Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Piecem Węglowym


kasia1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam piec węglowy ( w zasadzie jest to piec na koks). Jest dość stary, ma około 50 lat. Regularnie jest używany od 4 sezonów. Jak dotychczas nie było z nim większych problemów. Jego najważniejszym defektem jest częste "zapychanie" się, przez co dbam o jego regularne czyszczenie. Niemniej jednak, w ostatnich tygodniach zauważyłam niepokojące zjawisko. Otóż zachodzi od środka smołą. Ta smoła obkleja go od środka, tworząc efekt jakby był mokry. Co więcej, z klapki pod piecem wycieka woda, która skleja sadze, co powoduje, ze piec jest ciągle zapchany i dym ulatuje do domu. Z tym, że przy zamkniętych drzwiczkach (są dwoje) to zjawisko nie występuje. Jednak odbija się to na jakości palenia i czasie rozpalenia się węgla ( znacznie się wydłuża). Poza tym temperatura na piecu również nie jest imponująca, w najlepszym wypadku osiąga 50 stopni C, gdzie w zeszłym roku było to około 70 stopni C. A co do wody, to jak już wcześniej wspominałam ocieka z pieca i jest pełno mokrych śladów w wokół niego.

Zastanawiam się czy może być to wina ciągłych opadów śniegu? Na początku podejrzewałam, że może to mokry węgiel może być tym czynnikiem, ale ostatnio palę tylko suchym węglem a to zjawisko występuje, co więcej wydaje mi się, że się nasiliło. Czy może być to spowodowane niską kalorycznością węgla? I czy jest możliwe, ze piec mógł pęknąć, z tym że nie ma żadnych śladów.

Co do danych technicznych nie wiele mogę napisać. Wiem, że jest to piec produkowany w Tczewie. Połączony jest do komina przez rury z wodą ( domek jednorodzinny). Szyper jest lekko uchylony, trzecie oczko ( na pięć oczek). Jest to piec żeliwny.

 

Byłabym wdzięczna za ewentualne porady.

Z góry serdecznie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nie mogę się powstrzymać...

Nie szyper a szyber. Nie jesteśmy na morzu, gdzie pochylony szyper to norma :D

 

W temacie powiem tylko tyle, że albo niedostateczny ciąg kominowy albo zanieczyszczony kocioł. Komin solidnie przeczyścić a kociołek, może dziwne, ale solidnie wypalić. Zamiast węglem spróbuj jakiś czas palić suchym drewnem na pełnym ciągu z solidnym płomieniem. Jest szansa, że się "nagar" węglowy i smoła wypali. Ostatecznie można też potraktować też ścianki kotła palnikiem i będzie wyglądał jak nowy. Gdyby przeciekał powinno brakować wody w układzie.

 

Jeśli to nie pomoże to zostanie już tylko jedno: zwolnić tego szypra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam piec węglowy ( w zasadzie jest to piec na koks).

 

Jest to piec żeliwny.

 

Byłabym wdzięczna za ewentualne porady.

Z góry serdecznie dziękuję.

 

Więc ma krótki wymiennik. Możesz jakis schemat zamieścić jego budowy?

Piec na koks powinien byc opalany paliwem krótkopłomieniowym, czyli właśnie koksem.

Napisz, w jaki sposób w kotle palisz.

Czy Twoja instalacja CO jest instalacją otwartą czy zamkniętą.

W jaki sposób dostarczasz powietrze do pieca? Masz jakiś miarkownik, klapkę?

Puki co ja nie umiem nic konkretnego powiedzieć, co jest przyczyną.

jednak jedna uwaga, szyber otwórz maksymalnie, tak abyś miała maksymalny ciąg. Dosypuj małe dawki węgla, ale częściej, tak aby przynajmniej się piec oczyścił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.