Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzew. Podłogowe - Dobór Pompy


norbro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie i szukam pomocy.

 

Nie wiem jaką pompę dobrać do następującej instalacji centralnego ogrzewania podłogowego:

 

* piec gazowy 23 kW

* 4 obwody - 100m, 120m, 60m, 40m - PEX 16x2 (zasilane z jednego kolektora)

 

Mam pompę UPS 25-40 i jest za słaba. Jak policzyć która pompa będzie odpowiednia? Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie i szukam pomocy.

 

Nie wiem jaką pompę dobrać do następującej instalacji centralnego ogrzewania podłogowego:

 

* piec gazowy 23 kW

* 4 obwody - 100m, 120m, 60m, 40m - PEX 16x2 (zasilane z jednego kolektora)

 

Mam pompę UPS 25-40 i jest za słaba. Jak policzyć która pompa będzie odpowiednia? Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Witam

Ale jak to ma być połączone?. Podaj jakiś schemat, gdzie ta pompa ma być wpięta?

Przy takich różnicach w długości pętli grzewczych muszą być jakieś elementy regulujące przepływ przez pętle grzejne

Pozdr.Sambor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Zdaje sobie sprawę że obiegi są za długie, teraz właśnie próbuje temu zaradzić nie zmieniając samej instalacji.

 

Pompa jest zabudowana zaraz po wyjściu z pieca na dopływie. Za pompą jest kolektor 4-odpływowy i tam włączone są obiegi. Na nitkach 100 i 120 nie ma żadnej regulacji natomiast nitka 40 i 60 mam zabudowane zawory do regulacji.

 

Tak jak pisałem mam zabudowaną jedną pompę na całość (UPS 25-40) i jest za mały przepływ. Zastanawiam się jak sprawdzić czy zamiana na 25-60 wystarczy czy może od razu wziąć 25-80?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma układu mieszającego.

 

Zrobiłem taką próbę. Puściłem tylko nitki 100 i 120, zamknąłem 40 i 60. Na piecu nastawiłem 52 stopnie, podłogówke na 45 st, pompa na 1. biegu osiągnęła temperatury dopływ 32 st powrót 27 st. Przestawiłem pompe na 3. bieg przy tych samych parametrach pieca i podłogówki i osiągnąłem temperatury doplyw 38 powrót 32. Zastanawiam się czy większa pompa coś tutaj polepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym sposobem jest zastosowanie osobnych przepływomierzy z regulacją na każdej nitce ogrzewania, jeżeli zamknełeś te krótkie nitki to spróbuj zrobić tak

pompa na 3 biegu i minimalnie podajesz zasilanie na nitki krótkie, najpierw na 1 jeśli grzeją 3 nitki, puszczasz na 4 nitkę.

Jeżeli wszystko chodzi, możesz zmniejszć bieg pompy.

U mnie pompa Alfa2 24-40 chodzi na połowę mocy - grzeję ok 150m2 -900m rury PEX , najdłuższy odcinek 75m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma układu mieszającego.

 

Zrobiłem taką próbę. Puściłem tylko nitki 100 i 120, zamknąłem 40 i 60. Na piecu nastawiłem 52 stopnie, podłogówke na 45 st, pompa na 1. biegu osiągnęła temperatury dopływ 32 st powrót 27 st. Przestawiłem pompe na 3. bieg przy tych samych parametrach pieca i podłogówki i osiągnąłem temperatury doplyw 38 powrót 32. Zastanawiam się czy większa pompa coś tutaj polepszy?

Witam , może tylko pogorszyć a to naprzykład szumy w instalacji ,pompa jest ok , układ wymaga regulacji.pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

baco stęskniliście się za mną? Czuwam.

Podłogówka jest wymagająca i wymaga przeliczeń na etapie przed montażem no i solidnego wykonania. Nadto solidnej regulacji (przepływomierze) no i pompy. 100m w pętli to sporo. Ale na zasilaniu mimo wszystko, nawet przy zbyt małej pompie powinna być wymagana temperatura, jedynie powrót powinien być zaniżony. Przyjrzałbym się mieszaczowi dlaczego zaniża temperaturę w stosunku do zadanej. Ponadto jakiś schemat układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczystsza prawda!!!.

Ja u siebie zrobiłem podłogówkę na 11 obwodów wg obliczeń projektanta z UPONORA, chciałem zaoszczędzić na rozdzielaczach z przepływomierzami, założyłem zwykłe od grzejników.

Po 3 tygodniach ciągłej regulacji, założyłem oryginalne wg projektu i ustawiłem przepływy wg obliczeń.

Powtórny rozruch wymagał tylko 1 korekty, reszta była ok.

Pozdrawiam wszystkich "twórców" i użytkowników podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za opinie.tak jak podałem mam na wyjściu z pieca pompę 25-40 która zasila zwykły rodzielacz do którego podłączone są 4 nitki podłogówki . ogrzewanie pracuje poprawnie tyko chciałem poprawić temperaturę na powrocie dlatego myślałem o pompie .przy 52 st na piecu przy 1 biegu było zasl. 32 st powrót 27 st a na 3 biegu 36 st powrót 29 st i oto całe pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.