bruntanty to chyba nie jest najlepsze pomysl, pozatym poczytalem i ten kociol ma wiecej opini negatywnych niz pozytywnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, bo na tym forum większość użytkowników pali w tych kotłach węglem kamiennym i sobie chwalą.

Czytałeś ten wątek?

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=352

Gdzie poczytałeś o tych negatywnych opiniach? Domyślam się, że w sklepach internetowych - też je widziałem. Niestety wpisy wyglądają jakby były robione przez kompletnych laików.

 

Te kotły mają wady, ale da się je okiełznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam DAKONA DOR 16 pale w nim weglem kamiennym i nie mam z tym ZADNEGO problemu.

Łyka groszek orzech i klocki drewna. Nie kopci w kotlowni, z komina praktychnie nie widac

dymu, tylko w nocy pod swiatlo z latarni widac dymek.

Technicznie uwazam jest to jeden z najlepiej opracowanych kotlow DOLNEGO SPALANIA.

Ma wady nieszczesna gorna pokrywa -ale co ich nie ma?

Pale w nim juz 8 zime i odpukac nic w nim nie nawala.

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm wiec min 12kW ale jak jest z tym spalaniem? 3kg/h to sporo co prawda to wegiel bruntanty, jak jest z kamiennym? Ile Wam idzie na sezon wegla? Uwazacie ze to lepszy kociol dolnego spalania niz Hef 14kW? Moze ktos wie ile wegla w Hefie idzie? Wiem ze to zalezy od wielu czynnikow ale chcialbym miec jakis poglad. Dzieki za wszystkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze poogladalem strone Ogniwo nie posiada kotla dolnego spalania, a zebiec jest od 15kW ...

 

Ooo poczytawszy troche znalazlem chyba zadowalajacy mnie kociolek:

 

Zywiec 8kW z rusztem zeliwnym i calkowicie dolnym spalaniem(ew z klapka):

 

http://www.kotly-zywiec.com.pl/oferta/kociol/16/66

http://www.kotly-zywiec.com.pl/oferta/kociol/17/76

 

Ew. z rusztem wodnym, ktory jednak z opini na ten forum raczej odpuszczam:

 

http://www.kotly-zywiec.com.pl/oferta/kociol/169/171

 

Pewnie dla wersji 8kW nie ma tego przegarniacza ale to nie jest jakies niezbedne, jedyny wada to brak tych kanalow powietrza wtornego ale to chyba nie jest az takie wazne?... Jak dla mnie kociol na 1 miejscu teraz szczegolnie ze cena tez zacheca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logano 111, Junkers Supraklass, Dakon Dor to te same kotły, prawie identyczne.

 

Po Waszych namowach poczytalem jeszcze o tych kociolkach. Sa niezle jednak martwi mnie bardzo duzo "oryginalnych wad" ktore trzeba poprawic oraz informacje o nie do konca dzialajacyh rusztach. Moze jakies opinie inne macie na ten temat? A mozna by z plytek szamotowych sprobowac sztucznie zmniejszyc kociol Hef'a 14kW na mniej? Zmniejszyc komore zasypowa w celu oszczednosci opalu? To jakis nie jest wielki problem chyba... Uhh ciezka sprawa z tym kociolkiem, mimo wszystko dziekuje za wszystkie porady:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuje zapoznac sie z oferta ZEBIEC lub Ogniwo .

Zebiec ma opinie powaznej firmy.

Ogniwo ma opinie trwalego kotla.

Ktory wybrac ?

 

W zasadzoe pozostal mi wybor miedzy dwoma kotlami:

 

Defro Optima 10kW

Zywiec KDO-U 8kW

 

Ktory byscie bardziej polecali? Przede wszystkim chodzi o ekonomicznosc spalania ? Cena prawie identyczna...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logano 111, Junkers Supraklass, Dakon Dor to te same kotły, prawie identyczne.

 

Wybaczcie odswiezanie tematu ale po kokejnych kilku dniach rzeczywiscie zobaczylem calkiem dobre opinie o tych kociolkach. Jak rozumie posiadasz taki kociol? Mam dom bardzo stary poniemiecki narazie nie ocieplony(ale bedzie) 75m2 i 2,9m wysokosci. Kociolek Dakon Dor 12 ma moc 13,5 kW z moich obliczen wynika ze teraz by byl ok jednak po ociepleniu potrzebuje max 10kW. Jak juz mowilem glownie chodzi mi o oszczednosc opalu - ile na dzien spalasz kg wegla w tym kociolku? Czy po ociepleniu bede mogl trzymac piec "na nizszych obrotach" bez wiekszych problemow? A moze jeszcze jakies propozycje ~10kW??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
dziekuje za porade, pierwsze slysze o tym kotle, zobaczylem schemat i chyba jest dolnego spalania: ( http://www.komfort.info.pl/grafiki/instruk.../S111%20(D).pdf ). Widze pare niezlych rozwiazan, jest ktos kto uzywal tego kociolka? Jak sie sprawuje? Jest oszczedny?Te dzwignie wytrzymale? Prosilbym jeszcze o odpowiedz na pozostale pytania ( mysle czy 12kW to nie za duzo? ).

 

P.S. Wlasnie przeczytalem: - o kociolek na wegiel bruntanty i Zużycie paliwa kg/h 3,2 wiec troszke odpada:) Nadal prosze o pomoc w wyborze:)

 

Witam

Mam taki kociołek produkcji Junkersa 16 KW. Sprawuje się bardzo dobrze. jest to typowy kocioł dolnego spalania. Palę w nim węglem kamiennym o gradacji groszek (jest to związane z niewielkim przekrojem komory zasypowej).

Niemcy nie przewidzieli jednak tego, że stosowany może być w nim opał o niskiej kaloryczności.

Palę w nim już od kilku lat. Kiedy stosowałem polski węgiel wszystko było OK. Mieszkam jednak na północy kraju i centralny dystrybutor znajdujący się nie daleko mojego miasta i zaopatrujący wszystkie składy opału w okolicy, uznał, że taniej jest sprowadzać węgiel z Rosji. Ten węgiel nie ma niestety za wiele wspólnego z kalorycznością i paląc nim uzyskuje w mroźne dni na piecu 55 st. C (zaledwie).

Ponieważ mentalności dystrybutorów węgla nie zmienię rozwiązałem sprawę po swojemu, po prostu dobudowałem do pieca automatykę z polskiego pieca, która zapewnia wymuszony dopływ powietrza. W tej chwili wszystko działa jak trzeba, w domu cieplutko jak nigdy, spalanie wzrosło co prawda o jakieś 5%, ale zasyp starcza na 8,5 godz.

Myślę, że i spalanie można zmniejszyć (ćwicząc z ustawieniami w automatyce - w tej chwili widzę wyraźnie, że mam niepotrzebne przepały), wszystko przede mną. Palę tak już dwa miesiące i jest OK.

Pozostał jeszcze jeden problem ale to już nie wina pieca, muszę czyścić piec co dwa dni i wysypywać z niego tony kamieni - tyle jest ich w węglu.

 

Pozdrawiam Wlod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.