Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła - kogo wybrać?


martinezqu

Rekomendowane odpowiedzi

Cennik pomp ciepła raczej nic nie powie komuś kto nie jest ich instalatorem, a oni je mają. To z tego powodu nie jest przez producentów umieszczany w internecie (zazwyczaj). Koszt jednostki nie jest w żaden sposób wymiernikiem końcowej ceny instalacji i w wielu przypadkach może być wręcz mylący.

Akurat ta pompa, kosztuje 29.500zł + VAT. Co do bufora, to jego wielkość zależy od tego do czego ma służyć i jak pracować w układzie. Dla pomp ciepła o takiej mocy z powodzeniem wystarczy nawet mały 200l bufor. Oczywiście jeśli chcemy zastosować bufor ze względu na długość jednorazowego min. cyklu pracy. Jeśli natomiast chcemy bufor zastosować np. aby móc uruchamiać pompę tylko w drugiej taryfie, to już jego wielkość znacznie rośnie. Jego wielkość zależna jest od godzin w jakich mamy drugą taryfę. W takim przypadku mocno prawdopodobna jest też konieczność zwiększenia mocy pompy ciepła oraz dolnego źródła, aby mogły one w czasie trwania drugiej taryfy dostarczyć odpowiednią ilość energii dla pokrycia dobowego zapotrzebowania dla zakładanej min. temperatury zewnętrznej. W praktyce tak jak pisałem, przy 100% pokryciu podłogówką, nie warto stosować przy tej mocy pompy, większego bufora niż 200l. Jeśli chcemy budynek też chłodzić, lepiej wręcz usunąć z układu bufor. Za takim ruchem przemawia też ilość miejsca zajmowanego przez pompę. Pompy kompaktowe często wymagają do ustawienia tyle miejsca co np. lodówka, a przy dobrej klasie pompy osiągniemy nawet cichszą pracę. Zdarza się więc, że zaraz koło lodówki w kuchni małego domu wstawiamy pompę ciepła a miejsce przeznaczone na kotłownie staje się czymś zupełnie innym, przez co zyskujemy dodatkowe metry do wykorzystania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No tak...

Dlugo mnie tu nie bylo ale to byl czas wielkich przemyslen B) No i musze napisac ze raczej (w 90%) moje zainteresowanie pompa ciepla sadlo tak jak i optymizm. Wszystko spowodowane niestety przyziemnym i odwiecznym problemem... Kasa. A dokladniej oplacalnosc takowej inwestycji. Z cene, ktora kolega podal ja moge dostac kompletna instalacje gazowa gazu plynnego z piecem, solarami i kompletna kotlownia i jeszcze zostanie na napelnienie zbiornika gazem i oplaty za pierwsze odpalenie.

A przy pompie niestety trzeba dodac drugie tyle za prace ziemne :angry: wiectutaj pojawia sie pytanie czy za ta cene nie kupic okien drzwi i bramy garazowej i moze jeszce czegos bo przypuszczam ze by zostalo lub nie kupic dachowki na calyu dach lub... mozna by tak wymieniac i niestety wniosek nasuwa sie jeden, jak dla mnie: koszty podobne (rozmaiwalem z kilkoma ludzmi) a cena instalacji prawie 3-krotnie nizsza na kozysc gazu.

Jedyny misnus to to ze zamist trawnika nad kolektorem pompy ciepla beda choinki dookola zbiornika z gazem.

Przerzucam sie wiec na tematy o wentylacji i piecach gazowych (jak mozecie cos polecic to bylbym wdzieczny), co nei znaczy ze nei bede i tutaj zagladal, gdy dyskusja sie ozywi (chociaz i na to sie niestety nie zanosi B) )

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inmont: (...) "Wbrew pozorom wykonanie kotłowni pod klucz na pompie ciepła (niech będzie to IVT o którym wspomnieliśmy) dla budynku o pow. ogrzewanej to już nie jest koszt na poziomie 70 tys zł a jakieś 55 tys nawet przy dolnym źródle jakim są sondy pionowe."

 

To w końcu ile ta cała instalacja kosztuje ?

