Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła - kogo wybrać?


martinezqu

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadzam się z martinezqu co do ogromnej wiedzy kogeneracji. Jesteś po prostu genialny B) Posiadać taka wiedzę to skarb. Natomiast powiem uczciwie, że też nie zdecydowałbym się na samodzielne wykonanie pompy ciepła. Chyba jednak wziąłbym którąś z dostępnych na rynku a po wywodach w tym temacie to pewnie byłaby to pompa Junkersa. Po co sie męczyć i potem bać, że coś nie zadział ;) Co do tych przeklętych bakterii to nie wiem, czy nie dałoby się niszczyć je jakoś chemicznie. Skoro za niska temperatura to może jakaś chemia je zniszczy B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu chyba zapomniał włączyć proxy i potwierdził moje podejrzenia ;)

 

Tak więc gwoli "kronikarskiego obowiązku" napiszę, że obaj(??) Panowie tak skłonni instalować sprzęt Junkersa i tylko Junkersa ostatnie posty napisali z jednego adresu IP. Proponuję jednak nie stosować tego typu praktyk B) Wszak i tak wszyscy wiemy, że Junkers jest najlepszy B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahahaha - moje gratulacje dla Kolegi Admina ;) - super post a i obowiązki administracyjne wykonujesz perfekcyjnie ( bo komu chciało by się zwracać uwagę na takie "duperelki" mając setki zarejestrowanych użytkowników).

Teraz wiem dlaczego Kol. "od Junkersa" - nie odpowiedział na moja prywatną wiadomość..........

- złożyłem ofertę ......... konkurencji - B) B) :)

 

Pozdrawiam Kol. Marcinie - tak trzymać......

 

 

 

PS : .... opisałem się "całą czapkę" - a tu "podpucha" hehehehe - ale nic nie żałuję ......może kogoś przestrzegę przed "mercedesikami" typu junkersik albo innego "wajsmana".......... technika OK - ale ta cena ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele firm nie potrafiących się przebić na rynku szuka klienta na forach internetowych.

 

Schemat jest mniej więcej taki:

 

Wchodzi gościu z jednym postem na koncie i niby się wacha co kupić.

Drugi gościu z jednym postem na koncie doradza konkretny kocioł.

 

Trzeci gościu potwierdza, że ma, że jest super, cała rodzina ma taki i żona też taki sobie kupiła. Ogólnie kocioł super i jeszcze popiół z kotłowni sam wyniesie.

 

Pierwszy goścu pisze, że kupił, dziękuje za porady, faktycznie rewelacja i jeszcze nowa wersja sama opał do piwnicy zrzuciła. I tak aż do znudzenia.

 

Sezon się zbliża będzie więcej takich akcji.

Pewnie ktoś da się na to nabrać a to już jest wymierne.

I teraz jak to odróżnić od ludzi którzy faktycznie doradzają by pomóc innym ?

 

Nie wiem jak Admin sobie z tym radzi ale tutaj jest tego najmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He - no fakt : - ale jak mi wiadomy kolega zaczął kadzić i jeszcze zapodał : "...piszesz o tej strasznej bakterii...." to aż się przestraszyłem że chce się ze mną umówić........ na jakieś 'bara-bara" B) B) B)

A fuj - brrrrrrrrrrr.

- tym bardziej że kiedyś w radio jakiś działacz "onej" organizacji stwierdził że : " - nie ma mężczyzn heteroseksualnych - są tylko źle poderwani" ;) :) B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że generalnie problem kryptoreklamy jest trudny (i to nie tylko w kontekście tego forum) i powoduje wiele nieporozumień. Generalnie w dużej części nie wynika z chęci zrobienia komuś krzywdy - ale prawda jest taka, że nie jest to zachowanie fair. Mimo to nie ma powodu, żeby osoby takie eliminować od razu z naszego forum. Dotychczas zwracałem uwagę najczęściej prywatnie, jednak przypadków takich widzę coraz więcej i chyba jednak należałoby jakiś przypadek "nagłośnić", żeby zniechęcić kolejnych.

