Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Eko 15kw


malwinak2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłam piec na ekogroszek PPHU URBANSKI z Pleszewa 15 kW, do ogrzewania 70 metrowego mieszkania + woda z bojlera. Od tygodnia staram się go ustawić, ale z retorty dalej sypie się taki lekki spalony węgiel (nie popiół), nie może osiągnąć temperatury 50 stopni taka jaka jest ustawiona na tym regulatorze - titanic. Dzwoniłam do producenta kotła i powiedział, że kupiłam 'za dobry ekogroszek' - na skupie powiedzieli, że jego wartość to ok 29 J. Proszę o pomoc. Czy może ktoś z okolic Opola zajmuje się ustawianiem pieca? Jestem sama i nie mam kogo poprosić o pomoc :)

Pozdrawiam i życzę ciepła w domach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Podałaś za mało danych o ustawionych parametrach kotła (czas podawania, czas przerwy, siła nadmuchu, itd...).

Bez kompletu ustawień trudno coś poradzić.

Sugestia, że ekogroszek jest za dobry jest zastanawiająca, gdy jak piszesz kocioł ma trudności z osiągnięciem zadanej temp.

Więcej danych, a fachową poradę z pewnością otrzymasz. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak szybka odpowiedź, jak tylko wrócę z pracy to sprawdzę z tego co pamiętam to 1:30 czas między podawaniem, czas podawania: 12 sek, dmuchawa 2 bieg, resztę ustawień musze potwierdzić.

 

Dzisiaj obdzwoniłam wszystkie serwisy na Opolszczyźnie - każdy śmiał się ze mnie, kiedy mówiłam o 'za dobrym ekogroszku'. Zadzwoniłam więc do Pana Urbańskiego przekazać mu wieści i czy on posiada jakiś firmowy serwis (piec ma 3 m-ce, powinien być na gwarancji), który mógłby mi choć trochę pomóc. Powiedział, że nie będzie jechał 200 km, żeby mi w piecu rozpalić i może zamówić serwis z Dąbrowy Górniczej za 800 złotych na mój koszt. :)

 

Nadal szukam serwisanta, ustawienia sprawdzę jak tylko dojadę do mojej chłodni aka mieszkania.

Dziękuje Panie Groszek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uffff... po pracy

 

A więc w moim piwnicznym grajdołku na ustawieniach pieca widnieje:

 

nastawa kotła - 50 st

czas podawania - 12 sek

czas między podawaniem - 1 min 20 sek

wydajność dmuchawy - 02 bieg

czas przedmuchu - 10 sek

czas przerwy w podtrzymaniu -10 min

krotność - 1

 

na tym 'programie' aktualnie chodzi piecyk.

na dole ten wentylator jest odsłonięty na szczelinę ok 0,5 centymetra - to chyba też istotne jest

 

Wyrzuca masę niespalonego groszku, po jednym dniu mam już zapchaną całą dolną przestrzeń, tam gdzie jest retorta. :)

 

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam 'palaczy'

 

Malwina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję podawanie 10 s, przerwa 40 s, i więcej powietrza. Na przesłonie wentylatora ok. 2-3 cm. Obecne ustawienia to na grzanie c.w.u. No i na kociołku 60 st. dla jego zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastawa kotła - 50 st

czas podawania - 12 sek

czas między podawaniem - 1 min 20 sek

wydajność dmuchawy - 02 bieg

czas przedmuchu - 10 sek

czas przerwy w podtrzymaniu -10 min

krotność - 1

 

Spróbuj zmienić te ustawienia:

 

nastawa kotła - 50 st - bez zmian

czas podawania - 7 sek

czas między podawaniem - 50 sek

wydajność dmuchawy - 02 bieg (jaki jest zakres ustawień ?)

 

Nie wiem też, czy masz zainstalowany zawór 4 drożny? Jeżeli tak, to ustaw go np. na 2, by większość ciepłej wody z kotła wracała na kocioł. Gdy osiągnie on po jakimś czasie temperaturę zadaną-50 stopni, stopniowo zwiększaj nastawę zaworu 4 dr.

Obserwuj efekty zmian i daj znać, czy jest poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, to ustawiamy podawanie na 10 s i nieruszamy. Regulujemy jedynie czasem między podawaniem i w razie potrzeby zwiększamy lub zmniejszamy ilosć powietrza. Zmieniając jednoczesnie podawanie, przerwę między podawaniem i dawkę powietrza, to gramy sobie w toto lotka na chybił trafił aż do wiosny. Obecnie stosunek przerwy do podawania wynosi 1:6,6. Kolega proponuje ok. 1:7, czyli jeszcze mniejsza moc kotła. W jaki sposób ma to pomóc, jeżeli kocioł już niedomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie stosunek przerwy do podawania wynosi 1:6,6. Kolega proponuje ok. 1:7, czyli jeszcze mniejsza moc kotła. W jaki sposób ma to pomóc, jeżeli kocioł już niedomaga.

