Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Taurus Gaur 25kw Pochłania Opał


naos

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam termostat pokojowy, ale odłączony. Temperaturą sterują głowice na grzejnikach. Termostat pokojowy powoduje wg mnie niestabilną prace kotła. Kocioł wchodzi często w cykl rozruchu. Lepiej jak pompka chodzi cały czas, a temperaturę nocną reguluje sobie zaworem 4D. Wtedy praca kotła jest stabilna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zarastanie / nagarowanie palnika tuż przed pierwszym otworem nadmuchowym powowduje , stopniowe coraz gorsze w miarę narastania "progu" z nagaru - spalanie się opału ( koksowanie , dymienie).Nie wiem , czy problem ten występuje we wszystkich tłokach i czy jest on aż tak upierdliwy jak przy tym kotle.W każdym bądź razie czyszczenie ( skrobanie) minimum raz w tygodniu > po dorobieniu sobie specjalnego skrobaka zajmuje mi to 5 minut , bez wygaszania kotła. Zauważyłem , że problem wyraźnie występuje przy węglach typu 32.1 , a takie są teraz w przeważajacej wiekszości na składach.

 

 

U mnie to zjawisko równiez występuje.Opał to miał 31.2 z Piasta

I rzeczywiście pomimo braku deflektora(tymczasowo) to po wyczyszczeniu,a robiłem to wczoraj-wyjąłem ruszt i oszlifowałem,spalanie miału jest bez porównania lepsze i aż byłem zdziwiony ,że dym prawie biały,lekko szarawy.

Ale nie trwa to długo,kilka dni,a wpadłem na to dopiero wczoraj,no chyba ,że mróz dzisiaj -10' spowodował zmianę koloru dymu.

Chciałem dowiercić otwory na początku rusztu gdzie te spieki się robią,ale producent stwierdził,że żar będzie zbyt blisko podajnika i tak nie można.

pozdr...

p.s. Czy oprócz systematycznego czyszczenia tego miejsca jest na to inna recepta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę zjawisko nagarowania u siebie.

U mnie w palniku jest wkładka z blachy o grubości 12 mm.

Wkładka ma cztery nacięte plazmą w poprzek szczeliny nadmuchowe.

Nagar tworzy się zawsze przed pierwszą szczeliną od strony zasobnika.

Usuwam go bez wygaszania palnika.

Nagaru z palnika nie usuwam przez szlifowanie, tylko skrobakiem.

W stanie podtrzymania, poprzez drzwiczki rewizyjne, dłuuuugim , ostrym skrobakiem zeskrobuję ( trochę w ciemno, bo nie zrzucam żaru z palnika) ten nagar.

Po trzech dniach od czyszczenia , aby paliło się w miarę przyzwoicie , nagar znowu trzeba usuwać.

Przy dużym nagarze potrafi się opał piętrzyć na palniku.Robi się gruba warstwa żaru. Powoduje to koksowanie , dymienie.

Dwa lata temu paliłem miałem 31.2 ( 26Mj) i skrobałem palnik tylko raz w sezonie.

W zeszłym sezonie opał - miał 32.1 ( 23 Mj) i skrobanie raz na tydzień.

Obecnie opał - miał 32.1 ( 27 Mj) i skrobanie raz na 3 - 4 dni.

Wydaje mi się , ze dowiercenie otworów bliżej zasobnika spowoduje tylko przesunięcie nagaru głębiej na palniku.

Nagar tworzy się w wysokiej temperaturze jaka panuje tuż przy pierwszym otworze/otworach nadmuchowych .drobiny miału spiekając się przyklejają się wtedy do płyty palnika.

Myslałem też nad tym długo , ale narazie nie mam koncepcji na pozbycie się czy chocby nawet zmniejszenie problemu.