Jako fanatyk nowych rozwiązań czytam Waszą dyskusję z dużym zainteresowaniem.... chyląc głowe przed wiedzą i znajomością tematu.

Tylko gdzieś w głowie cyfry pracują. Poteoretyzujmy, na moim przykładzie:

(pomijam: - koszty instalacji co wew domu zakładając, że są podobne, - koszty energii elektr. w eksploatacji zakładając, że są podobne - chociaż nie do końca)

- koszt pompy z oprzyrządowaniem około 55.000

- koszt kotła z oprzyrządowaniem, na groszek około 10.000

45.000 na niekorzyść pompy (co u mnie, licząc z nadwyżką: 45.000/850 -tona super groszka = 52,94/5t rocznie = 10,58

- ponad 10 lat ogrzewania co i cwu za różnice w cenach - pomijam naprawy, konserwacje, itp - uznając za podobne - chociaż wątpię B)

 

Wiem Michu - u ciebie odpada, więc do rzeczy: Interesując się wszystkimi nowinkami i snując marzenia o ogrzewaniu i eksploatacji za grosze doszukałem się w internecie WIATRAKÓW pionowych i poziomych. Takie które nadają się na nasze (często nie za wielkie) działki to koszt 1 szt około 12.000 zł = 3,6kW/max. W cenie pompy za 55.000 masz 4,5szt - powiedzmy 4 + ich montaż co daje max moc energii elektrycznej 14,4kW + twój kominek = ciepła w domu nie zabraknie. :angry:

Do tego chwila walki przy pomocy Urzędu Ochrony Środowiska z Zakładem Energetycznym i można niewykorzystane nadwyżki jeszcze sprzedawać.

Czysto, bezpiecznie, ciepło i tanio w eksploatacji.....

 

Bardzo mnie wiatraki kusiły... niestety nie miałem tyle kasy na inwestycję B)

 

Ja tak... tylko.... na marginesie Waszej dyskusji.

Pozdrawiam

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no z tymi wiatrakami to nie tak "hop siup i na byka..." B) wiatraki dają tyle prądu nie jaka jest ich moc elektryczna tylko jaka jest wietrzność ( czyli średnioroczne natężenie wiatru ) . W naszych warunkach klimatycznych najlepsze stanowiska osiągają wietrzność na poziomie 20% - czyli inaczej mówiąc z 14,5 kW robi nam się średnioroczna moc na poziomie : 14,5kW x 0,2 = 2,9 kW B) .................

Czyli teoretycznie roczna produkcja prądu wyniesie około 2,9kW x 24h x 30,42dnia x12 miesięcy= 25460 kW o wartości 8892 zł ( łacznie z e świadectwami pochodzenia)........ byłby to fajny wynik - ale "konia z rzędem" temu kto znajdzie takie stanowisko dla wiatraka........ W paraktyce w terenie średnio zurbanizowanym jest to całkowicie niemożliwe.

 

Co do innego ciekawego sposobu ogrzewania proponuję rozważyć ogrzewanie budynku np. olejem przepracowanym bądź "fryturą" ( olejem posmazalnicznym) . Jeden i drugi jest w zasadzie dostepny prawie za darmo. Z przepracowanym jest ten problem ,że jest uważany za "odpad niebezpieczny" i do jego oficjalnego zbierania potrzebna jest koncesja.

Olewając przepisy można na Allegro kupić palnik olejowy przystosowany do spalania "przepracowańców" w cenie od 5 - 12 tys zł. Wartość opałowa oleju przepracowanego wynosi w przybliżeniu tyle samo co opału lekkiego i jest porównywalna z przemysłowym opałem średnim.

