Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Smoła W Kominie


danielo222

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś z szanownych forumowiczów stosował coś takiego:

http://www.hansaflame.pl/uploads/files/pdf...nie%20smoly.pdf , lub:

http://www.geb-polska.pl/pdf/T_PL_CZYSTY_KOMIN_PROSZEK.pdf

Jeżeli tak, to prosiłbym o opinie, no i czy faktycznie w rzeczywistości jest tak jak to opisują?

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna to sposób palenia poprzedniego właściciela. Opał duszony w piecu. Staram sie palić małe ilości drewna przy temperaturze spalin na wylocie z pieca pomiędzy 150-250. Nie wiem czy to wysuszy smołe a czy raczej nie doprowadzi czasem do zapłonu? Dlatego też pomysł z tymi środkami. Jeżeli ktoś miał z nimi do czynienia to proszę o poradę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wcale nie dziwie się, że danielo222 pyta o możliwość usunięcia smoły z przewodu kominowego.

Mam podobny problem. Niestety, ale użytkuje, (mam nadzieję ze już nie długo) kocioł starej generacji, chyba z górnym spalaniem, przerobionym na nadmuch.... efekt, przez 3-4 sezony tak zawaliłem sobie komin smołą, (czyszczenie nie załatwia sprawy usunięcia smoły), że kilka dni temu zapaliła się ta smoła w kominie - w efekcie, i całe szczęście, skończyło się na wizycie straży pożarnej, (ugasili pożar jakaś substancja proszkową). Dodam, że pale węglem, sporadycznie, przy rozpalaniu, tylko drewnem, bardzo dobrze wysuszonym.

Wydali decyzje, o gruntownym przeczyszczeniu komina i.... i wymianie kotła. Po lekturze postów na tym forum, jestem już ... prawie... zdecydowany na Viadrus U24/16 kW.

 

Też jestem zainteresowany chemicznym zlikwidowaniem smoły. SADPAL sprawdza się tak średnio...może dlatego, że palę w kotle na zbyt niskiej temperaturze, ok. 55 st. C.

Teraz to mam niezłego "boja" rozpalić mocn iej w kotle, bo mam przykre wspomnienia z tego pożaru.

ZIBI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was,

Mam ten sam problem ze smołą wypływającą z mojego komina.Posadam kocioł Warmet Ceramic 200 18.5 kW i wszystko byłoby dobrze gdyby nie ta czarna śmierdząca masa wypłyjąca z wyczystki.Pierwszy sezon palę drewnem bukowym- sezonowanym 1 rok.

Czytając Wasze wypowiedzi szukam przyczyny stan rzeczy i widzę że przyczyn może być kilka ale bardziej chyba chodzi tu o drewno - chociaż wygdaje się być suche bo jest aż popękane.

Nie znam się na tym ale mam do Panów pytanie: czy przyczyną tego wycieku może być też sam kocioł jako że jest "dolnospalący"?

Komin ma wysokość 14 m średnica fi 150 mm ,temperatura na kotle 65 st C. długość czopucha 0.5m.

Jeśli możecie udzielić mi cennych porad co zrobić aby nie ciekło z komina,to byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam serdecznie.

Rowmar,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kocioł znaj i mimo wszystko uznaję go jako jednego z nielicznych na ryku które nadają się do dobrego spalania - kopcenia. Do rzeczy. Palenie w kotłach paliwami stałymi to masa fizyki chemii i matematyki. Nie będę robił cud wykładów bo jestem prostym ekonomistą ale takie paliwa którymi się pali w dolniakach nie potrzebują pomocy dmuchawy uwierz na słowo. Wręcz odwrotnie. Należy prowadzić spalanie na poziomie optymalizacji. Czyli podawać na tyle dużo co by ciepła nie brakowało a jednocześnie na tyle mało i skutecznie co by nie smoliło. Nie da się tego zrobić z dmuchawą na pewno nie zrobią tego Ci którzy za palenie się dopiero biorą i nie poczytali za wiele. Ja zawsze mówię (piszę) że taki kocioł potrzebuje dużego zładu wody ( bufor) i musi być odpowiednio dobrany. I ZAWSZE BEZGLĘDNIE NA ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO W DOMU MUSI MIEĆ CO ROBIĆ TZN. MUSI SIĘ W NIM PALIĆ NIE BŹDZIĆ !!! ( duże litery krzyk) Ma huczeć. Ma się palić intensywnie a najważniejszym kryterium na początek jest temp. spalin na początek do 200 stopni C. Zachęcam do lektury forum. Poczytaj o tematy o ceramiku i pochodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzmy na to inaczej.