Kupię jeszcze na próbe PEWNY miał w klasie 31.2 i zrobię próbę.Myślę że bedzie się mniej spiekał.Pozostanie wtedy szukanie na sezon miałów 31.2 ...niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEWNY to ja też kupowałem na kopalni PIast. Ale w ramach KWSA z pobliskich Brzeszcz moze być dowożony wysokokaloryczny miał(cholernie smolisty i chyba 32 lub nawet 33 jak taki jest) i mieszany w celu uzyskania odpowiednich parametrów.Kopalnia do takich praktyk sie nie przyznaje,a o takim precedensie słyszałem od miejscowych górników.Ile w tym prawdy nie wiem.

Ostatnio reklamowałem ten opał bo nie jestem jedyny w okolicy gdzie bardzo szlakuje ten miał i badania potwierdziły kaloryczność ,siarkę,popiół i wilgotność w normie.Ale mnie o to nie chodziło tylko o szlakowanie B)

Nagar powstaje identycznie jak u ciebie.Szlifowałem wyjmowany ruszt bo chciałem sprawdzić dokłądnie stan otworów,których dowierciłem około 40% więcej, co polepszyło moim zdaniem spalanie miału.

Oczywiście też będę teraz tak jak ty zeskrobywał w ten sposób ten nagar.Oby do wiosny.

U mnie ten nagar znajduje sie tam gdzie na zdjęciu są zaznaczone kropkami miejsce na ewentualne nowe otwory.Tam stoi porcja opału,którą tłok posunie po wejściu w stan pracy,a dymi i koksuje się w podtrzymaniu.

Nie wiem czy tak jest wszedzie,ale dobrze by było gdyby ten opał leżał na ruszcie z otworami i palił się ,a nie czekał na nastepny cykl pracy.Tak sobie tylko kombinuje,bo ma tego smoka pierwszy rok.

post-17887-1294140074_thumb.jpg

post-17887-1294140291_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam termostat pokojowy, ale odłączony. Temperaturą sterują głowice na grzejnikach. Termostat pokojowy powoduje wg mnie niestabilną prace kotła. Kocioł wchodzi często w cykl rozruchu. Lepiej jak pompka chodzi cały czas, a temperaturę nocną reguluje sobie zaworem 4D. Wtedy praca kotła jest stabilna.

 

Tak się właśnie przymierzałem do kupna termostatu pokojowego (do tego bezprzewodowy, żeby kładzenia przewodu uniknąć). Docelowo planowałem jeszcze regulator pogodowy Unicontrol MIX07 (lub tańszy ST-430) do sterowania zaworem 4D i siłownik oczywiście. Ale zastanawiam się czy nie zrezygnować z termostatu pokojowego. Czy sam regulator pogodowy zaworu 4d umożliwi utrzymanie mniej więcej stałej temperatury w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Arthek, xhumungus, mam do Was takie pytanie, ponieważ macie bogate doświadczenia w paleniu

 

Czy ktoś z Was próbował podawać małą dawkę porcji opału, a częściej tzn. podanie przez 5sek./6 sek. zamiast standardowego 10/11s.?

Ja mam w Karo Duo i włączoną funkcje pozycjonowanie tłoka, więc zastanawia mnie co by było gdybym zmienił z 10sek. na mniej?

 

Obecne ustawienia:

podanie - 10s.

Przerwa podania - 2min

nadmuch-30%

miał 19MJ - ch...y B)

 

 

Co by dało zmniejszenie dawki paliwa? Tak jak w przypadku retortowców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to już opisywałem .

Pełny cykl , czyli : podanie i powrót tłoka, trwa w kotle o mocy 25kW około 10-11sekund.

Ustawienie w sterowniku czasu np. 5 s , czyli podzielenie tego cyklu na pół , da nam w konsekwencji nierównomierne w czasie podawanie dawek na palnik.

Analizując:

Tłok rusza w kierunku palnika , podając opał .

Po 5 s staje maksymalnie wysunięty w kierunku palnika.