Przy prawidłowym procesie spalania tych olei nie wydzielają się żadne smrody i dymy jak się powszechnie mniema. Można też "wyrzeźbić" palnik tzw. wyparkowy i wsadzić go do zwykłego kotła na paliwo stałe - przy odrobinie inwencji twórczej i zrozumieniu procesów spalania można taki palnik doprowadzić do pracy na poziomie parametrów ekologicznych jak powszechnie znanych palników na olej opałowy. Wiem bo sam takie coś popełniłem.......... :)

Nie miałem co robić pewnej soboty - byłem skacowany i se zrobiłem palnik bo mi się już nie chce paprać dolewając starego oleju do groszku............ :angry: Powiem krótko - fajnie to działa., :) :) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraki hm tez o tym myslalem kiedys ale raczej porzucilem glownie z powodow wietrznych. Mimo ze na razie pustka wokolo to sie chyba mniej nadaje u mnei niz solar, no i inwestycja tansza i dzialki nie zabiera, a na gaz plynny jestem juz praktycznie zdecydowany a zadnych olei nie rozwazam.

Nawet biorac cene pompy 55kPLN za komplet z instalcja to ja za 21kPLN dostaje pelna instalcje gazowa z solarami i piecem kondensacyjnym. Nalezy doliczyuc okolo 20PLN/mies. a dzierzawe butli i coroczny serwis okolo 100PLN i pierwsze serwisowe odpalenie okolo 200PLN.

Wiec odejmujac od pomp zosatje jeszcze 23kPLN biorac prmocyujna cene gazu na dzien dzisiejszy 1,65/l * 4100l = 6800PLN i mam ogrzewanie i wode na okolo 2 lata dla dwoch osob (liczas wg srednich).

Dalej zostaje mi w kieszeni 16kPLN Czyli jeszce na ponad dwa pelne zbiorniki lub okna dla calego domu :)

Wiec w moim przypadku chlodna kalkulacja zwyciezy nad ekologia bo wygode uzytkowania mam podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

ja myslalem kiedys ze pompa ciepla to ,,cód''kase wydajesz na instalacje i potem za darmo masz cieplo ten cód to wielki przekręt kupe kasy trzeba wydac na instalacje na 15 lat i kupe kasy na prąd B) znajomy ma pompe ciepla i rachunki za prad takie jak ja za groszek domy podobne tylko worek kasy on wydal dodatkowo na instalacje no za ok 10 lat musi juz szporac na remont trzeba miec dom pasywny do pc :huh: to wole nocna taryfa ogrzac to na jedno wyjdzie jesli chodzi o koszt no pradem chyba taniej jak mam domek,, pasywny''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież pisałem ,że istota pompy ciepła nie leży w pompie ciepła tylko w zaprojektowaniu i wykonaniu budynku ............................ Dobra izolacja , otwory w klasie 0,6- 0,8 , mechaniczna wentylacja z rekuperacją, gruntowy wymiennik ciepła, podłogówka + własnoręcznie "wyrzeźbione" solary spowodują ,że rodzaj źródła ciepła staje się drugorzędny - bedzie można grzać nawet prądem bo rachunki w kwotach akceptowalnych (tzn. nie wyżej jak ekwiwalentny koszt groszku).

Przekleństwem naszego budownictwa są mało kumaci projektanci wychowani na betonie i stali nie mający większego pojęcia o składnikach kosztu eksploatacji obiektu który projektują.

Nieodzowną częścią projektu winien być kilku stronnicowy opis zastosowanych technologii izolacyjnych i instalacji energooszczędnych - to dopiero daje inwestorowi do myślenia .

W ramach "pracy u podstaw , lub "pracy ustawicznej" powtórzę się :

- nie sztuką jest wybudować piękny dom lecz sztuką jest wybudować piękny i tani w utrzymaniu dom.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowne Grono !!!

Przedstawię moje fakty i przemyślenia.

Ogrzewam 494 m2 , w tym na 384 grzeją grzejniki. W tym sezonie zużyłem 14 ton ekogroszku i 600 m3 gazu.

Wyliczenie zużytej mocy: 14000 kg * 7,5 kw /z wegla/ to 105.000 kW ; zakładam sprawnosć 70% , czyli potrzebowałem 73500 kW + ok 5400 kW z gazu razem 78900 kW ciepła do ogrzewania. Cena tegoż była ok. 12.000 zł. No i 2 ,5 tony popiołu ileś godzin spedzonych na przerzucaniu węgla, popiołu, czyszczeniu pieca itd, itp.

