Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Grzejników Płytowych Na Dwa Kotły


Mariolos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Może na początku napiszę, że przeczytałem już co najmniej kilkanaście stron o tematyce związanej z doborem grzejników, ale co strona to jakiś inny wzór i wogóle inne wyniki wychodzą. Grzejniki musze kupić do nowego roku. Dom dwupiętrowy + poddasze (nieużytkowe na razie), nowe budownictwo, 220 m2 pow użytkowej. W planach mam dwa piece: jeden stałopalny na ekogroszek i piec gazowy którego jeszcze nie wybrałem, ale najprawdopodobniej to będzie jakiś kondens (ewentualnie zamknieta komora). Przy czym stałopalniak ma być kotlem głównym a gazowy ma pelmić funkcję kotła zapasowego. Piece podłączone będą przez wymiennik ciepła.

Hydraulik polecił mi w takiej sytuacji grzejniki o temp. 75/65/20. Czy to jest dobre rozwiązanie?

I drugie pytanie odnośnie mocy grzejników... w internecie wyczytalem, że wzorem do obliczenia zapotrzebowania na moc grzejną w danym pomieszczeniu jest: [powierzchnia pomieszczenia] x 120 . I tak też przeliczyłem grzejniki. Jednak przy konsultacji z firmąsprzedająca grzejniki sprzedawca powiedział mi, że moc oblicza się wg wzoru: [powierzchnia pomieszczenia] x 30 x [wysokość pomieszczenia] . Jak można łatwo sprawdzi wyniki wychodzą dość rozbierzne, a więc pytanie brzmi... który wzór jest bardziej brawidłowy? A może jest żaden z nich się nie nadaje?

I ostatnie pytanie... w pomieszczeniach takich jak: kuchnie, łazienki i korytarze mam położoną podłogówkę. I jak się domyślam od ogólnego zapotrzebowania na moc cieplną w danym pomieszczeniu przy doborze grzejnika należy odjąć ciepło z podłogówki. Gdzieś czytałem, że wylicza się ono z własności: 1[m2] = 100W . Chciałbym zapytać czy jest to poprawna równość? Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to obliczenia przybliżone, ale zazwyczaj wystarczające do doboru grzejników.

Przy typowej wysokości pomieszczeń (2,4 - 2,6 m) moc oblicza się z m2

Przy budynku nieocieplonym przyjmuje się 100 - 120 W/m2, łazienka nawet do 160 W/m2 (nie będąca pomieszczeniem wewnętrznym otoczonym innymi pomieszczeniami mieszkalnymi)

Przy ciepłym budynku - nieocieplonym 80W/m2 łazienka 120W/m2

Przy budynku dobrze ocieplonym 60 W/m2 , łazienka 100W/m2

Przy budynku z odzyskiem ciepła (rekuperacja z wentylacji) jeszcze mniej.

oczywiście są to wyniki przybliżone.

Nie uwzględniają one kierunku wiatru, stron świata, ilości ścian zewnętrznych, ogrzewania poprzez stropy (lub strat ciepła), urządzeń technicznych, ilości osób przebywających w pomieszczeniach itp. Wszystkie te i inne czynniki wpływają na zapotrzebowanie na ciepło.

Przyjmując jednak podane wcześniej wartości wystarczą do doboru grzejników. Należy też przyjąć parametry zasilania (temperaturę zasilania i powrotu) Ma to wpływ na wielkość grzejnika. Producenci obecnie podają moc nominalną grzejnika parametrach 75/65/20. 75 temp. zasilania, 65 temp. powrotu, 20 temperatura w pomieszczeniu. Przy innych parametrach należy korzystać z tabeli producenta w celu skorygowania wielkości grzejnika i to zarówno do parametrów zasilania jak i temperatury w pomieszczeniu.

To tak pokrótce, temat jest znacznie szerszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za konkretną odpowiedż. Takiej właśnie potrzebowałem.

Sciany są postawione w półtora pustaka (szczelinowka Lewkowo) a pomiędzy styropian 2 x 3cm . Czy można to zaliczyć do ciepłego budynku, czy raczej nieocieplonego? Bo wolalbym kupić większe grzejniki i je ewentualnie przykręcić, a w razie dużych mrozów odkręcać, ale nie wiem czy dobrze kombinuję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za konkretną odpowiedż. Takiej właśnie potrzebowałem.

Sciany są postawione w półtora pustaka (szczelinowka Lewkowo) a pomiędzy styropian 2 x 3cm . Czy można to zaliczyć do ciepłego budynku, czy raczej nieocieplonego? Bo wolalbym kupić większe grzejniki i je ewentualnie przykręcić, a w razie dużych mrozów odkręcać, ale nie wiem czy dobrze kombinuję.

Pozdrawiam.

Projekt budynku powinien zawierać większość potrzebnych informacji i wyliczeń (zapotrzebowanie ciepła na poszczególne pomieszczenia), które czasem trzeba dostosować do warunków rzeczywistych np:gdy nastapiły zmiany mat. konstrukcyjnych, do rzeczywistej temperatury czynnika grzewczego, strefy w której znajduje się budynek, oraz obliczeń samej instalacji, dobór armatury, pomp czy nastaw wstępnych na zaworach termostatycznych. Trudno jest dobrać grzejnik czy grzejniki o mocy idealnie dostowanej do wielkości pomieszczenia i dobiera się najbliższy odpowiadający wielkości, ale z tymi "większymi" nie ma potrzeby przesadzania bo przecież sauny nie budujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.