Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Palnika


alf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zamiar wymienić w swoim kotle palnik standardowy na obrotowy. I tu pytanie dla wtajemniczonych, jakie są dostępne i które naj mniej awaryjne. Druga rzecz, czy mocowanie retorty do kotła jest jakoś znormalizowane, czy każdy sobie rzepke skrobie ? Za za pomoc będę wdzięczny Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Więc zamontowałem palnik obrotowy Pancerpol. W kotle mam sterownik ST-37. Nie pasuje mi stara dmuchawa, stąd maje pytanie, jaki model dmuchawy jest montowany do retorty obrotowej Pancerpol. Roztaw śrób jest 85 x 34 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję, że nikt nie ma wentylatora :( W takim razie zapytam inaczej. Wydawało mi się, że mam za słaby wentylator, więc sprawdzałem czy nie jest zabrudzony. Ku mojemu zdziwieniu, okazuje się, że dmuchawa kręci wirnikiem w odwrotnym kierunku. Na obudowie jest strzałka wskazująca kierunek i się nie zgzdza. Jak to zmienić ? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W silniku dmuchawy, a ściśle rzecz biorąc w puszce podłączeniowej, na spodzie pokrywy znajduje się schemat ( zazwyczaj) podłączenia. Na jego podstawie można przepiąć zasilanie dmuchawy w ten sposób, że będzie się kręcić w drugą stronę. Należy zamienić, z tego co pamiętam odczepy zasilania i umiejscowienie kondensatora. Jak rozumiem dmuchawa się kręci w drugą stronę... Trochę mnie to dziwi swoją drogą, bo ciekawi mnie jak do tej pory to działało :) . Silnik w dmuchawie to typowy silnik jednofazowy ze wspomaganiem rozruchu przez kondensator, tak więc zamiana fazy z zerem nie wpływa na kierunek obrotów, tak jak ma to miejsce w przypadku silników klatkowych, gdzie kierunek obrotów zmieniamy poprzez zamianę dwóch faz- ich odwrotne podłączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

 

Mam podobny problem, z tym, że zastanawiam się nad możliwością zamiany palnika z koronką obrotową firmy Pancerpol Trio na palnik żeliwny II generacji firmy Ekoenergia w kotle Weber Retoduo 15 kW. Czy ktoś posiada wiedzę lub doświadczenie w tym zakresie i mogłby sie nią podzielić?. Nie posiadam jeszcze rysunku palnika Pancerpol Trio 15 kW tak, że nie wiem czy mały palnik Ekonergia o zakresie mocy 10-25 kW da się włożyć do komory spalania kotła Weber Retoduo 15 kW i zamocować do isniejących otworów do mocowania palnika Pancerpol. Gdyby ktoś posaiadał taki rysunek to prosiłbym o udostępnienie. Gdyby palnik mieścił się w komorze kotła to mocowanie palnika trzebabyłoby wykonać za pomocą pośredniej blachy mocującej ze wzgledu na prawdopodobne różne roztawienie otworów montażowych w obu palnikach. Dwa różne podajniki to i dwa różne wentylatory. Wydaje mi się że potrzebne byłoby przeprogramowanie sterownika ecoMAX 800 R, ktory wykorzystuje algorytm IFL (indywidual fuzzy logic) aby móc korzystać nadal z tej funkcji. Nie wiem czy sterownik ecoMAX 800 R może obsłużyć każdy wentylator palnika. A przełożenie wentylatora z palnika Pancerpol do palnika Ekoenergi

raczej nie wchodzi w grę ze względu na różne mocowania. Ponadto mam wątpliwości czy algorytm IFL opracowny dla palnika Pancerpol będzie odpowiedni dla palnika Ekoenergii wszak ich budowa jest odmiennna i nieco innyczaj przebiegające spalanie. Kolejną kwestią jest wykonanie łacznika (przejściówki) między kosz wykonany pod palnik Pancerpol i nowy palnik Ekoenergi. Z pewnością jeżeli się chce spalać pellet to należy wspawać mufę w dolne części kosza zasypowego pod zwór zalewowy gdyż palnik Ekoenergi takowej nie posiada w przeciwieństwie do palnika Pancerpol. Czy jeszcze jakieś zmiany byłyby konieczne? Zapraszam do dyskusji.

Edytowane przez nowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie zdradzić co takiego zyskaliście zpodziewacie się? z nie obrotowego na obrotowy? albo na żeliwny ? mo oprucz kasy? :wacko: Wyprzedze może odpowiedzi albo i nie ja mam stały i tak pale bez problemu granulacje od trocin do miału od 0 mm do :blink: 80mm CZARNEGO GOLDU wiec co takiego jest w obrotowych> Budowłem rózne wersje z rynnowymi włącznie - są problematyczne Przypomne starą zasade im prościej tym lepiej

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowek

 

jak sobie opuścisz pomysł spalania pelletu w retorcie, to co najwyżej zamień palnik trio na palnik duo.

