Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kondensacja Pary Wodnej W Kominie?


arthi

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś użytkuje piec vitopend 100, głownie do ogrzewania wody. Przyszła zima i pojawił się problem, woda, prawdopodobnie z komina wraca do pieca i na dobrą sprawę zalewa go. Jest komin wentylacyjny, ale jak zamknę okienko w piwnicy to mam wrażenie jest jeszcze gorzej tj. więcej wody leje się spod pieca i co gorsze piec zaczyna wariować, tj. włącza się i wyłącza non stop. Efekt niemal natychmiastowy otwieram okienko i jak ręką odjął. zaczyna pracować normalnie, wody jakby trochę mniej, ale też się leje.

 

Jeśli zdejmie się obudowę to podstawa na której stoi palnik kondensacyjny jest cała zalana wodą i skorodowana, na dobrą sprawę zaczyna już korodować aluminiowy palnik, czyli pewnie dzieje się tak dłuższy czas.

 

Jaka może być tego przyczyna, głownie chodzi o te skondensowaną parę? Czy taki komin powinien być ocieplony?

 

Był instalator, przy okazji włączania się i wyłączania, ale to, że leje się woda z z pieca, z komina najprawdopodobniej, jakoś go specjalnie nie zainteresowało. Jedyną radą jakiej udzielił to zostawianie uchylonego okienka wtedy piec działa płynnie, na co sam wpadłem, no i zapytał tylko czy nie chcemy kupić nowego!

 

Komin jest krótki wystaje ze ściany piwnicy około 1m od ziemi i jest wysoki na około 1m, od ściany oddalony na około 60cm, taka litera " L " z daszkiem.

 

Poniżej kilka zdjęć jak to wygląda od środka. Piec i komin instalowany przez firmę! Te nacięcie to chyba tylko niepotrzebnie wychładza komin czy spełnia jakąś funkcję? Jeśli dobrze rozumiem, to tam chyba jest jakaś otulina, ale na zewnątrz w części pionowej na 100% jest tylko goła blacha.

 

post-22041-1291978043_thumb.jpgpost-22041-1291978052_thumb.jpgpost-22041-1291978084_thumb.jpgpost-22041-1291978075_thumb.jpgpost-22041-1291978066_thumb.jpgpost-22041-1291978058_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że skopana to już wiem i to nie jedyna rzecz niestety, duży by pisać, a to podobno fachowiec robił...

 

Czyli powiedzmy, że otwarte okienko daje nam taki "kanał typu Z" dostarcza świeże powietrze. Prawdziwego kanału nie da się zrobić w jeden dzień, więc zostaje do wiosny.

 

Głośno myślę: instalator, po którego zadzwoniłem by zdiagnozował czemu piec cały czas włącza i wyłącza się, sprawdzał czy komin wentylacyjny jest sprawny! No to chyba coś nie tak, bo jeśli dobrze rozumiem to powinien zapytać się o kanał Z?

 

Co mogę poprawić teraz, co z kominem i tym nacięciem, zastanawiam się co instalator miał na myśli nacinając tę obudowę? Piec już ma trochę lat, ale ta woda zalewająca go z komina lada moment go wykończy. Czy komin nie powinien być ocieplony na całej długości, czy takie docieplenie w ogóle coś zmieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za czytelny rysunek, Szczerze mówiące myślałem, żeby nawiercić komin tylko nie bardzo byłem pewny czy tak można?

 

Rzeczywiście wystarczy wykonać coś takiego? Trzeba nawiercić komin, którymi wędrują spaliny, to jest bezpieczne? Rozumiem, że ciągu nie musi być, bo gazowy ma jakiś tam wentylator w środku, ale.. Poza tym kolanko wypada u mnie na zewnątrza, więc ten wylot mógłby szybko zamarznąć.

 

Co ciekawe dotychczas nikt tego nie zaproponował, tj. fachowiec i instalator z propozycją wymiany na nowy, mimo , że ten jest sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zewnetrzny układ kominowy powinien być ocieplony i z odciekaczem (gitar piękny rysunek zamieścił) . Układ ze spadkiem to i skropliny leją się do kotła. Inna sprawa to brak nawiewu o czym pisał "baca" też być musi bo palić się nie będzie (min 200 cm2 powierzchni). Jest na rynku sporo dobrych kominów zewnętrznych i jest z czego wybrać. Wentylatory są tylko w kotłach w wersji z "zamknietą komorą spalania"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przede wszystkim dziękuję za pomoc!

 

Wniosek, u mnie jest zamknięta komora spalania, bo jest wentylator i ognia nie widać, przynajmniej jak serwisant zdjął obudowę to było widać tylko taki aluminiowy blok.

 

Co do komina, to powoli, żeby nie szaleć z pieniędzmi. Nowy komin to chyba trochę kosztuje, a piec z tego co wiem ma już 10 lat, wiec trochę późno na takie inwestycje. Jak pisałem wcześniej serwisant już proponował, nowy, błyszczący.

 

Zastanawiam się czy można nawiercić istniejący komin i w którym miejscu ewentualnie, na zewnątrz woda chyba zamarznie? Jak to wykonać, wywierć dziurę w kominie i wetknąć rurkę na czerwonym silikonie?

 

Te nacięcie na obudowie komina, to można też jakoś wyjaśnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek, u mnie jest zamknięta komora spalania, bo jest wentylator i ognia nie widać, przynajmniej jak serwisant zdjął obudowę to było widać tylko taki aluminiowy blok.

