Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Pokojowy


zapi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Piec z podajnikiem zasypywany groszkiem, pod pompę od grzejników podłączony sterownik pokojowy auraton. Praca zestawu jest według mnie ok mam pełną kontrolę nad temperaturą w domu tzw jest stała w określonych porach dnia i nocy, kontrolowana właściwie bez wizyty w kotłowni. Spalanie mam obecnie niezłe ok 30 kg eko ( ok 200 metrów ) ale...

Mam pytanie do użytkowników sterownika. Temperatura na kotle ok 60 st - w momencie kiedy temp w pokoju spadnie sterownik daje impuls do pompy i zaczyna ona pracować. Wtedy przez powrót wraca zimna woda z obiegu i kocioł zaczyna się schładzać i finalnie temp kotła spada do ok 40 st! I tu pytanie czy u Was jest tak samo czy może temp nie spada tak dużo? Nie mam zaworu 4d. Czy ta sytuacja to norma czy można coś na to zaradzić. Jeśli kocioł spadnie do 40 st to potem dość długo pracuje aby dojść do nastawy. Proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego.

Ja również posiadam regulator pokojowy sterujący pompą CO, ale zamontowałem zawór 4D i nie mam takich spadków temperatury na kotle, co bez tego zaworu wydaje mi się całkiem normalne.Po prostu układ ma dużą bezwładność, napływ zimnej wody jest gwałtowny i kocioł potrzebuje czasu aby temperatury wyłagodzić.

Jeśli mogę poradzić to zamontuj zawór 4D.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Piec z podajnikiem zasypywany groszkiem, pod pompę od grzejników podłączony sterownik pokojowy auraton. Praca zestawu jest według mnie ok mam pełną kontrolę nad temperaturą w domu tzw jest stała w określonych porach dnia i nocy, kontrolowana właściwie bez wizyty w kotłowni. Spalanie mam obecnie niezłe ok 30 kg eko ( ok 200 metrów ) ale...

Mam pytanie do użytkowników sterownika. Temperatura na kotle ok 60 st - w momencie kiedy temp w pokoju spadnie sterownik daje impuls do pompy i zaczyna ona pracować. Wtedy przez powrót wraca zimna woda z obiegu i kocioł zaczyna się schładzać i finalnie temp kotła spada do ok 40 st! I tu pytanie czy u Was jest tak samo czy może temp nie spada tak dużo? Nie mam zaworu 4d. Czy ta sytuacja to norma czy można coś na to zaradzić. Jeśli kocioł spadnie do 40 st to potem dość długo pracuje aby dojść do nastawy. Proszę o sugestie.

 

Jeżeli Twój piec nie ma sterownika który wyłączy pompę jak temp spadnie np. do 55st to można kupić takie prosty sterownik z czujnikiem którego działanie polega na wyłączeniu pompy po niżej jakieś temp. i włączeniu jak temp. minimalna zostanie osiągnięta. Więc jak temp. na piecu spadnie do np. 53st pompa się wyłączy piec się podgrzeje i pompa ponownie się włączy - kiedyś nawet nabyłem taki sterownik ale nie zdążyłem go użyć :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapi - napisze to po raz kolejny (dotyczy takiego przypadku) - sterownik pokojowy w takim układzie jak masz Ty - bez zaworu mieszającego nie wspominając o innych .... to po prostu nieporozumienie.

 

Ma negatywny wpływ na pracę całej instalacji (grzejniki ciepłe/zimne, zimny powrót do kotła) nawet przy histerezie 0,25*C. Wiem bo miałem taki układ.

 

Negatywne skutki takiego połączenia są bardziej odczuwalne jak masz dużo wody w zładzie - stara instalacja robiona pod grawitacje i żeliwne grzejniki. Wtedy po postoju woda musi zostac nagrzana do momentu ponownego zadziałania pokojówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma rację.

Sporo zależy od budowy układu grzewczego, jeśli masz dużo wody w układzie, to bezwładność będzie spora i po uruchomieniu pompki będą spore spadki temperatury.

Ja mam centralne na miedzi i grzejnikach panelowych, ponadto zawór czterodrogowy.

Układ sprawuje się dobrze, szybko się nagrzewa i kocioł nadąża podgrzewaniem wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik daje impuls do pompy i zaczyna ona pracować.