Po czasie przerwy podawania ( np.2 minuty) tłok ponownie rusza cofając się w kierunku zasobnika, stając po upływie 5s , maksymalnie wsunięty pod zasobnik.

Mija kolejne 2 minuty (czas przerwy podawania) i tłok znów w ciągu 5 s staje maksymalnie wsunięty n apalnik podajac kolejną dawkę.

Reasumując :

TEORETYCZNIE - Ustawiając czas podania 5s ( połowę cyklu tłoka) i czas przerwy podawania 2 minuty, uzyskujemy podawanie pełnej dawki opału na palnik co 4 minuty.

Czyli to samo co ustawiając podawanie opału na 10 s lub ustawiajac w sterowniku funkcję pozycjonowania tłoka ( pełny cykl tłoka ) i czas przerwy podawania 4 minuty .

Czyli nic się nie zmienia.

 

A teoretycznie dlatego ,że mechanizm napędu podajnika , mając swoje opory tarcia ( drobiny miału, czasem większe czy mniejsze kostki węgla, czasem kamień ) w okreslonym przez sterownik czasie 5 s. pokona raz krótszą raz dłuższą drogę.Będzie pracował wobec tego nierównomiernie, podajac za każdym razem niejednakowe porcje opału na palnik.

Co innego gdy kocioł ma zamontowany układ wymuszajacy powrót tłoka do pozycji wyjściowej (pozycjonowanie) .Zawsze wtedy za każdym razem poda w miarę równomierną porcję opału na palnik, nawet wtedy gdy na sekundę czy ułamek sekundy przyblokuje go jakiś większy kawałek wegla.

Nie musze chyba pisać jak niestabilnie tempertaurowo potrafi pracować palnik, kiedy raz ma podaną wiekszą porcję węgla raz mniejszą.

Dlatego też , w swoim Protechu Karo zamontowałem układ pozycjonowania tłoka ( seryjny kocioł go nie posiadał) złożonego ze stycznika , hallotrnu i krzywki zamontowanej na wałku napędu podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem , czy da się wyłączyć opcję pozycjonowania ( o ile jest )

Jeśli się da , to możesz tak zrobić , tylko jak już pisałem nie ma to większego sensu .

 

Tak swoja drogą, jeśli masz możliwość ustawiania czasu pracy podajnika to tak naprawdę nie wiem, czy aby napewno to pozycjonowanie tłoka jest w nowych Karo Duo.

Ten hallotron zamontowany przy napędzie podajnika moze odpowiadać tylko za rozłączenie silnika podajnika w przypadku zerwania zawleczki.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym Taurusie jest pozycjonowanie, u mnie było ono domyślnie wyłączone i wtedy mam możliwość regulacji czasu pracy podajnika, po włączeniu pozycjonowania tłoka, znika możliwość regulacji czasu (to wszystko na sterowniku st-40).

Moim zdaniem praca z pozycjonowaniem tłoka jest najlepsza dla kotła, mamy zawsze podaną jednakową ilość paliwa, a regulujemy sobie przerwą podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w palniku jest wkładka z blachy o grubości 12 mm.

Wkładka ma cztery nacięte plazmą w poprzek szczeliny nadmuchowe.

 

Na Twoim miejscu spróbowałbym wymienić wkładkę palnika na drugą, gdzie zamiast tych szczelin wywierciłbym otwory fi ok. 4 mm ustawione w tzw. "mijankę" . Poprzeczne szczeliny to dodatkowy opór dla przesuwającego się paliwa, które w niektórych przypadkach zamienione na szlakę, mogą powodować piętrzenie się opału. Uważam, że takie otwory dodatkowo spowodują bardziej równomierne napowietrzanie porcji paliwa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się właśnie przymierzałem do kupna termostatu pokojowego (do tego bezprzewodowy, żeby kładzenia przewodu uniknąć). Docelowo planowałem jeszcze regulator pogodowy Unicontrol MIX07 (lub tańszy ST-430) do sterowania zaworem 4D i siłownik oczywiście. Ale zastanawiam się czy nie zrezygnować z termostatu pokojowego. Czy sam regulator pogodowy zaworu 4d umożliwi utrzymanie mniej więcej stałej temperatury w domu?