Smola jest produktem kondensacji spalin . Po prostu na zimnych sciankacxh komina odklada sie kondensat w postaci produktow tzw suchej destylacji wegla i przylepia sie do niego sadza.

Zauwazmy jak przebiega proces w kotlach dolnego i gornego spalania.

Kociol dolnego spalania potrzebuje wiekszy ciag aby prawidlowo spalic wegiel ale i powinien lepiej ten wegiel dopalac. Mozna przypuszczac ,ze temperatura spalin jest wzglednie niewielka .

Ale i wegiel jest dokladniej spalony .

Kociol dawkuje sobie wegiel .Wegiel nie ulega suchej destylacji ,bo nie rozgrzewa sie w calej swojej masie.

W kotlach gornego spalania wegiel od razu w calosci poddany jest procesowi spalania.Ten wegiel ,ktory jest najwyzej piramidy ulega pod wplywem ciepla suchej destylacji i tworzy sie tzw koksik.

I to wlasnie powoduje wzrost niespalonych czesci lotnych w dymie .

Sucha piroliza wegla powoduje ,ze spalaja sie gazy palne ktore sa w weglu i zostaje prawie czysty pierwiastek wegiel w postaci koksiku.

Temperatura gazow w kotle gornego spalania jest wyzsza w porownaniu z dolnym spalaniem .

A ze tzw ciag zalezy od roznicy temperatur [pomiedzy otoczeniem a zrodlem ciepla to mozna oczekiwac ,ze kotly gornego spalania beda lepiej sie sprawowaly wtedy ,gdy komin bedzie mial mniejszy ciag.

Ale podczas spalania ciag moze byc za duzy i zdecydowana wiekszosc palaczy ogranicza dostep powietrza .

A jak jest malo powietrza to i proces termicznego rozkladu wegla jest wiekszy.

Efektem jest smolowanie komina.

Osobiscie radze sobie z tym za pomoca suchego drewna.

A co zrobic jak sie zapala sadze i smola w kominie ?

Zatkac komin np workiem z piaskiem.

Nie ma tlenu to nie ma ognia.

Moze ktos ma inne doswiadczenia w tym temacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotlach gornego spalania wegiel od razu w calosci poddany jest procesowi spalania.Ten wegiel ,ktory jest najwyzej piramidy ulega pod wplywem ciepla suchej destylacji i tworzy sie tzw koksik.

I to wlasnie powoduje wzrost niespalonych czesci lotnych w dymie .

Sucha piroliza wegla powoduje ,ze spalaja sie gazy palne ktore sa w weglu i zostaje prawie czysty pierwiastek wegiel w postaci koksiku.

Temperatura gazow w kotle gornego spalania jest wyzsza w porownaniu z dolnym spalaniem .

A ze tzw ciag zalezy od roznicy temperatur [pomiedzy otoczeniem a zrodlem ciepla to mozna oczekiwac ,ze kotly gornego spalania beda lepiej sie sprawowaly wtedy ,gdy komin bedzie mial mniejszy ciag.

Ale podczas spalania ciag moze byc za duzy i zdecydowana wiekszosc palaczy ogranicza dostep powietrza .

To palenie to jest od góry czy od dołu?

Bo jak od góry, to nie widzę takiego problemu a jak od dołu, to nie jest palenie.

 

A jest jeszcze coś takiego jak regulator ciagu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A co zrobic jak sie zapala sadze i smola w kominie ?

Zatkac komin np workiem z piaskiem.

Nie ma tlenu to nie ma ognia.

Moze ktos ma inne doswiadczenia w tym temacie ?

 

No i stalo sie ..

Dwa tygodnie temu byl u mnie kominiarz.Wszystko Ok .Wydal odpowiedbnie zaswiadczenie .

Wczoraj cos sie nie chcialo dobrze palic .A wiec na dach i wyczyscilem szczotkami komin .Fakt ,byl zasmolowany .

W sumie bylo wiaderko sadzy .

Wyczyscilem tez kocil .

Dzisiaj rano doladowalem wegiel do kotla.Wegiel nie zapalil sie .Mysle ,ze doszlo do suchej destylacji wegla.

Kolo poludnia zagladnalem do kotla.

Czesto sie zdarza ,ze dochodzi do malej eksplozji gazow w kotle ,wiec bylem ostrozny.

No i doszlo do eksplozi i po chwili ..doszlo do zapalenia sie smoly w kominie.

Olbrzymi dym ,szum w kominie .

Chcialem juz wzywac straz pozarna.

Po kilku minutach ,ponownie otwarlem dzwiczki do kotla i na nowo doszlo do eksplozji zgromadzonych w kotle gazow .

I wlasnie ta druga eksplozja "zdmuchla" ogien w kominie i wszystko powrocilo do normy .