TERMOSTAT POKOJOWY to nie jest sterownik , jak sama nzawa wskazuje stabilizuje temperature

prosty teromost nie daje zadnych impulsów !!!

jedynie zwiera STYK jak zwykły wyłacznik

załaczanie pompy obiegowej termostatem musi skutkowac opisana sytuacja ze kocioł sie wychłodzi

wiec nie pogodzisz wody z ogniem

albo stabilna temp w mieszkaniu albo temp kotła przy tak prymitywnym sterowaniu pompa

jak chcesz wiecej to musisz zainwestowac wiecej - w mieszacz siłownik sterownik itp.

czytaj a znajdziesz opisy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest normalne, że temperatura na kotle będzie spadała, jaki będziesz miał układ czy z małą ilością wody czy z dużą. W fizyce nic nie ginie. Ja mam grzejniki żeliwne (zawór 4d też mam), czyli duża bezwładność układu i jak regulator pokojowy rozłączy kocioł to grzejniki trzymają ciepło z 1 godzinę, czyli o prawie godzinę później znowu się załączy w porównaniu jak bym miał jak to mówią super nowoczesny układ z małą ilością wody. Ta super nowoczesność uwidacznia się tylko tym, że z kieszeni ubyło no i wygląda inaczej, czyli chyba lepiej. Potem logicznie, układ dłużej się nagrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem dokladnie tak samo ze kociol tracil temperature kiedy nagle wracalo do niego duzo zimnej wody z grzejnikow ale okazalo sie ze w sterowniku kotla (budersu funke ekoco 25kw sterownik rk-2006) jest funkcja wlasnie dotyczaca pracy ze sterownikiem pokojowym ktora powoduje przemieszanie wody w ukladzie w czasie kiedy pompa co stoi bo sterownik pokojowy odczytuje zadana w pomieszczeniu temperature i nie uruchamia pompy co. ustawilem przy duzych mrozach przemieszanie 30sek pracy pompy co 1 minute i przy taich temp jak dzis 30sek (inaczej sie nie da niz 30sek) co 2 minuty, kiedy jest powyzej 0stC mam 30 sek co 3-4 minuty.

bardzo fajna funkcja, grzejniki mam caly czas cieple i temperatura w domu bardzo stabilna, kociol w podtrzymaniu baaardzo dlugo, czytam ze niektorzy maja podtrzymanie po 5-7-15-20 min a ja mam 2-4 godziny !!

zuzycie ekogroszku i tak moim zdaniem duze 35-40-45kg na dobe, powierzchnia 220-250m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dłużej trzyma temperaturę, ale więcej energii zużyjesz do podgrzania takiej ilości wody.Żaden kocioł nie pracuje ze sprawnością 100%.

Niestety nie tylko tutaj "ginie". Również instalacja nie ma 100% sprawności i krążenie dużej ilości wody też swoje pobiera ...

A kształt grzejnika? Działa jak w Formule1. Jak jest dobry, to szybko wymienia to co dostał i dobrze.

 

Poza tym grzejnik nie jest od trzymania temperatury.

Od tego są ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem czy warto mieć ten sterownik czy nie.Więc u mnie jest taki układ:zawór 3D -mieszanie jakościowe+ dodatkowy obwód kotlowy( schemat Guitara).

Grzejniki żeliwne,dom 250m2,nieocieplony,okna plastikowe. Czy więc lepiej grzać np. 40st caly czas ,czy też używać tego sterownika bez względu czy to komfort ,czy nie.Głównie chodzi o ekonomię palenia.

Bardziej skłaniam się do palenia ciągłego teraz,a używać regulatora pokojowego wczesną jesienią i późną wiosną gdy czesto w dzień zagląda słońce.Proszę o opinie,bo jestem juz zakręcony jak słoik dżemu. :D

Dziękuję za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba chodzic do kotłowni i przestawiać zawór i trudno przewidzieć jaka bedzie pogoda w ciągu jesli nie ma mnie w domu ,a są domownicy(starsi).

A opału idzie teraz w cho...re,więc kombinuje jak tu oszczędzić opału,a nie zmarznąć :D .Aczkolwiek jak temperatura w ciągu dnia waha się pomiędzy 20,0 a 21,5 to raczej nie ma co kombinowac z zaworem,ale człek ma w naturze co zrobić ,żeby było lepiej i taniej,tylko czasem przekombinuje.

Chcę raczej opnii czy dobrze kombinuję z tym grzaniem ze stałą temperaturą przez np co najmniej 12 godzin/dobę,bo wszyscy piszą jakie to oszczędności w paliwie stosując regulator pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za pech 3 raz piszę laborat i kiedy się odwrócę dzieciaki niechcący kasują więc teraz krotko.

Jestem zadowolony z kontroli temp w domu bez chodzenia do kotłowni. Nie chcę sterownika pogodowego i mieszaczy z automatyka im tego mniej to taniej i prościej. Ekonomika spalania mojego układu i ciągle pracującej pompy to to samo wiem z praktyki. Fakt ze takie spadki jak u mnie są złe dla kotła dlatego ten post. Kolega pisał ze u niego ok 8 stopni i to mi wystarczy. Mam 3d ale nie chroni mi powrotu a 4d to u mnie duża przeróbka. Mam w sterowniku kotła opcję zał i wył pompy w zal od jego temp i tym się bronię. Za słabo. Szkoda że nie mam mieszania co jakiś czas jak kolega. Instalacja nowa mało wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.