 

Teraz przemyślenia o pompie ciepła: 78900 kW podzielę przez 3 /współczynnik COP/ daje 26300 kWh pradu potrzebnego do wytworzenia 78900 kW mocy cieplnej z pompy. Aktualnie to 13000 zł za prąd. Czyli kalkulacja używania pompy ciepła jest jak najbardziej opłacalna !!!!!!??????

 

Czy to jest możliwe ???????? i logiczne . Kolega INMONT to potwierdzi??

Skoro zużywa prądu za 550 zł/miesięcznie, czyli ok. 1100 kWh * 3/ współ. COP/ czyli potrzebuje 3300 kW ciepła na miesiąc; czyli 110 kW na dzień;

czyli 4,6 kW na godzinę ; czyli 12 W na 1 m2 domu.

A u mnie to 4380 kW na miesiąc; 146 kW na dzień; ok. 6 kW na godzinę; czyli 12 W na 1 m2 domu.

Czyli mamy w zasadzie identyczne potrzeby ciepła do ogrzewania. SUPER. Chyba rezygnuję z ekogroszku i kupuję pompę powietrzną

 

CO Państwo odpiszą na moje bazgroły???

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest bardzo prosta - albo się 'beceluje " 60 tys zł i ma święty spokój , albo się beceluje 6 tys zł - i trochę roboty (walka z groszkiem i popiołem). W tym drugim przypadku zostaje w kieszeni 54 tys zł....... Zakładając realną trwałość PC na poziomie 12 lat ( i tyle samo kocioł węglowy) 54/12= 4.500 zł oszczędności rocznie. Kwestia jest tylko taka kto jak wycenia swoją pracę. - można też inaczej : 54 tys/12 tys = opał na 4,5 roku ................ :)

 

Można też zrobić co innego : zainwestować w izolację , GWC i wentylację z rekuperacją.

Za "zaoszczędzone" na PC 54 tys można na spoko przeprowadzić termomodernizację budynku i ogrzewać go bezpośrednio np prądem, lub groszkiem którego koszt bedzie 3x niższy jak pierwotnie - to jest do osiągnięcia bez większych problemów. Na dobrej modernizacji można na spokojnie zaoszczędzić 70% energii niezbędnej do ogrzewania - i tu jest interes bo koszty ogrzewania ponosimy co roku aż do naszego końca.........

Nie chodzi o budowe domu pasywnego (bo to przerost formy nad treścią) lecz o wystawienie domu w pełni zasługującego na miano energooszczędnego.

Trzeba pamiętać że koszty termomodernizacji (zmian w projekcie co do konstrukcji jak i instalacji) obiektu jeszcze przed jego wybudowaniem bedą znacznie niższe niż te same nakłady gdy budynek już istnieje...........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze ,że zamiast płacić za urządzenia które są po prostu przewartościowane ( ich poziom techniczny i trwałość w żaden sposób nie odpowiada cenie ale za to odpowiada modzie :) ) - lepiej zastanowić się co zrobić aby obiekt zużywał mniej energii............ Jeżeli będziemy się zastanawiać przed wykopaniem fundamentów z pewnością na tym dużo zarobimy. Można się również zastanawiać nad budynkiem już wykonanym i z całą pewnością będzie to również opłacalne. Należy zważyć ,że koszty energii bez względu z czego by ona nie była - będzie rósł.

Nawet jak będziemy ogrzewać dom miałem to istotna różnica jest czy spalimy 10 ton , czy 4......

To samo dotyczy gazu ziemnego, LPG, OO, prądu itd.

Należy dążyć do jak najmniejszego naturalnego zapotrzebowania energetycznego budynku - technologie i materiały do tego są od dawna dostępne- większy problem jest z jakością i dokładnością robót ..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Przeczytałem wątek.I np.ja jestem zainteresowany montażem pompy ciepła w nowo budowanym domu.

Oczywiście jest "ale" jak zawsze przypuszczam.Rozsyłałem projekt domu do różnych firm montujących takie urządzenia.Zastanowił mnie fakt że z każdej z tych firm dostawałęm różne oferty jeśli chodzi o dobór mocy pompy ciepła :) Rozbieżności były w przedziale od 11kw do 22kw.

