Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Zawór 3d Nie Współpracuje Z Pogodówką ?


darasle

Rekomendowane odpowiedzi

Sam zawór jako taki to nie, musi być wyposarzony w siłownik, którym dyryguje sterownik.

Wszystkie znane mi regulatory pogodowe mają to w opcji.

RZuciłem okiem na instrukcję tego, który masz.

Ma wszystko czego trzeba do sterowania 3D.

 

W czym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż w tym, że są jakieś problemy z ustaloną temperaturą jaka ma być wewnątrz mieszkania. Nie mieszkam jeszcze w moim domu dlatego chciałem mieć temperaturę 16 stopni ale piec z uporem maniaka pilnuje tylko tego, a żeby dojechać do temp. na piecu 53 stopnie zjeżdża do 50 i tak w kółko, a wewnątrz domu temperatura 20 stopni.

Co jest nie tak ?

 

Dziękuję za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z Twoich opisow nic nie wynika. Napisz czy na zaworze masz silownik czy jest ustawiany recznie .Jesi recznie to przekrec pokretlem np. na 3 .Jesli jest silownik sterowany pogodowym to zmien ustawienie krzywych na pogodowym .Jaka jest ustawiona temperatura pracy kotla (z opisu wnioskuje ze ok .50st) Bywaja jeszcze przypadki zlego zamontowania zaworu lub zlego podlaczenia elektrycznego silownika zaworu z regulatorem pogodowym. Piszesz ze kociol pilnuje temperatuty 50-53 st i tak ma byc temperatury w mieszkaniu ma pilnowac zawor 3d .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o ten temat. Mam zawór 3d bez siłownika...

Poniżej link jak to wygląda:

http://picasaweb.google.com/daraslee/Album...354104776793362

 

Ok zasadę pracy rozumiem (pilnowanie temperatury), ale tak jak wcześniej pisałem czujnik wewnętrzny nie reaguje na temperaturę zadaną na regulatorze pogodowym i zamiast wyłączyć się i być na podtrzymaniu, ponieważ wewnątrz jest już zadana temperatura to jedzie dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma tam jeszcze nitkę odchodzącą w bok pewnie na grzejniki, ale moim zdaniem ten zawór powinien być wpięty na powrocie a za nim pompa, bo tak jak teraz to trochę bez sensu, wygląda jak zawór 3d termostatyczny. Pokaż więcej zdjęć najlepiej wszystkich rurek z opisem co do czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o ten temat. Mam zawór 3d bez siłownika...

Poniżej link jak to wygląda:

http://picasaweb.google.com/daraslee/Album...354104776793362

 

Ok zasadę pracy rozumiem (pilnowanie temperatury), ale tak jak wcześniej pisałem czujnik wewnętrzny nie reaguje na temperaturę zadaną na regulatorze pogodowym i zamiast wyłączyć się i być na podtrzymaniu, ponieważ wewnątrz jest już zadana temperatura to jedzie dalej...

Witam,

 

Jedno jest pewne (i odpowiada na zadane w temacie pytanie) - Twój zawór 3D nie współpracuje bezpośrednio z pogodówką.

Prawdopodobnie jest to możliwe, ale wymaga pewnych działań (tu koledzy z forum widzę Ci pomagają).

 

Dodam jeszcze, że sterowanie pogodowe nie polega na przejściu kotła w stan podtrzymania w momencie osiągnięcia temp. zadanej w budynku (zwłaszcza przy użyciu zaworu mieszającego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na instalacji CO+CWU się nie znam. Wiem,że taki zawór mieszający powinien znajdować się

np:za wymiennikiem ciepła (jeśli ktoś takie wyposażenie posiada),następnie dajemy zawór z siłownikiem,dalej w tej samej "nitce"

dajemy pompę i czujnik CO. Sam zawór nie załatwia sprawy z pogodówką,do tego należy jeszcze zamontować termostat pokojowy (byłoby dobrze),czujnik temperatury powrotu i to wszystko musi być podpięte do sterownika(regulatora).

 

PS. Czy ten zawór na zdjęciu ma z drugiej strony "gałkę" pokrętło do regulacji nastawy?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Nie wiem jak dziala taki zawor jak masz .Zawor czterodrogowy mieszajacy i jednoczesnie chroniacy powrot wyglada np. tak http://www.womix.pl/img/produkty/_big/hex4.jpg

A dziala tak http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html

Aby pracowal z regulatorem pogodowym potrzeba silownik zaworu np.taki

http://helwita.nazwa.pl/index.php?option=c...4&Itemid=96

Taki zawor instaluje sie na zasilaniu przed pompa Co .Zasobnik cieplej wodz powinien bzc wpiety przed zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zasadę pracy rozumiem (pilnowanie temperatury), ale tak jak wcześniej pisałem czujnik wewnętrzny nie reaguje na temperaturę zadaną na regulatorze pogodowym i zamiast wyłączyć się i być na podtrzymaniu, ponieważ wewnątrz jest już zadana temperatura to jedzie dalej...

