Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Eco 23 Kw Sterownik St-45


mikael04

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o podanie ustawień dla pieca SAS ECO ze sterownikiem ST - 45 aktualnie mam ustawione takie parametry:

 

Przerwa podawania 1 min 10 sek.

Przerwa podtrzymania 20 min

Siła nadmuchu 20%

Temperatura zadana 64 C

Zawór czwórdrożny ustawiony na 4

Pompa C.O

Brak pompy C.W.U

W domu temp ok. 21-22 C przy temp do - 6 C

Zasówka na drzwiczkach od popielnika zamknięte czy otwarte nie ma znaczenia (wg producenta powinny być otwarte).

 

Palę EKO Groszkiem płomień podchodzi mi blisko zasobnika w momencie dobijania temperatury do temp. zadanej piec podaje mi ok. 8 razy. W związku z tym zużycie węgla wynosi ok. 33 kg na dobę.

Dom ocieplony ok. 180 m2 + piwnica.Wydaje mi się ze trochę dużo pali gdyż wcześniej miałem zwykły piec na węgiel spaliłem ok. 3,5 - 4,5 ton węgla + 6 m3 drzewa zależy od zimy (palenie zawsze rozpoczynałem od października do marca kwietnia). W takim tempie jak mi pali SAS to nie wiem czy zmieszczę się w 6 T.

Proszę o informację czy to normalne spalanie czy może da się jeszcze ustawić piec żeby mniej palił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam może pomogę komuś swoimi ustawieniami.Mam dom o pow.250 m ocieplony 10 cm ,na parterze 70 m podłogówki reszta grzejniki.Przy obecnych temp. -7 spala mi worek groszku ekoret .piec SAS eco 23 kw moje ustawienia

przerwa podawania 30 s

nadmuch 30%

przerwa podtrzymania 22 minuty

przerwa podtrzymania dmuchawy 11 minut

czas pracy dmuchawy 8 sek

Ustawiałem go tydzień i też miałem problemy dużo palił 2 worki ale po kilku dniach i po wielu obserwacjach myślałem że jak często podaje to dużo spali ,własnie odwrotnie .Wegiel jak jest go duzo na palenisku to sie pali powoli a po za tym mam czasami nawet 2 godziny w podtrzymaniu .Jeżeli bede mógł w czymś pomóc to pytajcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

do BUBISZ

posiadam piec eco sas 23kw sterownik tech st-45 zastosowałem twoje ustawienia ale zasobnik wystarcza mi na niecałe 3 doby więc chyba b. dużo spala. dom zpoddaszem, poddasze docieplone wełną 15 ,elewacja styro 12 na kaloryferach termostaty, dom 160 metrów użytk. Może ktoś posiada inne ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam serdecznie po długiej przerwie. Swój piec testuje nadal ,przy temp. noc -4 dzień +3 zasyp mam na 5 dni .Pozmieniałem trochę ustawienia częściej mam prace ale nie wytwarza mi się tyle sadzy.

przerwa podawania 55s

dmuchawa 30%

przerwa podtrzymania 18m

dmuchawa czas pracy 12 s podtrzymanie 9 m

Ważna rzecz na dole otwarty na centymetr dozownik powietrza .

Jeszcze jedna sprawa jeżeli Wam silnik albo reduktor buczy przy podawaniu ja pod reduktor podłożyłem gumowe podkładki żeby oddzielić od pieca.Błoga cisza aż cieszy szum silnika tylko.

Pozdrawiam wszystkich w Nowym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odświeżam troszkę post.

Tydzień temu kupiłem piec sas eco 23kw. Podajnik tłokowy.
Moc pieca została dobrana przez firmę, która wszystko instalowała. Dokonali pomiarów, oględzin itp no i na tej podstawie dobrali moc.