Mysle ,ze duza jest wina wegla (KWK Piast) .To wlasnie jego zgazowanie doprowadzilo do pozaru.

Jutro musze na nowo wyczyscic komin i mysle ,ze co bylo do wypalenia to sie wypalilo i komin na kilka lat bedzie ok .

Ale to jutro sie okaze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KWK Piast ma węgiel płomienny 31.1, 31.2, niespiekający o zdolności spiekania RI najwyżej 5. Przydatny dla wszystkich typów kotłów i palenisk, każdy inny nie będzie lepszy jeśli chodzi gazowanie. Masz jeszcze do wyboru gazowo-płomienny i gazowy to dopiero będzie wybuch. Szukaj innej przyczyny, bo to nie węgiel.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po otwarciu kotla widzialem jak wegiel palil sie ...dziwnie .Jakby byl moczony w ropie i potraktowany gazem pod cisnieniem ..Na powierchni wegla wszystko wrzalo .

Sprzedawca twierdzi ,ze to z KWK Piast ale pewnosci nie ma .

Nie jest wysoko kaloryczny .

Nie spieka sie , tzw liczba Rogi pewnie jest spora.

Nie tworzy sie tez tzw koksik.

Popiol jest bardziej jak po spaleniu twardego drewna a nie wegla.

Uzywalem tez z KWK Wujek i bylo lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu jest wegiel czarny ,matowy .

Duzego wyboru nie mialem .

Byl brykiet z mialu po 660 , ten wegiel tez po 660 i wegiel brunatny z Czech po 520zl .

Znajac dostawcow mozna przypuszczac ,ze moze to byc wegiel z Czech lub Ukrainy .

Wiecej go nie kupie ale jest problem ,czym palic.

Drewnem nie da rady .Za malo ciepla .Na zime musialbym miec z 20 m3 .

Pozostaje jednak wegiel i koks.

 

{Po chwili przemyslenia mam wrazenie ,ze winny jednak jest wegiel .A po czesci i ja jako uzytkownik .

Kupilem wegiel w grudniu ,mokry .

I wlasnie ta wilgoc odparowujac z wegla spowodowala intensywne osiadanie smoly na kominie.

Nie ma wilgoci to nie ma smoly .

Musze jednak bardziej intensywnie palic no i moze jednak dalej uzywac sadpal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Tomku,

Pociagnę dalej temat tej smoły w kominie.Obecnie komin jest tak mokry że nie ma w nim ciągu i palenie jest wykluczone.Zastanawiam się co z tym wszystkim zrobić.Pewnie w przyszłości powinienem zmienić na palenie górne w tym Warmecie i nie sugerować się oszczędnościami. Rozmawiałem z kominiarzem i doradził mi abym palił kartonami bo one wysuszą mi komin.

Co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki karton?? Długi płomień zapali ci komin jedynie. Chcesz wysuszyć komin?? Dociepl go! I pal 24h węglem/koksem! A raczej koksem z dodatkiem węgla. Ok.10% węgla dobrze robi.

 

Zapłon w kominie: temat tajemny, nie ma jasnej odpowiedzi co robic w takich przypadkach bo każdy się boi podać receptę gdyby komuś się chałupa zjarała. Moja przemyślenia:

1. Co miesiąc czyścić komin, czopuch , kocioł.

2. Stosować Sadpal 1-łyżeczkę /doba

3. Uszczelnić czopuch ile się da, lewe powietrze wzmaga pożar w kominie, brak tlenu w spalinach nie dopuści do zapłonu.

4. Gdy się zapali mimo wszystko nie przerywać palenia w kotle, bo dostarczymy tlen do komina! Przymknąć drzwiczki wskazane pod warunkiem szczelnego czopucha i komina, drzwiczek..

5. Osady kominowe często wypalaja sie same bez wiedzy palacza. Białawy/jasny pył w dolnej wyczystce jest tego dowodem. Często dochodzi do żarzenia sie w kominie przez kilka godzin co jest procesem niegroźnym. Objawem jedt wysoka atosunkowo temp. ściany na ciągu komina.

6.Zatykanie komina od góry prowadzi do sprężenia gazów spalinowych i zmusza je do ucieczki szczelinami gdzie się da i może dojść do pożaru np. na strychu, w stropie.Założenie siatki na komin to inna sprawa.

7. Niekontrolowany cug w kotle ułatwia zapłon w kominie.

8. Palenie na bezdechu węglem zwiększa powstawanie sadzy.Szczególnie po wrzyceniu nowej porcji opału. Opał należy dokładać gdy kocioł stygnie, niewielkini porcjami , by zdążył się rozpalić do osiągnięcia temp. zadanej.