Poczytaj instrukcję regulatora (tą użytkownika i instalatora).

 

Do zabezpieczenia kotła przed korozją niskotemperaturową ma służyć funkcja regulatora "Ograniczenie minimalnej wartości zadanej temperatury kotła" - fabrycznie masz 50 *C. Dlatego możesz sobie ustawić na gałkach mniejsze temperarury, ale będą one ignorowane jeżeli chodzi o temperaturę na kotle.

 

Wg opisu, jeżeli masz czujnik wewnętrzny w pomieszczeniu to powinien on pilnować zadanej na gałkach temperatury poprzez włączanie i wyłączanie pompy CO gdy jest ona wyższa o 0,5 *C od zadanej (wyłączenie) lub 1 *C niższa (włączenie). Czy tak się to zachowuje?

 

Czujnik wewnętrzny musi być w tzw. "reprezentatywnym" miejscu domu w pomieszczeniu, gdzie grzejnik nie ma zaworu termostatycznego (ewentualnie należy zdjąć głowicę).

 

Pomijając powyższe, to po co ci regulator pogodowy z rozbudowanymi funkcjami nastaw, jeżeli masz tylko jedną (źle podłączoną) pompę na cały układ? Powinna być pompa CO, druga pompa do obsługi boilera, zawór 3D z siłownikiem, oraz czujniki: pogodowy (zewnętrzny), termostat pokojowy (wewnętrzny), czujnik kotła, czujnik CO, czujnik CWU i czujnik podajnika.

Ewentualnie podaj jaki osprzęt i czujniki masz w tej chwili.

 

1. Na twoim zdjęciu jest pompa. Czy to jedyna pompa do wszystkiego?

2. Zainstalowana jest na zasileniu chyba, tylko co to za rura, która ją zasłania? To jakieś obejście grawitacyjne, bo nie widać zaworu różnicowego.

3. Ten zawór 3D był w zestawie kotła, zasugerował ci go instalator czy sam to wymyśliłeś? Założony w tym miejscu wg mnie zabuża obieg i nie spełnia swojej funkcji. Poza tym regulator funkcję ochrony powrotu realizuje inaczej. Boiler też jest źle wpięty.

4. Popraw jeżeli się mylę: do 3D od spodu - zasilenie z kotła, w prawo - zasilenie na boiler i CO, w lewo - do powrotu kotła.

 

Jeżeli chcesz obniżyć temp w domu, to DORAŹNIE możesz obniżyć temp minimalną pracy kotła. Powinno pomóc ale to nie jest rozwiązanie. Tu potrzeba solidnych zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi ale chciałbym też podsumować to co do tej pory napisaliście.

 

Na poczatek podaje jeszcze raz link z 13 zdjęciami mojej kotłowni, myślę że będzie Wam lepiej zobaczyć co tam jest...

http://picasaweb.google.com/daraslee/Album...354104776793362

 

"Wg opisu, jeżeli masz czujnik wewnętrzny w pomieszczeniu to powinien on pilnować zadanej na gałkach temperatury poprzez włączanie i wyłączanie pompy CO gdy jest ona wyższa o 0,5 *C od zadanej (wyłączenie) lub 1 *C niższa (włączenie). Czy tak się to zachowuje?"

 

Raczej tak nie ma, ponieważ było powyżej tej temperatury jaką chciałem uzyskać wewnątrz, teraz mam tyle ile chciałem ale uzyskałem to przez termostaty na grzejnikach.

 

Pompy mam dwie, widać na zdjęciach: jedna do CWU i jedna do CO

 

DLa uściślenia zawór jaki posiadam jest to: ESBE VTC511 - zawór zastosowałem, ponieważ producent kotła zalecał ten zabezpieczjący 3d lub 4d w celu zachowania gwarancji na piec.

 

Czujniki mam 2 - jeden na zewnątrz domu i jeden wewnątrz.

 

Jeśli do tej pory dobrze zrozumiałem to po pierwsze:

- zawór jest w złym miejscu zamontowany, czyli gdzie powinien konkretnie być ?