Też miałem dawać sterownik zaworu 4D ale sie rozmyśłiłem koszt jest duży sterownik oras siłownik. zamiast tego dałem głowice na grzejnikach, a zaworem reguluje sam, rano i wieczór. Przykręcam go na noc bo lepiej się śpi jak jest chłodniej.

U mnie kocioł racuje bez sterownika pogodowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie każdy z was coś wniósł ,a cierpliowość popłaca . Wczoraj wyczyściłem piec podłogówke puściłem razem z grzejnikami tz. chodzi cały czas ,zmieniłem ustawienia temp co 60 st praca tłoka 11s ,załączone pozycjonowanie tłoka przerwa 2 min, nadmuch 25%

Praca w podtrzymaniuco 25 min przez 10 s ale dałem opóżnienie wyłączenia wentylatora 35 s . Waga w kotłowni ,krecha w zasobniku i po 24 h spalanie 21-24 kg trudno dokladnie ocenić . Zauważyłem jeszcze jedno ,gdy złączyla się pompa CWU wyciągłem wtyczkę od pompy CO ,a po nagrzaniu się wody i wyłączeniu pompy CWU włączylem pompe CO ,wówczas temp. spada mi o 2, 3 st , to nie spadek o 10- 12 st ,kiedy do pompy CO dołącza się pompa CWU ,z tym też trzeba pokombinować lub na zimę podgrzewanie CWU niech chodzi cały czas razem z CO.

Ktoś pisał praca podajnika 5s - testowałem to ; kaszana;

Jak juz inni pisali i ja to potwierdzam praca kotła musi być jak najpłynniejsza , a regulacje przeprowadzać pomalutku a nie co 2-3 godziny ,no i CZYSZCZENIE w zależności od opały. Termostatu pokojowego nie będę zakładał,można to przetestować z wyłączaniem pompy CO lub bez . Powiesić w pokoju termometr najlepiej cyfrowy , wyłączyć pompke i czekać aż temp. spadnie o 1 st podejrzewam że to trochę potrwa a piec potem będzie się długo bujał aż osiągnie temperaturę - może się myle

 

POZDROWIONKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

PIszę pierwszy raz na takim forum wogóle na jakim kolwiek forum. Mam podobny problem, ale spróbuje ustawiac piec według opisu i wskazówek na forum.

 

Dom jeszcze wbudowie 150 m2 CWU - 120 litrów. (tzn podłogi sa, ale brak tylko kuchni)

PIEc Gaur 18,5 KW.

Okna plastkiowe, Dom ocieplony 10 cm steropian. DOm jescze nie uzytkowany.

 

Przy ustawieniu 100 s i czasu podawaniu 20 s. spalał mi około cały podajnik węgla + w ch... nie dopalonego węgla i spieku na dobę -temp na piecu to 47C, CWU 40C. osoba która sprzedała mi go poradziła mi aby dokupic sterownik pokojowy i tak zrobiłem Delatdore TYBOX 711 aby regulowac temperature bo piec "jedzie na pełnych" obrotach i tak zrobiłem.

 

ii co sie okazało nic tak samo palił przy takich samych ustawieniach i temp zadanej 16C w domu ( narzie go nie uzytkuje) postanowiłem zaryzykowac i zadzwonic do TEchu i pogadac co robie źle poradzili mi że wszytsko zalezy od ustawień pieca oraz czym palimy- czyli nie pomogli:(

 

Sprzedawca pieca zaproponował mi aby zwiekszył dmuch z 5 na 10 - ale pomogło wiecej spieku nawet bym powiedział ze tam gdzie był żar to powstawało jedno wielkie ciasto:(

 

i po doradztwie zaczołem kombinowac ze zmniejszniem czasu i wydłuzaniem czasu podawania.

