Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Pomoc W Wyborze Kotła O Dolnym Spalaniu


morfeusz

Rekomendowane odpowiedzi

Wamet RR to kocioł górny.

Wamet RS to kocioł dolny z klapką przełączającą na kocioł górny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emus

 

W przekroju na stronie producenta właśnie tak jest. I dlatego zadałem pytanie z tą klapką. Pan odpowiedział że szkice są nieprecyzyjne i oba kotły (wamet RR i RS) posiadają klapkę przełączająca z dolnego na górny. Więc chyba najlepiej pojechać i osobiście zobaczyć na własne oczy jak to jest naprawdę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc chyba najlepiej pojechać i osobiście zobaczyć na własne oczy jak to jest naprawdę ;)

O tym pisałem w poście #45.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wamet RR to kocioł górny.

Wamet RS to kocioł dolny z klapką przełączającą na kocioł górny.

 

Widziałem Kocioł Wamet RR wyprodukowany we wrześniu 2009 roku, w kotle realizowany jest proces spalania dolnego, a paliwo z komory zasypowej stopniowo opada na podkład rusztowy.

To co wcześniej pisałem też dotyczy tego kotła , grubość blach itd.

Może w tych nowych coś się zmieniło, ten kocioł który ja widziałem był dolnego spalania!

Dalej stoi w sklepie i można go kupić za niecałe 3000zl, moc 23kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

morfeusz poniżej masz DTR od HEFa, z której wynika że kocioł 18kW ma 38 litrów pojemności komory zasypowej.

 

14_67_kW_Hef.pdf

 

Ja w swoim palę wyłącznie węglem, drewna używam tylko przy rozpalaniu. Jak się skończy sezon grzewczy to będę na drewnie ogrzewał cwu.

 

Jak się nastawiasz głównie na drewno to wg mnie HEF nie będzie zbyt wygodny do efektywnego załadunku.

 

Drzwiczki (14 kW) są nie duże, a komora jest "głęboka" z myślą do węgla lub bardziej do wsypania zrębki niż poukładania w niej grubych polan (oczywiście da się, ale na pewno są do załadunku drewna wygodniejsze kociołki) .

 

Ale najlepiej zobaczyć każdy kocioł samemu na żywca (a optymalnie u kogoś w akcji) i wtedy podjąć decyzję - każdemu według potrzeb.

 

Dla jednego coś jest wadą a dla drugiego okazuje się zaletą.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam!!

 

Kilka miesięcy temu przerabiałem dokładnie to, co ty teraz, ale miałem już doświadczenie z piecami "nowej generacji". Byłem już bliski zakupu Warmeta Ceramika Kostrzewy, ale wpadł mi w oko Ultima II Cichewicza. Inne warianty o których wspominasz odpadały w przedbiegach, ze względu na wielkość otworu załadowczego (nastawiałem się głównie na drzewo, a do tego potrzebny jest "duży otwór").

Wracając do tematu: Warmet ma duże możliwości regulacji obiegu spalin, ale jak już wspominałem mam już doświadczenie z piecem z wydłużonym obiegiem spalin i wiem jedno: wszystko działa jak na schemacie jak jest nowe. Po pewnym czasie wszystkie kanały, kanaliki, klapki i inne "udogodnienia" przestają funkcjonować, bo wszystko pokrywa smoła. I bynajmniej nie jest ona wynikiem braku czyszczenia kotła, tylko tym, że projektanci kotłów, starają się jak najwięcej ciepła wykorzystać, co skutkuje zbyt niską temperaturą przy wylocie spalin i tzw. "roszeniem"

A więc ja zdecydowałem się na Ultime II bo: ma dolne spalanie, ma duży otwór załadowczy, duże łatwe w czyszczeniu kanały dymne i jest jednym z tańszych dolniaków (2000zł/21kw).

Używam go pierwszy sezon, ale jak na razie jest idealnie. Palę drzewem sezonowanym (grab, dąb, buk) i przy pełnym załadunku "wytrzymuje" 6-7 godzin ( -10 na zewnątrz).

Gdybyś miał jakieś pytania chętnie odpowiem, bo sam szukałem takich kontaktów przed zakupem kotła. Życzę udanego polowania:)

 

Witam

Jak Z perstpektywy czasu jak pali sie w tej Ultimie II ??

Jestem w takiej samej sytuacji i szukam dobrego "dolniaka"

A moze masz jakies zdanie o Hef-ie czy nowe o Warmecie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ultima II to nie jest dolniak :( .

Zwróć uwagę na przekrój pieca i pionowy wymiennik, który u samej góry ma przerwę.

Nie ma to ruchomego rusztu, nie ma powietrza dopalającego w palniku :), którego też nie ma :).

Jeśli już potrzebujesz dużych drzwi załadowczych to zobacz Cichewicza Vespę nie jest to dolniak ale w nowszych wersjach jest ruszt ruchomy, powietrze dopalające itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


  • Poniżej opis ze strony producenta
  • "Ultima II to kocioł grzewczy z dolnym spalaniem, zapewniający niską emisję zanieczyszczeń (zgodnie z Normą EN 303-5). Dolne spalanie umożliwia oszczędne spalanie drewna opałowego. Płomień wydobywający się ze spalania opału przechodzi nie przez paliwo znajdujące się w komorze załadowawczej, a wędruje bezpośrednio do kanałów spalinowych wymiennika kotła. Tym sposobem paliwo nie jest spalane od razu, a w określonym przedziale czasowym.

  • Wyjście podłączeniowe do kanału kominowego znajduje się w górnej części kotła, co umożliwia szybki montaż czopucha z kominem oszczędzając czas pracy instalatora."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pisze producent a to czym to jest to są dwie różne sprawy.

Mam w domu Cichewicza Vespę o podobnej budowie (tylko dużo wiekszej komorze) i jak wół jest napisane "Kocioł Vespa w wersji bazowej oferowany jest jako kocioł z dolnym spalaniem i mechaniczna regulacja temperatury." no i potwierdzam jak najbardziej można palić od dołu pod warunkiem, że chcemu powytruwać sąsiadów :) i puścić sporą ilość węgla z dymem.

Rada dla kolegi chcesz mieć dolniaka to pogadaj z prz3mkiem. Na forum jest parę jego konstrukcji i ludzie sobie to chwalą. Ja rok temu byłem zielony i dałem się zwieść renomie i bełgotowi ze strony internetowej i teraz żałuję. Bo zamiast palić jak w dolniaku palę jak w górniaku i kombinuję jakby tu poprawić to co producent delikatnie mówiąc spartolił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram , żadnej Vespy ani Ultimy - mam Vespę jako drugi kocioł i stoi podłączony - raz w nim paliłem drewnem - koszmar,

Te inżyniery od Cichewicza piszą w instrukcji Vespy o kotle dolnego spalania a tam nie ma np otworów powietrza wtórnego

Posłuchaj kol Piastuna i odpuść ten wynalazek.

 

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.