 

Ciekawi mnie skąd ja mam tak naprawdę wiedzieć jaka ma być moc tej pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) :) :)

Jak zawsze problem jest w ocenie zapotrzebowania energetycznego budynku.

W "starym"(znaczy się eksploatowanym) budynku względnie łatwo jest określić to zapotrzebowanie - wystarczy przepytać dobrze właściciela.............

W nowych budynkach jest ten problem ,że Inwestor jak i Wykonawca "kombinują" .

Wystarczy schrzanić otwory, wentylację , podmienić materiały na ściany , zostawić mostki cieplne itd........... i wszelkie obliczenia biorą 'w łeb". Należy również pamiętać ,że nowo wybudowany budynek jest "mokry" i należy go suszyć w praktyce co najmniej 2 sezony.

Z tąd też bardzo trudno jest określić jego zapotrzebowanie na ciepło więc i dobór agregatu to wręcz loteria.

Jeżeli zaproponuje się agregat za mały( tańszy) to jest ryzyko że nie da rady dogrzać obiektu lub będzie chodził "na okrągło" co przełoży się na jego trwałość i ew. odpowiedzialność gwarancyjną, reklamacje itd. - jeżeli "za duży" to instalacja idzie w cenę...........i traci się PT Klienta........... Nie wspominając o rachunkach za prąd które tylko teoretycznie powinny być w obu przypadkach takie same , ale tak nie jest bo większy agregat ma większe straty własne a za to też trzeba zapłacić.

Niech Kol. "kamyk" się nie dziwi - to naprawdę nie jest proste i najgorsze ,że oferta nie jest do końca uzależniona od oferenta. Dlatego to "ustrojstwo" jest takie drogie - trzeba pokryć sobie ewentualne straty na obiektach źle oszacowanych a przy braku doświadczenia może być ich sporo................. :) .

Teoretycznie PC nie powinna być droższa od lady chłodniczej bo mniej jest w niej gratów- tworzywa ,żelastwa - a tak nie jest. Po prostu Klient ponosi koszty ryzyka sprzedawcy- i dochodzi jeszcze kwestia "mody" - że to nowoczesne, ekologiczne,nie ma dymu i emisji CO2...... itp brednie pomieszane z głupotami na które 'haczą" się Klienci.

:) :) <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko do wszystkich zostały rozesłane te same projekty i opisy.

 

 

 

 

I co np.ja mam zrobić?Sam sobie zrobić taką pompę?

 

Jak zawsze problem jest w ocenie zapotrzebowania energetycznego budynku.

Oczywiście masz rację każdy liczy to jak chce albo jak umie .Jest pytanie czy "umie"?

 

 

Z tego co napisałeś wnioskuję ,że nie warto zawracać sobie tym głowy zrobić piec na węgiel i tyle. :)

 

Ja chyba chcę zawracać sobie głowę tylko nie chcę żeby mnie ktoś zrobił w konia <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Kamyk.

Z tą mocą pompy to moze być tak: teoretycznie moze być 11 kW wg teorii też nagrzeje,ale bardzo długo..................

22 kW nagrzeje szybciej.............. ale weź pod uwagę 1- czy masz ogrzewanie podłogowe? bo do tego w zasadzie służą pompy ciepła, a nie do tradycyjnych grzejników ...............................................................2 - koszty eksploatacji współczynnik COP zużycia prądu jest np 4 ale dla temperatury na dworze

+7, a na grzanie podłogi +35 /pompa powietrzna/ , którą można ew. zasilać grzejniki/ ; ale przy -7 na dworze ta pompa ma COP = 2 albo i jeszcze mniej....

wtedy koszt ogrzewania wzrasta o 100 % czyli będzie to ok 1/2 kosztów grzania tylko prądem, a to jest najdroższe ogrzewanie. a przy - 20 albo - 29 stopni

to już jest duża d............... musisz rozpalać w chacie ognisko; fakt że to jest co 3 albo 4 lata i tylko przez 1 tydzień/ albo 4 dni/ i co wtedy??