 

Chwała tym, którzy po takiej uwadze reflektują się i przyznają do błędu. Większość takich osób niestety obraża się i już nic nie pisze - utwierdza mnie to w przekonaniu, że jedynym ich celem były własne korzyści. Ale generalnie jeżeli oprócz chęci promowania własnych rozwiązań zaproponują nam w miarę obiektywną wiedzę i pomoc nie widzę przeszkód. Zapraszam więc "fanów" Junkersa do dalszego uczestnictwa w naszym forum i wniesienia wiedzy na temat pomp ciepła Junkersa już w sposób bardziej jawny.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postaram się jednak wrócić do tematu i zapytać o pompy firmy Stiebel-Eltron. Można w sieci kupić pompy powietrze-woda, które mają postać zasobnika w którym ciepłe powietrze z otoczenia jest "przekazywane" wodzie użytkowej z pomocą niewielkiej ilości energi elektrycznej (ok. 400W). Kosztuje takie cóś mniej więcej 6000-8000 zł. Moje pytanie więc brzmi: czy kiedykolwiek, ktokolwiek z szanownych forumowiczów montował coś takiego, lub jeszcze lepiej, czy użytkował i co może na temat tych ciekawych urządzeń powiedzieć?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazanie jest znane od lat - z tym ,ze ja osobiście byłbym bardzo ostrożny z uwagi na znaczną pojemność zasobnika ( 300l) . Przy małych przepływach CWu

(domki jednorodzinne) stanowi poważne zagrożenie rozwoju Legionelli w wodzie - czym sie to kończy juz pisałem w tym temacie. Miedzy innym dlatego osobiście jestem wrogiem wszelkich pojemnościowych ogrzewaczy wody . Biorąc jeszcze pod uwagę cenę tego ustrojstwa - ewentualna amortyzacja będzie dłuuuuuuuga ( jakieś 6 - 8 lat) doliczając koszty leczenia rodziny obawiam się że nawet firmowa instalacja kolektorów słonecznych się wcześniej zwróci ........ Podsumowując : ja bym nigdy w życiu czegoś takiego nie zamontował w chałupie.

 

Można oczywiście 'wyrzeźbić" coś podobnego w wersji bezpiecznej ale nie ukrywam ,że koszt byłby tylko dla "dzianych" inwestorów.

 

 

 

 

 

 

 

PS : ja "bez bicia" ;) sie przyznaję ,że zajmuje się doradztwem technicznym , analizami ekonomicznymi kosztów eksploatacji obiektów, kompletacją dostaw materiałowych , i wszystkim co z budownictwem energooszczędnym jest związane : od analizy projektu po nadzór wykonawczy.

W miarę możliwości służę swoją pomocą na forum a także polecam swoje usługi komercyjne.

To tak w kwestii 'kryptoreklamy" B)

Pozdrawiam :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Sam myślałem o zamontowaniu pompy ciepła do momentu gdy przeczytałem ten artykuł http://ekoenergia.polska-droga.pl/content/view/247/259/ a zaraz po tym badania Politechniki Gdańskiej http://ekoenergia.polska-droga.pl/content/view/251/259/ myśle że obalają mit. Wywnioskowałem, że najlepiej zainwestować w dobrą termoizolacje budowanego domu. Dodatkowo (i tu rodzi sie pytanie) dwa żródła pierwsze kocioł na paliwo stałe z podajnikiem(np ekogroszek) i coś do podgrzania bierzącej wody tylko co ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może do podgrzania cwu też kocioł na ekogroszek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Robi, nie robi - w ofercie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich.

Przeczyatlem ten temat troszke sie usmialem no ale moze mimo to da sie tutaj zasiegnac jakiej informacji :)

A wiec moze zaczne od przedstawienia sytuacji. Budowa zaczeta na razie na etapie murow do stropu (bez takowego narazie - planowany na kwiecien), pow uzytkowa 160m2 poddasze uzytkowe, przewidywane ogrzewanie 100% podlogowe, powieszchnia dzialki 100m2 (kwadrat), podloze przewazajce gliniaste od okolo 30cm.

Rozwazamy wiec zainstalowani pompy ciepla no ale jest wiele ALE...

Przede wszystkim co informacja to inna, ale usredniajac to z malzonka doszlismy do podobnych wniskow co kolega Kogeneracja.

Moze mnie jadnak ktos do tego rozwiaznia przekona (odstraszy) zamiast gazu plynnego.

I tutaj kilka pytan:

1. Czy wymagana jest (czy tylko zalecana) wentylacja mechaniczna?

2. Jaka jest minimalna wielkosc dzialki (wymagane odleglosci)?

3. czy odwierty sa rzeczywiscie takie drogie?

4. Czy mozna takowa pompe polaczyc z kominkiem z plaszczem wodnym?

 

Pytam o to bo zalezy gdzie sie czyta tak roznie podaja wiec jestem rowniez ciekaw opinii na tym forum.