"Wydawało mi "się ze juz jest dobrze żar palił sie przy samym podajniku wydawało mi sie ze to jest ok i w końcu Hihi wygasł mi pewnego dnia:( czyli tez źle robiłem.

 

Użytkuje pierwszy raz w piecu z podajikiem i nie wiem jak mam sie obchodzic z Nim.

Bilans jest tragiczny od grudnia az do dzisiaj 1300 kg

Jeżeli mi czas pozowli to jutro a jak nie to po nowym roku sprawdze kilka działan oraz opis kolegi

 

jeżeli to nie pomoże to kupiłem chu... wegiel.

Odezwe się po nowym roku

pozdrawiam uzytkowników GAURA

Witam

 

Po mimo moich strań ciagle nie mogę opisac nic nowego- cialge urywana jest zawleczka od podajnika i cały czas piec jest wygadaszany. Zoabczae jutro jesli wytrzyma ta zawleczka to opisze co sie dzieje na piecu:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym Taurusie jest pozycjonowanie, u mnie było ono domyślnie wyłączone i wtedy mam możliwość regulacji czasu pracy podajnika, po włączeniu pozycjonowania tłoka, znika możliwość regulacji czasu (to wszystko na sterowniku st-40).

Moim zdaniem praca z pozycjonowaniem tłoka jest najlepsza dla kotła, mamy zawsze podaną jednakową ilość paliwa, a regulujemy sobie przerwą podawania.

 

Potwierdzam słowa kolegi. Po włączeniu opcji w ST-40 "pozycjonowanie tłoka" znika możliwość regulacji czasu podawania. Więc chyba faktycznie kocioł podaje zawsze tą samą ilość porcji paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam pozycjonowanie tyle,że w innym piecu.

Niby ma być ta sama dawka paliwa ale dużo zależy jakie to paliwo.

Zrobiłem pomiar przy groszku i okazuje się,że tłok dozuje niezbyt precyzyjnie.Dawki paliwa w moim przypadku mieszczą się od 50 gram aż do 110 gram.Rozbieżność więc spora ale granulacja groszku też :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Zawleczka tj gwódź:) w podajniku zostawiłem około 30 kg wegla.

Temp w domu 7 podniosłem do 15. i po około 28 brak wegla ba nawet gorzej wegiel nie został dopalony. usatione parametry to cxzas pracy 12 sek. przerwa 80 s.

 

Ustawiłem teraz 95 sek przerwe oraz podniosłem ciag spalin z 2 do 3 oraz przymknałem prawie całkowice wentylator. zoabcze co sie wydarzy jutro

 

Podsumuwując

 

Dzieki Wam tj forum uzystałem mase mam nadzieje cenny informacji których nie dostałem od sprzedawcy a szkoda:( od kilku tygodni teskuje rózne warianty zobaczymy, narazie nie bede pisał no chyba ze bedzie totalna katastrofa:( Jeszcze raz dzieki odezwe sie za klika dni

 

Chcoiaz mam małe pytanie czy istenije palenie w tym kotle pelletem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

A więc zaczął się kolejny sezon grzewczy :) Dzięki waszym radom udało mi się zeszłego sezonu ustawić piec tak aby płomień i żar były stabilne i tak aby żaru było dużo, tzn żeby zajmował większość powierzchni paleniska.

 

Z moich obesrwacji zauważyłem że takie ustawienia bardzo pomagają w utrzymaniu temperatury po przejściu w tryb podtrzymania. O ile wcześniej (gdy żar był tylko blisko podajnika) piec szybko się wychładzał i ponownie załączał, teraz długo trzyma zadaną temperaturę, a nawet po wyłączeniu dobija jeszcze o 2 stopnie wyżej.

