Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem właśnie próbkę antracytu w dwóch wersjach : czysty oraz eko antracyt (mieszanka 30% antracyt i 70% ekoroszek).

Poczytałem o efektach palenia tym rodzajem paliwa i postanowiłem dzisiaj spróbować. Opisy mówiły o osiąganiu wysokich temperatur po przejściu w podtrzymanie, który trwa nawet do 2 godzin.

Żeby zapobiec przegrzaniu pieca i otrzymaniu od razu wysokiej temperatury ustawiłem w moim Defro 5 sek podawania co 90 sek (min i max).

...i czekam.

I po godzinie stwierdziłem że to jest tragedia. Musiałem co chwila zmniejszać mu przerwę podawania bo nawet nie potrafił dociągnąć do 50 st.

Na dworze nie było wielkiego mrozu (-4 st) a juz miał problemu. Kombinowałem z nadmuchem, podawaniem i nic to nie dało. Eko się spalał a antracyt zostawiał grube kawałki niedopalonego węgla.

Jutro spróbuje jeszcze czysty antracyt, jeśli efekt będzie podobny - chyba sobie odpuszczę bo czeski eko mi się lepiej pali.

 

Czy ktoś ma doświadczenie z antracytem w piecu z podajnikiem ślimakowym ? może popełniam jakiś błąd.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wczoraj paliłem samym antracytem i efekt jest już dużo lepszy. Chociaż nie jest to dokładnie to co jest w opisach, ale daje trochę lepszy efekt od groszku.

 

Podawanie ustawiłem na takich samych parametrach co czeski eko - 5 sek co 25 sek, zwiększyłem nadmuch z 10% do 35%.

Po pewnym czasie utworzył się kopczyk żaru, wtedy podawanie zmniejszyłem do 5 sek co 50 sek. Przedmuch ustawiony często - 25 sek co minutę.

 

Pozytywy ::

- temperaturę zadaną dociąga w 10 min (na eko miałem 20-30 min)

- potrzymanie ok 15 min (na eko 10-12 min)

- brak dymu i sadzy

Żar utrzymuje się bardzo długo, więc rzadko pobiera nową porcję, szybko wchodzi w stan podtrzymania - oszczędność !!!

 

Cena jest porównywalna do dobrej klasy ekogroszku a efekt wydaj mi się lepszy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem aktywny w temacie antracytu wlasnie z powodu oszczednosci o ktorej tutaj piszesz, sporo poswiecilem sil, czasu i rowniez nie szczedzilem kosztow aby uzyskac najlepsze efekty i udalo sie,

przy cyklu 54 sekundy podawania na moim tlokowcu oznacza to otwarcie 27 sekund i 27 sekund powrot czyli oznacza to podawanie porcji w czasie 27 sekund (pelne otwarcie na jakies 5 cm glebokosci oraz okolo 15cm szerokosci komory tłoka) i czas przedmuchu (przerwy w podawaniu wegla i jednoczesnym dmuchaniu na 100% went) uwaga 8minut (na zewnatrz -4 do -8st) zuzycie antracytu to okolo 12-17kg na dobe - wydaje mi sie wyborne, palilem jeszcze mieszanka sam juz nie wiem, podobno bylo to 30/70 ale 70 antracytu chociaz mi to nie wygladalo i wtedy czas byl uwaga 4 minuty przerwy na 27 sekund podawania czyli - slabo, no i do tego duzo sadzy, zar sie utrzymywal dlugo i tu byly oszczednosci bo na podtrzymaniu ok 2 godzin nawet... ale: co z tego jesli na zewnatrz bylo cieplo to super, ale jesli zimno to kociol szybko wychodiz z podtrzmania wiec to teoretyczna oszczednosc, natomaist mialem sporo ekscesow z podtrzymaniem wlasnie w nocy na komforcie i obnizonej temperaturze, przeryw dochodzily do 15-18minut i bylo w efekcie ok, musiale zmodyfikowac zachowanie kotla przez dodatkowy sterownik i cala historia z tym byla jak pisalem na innym waku.