Twój producent z tego korzysta, więc ma to zapewne zgrane. W ostatnich dwóch latach palniki zostały mocno zmodyfikowane i nie są problematyczne.

 

Jak zamienisz na małą ekoenergię i producent wstawi taką wersję typowo rynkową, to zamienisz siekierkę na kijek albo gorzej.

Pod mały palnik żeliwny trzeba trochę pracy wykonać, dobrać jego rozwiązania do kociołka.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowek

 

jak sobie opuścisz pomysł spalania pelletu w retorcie, to co najwyżej zamień palnik trio na palnik duo.

 

No dobrze wady takiego kroku znamy: nie mogłbym spalać pelletu . Bardzo jestem ciekawy jakie korzyści przyniosłaby taka zmiana.

 

Twój producent z tego korzysta, więc ma to zapewne zgrane.

 

Nie rozumiem co masz na myśli.

 

W ostatnich dwóch latach palniki zostały mocno zmodyfikowane i nie są problematyczne.

 

Co zmieniono aby poprawić te palniki a w szczególności aby zmniejszyć awaryjność ? Ja czytałem, że zmieniono gatunek żeliwa na koronkę tylko nie wiem z jakim skutkiem. Z tego co się orientuję to niektórzy producenci kotłów rezygnują ze stosowania obrotowych palników Pancerpola. Np firma Krzaczek z Puław pozostawiła w swej ofercie z palników firmy Pancerpol tylko model z retortą stałą (modele z retortą obrotową Duo i Trio wycofano, jak powiedział serwisant tej firmy zbyt dużo było problemów, szczególną uwagę zwrócił na częste awarie spowodowane "puchniejącą" obrotową koronką, wprawdzie zaznaczył że producent palników zmienił materiał koronki na lepszy gatunek żeliwa, ale na pytanie który palnik by polecał czy obrotowy Panerpola czy palnik Ekoenergi - zdecydowanie rekomendował ten drugi).

 

Jak zmienisz na małą ekoenergię i producent wstawi taką wersję typowo rynkową, to zamienisz siekierkę na kijek albo gorzej.

 

Możesz przybliżyć o co konkretnie chodzi?

 

Pod mały palnik żeliwny trzeba trochę pracy wykonać, dobrać jego rozwiązania do kociołka.....

 

I tu mam prośbę o rozwinięcie tematu.

 

Edytowane przez nowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

A ja zmieniłem w drugą stronę. Zamieniłem dużą ekoenergię na obrotową retortę pancerpola. Na razie jestem pozytywnie zaskoczony. Te problemy które występowały w ekoenergii nie występują w pancerpolu.Dla mnie duża ekoenergia jest niedopracowana. Szczególnie jeżeli chodzi o dystrybucję powietrza. Kupiłem obrotowy palnik ponieważ moim zdaniem jest on lepszy ds stałego z tego powodu, że co jakiś czas złoże jest zruszane. Czyli nawet jeśli coś się zlepi to jest szansa, że podczas obrotu się to rozwali. Cały układ napędowy talerza jest poza złożem wiec jest on osłonięty od popiołu i spieków. Tak więc nie wiem co się może w nim zepsuć i chętnie przeczytałbym o wadach tego palnika.

Edytowane przez lukbok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam lukbok

 