 

Moje ustawienia na eko groszku to (Taurus Gaur 25kw): temp zadana: 60C, nadmuch: 25%, przerwa podawania: 50 sek.

 

Ten sezon to będzie jednak mała rewolucja, zakupiłem 6 ton pelletu od Barlinka! Co mi się podoba w Pellecie to że jest zawsze suchy! Eko groszek czasem jak przyjeżdzał to można go było wyrzymać. Zostawia mniej popiołu (to sprawdzę) i ogólnie mniej syfi w piwnicy.

 

Dzisiaj pierwszy raz rozpaliłem i to działa! Trochę się obawiałem o dwie rzeczy: samozapłon w podajniku oraz czy nadmuch się przebije przez pellet leżący na palenisku. Podajnik jest szczelnie zamkniety to mnie trochę uspokaja, poza tym zauważyłem że nowo podawany pellet jest jasny i dopiero czernieje jak już jest praktycznie pod deflektorem.

 

Na razie wszystko wygląda ok, nadmuch musiałem zmniejszyć aż do 10% bo przy 25% jakie miałem przy groszku z pelletu buchały płomienie jak z piekła, przerwę podawania mam aktualnie na 35 sek. ale już widzę że będę musiał zmniejszyć, planuję też bardziej przysłonić wentylator bo chyba nadal za bardzo wieje. Piec spokojnie osiąga temp. zadaną (60 stopni).

 

Jedna sprawa w moim Taurusie mnie martwi, deflektor nad paleniskiem składa się z dwóch części skręconych po środku śrubami. No i u mnie te śruby puściły a deflektor rozlazł się na dwie części i teraz po środku jest spora szpara przez którą częściowo bucha płomień. Czy też mieliście taki problem? Czy warto to naprawiać ? Kocioł jest jeszcze na gwarancji więc może by pomęczyć producenta...

 

pozdr,

naos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich .Jestem na etapie doboru kotła i bedzie to parawdopodbnie Taurus Gaur Duo 18.5. Czytajac posty o czas podawania i czas przerwy nasuwa mi sie pomysl o zmianie pojemnosci szuflady.Chodzi o podanie mniejszej ilosci paliwa ale czesciej. I tu pytanie do tych co taki kociolek uzytkuja. Czy technicznie byłaby mozliwosc zmniejszenia(dospawania kawałka metalu)do komory szuflady, i czy wogule mialo by to jakies znaczenie w sensie stabilnosci paleniska

Pozdrawiam

PS

Konstrukcje kotła znam jedynie ze zdlec i opisów.

Edytowane przez odzio42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

właśnie jestem nowym nabywcą Pro-tech karo 2,5kw jest to identyczny piec jak piec Taurus Gaur 25kw . Jestem w fazie instalacji, wcześniej w planach był inny piec ale moja kotłownia jest za mała.

zaplanowałem też sterowanie pieca tzw. pogodynką umieszczoną w przedpokoju. mam doprowadzony przewód. ale z tego co tu wyczytałem ten piec jest trudny w

sterowaniu. na piecu mam programator ST-40, czy ktoś ma zamontowaną pogodynkę jeśli tak to jakiej firmy i jak się sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam przed Nami kolejny sezon grzewczy i ponowna walka z piecem mam nadzieję, że w tym roku zaprocentują nabyte doświadczenia. Jednak mam małe pytanko do zaprawionych w boju. Chodzi o łożyska przy podajniku tłokowym. Jak często je smarujecie i czym należy to robić. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też mam nadzieje korzystać z doświadczeń swoich i kolegów, no i najważniejsze że kupiłem lepszy miał jak w zeszłym roku i mam nadzieje że problemów będzie mniej :), lato minęło bardzo przyjemnie -(CWU - dokładanie do pieca raz na miesiąc i popielnik raz na dwa tygodnie, ani raz nie wygasł od kwietnia :)

Pozdrawiam

Edytowane przez witekkw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.