 

jesli chodzi o slimaka, to mam 2 osoby ktorre cos beda mogly powiedziec - maja retorty i wlasnie zdecydowaly sie ustawic

1. podawanie co 10s przerwa 60-120s ja sadze ze nawet do 3-4 minut przy czasie podawania 10-15 sekund, czekam na info to sie z tym podziele,

 

pozdraiwam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dzień dobry.

Od dwuch tygodni palę antracytem w ślimaku LING duo50 . Krótka charakterystyka:

budynek około 480 m2 dwa mieszkania (chata jak stodoła) :) stara część nie izolowana , 2 obiegi grzejnikowe + 1 obieg podłogówka + CWU .

Zużyci dobowe w ciągu ostatnich siedmu dni 35 kg antracytu przy temp. w pomieszczeniach nie mniejszej niż 22 st. przeważnie 23. (tem.o godzinie 7 przy gruncie często spadała u nas poniżej -2 st.) . Mam świadomość , że wiele jeszcze można poprawić.

Parametry starownika 5 sek. podawanie 40 przerwa , wentylator 145 przy 250 stopniowej skali.

Poprzednie parametry na ekogrochu 6/16/120 - różnica kolosalna + w prezencie mnóstwo sadzy.

 

 

Paliwo dopala się dobrze, oszczędności rzędu 40%, brak sadzy co bede gadał , jeżeli nie będę musiał nie kupię ekosadzy ,ani żadnych ekośmieci jakie w naszym rejonie różni kombinatorzy próbują sprzedać. Bywało że na próbę kupowałe dobry ekogroszek , a jak zamówiłem 8 ton to sprzedawca przywózł mi ekosmołę , którą sprzedałem za 2/3 ceny żeby się tylko pozbyć.

Ale wystarczy gadania jak na mój pierwszy post.

Dodam jeszcze jeden ciekawy parametr. Paląc ekogroszkiem po dokładnym wyczyszczeniu pieca temperatura spalin przy wylocie z pieca była150-160st. po tygodniu palenia wzrastała do około 200st po 10 dniach rosła do 220st!!!

Temperatura prz spalaniu antracytem nigdy nie przekroczyła 124 st.

Chciałbym jeszcze podziękować wszystkim na forum, dzięki którym zacząłem palić antracytem.

  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Od dwuch tygodni palę antracytem ,,,,

.... Chciałbym jeszcze podziękować wszystkim na forum, dzięki którym zacząłem palić antracytem.

 

Witam

 

Widzę, że palący antracytem mają na tym forum trochę pod górkę.

Pierwszy post i od razu dwa negatywy ?

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Od dwuch tygodni palę antracytem w ślimaku LING duo50 . Krótka charakterystyka:

budynek około 480 m2 dwa mieszkania (chata jak stodoła) :) stara część nie izolowana , 2 obiegi grzejnikowe + 1 obieg podłogówka + CWU .

Zużyci dobowe w ciągu ostatnich siedmu dni 35 kg antracytu przy temp. w pomieszczeniach nie mniejszej niż 22 st. przeważnie 23. (tem.o godzinie 7 przy gruncie często spadała u nas poniżej -2 st.) . Mam świadomość , że wiele jeszcze można poprawić.

Parametry starownika 5 sek. podawanie 40 przerwa , wentylator 145 przy 250 stopniowej skali.

Poprzednie parametry na ekogrochu 6/16/120 - różnica kolosalna + w prezencie mnóstwo sadzy.

 

 

Paliwo dopala się dobrze, oszczędności rzędu 40%, brak sadzy co bede gadał , jeżeli nie będę musiał nie kupię ekosadzy ,ani żadnych ekośmieci jakie w naszym rejonie różni kombinatorzy próbują sprzedać. Bywało że na próbę kupowałe dobry ekogroszek , a jak zamówiłem 8 ton to sprzedawca przywózł mi ekosmołę , którą sprzedałem za 2/3 ceny żeby się tylko pozbyć.