Moze ktos zna kogos kogo rachunki za prad nie przyprawiaja o zawal?

 

Pozdrawiam i z gory dzieki za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wentylacja mechaniczna zalecana ale dla komfortu wpomieszczeniu oszczednisci zadbych

przy pompie ciepła minimalna wielkosc działki w zaleznosci od gruntu i czy cały rok bedziesz podgrzewal cwu pompą to ok 2 razy powierzchnia grzania czyliw twoim przypadku min 300m działki odwierty i roboty ziemne sa bardzo drogie co do cen za konkrety odwiert to juzregionalnie musisz sie dowiadywac

koninek mozba jak najbardzie montowac ale dochodza nastepne koszty na zabezpieczenia i automatyke

co do kosztów to jest w ostrowie znana firma coogrzewa cały budynek ok 1200m powierzchni pompa i sredni wychodzi w sezonie 1,4zł na 1m kwadratowy na miesiac ale inastalacja jest na studniach ,przy czym wentylacja mechaniczna jest wyłaczona bocałe oszczednosci z tytułu pompy w łeb brały gdyz pompa pracuje tam na max 30st a woda dogrzewana jesta lbo pradem albo gazem do 55st (zbiornik biwalentny)

co do kolegi specjalisty od legionelli tak powsstac moze a słyszał kolega o dezynfekcji termicznej zbiornika raz wtygodniu kazdy dobry sterownik znaczacej firmy taka funkcje posiada , wystarczy dogrzac pradem do 70st w nocy jak niema poboru i nic ciekawego sie nie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wentylacja mechaniczna zalecana ale dla komfortu wpomieszczeniu oszczednisci zadbych ......

 

.................co do kolegi specjalisty od legionelli tak powsstac moze a słyszał kolega o dezynfekcji termicznej zbiornika raz wtygodniu kazdy dobry sterownik znaczacej firmy taka funkcje posiada , wystarczy dogrzac pradem do 70st w nocy jak niema poboru i nic ciekawego sie nie dzieje

 

 

No kurde - 'automatyk" daje czadu - albo udaje że nie wie o co chodzi......

Więc prostuję :

- wentylacja mechaniczna z reguły jest związana z montażem centrali wentylacyjno rekuperacyjnej bo montaż samej wentylacyjnej nie ma specjalnie sensu. Dla wiadomości "automatyka" "rekuperacja" to po prostu odzysk ciepła z powietrza zużytego w budynku dokonywany z reguły na wymiennikach krzyżowych o sprawności od 60 do 85% . 43 lata żyję a -pierwsze słyszę ,żeby coś takiego nie dawało oszczędności.

Owszem może się zdarzyć że jakiś domorosły automatyk nie potrafi odpowiednio wyregulować takiej centrali ale to inna sprawa.......

Żeby sprawa była jasna : jeżeli ja piszę o wentylacji mechanicznej to zawsze mam na myśli wentylację z centralą rekuperacyjną a nie wentylatorek wtyknięty do kanału........

 

Jedyna metoda na tanie grzanie to ( w kolejności):

- izolacja budynku

- wentylacja mechaniczna z GWC ( ale bez "odladzacza")

- odpowiednie źródło ciepła

 