 

Okazuje się, że jednak są na forum są fachowcy. Nie proponowałem ci malwinak2 nowych nastaw jako ostatecznych i jedynie słusznych. Okazuje się, że są złe, zastosuj się do rad kolegi alf'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tygodnia staram się go ustawić, ale z retorty dalej sypie się taki lekki spalony węgiel (nie popiół), nie może osiągnąć temperatury 50 stopni taka jaka jest ustawiona na tym regulatorze - titanic.

 

Może się mylę, ale problem czasem polega na tym, że to co u Ciebie spada do popielnika to nie eko groszek w swojej „pierwotnej postaci”, lecz przepalony – przetopiony opał. Szkoda, że nie możemy zobaczyć zdjęcia. Zaczynałaś od ustawień 12sek. podawanie/80 sek. przerwa (1 min. 20 sek.) czyli 1:6,6 . Może należałoby spróbować 12 sek. podawanie i 48 sek. przerwa (1:4), nadmuch tak na niecałe 50%, klapka na wentylatorze minimalnie (1-1,5cm) odsłonięta. Może się okazać, że to da lepszy efekt.

 

P.S. Tylko „nie strzelaj” do mnie jak się nie sprawdzi :) . Gorąco namawiam na zrobienie zdjęć tego co spada do popielnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc. Czy może ktoś z okolic Opola zajmuje się ustawianiem pieca? Jestem sama i nie mam kogo poprosić o pomoc :)

Witam,

 

Moja rada jest taka:

Koleżanko, z całą pewnością ustawienia tego spalania nie są adekwatne do obecnych warunków, w jakich kociołkowi przyszło pracować (niedostosowanie do pogody lub układu lub paliwa, a więc dużo możliwości).

Koledzy tutaj dysponują niezłą wiedzą - lepszą niż niejeden serwis.

Widać też, że mają chęć pomóc i nawet to jest możliwe przez internet.

Cenię to co robią.

Jednak proroków to tu za wielu nie ma.

Dane, które podałaś są na tyle ogólne, że mogą prowadzić do błędnych wniosków.

Dlatego radzę Ci - podaj kolegom informacje, o które proszą a najlepiej zrób jakieś fotki.

To znacznie przyspieszy rozwiązanie Twojego problemu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie na ustawieniach poprzednich, które podałam piec ma temp. ok 40 st. Nie chce się podnieść, badziewko niespalone dalej spada. Dzisiaj kombinuję z nowymi ustawieniami, wiem, że to wymaga czasu i cierpliwości.

Mam 12 biegowy zakres pracy dmuchawy, ale czy to jest zainstalowane na zaworze 4 drożnym?! Musiałabym spytać.

 

Dzisiaj nastawię na 10 sek podawanie, 40 sek przerwy, 2-3cm odsłony nadmuchu i nastawienie kotła 60 st. Trzeba próbować.

 

domin75 - jestem pokojowo nastawiona, nie będę 'strzelać'

 

Po pracy zrobię zdjęcia 'odpadków' i wrzucę na forum. Jakoś tak odkąd tu jestem czuję się pewniej, lepiej.

 

Dziękuje vernal, alf, groszek, domin75! Jak już uda mi się to ustawić i będzie sypał się popiół z retorty jak śnieg zimą, to zapraszam do Opola na piwa - stawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na 10 sek podawanie, 40 sek przerwy, 2-3cm odsłony nadmuchu, 02 bieg (z 12 możliwych) i nastawienie kotła 60 stopni.

 

Dalej sypie niespalonymi kawałkami groszku, temperatura na piecu ok 50 stopni B)

Ustalam czy ten zawór jest 4-drożny, niestety nie mogę dodzwonić się do Pana, który to instalował.

 

post-22086-1291472802_thumb.jpg

 

post-22086-1291473033_thumb.jpg

 

post-22086-1291472881_thumb.jpg

 

Ale w domu przynajmniej cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej sypie niespalonymi kawałkami groszku, temperatura na piecu ok 50 stopni B)

Ustalam czy ten zawór jest 4-drożny, niestety nie mogę dodzwonić się do Pana, który to instalował.

Ale w domu przynajmniej cieplej.

No to już jakiś postęp jest.

Zauważ, że zwiekszyłaś stosunek czasu podawania do czau przerwy, czyli moc.

Wydaje się, że na początek to wystarczy, bo kocioł osiąga temp. zadaną. Teraz pozostaje tylko zoptymalizować spalanie opału.

Należy to robić za pomoca zmiany podawania powietrza.