Jak długo użytkujesz ten nowy palnik Pancerpola (domyślam sie, że chodzi o model Duo lub Trio - do spalania pelletu)? Jakie paliwa / mieszanki spalałeś i z jakim skutkiem? Jak poradziłeś sobie z montażem mocowaniem palnika i kosza na opał. Wiadomo, że producenci palników stosują różne mocowania (kołnierze), różne wentylatory itd. Jezeli chodzi o spalanie ekogroszku to wg mnie oba porównywane palniki (obrotowy Pancerpola i stały żeliwny II generacji Ekoenrgii) dobrze je spalają nawet z neiwielką przewagą na rzecz palnika firmy Panerpol. Podobnie jeżeli chodzi o pellet. Natomiast ze spalaniem paliw o gorszej jakości jak miał, groszki o większej spiekalności lepiej radzi sobie palnik Ekoenergii. Generalnie producenci kotłów stosujących palniki obrotowe Panerpola odradzają spalanie samego miału zwłaszcza gorszej jakości a jeżeli już to mieszanek ok 50% miału na 50 % groszku. Drugą niezwykle ważną kwestią jest trwałość elmementów i niezawodność palników. I tak trwałość ślimaka w palniku Ekoenergi jest wielokrotnie dłuższa ponieważ wykonany jest żeliwa (Panerpola ze stali), które jest dużo odporniejsze na ścieranie i korozje. Ponadto ślimak żeliwny jest odporniejszy na przegrznie, ktore może wystąpić przy obniżeniżeniu poziomu żaru w retorcie. Palnik Ekoenergi poza ślimakiem nie posiada innych elementów obrotowych. Właśnie koronka obrotowa i jej ułomny napęd przysparza najwięcej problemów eksploatacyjnych. Koronka ta często przestaje sie obracać zakłucajac przebieg spalania i czesto jest przyczyną zerwania zawleczki ślimaka gdy zabierak ślimaka napędzajacy koronkę nie trafia w zęby (rowki) koronki. Częstym powodem zatrzymania ruchu obrotowego koronki w fazie podawania paliwa jest zakleszczenie koronki w stałym talerzu spowodowane "puchnięciem" koronki. Podobno ten problem nie jest tak duży jak kiedyś gdyż zmieniono gatunek żeliwa na lepszy. Dobrze byłoby gdyby ktoś użytkujący palnik z nową koronką się wypowiedział. To tak pobieżnie w kwestii porównania tych palników.

Edytowane przez nowek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowek

bo spalanie pelletu w retorcie to bzdura na resorach.

zmiana z trio na duo to eliminacja rurek dających powietrze nad opał, które są potrzebne do pelletu, ale zbędne przy groszku w tym palniku

 

ten konkretny palnik oborotowy jest przez kilku userów opalany miałem, choć sam osobiście równiez jestem ostrożny w samodzielnym korzystaniu z miału w tej wersji palnika, bo nadal mamy kolano. Z dobrego gatunku węgla owszem tak.

 

pisałeś,że masz kocioł webera z takim palnikiem (rozumiem,że kupujesz czy już masz ten kocioł).....

pod ramkę mocująca pasują palniki\

a) zwykły fajkowy pancerpola, do ekogroszku znany i sprawdzony od wielu sezonów

B) model duo obrotowy z opcją spalania miału

c) ich wersja rynnowa, musisz pytać bezpośrednio w pancerpolu, bo to produkt "limitowany"

d) palnik rynnowy APPS-r, cichy, spala miał, groszek, pellet, ma odpowiednio zabudowaną rynnę i dysze powietrza wtórnego

 

Jak chcesz się jednak bawić w przeróbki, to mała ekoenergia, trzeba ją "doszlifować" do danego kotła.

Możesz zainstalować fabrycznie dostępną, została ostatnio poprawiona, jest świeższe wykonanie ślimaka, z napowietrzeniem kombinowac będziesz musiał samodzielnie.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Użytkuję palnika Pancerpola Duo drugi sezon. Używam głównie ekogroszek. Raz domieszałem do 2 ton ekogroszku 1 tonę miału. Jednak doszedłem do wniosku, że jest to mieszanka która wymaga więcej czasu aby dobrze ustawić parametry kotła i z dalszych kombinacji zrezygnowałem.

Mój kocioł był przystosowany do palników retortowych, a opcją przy zakupie był palnik żeliwny ekoenergii. Tak wiec przeświadczony o samych zaletach palnika żeliwnego zamówiłem kocioł wraz z takim palnikiem. Kocioł wyposażony był w ramkę redukcyjną. Dlatego po jej usunięciu mogłem zastosować pancerpola.

Co do trwałości palnika retortowego to masz rację. Jest ona krótsza niż palnika żeliwnego. Tak więc po pierwszy sezonie grzewczym zrobiłem generalny przegląd. Jak na razie nie zauważyłem jakiegoś zużycia. Zresztą przy zakupie pancerpola założyłem, że co 3 lata będę musiał (czy tak będzie zobaczymy) wymieniać ślimak. Obecny jego koszt to 160 zł. Zważając na cenę węgla to jest to mały procent.

Nie wiem jak mała ekoenergia ale duży palnik tej firmy do kołta o mocy 20kW pracującego średnio w zakresie 5-10kW się nie nadaje. Jakie zauważyłem wady:

- zła dystrybucja powietrza przy małym nadmuchu (nierównomierny nadmuch),

- węgiel lepiej wychodzi z jednej strony co skutkuje nierównomiernym rozłożeniem żaru - to jest widoczne też przy niskiej mocy,

- zbyt słabe chłodzenia podajnika przy niskiej mocy. Wyobraź sobie, że jesteś w Chinach, a tu Ci dzwoni kocioł :) (alarm z kotła). Muszę wydzwaniać do żony aby sprawdziła co się dzieje bo podajnik ma prawie 70 st.C. Na szczęście to był zonk. Wszytko ok. tylko kocioł stał długo w podtrzymaniu i temperatura podajnika wzrosła powyżej 70 st. C.