O dezynfekcji termicznej słyszałem - widziałem również rachunki za prąd od tej dezynfekcji (u kolegi w hotelu)...... widziałem instalację do dezynfekcji za pomocą UV , ozonu, chloru i jakąś inną chemiczną ze złożami zeolitowymi. Widziałem różne rzeczy i z tego co widziałem moim zdaniem najbezpieczniejsza jest metoda przepływowa przygotowania CWu - ale "każda sroczka swój ogonek chwali"...........zresztą są różne warunki terenowe i nie zawsze to co dobre dla jednego obiektu jest równie dobre dla drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się podzielić jedną tylko drobną uwagą. Trafiam dość czesto na "szkolenia" prezentację produktów różnych firm i bardzo czesto słyszę w odpowiedzi na pytanie o koszty eksploatacyjne takie twierdzenie ze sa bardzo niskie i że cała europa zachodnia montuje pompy ciepła i ze sie to bardzo opłaca. Montując w Austri kotłownię zagadalem sie z tamtejszym hydraulikiem i okazało sie że tam 50% kosztów poniesionych energi elektrycznej wykorzystanej do ogrzewania budynku jest refundowane. Czyli użytkownik płaci połowę rachunku za ogrzewanie pompą ciepła. W pierwszzym poście ktoś napisał że paliwa kopalne czy też odnawialne stale drożeją. A energia elektryczna nie ???? Nie chciałem broń Boże napisać żeby nie montować pomp ciepła montować jak najwiecej może ktoś w naszym kraju też się ocknie i może bedziemy mieli jakieś nawet skromne dofinasowania do ekologicznych zródeł energi nie mylić z "eko-groszkiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga - w różnych krajach sa różne rozwiazania w tej materii - dlatego ja wciąż powtarzam : rodzaj źródła ciepła jest niejako elementem wtórnym i to mniej istotnym w kosztach ogrzewania . Najważniejsze jest doprowadzenie obiektu do takiego stanu aby jego dobowe zapotrzebowanie energetyczne było jak najmniejsze . Istota leży w tym co grzejemy a nie czym grzejemy................ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no kolega nie musi tłumaczyc wentylacji rekuperacji i innych oczywistych dlamnie rzeczy jak wiesz to pompa njalepiej pracuje wniskich temp załuzmy ze to bedzie dla danego obiektu max 35st ,jesli mamy rekuperator i nagrzewnica w nim ok 3kW ktora normalnie pracuje na 90/70 st to o ile musisz ja przewymiarowac zeby osiagnac efekt dogrzewania powietrza przy parametrach 35/20 ??????

i jakie opory sie pojawia po stronie powietrza jak sie taka przewymiarowana nagrzewnice dołozy iile trzeba energi dołozyc zeby to wszystko sprawie dzialało ale co do pomp to rozmaiał za duzo nie bedede bo pomimo ze to kostrukcja prosta jak budowa cepa to ich nie montuje wiec doswiadczenie nikłe a co do wentylacji i technologi ciepłowniczych i chłodniczych to kolego uwazaj do kogo piszesz pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli Kolega chce ogrzewać całość powietrzem (nagrzewnicą za rekuperatorem) no to je problem bo trzeba dostarczyć różnicę energii (nawiew/wywiew) oraz dodatkowo tą traconą na przegrodach innymi słowy nadmuch musi być znacznie cieplejszy..... i faktycznie wtedy trzeba "rzeźbić' specnagrzewnicę (numer mniejszą od stodoły) :)..........

ale z PC to winien być moim zdaniem"układ hybrydowy" - przede wszystkim podłogówka (bo ona kapitalne ma znaczenie dla komfortu przy niskich parametrach źródła),w niektórych punktach najbardziej narażonych na szybkie wychłodzenie - dowiesić trzeba panele lub konwektory(z reguły przewymiarowane). Wtedy dogrzanie powietrza za rekuperatorem będzie na deser i standardowe wymienniki wystarczają ( przy wykonanym oczywiście GWC ).

 

Dlatego też z uporem maniaka trąbię żę jak PC to zawsze z GWC i rekuperacją......... bo inaczej brak sensu ekonomicznego. Co ciekawe zauważyłem że nieco niższa temperatura nawiewu przy jego prawidłowym wyregulowaniu poprawia mikroklimat w pomieszczeniach o ile działa podłogówka - przy jej braku niestety robi się nieprzyjemnie zimno przy niby akceptowalnych wskazaniach termometrów. Całość instalacji musi być ustawiona na przyrządy a nie na oko - no i oczywiście zakaz grzebania w instalacji osobom postronnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOO... Widze ze orzywilem watek i od razu zagorzala dyskusja i lekko sprzeczne przekonania i spostrzezenia. Podoba mi sie to aczkolwiek nie wszystkie pojecia zwlaszcza z branzy klimatyzacyjnej sa mi znane (ale wiem co to google ;) ). Dzieki za wypowiedzi i przepraszam za lekko niesprecyzowany wczesniej termin wentylacji. Aprops tego chcialem zapytac czy ilosc komiow ma wplyw na dzialanie takowej poniewaz slyszalem ze wrecz sa one niewskazane.

Ale nawiazujac do tematu to jasne jest dla kazdego (chyba), ze zaizolowac trzeba a nie grzac na okraglo cos co ucieka. W naszym przypadku jest to podstawowa kwestia nawet teeraz rozwazamy polozenie grubszego ocieplenia + bardziej szczelne okna.

