Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Do Obiegu Kotłowego.


yareka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, prawdopodobnie ze względu na słabe działanie grawitacyjnego obiegu pierwotnego przy zaworze 4d(wszystko 1 cal) będę musiał coś zmienić w instalacji. Chyba łatwiej by mi było wstawić pompę niż pruć wszystko i wstawiać nowy zawór 4d i wymieniać rury na obiegu kotłowym. Oczywiście tylko na powrocie mogę ją jakoś zmieścić bez dużych ingerencji w układ.

I tu moje pytanie o umiejscowienie tej pompy ??

Na wszystkich schematach które znalazłem umieszczona jest zawsze na zasilaniu tak jak na zamieszczonym obrazku.

pompazasilanie.png

 

czy umieszczenie pompy na powrocie jak poniżej niesie jakieś negatywne objawy??

pompapowrt.png

 

I jeszcze pytanko co do rodzaju pompy i osprzętu do niej, myślę 25-40 chyba starczy do tego pewnie filtr i pewnie zawór klapowy za pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zawór klapowy za pompą byłby w tym przypadku niepotrzebny.

 

Jak już nie chcesz pruć wszytkiego, to można zaprząc do pracy pompę bojlera zamiast dodatkowej. Nie ma go co prawda u Ciebie na schemacie, ale może w rzeczywistości jest...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jest taka że po zwiększeniu zapotrzebowania na ciepło przez adaptację poddasza na mieszkalne oraz brakiem miejsca w domu na kotłownię i równoległa awarią rury zasilającej wodą ze studni przeniosłem kotłownię do budynku gospodarczego(i tak kopanie się połączyło).

Niestety o bojlerze nie pomyślałem i został w starej części instalacji podłączony jak grzejnik, trzeba będzie pomyśleć na wiosnę co z tym zrobić na razie zamontuje siłownik od podłogówki z zaworem termostatycznym i jakiś sterownik różnicowy żeby mi się Cwu nie wychładzała przy wygaszonym kotle.

 

Co do pompy na obieg kotłowy to rozumiem że może być na powrocie i potrzebny jest tylko filtr z dodatkowego osprzętu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko, czu taka mała pompa UP 20-15 dała by rade pociągnąć ten obieg kotłowy, oporów tam raczej dużych nie ma.

Da spoko radę, mam podobną jednobiegową Grundfos na obiegu kotłowym z układem ZZ wg Guitara, ale czy ssanie z 4D nie będzie powodować kawitacji (podgotowywanie miejscowe na przewężeniach zaworu), to musi się wypowiedzieć ktoś dobrze zasiedziały :) w temacie. Ja tam bym preferował tłoczenie do 4D, czyli pompa na zasilaniu :) !

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czu taka mała pompa UP 20-15 dała by rade pociągnąć ten obieg kotłowy, oporów tam raczej dużych nie ma.

UP 20-15 to nie jest obiegowa i nie taka mała bo 75 W

a tak ogólnie to wymyslasz cuda , łaczenie szeregowe pompa o róznej wydajnosci

to jak połaczenie 2 aut róznej wielkosci na holu sztywnym i jak bedzie jazda jak zechca oba naraz ruszac i jechac

jak 4-d to nie pompa jak ma byc pompa to 3-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak ogólnie to wymyslasz cuda , łaczenie szeregowe pompa o róznej wydajnosci

 

Wydaje mi się że masz racje ale w jednym przypadku - zawór 4D jest całkowicie otwarty i wszystko co cisnie pompa kotłowa idzie przez pompę CO. W każdym innym przypadku różne wydajności pomp nie przeszkadzają ( o ile nie jest to jakaś kolosalna różnica). Przecież w zależności od "uchylenia" zaworu czynnik pompowany przez pompę kotłową jest do 2 obiegów (kotłowy i CO) - pompa CO łyknie tyle jaka ma wydajność a obieg kotłowy resztę, w grę wchodzą również opory hydrauliczne obiegów.

 

Osobiście mam na CO pompę 25-6 a na kotłowym 25-4 obie pracują z pełną kulturą i nie stwierdziłem żadnych niepożądanych objawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chyba mogę tą pompę umieścić na powrocie, czy nie ??

Tak patrzę że przy max otwarciu zaworu i pompie na zasilaniu zaworu jest podobna sytuacja z różnymi rodzajami i wydajnością pomp.

Jeśli ma to znaczenie mogę założyć takie same pompy i je ustawić na ten sam bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.