Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Koszt Spalania , Sterowanie Zaworem 4 Drożnym


wojtek1963

Rekomendowane odpowiedzi

mam kocio GalmetGT KW 20 ( standardowy , bez podajnika) ze sterownikiem elektronicznym)

 

ogrzewam , stary drewniany dom o pow ok 115 m2, niezbyt ocieplony.

 

Na poczatku pełen zasyp wegla ok 30 kg wystarczał mi na 7-8 godzin. Uznałem że to bardzo nieekonomiczne i po prostu nie stać mnie na to aby palić 24 godziny na dobę. Regulacja na sterowniku niewiele dawała bo przy ustawieniu na powiedzmy 50 stopni spalał niewiele mniej. Postanowiłem sterowac piecem za pomocą zaworu czterodrożnego. Przymknąlem go na drugiej podziałce i efekt rewelacyjny. 16 kg wegla palił mi przez 16 godzin, temperaura w pokojach 20- 21 stopni przy temperaturze na zewnątrz ok 0- minus 2 stopnie. Temperatura wody na piecu oscylowała w granicach 60 -70 była nie miałem możliwości jej regulacji. Czyli chyba b dobrze? dzisiaj rano załadowałem piec do pełna z założeniem że powinień palic pow 24 godzin. Tyle tylko że zaczeła mi rosnąc temperatura wody na piecu. ustawiłem zaór na 10 i gdy temperatura na kotle spadła do 60 st C ustawiłem zawór 4 drożny na 3 i zwiększyłem obroty pomyy z pozycji 1 na 2.

Zastanawiam się czy fakt że rosła mi temperatura nie jest spowodowana tym , że kocioł zasysa mi dodatkowe powietrze? Wydaje mi się ze powinno byc tak , że jeżeli dmuchawa ne chodzi to temperatura powinna spadać . Prawda? Czy to jest dowód na nieszczelność ?

 

ciekaw jestem Waszych opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i czy wzrost temperatury ( przy przymknietym zaworze) jest dowodem dopływu fałszywego powietrza?

Nie jest to dowód.

Chociaż oczywiście wzrost temp. moze byc tego wynikiem.

Budowa kotła jest prawie tak prosta jak budowa cepa, więc po prostu sprawdź czy tych nieszczelnosci nie ma.

Może też wpadać powietre jeśli jest brak klapki na dmuchawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do fałszywego powietrza to musisz to sprawdzić .Spalanie masz bardzo dobre aż niemożliwe ja takie spalanie uzyskałem ostatnio w październiku jak było ciepło mam 60 m piec 1,7 pale miałem .Co do czasu spalania to poczytaj tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=7435

 

też jestemr tem w szoku, tyle tylko że mam obawę że ponieważ nie mam kontroli nad wzrastająca temperaturą w kotle to w nocy woda w kotle moze mi się zagotować i będzie katastrofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile masz na piecu do ilu ci wzrasta temperatura .napal w dzień i będziesz widział do ilu może dojść i czy faktycznie istnieje możliwość gotowania wody .

 

 

własnie zrobiłem to dzisiaj rano , załadowałem o pełna, zawór na drugę kreskę i temperatura mi rosła cały czas. Przy 88 stopniach chłodziłem piec przestawiając zawór na 10 i przyspieszajac pompe . jak spadło do 60 st c to zawór na trzy. Teraz temperatura sie ustabilizowała i wróciłem do wcześniejszego ustawienia zawór na 2, temperatura oscyluje miedzy 60 a 65 tak powinno byc juz do rana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na pozycji 2 zawór jest praktycznie zamknięty sprawdziłem to przed montażem .Ja ustawiam na 3 albo 4 wtedy jest 3 mm prześwitu w zaworze i woda jest powoli odbierana . maksymalna temperaturę jaką miałem na piecu (zawór na 3 ) to ok 82 i później zaczęła spadać . najstabilniej pali się miałem temperaturę przebija max o 6 st a na drzewie

potrafi przebić do 25 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawory są standardowe wiec pewnie u mnie tez tak jest. Wydaje mi sie że istota długopoalności to własnie to powolne sączenie gorącej wody do instalacji na 2 lub 3.

Do ze mi temperatura rosninie to podejrzewam się jest luz na drzwiczkach

Jutro mam zamiar je dokrecić żeby powalczyc z fałszywym powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj jeszcze w silownik zaworu nowy ok.300zl(na allegro mozna trafic uzywany za 100-150),sterownik pogodowy 250-650zl i termostat pokojowy przewodowy 50-100zl lub bezprzewodowy200-300zl i samo bedzie krecilo.Jesli pogodowy bedzie z czujnikiem kotla to przy alarmowym wzroscie temperatury kotla np.80 st automatycznie sam otworzy zawor w celu schlodzenia kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak mnie to kosztowalo 500zl ale mysle ze bylo warto.Silownik pewnie mozna zrobic tylko nie wiem jak to dziala tylko z regulatorem pokojowym dzialajacym na zasadzie wlacz-wylacz No chyba ze silownik ma regulowane wylaczniki krancowe bo inaczej bedzie albo calkowicie otwieral albo calkowicie zamykal.

Jeszcze do kol wojtek1963 kociol zasypowy ma duza bezwladnosc i dlatego temperatura tak rosnie . Nie wiem jaki masz sterownik kotla ale jeski mozesz daj temperature kotla na 60 st histereze na 1 i dmuchawe na male obroty tak zeby kociol nagrzewal sie wolniej a dluzej u mnie pomoglo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak mnie to kosztowalo 500zl ale mysle ze bylo warto.Silownik pewnie mozna zrobic tylko nie wiem jak to dziala tylko z regulatorem pokojowym dzialajacym na zasadzie wlacz-wylacz No chyba ze silownik ma regulowane wylaczniki krancowe bo inaczej bedzie albo calkowicie otwieral albo calkowicie zamykal.

Dokładnie tak działa dodatkowo jest zabezpieczenie przed gotowaniem wody .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.