Też kiedyś rozważałem taką pompę dla nowego domu, ale wychodzi strasznie drogo; może i ekologicznie /w miejscu jej instalacji/ ,ale prąd u nas jak narazie podobno w 90% jest z węgla, czyli ktos nas zatruwa, a nie u nas........ Pozdro

 

Ja chyba chcę zawracać sobie głowę tylko nie chcę żeby mnie ktoś zrobił w konia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. "kamyk" - z tego co napisałem nie wynika że masz zrobić sobie piec na węgiel tylko że tak naprawdę źródło ciepła w chacie jest sprawą drugorzędną.........Przeczytaj sobie jeszcze raz cały wątek od początku. Zważ ,że prognozy wzrostu cen nośników energii wskazują iż najwięcej wzrośnie energia elektryczna( cieszę się i zacieram łapy bo to "woda na mój młyn"- jestem elektroenergetykiem i robię prąd :) :) - i to nie w elektrowni ino we własnej chacie :).

 

Podstawa to izolacja i rekuperacja- dodatkiem wskazanym jest GWC. A to że masz taki "rozrzut" w ofertach to świadczy o fachowości 'oferentów".................. Twierdzę ,że opracowanie takiej oferty jest wręcz trudne bo potrzeba jest określenia zapotrzebowania energetycznego budynku czasami jeszcze nieistniejącego a projekt może się cośkolwiek różnić od tego co w naturze - innymi słowy "joby' może zebrać instalator od pompy a robotę spieprzył np. murarz........

Jak zapłacisz 50 -60 tys za ogrzewanie to guzik Cię obchodzi - masz mieć ciepło a jak coś "nie teges" to idziesz reklamować instalację........ Sprzedawcy wiedzą o tym i wolą dmuchać na zimne.

Jak masz rozrzut od 11 do 22kW to wyciągnij średnią matematyczną z ofert ( dodaj moce z każdej oferty a później sumę podziel przez ilość ofert). Np. jak masz dwie w wartosciach : 11 + 22 = 33/2 = 16,5kW <_<

Pamiętaj ,że nie jest to tylko zabawa matematyczna lecz uśrednianie całego procesu analizy ofertowej wykonanego przez sprzedawcę uwzględniającego i technikę i marketing. Wynik bedzie tym dokładniejszy im więcej będziesz miał ofert.

 

Kol. Kamyk - naprawdę jesteś 'zaczadzony" tą PC ? - to tylko drogi gadzet.................

no ale "róbta co chceta" jak mawiał Jurek Owsiak (Oby Żył Wiecznie) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Kamyk - naprawdę jesteś 'zaczadzony" tą PC ? - to tylko drogi gadzet.................

no ale "róbta co chceta" jak mawiał Jurek Owsiak (Oby Żył Wiecznie) :)

 

 

 

Zaczadzony :) chyba nie do końca bo jakbym był zaczadzony to walnął bym sobie 22KW z głębokim przekonaniem że "napewno nie zmarznę".Jestem otwarty na propozycje :jakie wybrać żródło energii????

 

Przeczytałem ten wątek dość dokładnie to o czym piszesz czyli np.rekuperacja i GWC to pojecia dla mnie nie obce :) .GWC mam zrobione reku będzie (jak już dom powstanie).Ja jestem w trakcie budowy i staram sie dopilnować (w miarę możliwości)jakiegoś tam wykonania tego budynku.Projektowany był "chyba" tak zeby był energooszczędny jak wyidzie nie wiadomo ale mam nadzieję że oki <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....no właśnie .." niepokoi mnie to "chyba"......

Proponuję poczytać literaturę na temat budownictwa pasywnego - jak już pisałem 'jest to przerost formy nad treścią" ale te opracowania mają taką zaletę ,że jasno i dobitnie wskazują na co zwracać uwagę...... Jak sie kolega dobrze przyłoży to może wyjść domek faktycznie energooszczedny i do ogrzewania wystarczy parę żarówek :) <_<

 

Jakie wybrać źródło to jest rzeczą wtórną aczkolwiek trzeba mieć to przemyślane jeszcze przed fundamentami.