Cała instalacja jest nowa. Powierzchnia do ogrzania 150m2 (dom piętrowy, podpiwniczony, konstrukcja typu kostka)
8 grzejników purmo z termostatami, przepływ wody ustawiony na głowicy na 6.
W przedpokoju podłogówka około (15m2 przedpokój z klatką schodową)

Eko groszek troszkę wilgotny w granicach 25-30 % ( jest już zrzucony do piwnicy wiec przesycha powoli)

Sterownik tech ST450-H ustawiony na:
Siła nadmuchu 70%
Przerwa podawania 2 minuty 20sekund
Przerwa podtrzymania 40min
czas dmuchawy w podtrzymaniu 15s
przerwa dmuchawy 8 minut

zawór 4 drogowy ustawiony na 3,8 - 4 (planuję dokupić siłownik, aby sterować zawór elektronicznie)
temperatura c.o 60 stopni zadana, temperatura cwu 40 stopni, powrót 48-50 stopni
Piec nie ma wiekszych problemów z osiągnieciem temperatury, ale prawie cały czas jest w trybie praca. tryb podtrzymania żadko się załącza. Jesli już wejdzie w podtrzymanie to wytrzymuje około 15-20 min.

Dom nie jest ocieplony ( bede ocieplał za tydzień styropianem grafitowym 10cm elewacja, 5cm cokiel)
Temperatura w pomieszczeniach od 19stopni do 22 stopni.

Jest to dom z 1962roku. Obecnie robię remont generalny, ale nie kładę nowych tynków wewnątrz więc nie wpływa to na dodatkową wilgoć itp.

Przy obecnych ustawieniach przepalam na dobę około 50kg eko groszku mniejwiecej 2,5kg na godzinę. Płomień jest stosunkowo blisko podajnika.
Temperatura podajnika od 22 - 24 stopni
Starownik pokazuje temperaturę spalin jako grafika (dwa płomienie i literka H)
Piec dobrze wypala groszek, w popiole nie widzę niedopalonych kawałów groszku.

Dom był bez ogrzewania około 3 tygodnie ( tyle mniejwięcej trwała modernizacja c.o i cwu). Teraz uważam, że jest już dobrze nagrzany. Dodatkowo na dworze utrzymuje sie temperatura +3 stopnie.

Martwi mnie to spalanie, 50kg na dobę = około 7ton na sezon grzewczy.

Proszę o podpowiedź co jeszcze moge poprawić, co zmienić, na co zwrócic uwagę, aby zmiejszyc spalanie eco groszku.
Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smok musi duzo zjeść. Znaczy spalić. Pomierzyli i wcisnęli to, co im nie schodziło. Polecę zmienić kocioł na taki o mocy ok. 15 kW, poza tym wszędzie termostaty i kocioł na węgiel? Pogratulować rozwagi. Mam tylko nadzieje że instalacja dobrze zabezpieczona na wypadek awarii pompy czy braku prądu. Otwarta czy zamknięta? Grawitacja działa czy tylko wymuszony obieg? Problemem jest też wilgotnośc węgla, 30% to bardzo dużo. Poszukaj na forum o suszeniu węgla np. metodą 3 wanienek. Komin jeszcze się trzyma czy już kapie z końcowego odcinka woda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, z tego powodu że na piec czekałem 2 tygodnie. Na magzynach były inne, słabsze mocniejsze, wiec raczej nie było takiej sytuacji, że wcisnęli mi to co leżało na magzynie. Druga sprawa piec montowała zaprzyjaźniona firma za którą jestem pewny i miałem juz wcześniej możliwość współpracy z nimi przy innych inwestycjach.
Jeśli chodzi o termostaty to nie rozumiem Twojej reakcji. Wydaje mi się, że to podstawa do ekonmicznego grzania i sterowania temperaturą w pomieszczeniu, zakręcania grzejnika wtedy gdy np wietrzymy pokój etc. Dokładnie mam takie głowice termostatyczne ( Altech seria Iryd). Instalacja jest dobrze zabiezpieczona, piec sam w sobie też ma sporo zabezpieczeń. Na wypadek braku pradu po prostu przestaje grzać a ilość podanego groszku raczej nie spowoduje zagotowanie wody. W wypadku nagłego wzrostu temperatury sterownik wyda alarm dzwiekowy a tłok wysunie tyle groszku żeby przesunąc żar do popielnika. Na wypadek braku pradu planuję podpiąć zasilacz UPC, który podtrzyma mi piec na ok. 30min. a dzięki modułowi ethenet mogę na bierzaco sprawdzac stan. Gdyby był problem z prądem to nie umiałbym się podłączyć do sieci, a wiec jest wystarczająco dużo czasu na odpowiendie zareagowanie np. podłaczenie agregatu. Jest też palenisko zastepcze na ruszcie wodnym także nie obawiam sie o przerwe w grzaniu pod warunkiem, że podepnę agreat. Instalacja działa tylko w obiegu wymuszonym (1 pompa). Instalacja jest otwarta tzn. jest zbiornik wyrównawczy przelewowy z odpływem. Z kominem jest wszystko w pożądku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Aer, możesz wrzucić zdjęcia tego modułu ethenet  ? jak to działa i czym można sterować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