Moc dmuchawy zostawiłbym tak jak jest a pobawił sie tylko przysłoną.

Na początku miałaś 0,5 cm przerwy, a teraz 2-3cm.

Prawidłowość tego ustawienia nalezy ocenić obserwując ogień (oraz popiół albo tylko popiół).

Wydaje sie, że zdjęcie ognia zrobiłaś gdy kocioł był w podtrzymaniu - takim płomyczkiem nie da sie domu zagrzać.

Ogień ma być w miare wysoki, niezbyt ostry (czyli nie biały) i wogóle ładny jak Twój koszyczek.

Nie może tez byc zbyt czerwony.

Obserwcje należy prowadzić otwierając drzwi na krótko i niezbyt często (np. co 3 podania opału)Wtedy mozna też pstryknąc fotki.

 

Ja bym na poczatek zmniejszył ilosc powietrza o 30% (przysłona).

 

Z piwami uwazaj, bo mozna od kotła nie trafić na górę :(

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale piec nawet nie osiąga przy tych ustawieniach temperatury żądanej. Mam coś k 45-max i nie idzie dalej. Cały czas jest jakby w fazie GRZANIA. Nie zmieniając ustawień on sam nie utrzymuje jednostajnej temperatury. Raz spada raz podnosi się. Ale nie więcej niż 50 st! (piec ustawiony na 60)

Spiekami (nie spalonym eko) sypie dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Ci najpierw skupić się na tym aby kocioł uzyskiwał temperaturę zadaną. Tym co jest w popielniku zajmij się później. Z takiego płomyczka ciepła nie będzie, chyba że tak jak pisze vernal zdjęcie zrobiłaś zaraz po starcie z podtrzymania.

 

Jeżeli 10/40 nie pomaga, ustaw 10 podawanie i 25 przerwa i po kilku godzinach napisz jaką temp. uzyskuje kocioł. Jeżeli dojdzie do 60`C zajmiemy się popielnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że problem leży po stronie opału. U mnie występuje dokładnie to samo. Groszek podczas spalania skleja się i koksuje, co powoduje, że nie równo się wypala i spada do popielnika jakby koks. Nie da się uzyskać kopczyka, tylko takie posklejane badziewie wychodzi z retorty. Przez cały popszedni sezon zastosowałem wszystkie możliwe kombinacje w ustawieniach. Od najmniejszego nadmuchu do maksymum i zawsze to samo. Popszedni ekogroszek Piklorz z kopalni Bobrek Bytom. W tym roku z Sosnowca. Przywieziony latem bezpośrednio z kopalni, teraz suchy jak piepsz. Kocioł osiąga temperaturę 70 st przy obciążeniu instalacji na 60 st, więc kalorie ma. Jednak przez to sklejanie się są spore straty przez niewłaściwe spalanie. Podobno ma to związek ze zbyt dużą kalorycznością opału. W akcie desperacji, parę dni temu wymieniłem w swoim rocznym kotle podajnik wraz z retortą na nawą obrotową Pancerpol. Kto zgadnie jaki efekt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad ranem było 58,6 st, zostawiłam ustawienia z wieczora.

 

Martwię się strasznie, że może faktycznie to za mocny eko-groszek : ( cholera zakupiłam 3 tony... Te spieki mozna normalnie po wymieszaniu z normalnym groszkiem wrzucac znów do spalenia? Czy już jest na stracenie? : (

 

Temperatura jest, teraz muszę ustawić piec tak, żeby w miarę rozsądnie z tym popiołem wyszło : )

 

Czuję, że jestem już coraz bliżej z Waszą forumowa pomocą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Oczywiście można je wymieszać.

Za dobry, to nie bardzo pasujące określenie. On jest za zły. Niedopasowany do paleniska.

Co z tego, że ma wysoką kaloryczność jak jest też wysokokoksujący...

Trzeba to wiedzieć przy zakupie niestety. Sprzedawca zachwala, że wyskokaloryczny. OK. Ale to nie znaczy dobry. A już tym bardziej za dobry. Na drugi raz spytasz o ten parametr i sprzedawca zrobi wielkie oczy. :D

Było 58,6 ale wchodził w stan podtrzymania czy nie (czyli czy okresowo osiąga temperaturę zadaną).

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było 58,6, ale czy wchodzi w stan podtrzymania, nie wiem, zobaczę jak wrócę. Po czym rozpoznać ten stan podtrzymania (czuje sie jak debilka... ;| )

 

Dobrze, że mogę mieszać te spiekalizny, bo już majaczyło mi widmo zakupu kolejnych ton innego eko :D Jeśli będę musiała się przemęczyć z codziennym czyszczeniem ze spieków, to ok, będę mądrzejsza w przyszłym roku po prostu jaki opał kupić. Tylko, żeby z piecem było wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.