Wszystko zależy od tego co masz dostepne w okolicy i ile masz miejsca oraz kasy - np. jeżeli jest gaz sieciowy to warto się zastanowić czy nie powiesić kociołka dwufunkcyjnego który bedzie kilkakrotnie tańszy od PC, koszty gazu z pewnością nie przekroczą ekwiwalentnego kosztu prądu do PC. Nawet jest ważne gdzie powiesisz taki kociołek - z punktu widzenia strat ciepła w instalacji CWu wskazane byłoby aby znajdował się on centralnie w budynku tak aby obwody CWu były jak najkrótsze....... natomiast jeżeli masz wentylację mechaniczną z rekuperacją to nie potrzebne są tradycyjne kominy wentylacyjne , nie opłaca się ciągnąć samego trzonu spalinowego, poza tym kocioł musi być z zamknietą komorą spalania i z tych wszystkich powodów powinien wisieć na ścianie zewnętrznej tak żeby w prosty sposób wyprowadzić z niego rury spalinową i czerpnię powietrza.........

Z całą pewnością warto jest zrobić ogrzewanie podłogowe bo ma tę zaletę,że można przy nim utrzymywać relatywnie niższą temperature w domu przy bardzo dobrym odczuwalnym komforcie cieplnym, natomiast niższa temperatura w chałupie to mniejsze straty przez przegrody- ergo : niższy koszt eksploatacyjny......... itd itp. Nie sposób tutaj wszystkiego opisać - na ten temat powstało masę grubych opracowań ale niestety pod konkretne firmy i często marketing się wręcz wylewa z treści zamiast czystej analizy technicznej :)

 

- pozdrawiam i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"chyba " jest dlatego ze ja sam nie wykonuje tej budowy .Zebym mógł powiedzieć na pewno musiałbym robić to sam lub stać przy tych co to robią(fizycznie niewykonalne nie lubię stać).Założenia są takie że ma to być dom energooszczędny pasywny nie.Wszystko co piszesz np.podłgówka była uwzględniona na etapie projektu .

 

 

Kocioł dwufunkcyjny czy Ty mi żle zyczysz??

 

Nigdy w życiu jeśli miałby być gaz to tylko z zasobnikiem piec jednofunkcyjny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. to że nie widzisz to nie znaczy ,że jej tam nie ma.......... przydatne nie okulary i lornetka tylko mikroskop.... :) <_< :)

2. ....rozwiń to proszę bo nie kumam o co Ci chodzi - że od razu woda ciepła nie leje się z kranu czy jak? ......

A tak na marginesie nowoczesne dwufunkcyjne zawierają w swoich bebechach mały zasobnik razem z wymiennikiem tak ,że można zapodać nawet cyrkulację i CWu dostępna jest natychmiast - zanim nawet palnik kotła wystartuje. Oczywiście cyrkulacja kosztuje - bo ogrzewa się ściany( zimą to nie problem, natomiast latem....dokłada się jeszcze na klimie :) ...... Można te koszty ograniczyć stosując termometry narurowe,zegary astronomiczne,. regulatory itp. inwentarz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że nie - bo zasobnik jest mały - średnie przepływy relatywnie znacznie większe jak w takim 200 - 300 l i bakcyl nie zdąży się wyhodować ( ona lubi ciepłą stojąca wodę).

 

No to jak koszt cyrkulacji Cię nie przeraża to w czym problem ??? :)

 

PS:

Robiłem kiedyś za experta - facio mię zawołał do reklamacji bojlera bo baniak 250l grzałka 2,2kW - włączony od 2 tygodni i nie może się rozgrzać ponad 35*C........ Pani Domu wnerwiona - Inwestora leje w papę z liścia i drze się że ona we stodole bez ciepłej wody mieszkać nie bedzie...... :)

Okazało się że w chałupie 700m2 ,klima, sala kinowa, pokój bilardowy,siłownia 5 łazienek w tym 2 pokoje kąpielowe. - rozległa sieć CWu a jakże "ze recyrkulacją panie kochany" - ino "rurwy" nie zaizolowane i bojler miast wody grzał ściany - hehehehehe. <_< :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.