- do tego powinien dojść zawór mieszający 3d lub 4d z siłownikiem tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W opisie tego zaworu znalazlem ze jest przeznaczony do kotlow zasilajacych zbiorniki akumulacyjne nie mam pewnosci ale raczej nie nadaje on sie do Twojej kotlowni . Z fotek wyglada ze zamontowany jest na zasobniku Cwu i w tym ukladzie raczej nie ma wplywu na temperature w domu. Do tego zworu nie podepniesz silownika.Podalem Ci linki do zaworu mieszajacego czterodrogowego ,silownika i do animacji jak dziala zawor.Do takiego zaworu i silownika trzeba jeszcze regulator pogodowy z czujnikiem temperatury zewnetrznej i ewentualnie termostat pokojowy. Dziala to tak ze pogodowy poprzez silownik reguluje temperature wody jaka ma isc na kaloryfery np. temperatura kotla jest 65 st na dworze -10 z ustawien krzywych pogodowego wynika ze na kaloryfery na byc np.45 st i tyle dale mimo ze na kotle jest 65st .Na termostacie pokojowym udtawiasz max i min temp w domu oraz obnizenie nocne i wtedy jesli w domu temperatura przekroczy zadana to pokojowy daje sygnal do pogodowego a ten obniza temperature wody na kaloryfery np.o 10 st czyli z tych 45st na 35 st jesli temperatura spadnie ponizej zadanej to podnosi do tych 45 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do tej pory dobrze zrozumiałem to po pierwsze:

- zawór jest w złym miejscu zamontowany, czyli gdzie powinien konkretnie być ?

- do tego powinien dojść zawór mieszający 3d lub 4d z siłownikiem tak ?

Skoro już sie tak bardzo zaangażowałeś, to radzę zrobić parę porządnych zdjęć (mniejsze fragmenty instalacji, ale tak zeby było coś widać).

Bo widzę że tu same domysły (i się nie dziwię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek podaje jeszcze raz link z 13 zdjęciami mojej kotłowni, myślę że będzie Wam lepiej zobaczyć co tam jest...

Strasznie trudno się w tym połapać. Jak patrzę na te zdjęcia to ideowo wygląda to mniej więcej tak:

post-18583-1292625428_thumb.jpg

Może ktoś inaczej to wszystko odczytał ale fakt faktem raczej nie jest dobrze.

 

Pytanie do autora postu. Czy termostat pokojowy wyłącza kiedykolwiek pompę CO? Bo jeśli nie, to coś jest nie tak. Sterowanie temp w domu gdy nie ma zaworu 3D z siłownikiem,powinno się odbywać poprzez zatrzymywanie pompy CO. Ona nie może chodzić non stop. Sprawdź podłączenia na listwie przyłączeniowej regulatora. Najlepiej z instrukcją w ręku. Powinno być tak:

post-18583-1292626203_thumb.jpg

 

Masz tu jeszcze przykład jak być powinno przy zastosowaniu tego konkretnego zaworu ESBE:

post-18583-1292626336_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prawdopodobnie tak jesli tam bedzie maly obieg kotlowy ale mimo to nie uzyskasz wtedy tych 16 st w domu tylko ochrone powrotu.Woda bedzie krazyc na malym obiegu aż osiagnie temperature 50 st i zawor otworzy obieg na kaloryfery.W takim ukladzie na kaloryfery bedzie szla woda min. 50 st a zeby w domu bylo ok.16 st wystarczy na kaloryfery ok.30 st.Tak na dobra sprawe to sam nie wiem co Ty tam masz bo raz piszesz o pogodowym a raz o pokojowym regulatorze.Jesli masz pokojowy to prawidlowo podpiety do sterownika kotla powinien wylaczyc pompe Co po osiagnieciu w pomieszczeniu zadanej temperatury a wlaczyc po spadku o zadana wartosc na pokojowym np. wylaczyc przy 17 st w domu wlaczyc przy 15st.Ja zmienil bym ten zawor na zwykly mieszajacy czterodrogowy koszt 120-350zl ewentualnie trzydrogowy (koszt podobny ,mniej przerabiania ale brak ochrony powrotu jest tylko regulacja temperatury wody na kaloryfery) i tymczasowo regulowal bym zawor recznie. Kolega kiminero na ostatnim schemacie podal prawidlowe zamontowanie zaworu 3d z wykozystaniem posiadanego przez Ciebie zaworu. Wtym ukladzie masz i ochrone powrotu (obecny zawor ) i regulacje temperatury wody na kaloryfery (dodatkowy zawor 3d) plus oddzielna pompa na Co i Cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.