 

Takie sa moj e przemyślenia, co o tym sądzicie.?

 

 

Palenie drewnem to inna bajka i tylko miłośnik strugania ołówków Kazik coś wie!

 

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki preparat o nazwie Diavolina. W opisie znajduje sie informacja ,że w razie zapalenia się sadzy w kominie skutecznie hamuje ten proces.Zaleca się trzymanie jednego opakowania zawsze w pogotowiu.Nie wiem ,czy działanie jest skuteczne,ale zakupiłem ten środek i jest pod ręką.

Ponadto usuwa z czasem złogi smoliste wysuszając je,a potem odpadają przy czyszczeniu.

Po wielu latach palenia w starym,domowej roboty kotle i odbudowie starego komina,czyszczę podobnie jak Baca raz w miesiącu komin,bez względu czy są sadze ,czy nie.Ale zawsze są :huh:

Wysoka temp.na kotle i zawór 3D nie zasmala mi teraz komina.Niestety,trzeba dostać po du..e,żeby czegoś się nauczyć.Coś o tym może powiedzieć ktoś kto rozbierał wewnątrz stary,zniszczony komin i stawiał od nowa,a u mnie 12m tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety,trzeba dostać po du..e,żeby czegoś się nauczyć.Coś o tym może powiedzieć ktoś kto rozbierał wewnątrz stary,zniszczony komin i stawiał od nowa,a u mnie 12m tego.
........było by gadania na nie jedną butelkę :huh:

U mnie było ok. 10 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zgodzę się z obserwacjami moich poprzedników. Dodam jeszcze, że na wzmożenie ilości wydzielanej smoły w kominie ma bardzo duży wpływ wilgotność paliwa. Przy bardzo przemoczonym węglu, co zdarza się podczas dokupowania go zimową porą wydzielają się znaczne ilości pary wodnej. Osadzają się ona na kominie, a w połączeniu z produktami spalania tworzą smolistą maź. Należy też pamiętać, by nie spalać w piecu odpadów- plastików oraz innych pozostałości z gospodarstwa domowego. Piec to nie śmietnik i trzeba o tym pamiętać. Na wydzielanie smoły znaczny wpływ ma wychłodzenie komina. Tutaj właśnie często mści się "palenie oszczędnościowe", które polega na szybkim przymykaniu kotła zaraz po załadunku świeżej porcji paliwa. Za każdym razem należy pamiętać, by świeże paliwo odpowiednio rozżażyło się, co łatwo zaobserwować patrząc na palenisko. Szybkie zamykanie pieca powoduje, że substancje częściowego spalania osadzają się w kotle i kominie.

Jeśli palimy w piecu drewnem, musi być ono także suche, nie zalecam spalania drewna sosnowego, które zawiera znaczne ilości substancji żywicznych, które wydzielają się na ściankach pieca i komina.

Trzeba także pamiętać, że jeśli częśc komina przechodzi przez nieogrzewaną część domu- na przykład strych, lub mocno wystaje ponad obrys budynku, należy bezwzlędnie ocieplać taki komin zakładając niepalną izolację. Spowoduje to lepsze wygrzanie komina i brak efektu wydzielania smoły.

W przypadku zapłonu komina sugerowałbym odcięcie dopływu świeżego powietrza, co spowoduje wyaszenie po czasie zaistniałego pożaru. Pozostawienie palącego komina może skutkować jego poważnym uszkodzeniem, czasem nawet pęknięciem co dyskwalifikuje go do dalszej eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palenie drewnem to inna bajka i tylko miłośnik strugania ołówków Kazik coś wie!

 

Witam Was,

Dzięki wielkie Panowie za waszą pomoc i staranne wyłozenie tematu o smole w kominie.Sytuacja wyjaśniła się gdyż faktycznie zapierniczylem komin palac drewnem a raczej zadymiając go.Palilem dolnym spalaniem i starałem się to robić oszczędnie no bo przecież Warmet ceramik 200 to ponoć oszczędna bestia.Tak, ale chyba za bardzo i załatwiłem sie tak że komin zarósł po 2.5 miesięcznym paleniu suchym drewnem bukowym.Fakt że załadunek przy tych -10st.C starczał na 6 do 8godz. i było 21 st.C w domku a ja byłem szczęśliwy , ale to sie zemsciło i przestrzegam przyszłych właścicieli Warmetuaby nie zrobić takiego błędu jak ja popełniłem .Palić ogniem Panowie jak Kazik przykazał a nie zadymiać.

Tak, wyłączyłem calkowicie dmuchawę i teraz po tygodniu palenia nie ma co czyścić a i nie mam już smoły w kominie to pełen sukces!

Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam "palaczy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.