julo23 poniżej scrreny z modułu ethernet

1_zpsf7b4f45e.jpg


2_zps1b6ee1ea.jpg

Jest jeszcze trzecia zakładka "Historia alarmów" tam znajdują sie wszystkie komunikaty alarmowe.


dodatkowo jest aplikacja na telefon komórkowy lub tablet. Aplikacja pozwala monitować i sterować kotłem za pomocą sieci lokalnej.

ST-500 to ciekawe rozwiązanie dla tych którzy chca miec podgląd czy wszystko ok przy piecu, czy tempertura nie rosnie zbyt gwałtownie.

Dla mnie jest to dobre rozwiazanie np jak nagle wyłaczy się prąd w domu.
Jak jest awaria prądu to nie da się podłaczyć do modułu bedąc np w pracy. ( pojawi się komunikat "moduł internetowy odłączony")
Gdy nie ma dostępu przez dłuższy czas mogę szybko zareagować, jechac do domu i zapobiec zagotowaniu wody np. w przypadku palenia tradycyjnego.

Pozdrawiam


 

Edytowane przez Aer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smok musi duzo zjeść. Znaczy spalić. Pomierzyli i wcisnęli to, co im nie schodziło. Polecę zmienić kocioł na taki o mocy ok. 15 kW, poza tym wszędzie termostaty i kocioł na węgiel? Pogratulować rozwagi. Mam tylko nadzieje że instalacja dobrze zabezpieczona na wypadek awarii pompy czy braku prądu. Otwarta czy zamknięta? Grawitacja działa czy tylko wymuszony obieg? Problemem jest też wilgotnośc węgla, 30% to bardzo dużo. Poszukaj na forum o suszeniu węgla np. metodą 3 wanienek. Komin jeszcze się trzyma czy już kapie z końcowego odcinka woda?

 

 

Nie ma powodu do takiej paniki kolego.  Może lekko przewymiarowany piec ale jak ma zawór 4-drożny to da sobie rade. Ja mam też 23kW i pali 15-25kg na dobę zależy od pogody. Z tym że mam ocieplony dom więc ciężko porównywać

Odnośnie termostatów to kolega chyba pomylił piece.  Przeciez to nie jest tradycyjny kopciuch co ma taką samą temp. na kaloryferach co na piecu. Wtedy to się zgodzę,  niebezpiecznie jest używać głowic termostatycznych.  Zawsze można też jakiś  kaloryfer pozostawić na full odkręcony np. w łazience

Ale jeśli chodzi o awarię pompy to też nie ma problemu bo sterownik nie poda więcej węgla, przestanie dmuchać i pomału temp. spadnie. 

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.