Ale wystarczy gadania jak na mój pierwszy post.

Dodam jeszcze jeden ciekawy parametr. Paląc ekogroszkiem po dokładnym wyczyszczeniu pieca temperatura spalin przy wylocie z pieca była150-160st. po tygodniu palenia wzrastała do około 200st po 10 dniach rosła do 220st!!!

Temperatura prz spalaniu antracytem nigdy nie przekroczyła 124 st.

Chciałbym jeszcze podziękować wszystkim na forum, dzięki którym zacząłem palić antracytem.

 

 

Witam

 

Zeczywiście antracyt spla się w naszych obrotówkach, proszę jednak pamięteć że jest twardy i szybko wyrobi podzespoły. Temperatura nic dziwnego zmieniając w ten sposób nastawy obniżył Pan moc kotła o 50%. Radzę podnieść trchę temp spalin ze względu na komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zeczywiście antracyt spla się w naszych obrotówkach, proszę jednak pamięteć że jest twardy i szybko wyrobi podzespoły. Temperatura nic dziwnego zmieniając w ten sposób nastawy obniżył Pan moc kotła o 50%. Radzę podnieść trchę temp spalin ze względu na komin.

 

Dzień dobry.

Komin mam stary z cegł. Udało mi się podnieść temperaturę spalin do około 140 st. przez zwiększenie siły nadmuchu ze 145 do 190 w skali 250 cio stopniwej , tj 76 %.

O paleniu antracytem w moim kotle wiem tyle, że niewiele wiem. Wydawało mi się, że poprzednie nastawy pozwalały mu się dopalać dobrze, lecz tak nie jest. Zwiększając nadmuch zauważyłem lepsze jego dopalanie i wydaje mi się , że zużycie też spadło.

Mam pytanie do Pana, jaka powinna być optymalnat temperatura bezpieczna dla komina z cegieł?

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, , jaka powinna być optymalnat temperatura bezpieczna dla komina z cegieł? ,,,,

 

Witam.

 

Jarek, zaryzykuje i powiem, że jak uda Ci się w wymienniku odebrać prawie całą ilość energii cieplnej i w czopuchu będziesz miał np. 70*C to nic Twojemu kominowi, się nie stanie.

Oczywiście jeżeli będziesz nadal palił antracytem.Antracyt jako węgiel szlachetny posiada tylko od 5% do 8 % substancji lotnych w postaci węglowodorów.

 

I tylko z tych węglowodorów podczas procesu spalania tworzy się woda w postaci pary wodnej, która mieszając się z innymi składnikami gazowymi jest dużym problemem dla komina.

 

Przy niskim procencie substancji lotnych antracytu ja nie widzę żadnego problemu.

Proces spalania antracytu przebiega prawie modelowo C + O2 = CO2.

 

A CO2 w żaden sposób nie jest zagrożeniem dla Twojego komina.

 

O atmosferze w tej chwili nie dyskutujemy.

 

 

 

Zaznaczam moja wypowiedź, jest wypowiedzią amatora .

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!!

 

 

Zagrożeniem dla jego komina są pośrednicy i sprzedawcy węgla.

Pomyśl co oni potrafią zrobić by mieć większe zyski.

Dlatego lepiej i bezpieczniej jest stosować się do przepisów.

pozdr henryk1953

Edytowane przez henryk1953
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Henryku.

 

Widzę, że starasz się dbać o kondycje naszych kominów a także często wspominasz o kwestiach prawnych dotyczących korzystania z kominów.

 

Niepodważalnym jest fakt o którym wspomniałeś:

 

Od siebie dodam-jeżeli ostatnia cegła w kominie będzie miała temp. 40 do 50 stopni to wtedy będą spełnione warunki komina suchego.

 

Dodam jeszcze wypowieć Zawijana_2 z innego forum:

 

Przeciętny spadek temp. spalin w kominie, to 0,6 - 1,0 K/m. (komina).

Punkt rosy dla H2O to ok. 38 st.C.