Co do bakterii co myslicie o 2 mniejszych zbiornikach zamiast jednego duzego (w sumie okolo 280l.), spotkalem sie z taka propozycja i wydaje sie ona sensowna zamiast cotygodniowe "zabijenie" bakterii.

Ta sama oferta mowila rowniez o powierzchni potrzebnej na dzialce okolo 5m2 a nie 300m2 to spora roznica jednak. A sa jakies przepisy dotyczace odleglosci od domu czy granicy dzialki? Nie spotkalem sie z tym wiec pytam.

 

PS. O jakim Ostrowie kolega automatyk mowil lub skad wie ze wlasnie z tej okolicy pochodze?

Pozdrawiam i mam nadzieje na dalsza tak zagorzala dyskusje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotą wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest to że wszystkie kanały nawiewne i wywiewne spotykają się w jednym miejscu (centrala wentylacyjno-rekuperacyjna) i do tego wystepują dwa kanały łączące oną centralę "ze dworem" - znaczy się czerpnia wlotowa i "wydech" Żadnych innych kanałów wychodzących na zewnątrz się nie buduje (w normalnych warunkach).

Dlatego też kwestię wentylacji należy rozpatrywać wraz z ogrzewaniem już przed kopaniem fundamentów bo trzeba wcześnie przewidzieć usytuowanie kanałów wentylacyjnych w scianach , stropach , usytuowanie i rodzaj GWC i takie tam.......

Dodatkową zaletą układu wentylacji mechanicznej z GWC jest to że mamy w chałupie prawie darmową klimę latem ............ ;)

 

 

 

Acha : dwa mniejsze baniaki - czy nawet 3 nic nie zmienią w temacie bakcyli bo liczy się całkowita pojemność/przepływ............... jak przepływ lichy to bakcyle mają się jak pączki w maśle i można otwierać hurtownię antybiotyków dla rodziny.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o dwa mniejsze zasobniki to nic sie nie zmienia ,od ponad 10lat stosuje zbiorniki za cwu min 100l a standart to 300l z dezynfekcja terniczna raz w tygodniu i jeszcze nic sie nikomuu niestało sam w domuzałozyłem teraz 300l bo do tej pory to jakies przpływki elektryczne gazowe łacznie z piecami z zasobnikiem 20l czyle tez pezpływka i potwierdza sie jedno ze nie ma dla komforu lepszego dostarczania ciepłej wody jak sasobnik tylko nie wiem o czym kolega wczesniej pisze o jakis antybiotykach ???????????

moze na przeziembienie jak czeka az woda mu doleci ciepła z przepływki hihihi

bo o chorobach tzw legionella przy sporym poborze wody i dezynfekcji termicznej to jeszcze nie słyszałem zeby cos sie komus stało

 

jest oczywiscie opcja powstania legionelli w zbiorniku na tyle duzo zeby zaszkodziło ludziom ale to musiałoby bc spowodowane brakiem poboru wody [rzez dwa tygodznie podgrzewanie do ok 40-50 st i w dodatku bez dezynfekcji termicznej ale takie zdazenie moze sie nawet zdazyc w przepływce kiedy sie pobiera znikoma ilosc wody czesto kiedy jest pogrzewana i stygnie i tak wkólko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legionellę to masz prawie w każdym sitku do prysznica - kwestia tylko ile jej jest i czy dostanie się do płuc wraz z mgłą wodną..........

Zakażenie to jest na ogół nierozpoznawane( nie wykonuje się badań bakteriologicznych) - no chyba że trafi się ciężka postać płucna - statystycznie jest jej ok. 2% wszystkich zakażeń tą bakterią. Nie mówię ,że każdy musi zachorować kto zetknie się z nią ale po prostu nie bagatelizujmy tego tematu - wszak zdrowie jest tylko jedno.

 

Róbta co chceta ( jak mawia Jurek Owsiak) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii zasadniczej, wracając do tematu, to może jednak ktoś zna inne marki pomp ciepła poza Stieblem i Junkersem?

Alpha-InnoTec, Nibe, IVT, Dimplex, Viessmann, Vaillant i wielu innych.

A może ktoś z formumowiczów ma już takie rozwiązanie i zechce się pochwalić jak się ono u niego sprawdza?

Z pewnością zdążył odkryć już i plusy i minusy pompy ciepła. (Bo chyba ma minusy ;) ?

Legionella jest tematem pasjonującym i można o nim pewnie długo rozmawiać, ale nie pomoże to w ocenie samej pompy ciepłą i w wyborze producenta. (Przynajmniej moim zdaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.