 

Co do komin, po kolei, żeby nie szaleć z pieniędzmi. Nowy komin to chyba trochę kosztuje, a piec z tego co wiem ma już 10 lat, wiec trochę późno na takie inwestycje. Zastanawiam się czy można nawiercić istniejący komin i w którym miejscu ewentualnie, na zewnątrz woda chyba zamarznie?

Najstarsze vitopendy są z 1998 r. Dokumentacji pewnie nie masz , ale możesz poszukać na stronie Viessmanna w zakładce "dokumentacja archiwalna" lub zamieść zdjęcie. Jeżeli jest to kocioł w wersji turbo (ze zdjęcia wydaje się że jest to komora otwarta ale pewności brak) to nie potrzebuje wyprowadzenia kominowego wystarczy wylot przez scianę (sposoby takiego wyprowadzenia też znajdziesz w dokumentacji) Co do nakładów inwestycyjnych to już decyzja twoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wprowadziłem w błąd, piec to VITODENS 100!

 

Znalazłem jakieś papiery, niestety większość po niemiecku, ale jest napisane typ WB1, a serwisant powiedział, że piec jest 2000 roku. Niestety w instrukcjach brak jest fragmentu montażu systemu spalin, w tym co jest, jak byk stoi unikać ostrych załamań, a te kolanko to chyba takie załamanie?

 

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie trójnik...

 

 

Generalnie "wszystko" już wiem, bardzo dziękuje za pomoc i cenne rady! Nie wiem skąd jesteście, ale na śląsku jest dla was praca. Słowo nie wiem jak ktoś może zainstalować piec niezgodnie z zasadami, albo przyjść na wizytę i sugerować, że komin wentylacyjny jest niedrożny, a właściwie to warto kupić nowy piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie, znalazłem instrukcję montażu. Czy ktoś zorientowany w temacie instalacji pieców gazowych mógłby napisać jaki powinien być ten komin. Czy ewentualnie rura pozioma lub nawet brak rury po prostu kratka w ścianie?

 

http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90...pdf?OpenElement

 

Co do nacięcia, to chyba się wyjaśniło. Jeśli dobrze rozumiem, to związane jest to z dostarczaniem powietrza do spalania. Piec może działać z zasysaniem z zewnątrz jak i z wewnątrz. Zastanawiam się czy nie trzeba tego nacięcia przeczyścić, może coś blokuje dostęp. Piec stoi w dość zakurzonym otoczeniu, obok jest piec na węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam

Na zdjęciu nr 1 i 5 licząc od lewej widać że to kocioł z zamkniętą komorą spalania. W tego typu układach ze współosiowym systemem powietrzno spalinowym często są problemy z uwagi na punkt rosy i " oziębłość" komina co wyraźnie mi się kojarzy w tym przypadku.

Na 90% został wykonany tylko wewnętrzny płaszcz spalinowy a pominięty zewnętrzny w części kominowej . Stosując podwójny płaszcz zyskuje się 90 % szansy że nie nastąpi kondesacja w zewnętrznym płaszczu z uwagi na utrzymanie ciepła powietrza między płaszczami (powietrzny - spalinowy) .

Stosując jeden płaszcz omija się koszty ( wkład tańszy o jakieś 30% ) ale stwarza się sytuację jak wyżej . Samo kolano nastawne , regulowane w układzie SPS (system powietrzno spalinowy) świadczy o nie fachowości wykonania uszczelnienia przewodu kominowego, nie wspomnę o nacięciu w celu doprowadzenia powietrza.

Założenie tego kotła to brak ingerencji w powietrze pomieszczenia w którym kocioł się znajduje , stąd podział kotów - w tym wypadku TYP "C" rozszczelnienie układu powietrzno spalinowego zmienia klasyfikacje kotła na TYP "B" co zmienia charakterystykę dokumentacji i opinii kominiarskiej - w przypadku wypadku, tragedii brak zgodności z dokumentacją - powinien to kominiarz wyłapać i wpisać do corocznego protokołu stanu technicznej sprawności przewodów i urządzeń grzewczo kominowych , zgodnie z art 62 Ustawy Prawo Budowlane.

Zamów Kolego porzadną firmę serwisową lub kominiarza z analizatorem spalin i niech sprawdzi ci szczelność układu spalinowego ( kocioł tego typu pracuje w nadciśnieniu) - musi być szczelny i nie mieszać spalin z powietrzem pobieranym z zewnętrznego płaszcza SPS . Co do problemu cieknącego komina to jeśli nie zależy ci na TYPIE "C" kotła to po prostu wyrzuć kolano nastawne ( to nacięte) i tym sposobem rozszczelnisz układ zmienisz charakterystykę kotła - każ wtedy kominiarzowi zaznaczyć w protokole rocznym zmianę którą dokonasz ( protokół roczny musisz posiadać - prawo, ubezpieczenie itd)

Przy bardziej kulturalnej zmianie , zamień kolano na kotle z otworem rewizyjnym ( nim dostarczysz powietrze) . Wyjść masz mnóstwo lecz wszystkie wiążą się z pieniędzmi i bałaganem i to po działaniach "fachowców" . Oczywiście podstawa jest rewizja omawianego komina SPS jaka średnica, wysokość zabezpieczenie wylotu nad dachem ( jak wykonano płytę kominową) - może i tu być przyczyna twych przesieków ( spływanie po wewnętrznej rurze ).

Pozdrowienia od KOMINIARZA i jak najmniej takich fachowców - masz dodatkowa prace i bałagan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.