Punkt rosy dla roztworu SO3 w H2O to ok. 42 - 45 st.C dla spalin węglowych (zależny od stężenia SO3 w H2O)

 

Tyle, że te parametry (literaturowo) dotyczą postoju. Gdy jest ruch, to to wszystko dostaje normalnie w łeb. Można zejść dużo niżej i nic się złego nie dzieje.

 

To teraz niech każdy z użytkowników kotła przetrawi dane, zamontuje termometr nie tylko na czopuchu ale także na końcu komina.

(przypominam pomiar temperatury ścianki komina a nie temperatury spalin).

 

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz niech każdy z użytkowników kotła przetrawi dane, zamontuje termometr nie tylko na czopuchu ale także na końcu komina.

(przypominam pomiar temperatury ścianki komina a nie temperatury spalin).

Jaki jest sens mierzenia temp ścianki - i jak wogóle tego pomiaru dokładnie dokonać? To jest niewykonalne. Robiłeś może takie pomiary? Lub jakiekowiek?

Wystarczy mierzyć temp. spalin (pewnie w okolicy ścianki) u wylotu komina w zależności od temp. spalin w czopuchu.

 

Wiadomo, że jak u wylotu jest poniżej 40C, to jest źle (ścianka, nie ścianka - mało istotne, bo to nie badanie labortoryjne, nikt z tego wzorów wyprowadzać nie będzie).

Swego czasu robiłem pomiary tych temperatur i akurat wyszło, że gdy w czopuchu spada poniżej 120C. to u wylotu jest mniej niż 40!

Czyli spadek ok. 7K/m!

Ten mierzony układ kominowy jest akurat fatalny (za duzy przekrój komina), ale pomiary rzeczywiste.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest sens mierzenia temp ścianki - i jak wogóle tego pomiaru dokładnie dokonać? To jest niewykonalne. Robiłeś może takie pomiary? Lub jakiekowiek?

Wystarczy mierzyć temp. spalin (pewnie w okolicy ścianki) u wylotu komina w zależności od temp. spalin w czopuchu.

 

Źle się wyraziłem, Twoje sprostowanie jest adekwatne do tego co miałem na myśli.

 

Czy wykonywałem takie pomiary?.

Tak, ale nie mam tych pomiarów powiązanych razem z temperaturą zewnętrzną, temperaturą kotła , czy temperaturą spalin w czopuchu.

Mam rejestrator programowy, który może rejestrować tylko dwie temperatury jednocześnie. Muszę zmusić go do multipleksowania pomiarów z wielu czujników i zapisu tego do bazy SQL, aby potem te dane ładnie na wykresie zaprezentować.

 

 

Czy wykonywałem jakiekolwiek pomiary?.

Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrące swoje trzy grosze

Zgadzam się w zupełności z kolegą VERNAL

Z tych pomiarów nic nie wynika.

Ja zrobiłem pomiar rzeczywisty jest na 8m komina wklejony czujnik do łączenia ceramiki na odpowiedni ceramiczny klej do kominów

I wygląda to tak że w większości czasu palenia jest ok 30-32*C przy temperaturze ok 140-150*C na czopuchu

A komin jest dalej czysty i suchy.

Więc teoria co innego a praktyka co innego

Dodam że komin to ceramika systemowa ocieplona od dołu do samej góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Chciałem nawiązać jeszcze do wątpliwości kolegi Jarka07 w sprawie minimalnej temperatury spalin przy spalaniu antracytu.

 

Poniżej zamieszczam wykres punktu rosy dla kilku typowych rodzai paliw.

Na wykresie mamy przedstawioną zależność punktu rosy w funkcji temperatury spalin i nadmiaru powietrza w trakcie procesu spalania.

Wartość 0% nadmiaru powietrza odnosi się do wartości stechiometrycznej.

 

post-1266-0-42496400-1320788088_thumb.jpg

 

Jak widać z wykresu punkt rosy dla antracytu wynosi około 27*C.

Źródło informacji widoczne na wykresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.