- pieprzenie z jakimiś silikonami i doszczelnieniami.

 

Pancerpol który kupiłem był wyprodukowany w 2010 roku. Może faktycznie efekt puchnięcia został wyeliminowany ponieważ go nie zauważyłem.

Jak dobrze pamiętam to raz zerwało zawleczkę. Od tamtej pory co kilka miesięcy wymieniam ją na nową, ponieważ widać, że stal jest trochę umęczona.

Na razie nie chcę jakoś mocno chwalić pancerpola ponieważ za krótko go używam. Jednak chcę tylko przekazać, że te wady które miała ekoenergia nie występują w pancerpolu.

Palnik ekoenergii wylądował na złomie.

Reasumują to uważam ekoenergia powinna się sprawdzać podczas pracy na dużej mocy. Kiedy jest duży nadmuch i przypadkowe przytkanie się kilku otworów czy szczelin nie będzie miało wpływu.

 

Ps. Obecnie gdy temp. zew. wynosi 9 st. C. moc godzinowa (ostatnia godzina) u mnie to 3,5kW (energia 3,5kWh), a dobowa 49 kW (energia 49kWh) . I gdzie tu jest miejsc na ekoenergię?

post-23357-0-56233400-1349686861_thumb.jpg

Edytowane przez lukbok
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam również posiadam piec z podajnikiem 50kw ze stałą retortą firmy Seko z Dębicy.Fabrycznie był zainstalowany sterownik st-37.Obecnie mam sterownik Ekomax 800r i zamierzam wymienić na palnik z retortą obrotową powodem wymiany jest to ze w mej okolicy ten sam problem brak dobrego ekogroszku.Nie ukrywam że liczę na to jak wymienię palnik to będę miał możliwość spalania gorszego ekogroszku wraz z mieszanką miału teraz tworzą mi się spieki i nie jest to wina ustawień lecz gorszego typu węgla.Faktycznie wysp palników jest ogromy producent mojego kotła wprowadził palnik obrotowy za kwotę 3000zł ma obrotową retortę oraz poprawiono napowietrzanie .Na internecie idzie kupić już do 2000zł palnik raczej zdecydował bym się na palnik z retortą obrotową.Przyznam że obecny palnik wygląda na palnik Pancerpola być może producent robi sam kocioł a resztę kupuje od tej firmy.Jeśli tak by było to model Duo bym kupił bezpośrednio u nich zawsze by było taniej a i ja miałbym mniej problemów z montażem dołączam zdjęcie wejścia palnika do pieca .Może doradzicie mi czy będzie to dobry wybór czy lepiej szukać innej firmy palnik.Piec który mam kupiony był jako używany ,wyprodukowany w 2007r.Wymieniając teraz na dobry palnik to w przyszłości jeśli uszkodzeniu uległ by piec to mógłbym kupić sam Piec bez palnika a swój palnik wraz ze sterownikiem wykorzystać.Więc jeśli ktoś chciałby się podzielić swoimi spostrzeżeniami byłbym wdzięczny co do paleniska to z adoptacją nie powinno być problemu komora ma szerokść47cm a długość 40cm.Dodam że palnik mam trochę przewymiarowany powierzchnia do ogrzewania około 230m a palnik obecnie 50kw

post-23681-0-67223400-1356432223_thumb.jpg

post-23681-0-84487000-1356434758_thumb.jpg

post-23681-0-78650900-1356434772_thumb.jpg

Edytowane przez jjjanek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego SEKO ma swój palnik obrotowy z osobnym napędem koronki...

O tym palniku słyszałem już w 2010r będąc w laboratorium w Łodzi, dyrektor tego instytutu mówił,że jest ciekawa koncepcja palnika obrotowego i ma byc niebawem dostarczona do powtórnych badań... myślę zatem,że własnie o to chodzi....

Pamiętam,że była mowa o osobnym napędzie i jakimś palcu strącającym wypaloną szlakę....

 

Co do małej ekoenergii, trzeba przerobić jej napowietrzenie i jest lepiej. Natomiast jeżeli chodzi o tą wyższą trwałość żeliwnych, to nie takie hop... palnik typu brucer debiutował w 2007r, więc to jeszcze krótki czas, przy brucerach w kilku palnikach w korpusie wypadała dziura, mi się to też w jednym zdarzyło, ostatnio mnie to także spotkało w drugiej sztuce juz mniejszego palnika... więc nie wiem, czy po okresie gwarancji taniej wymienić ślimak stalowy za 160zł czy korpus palnika żeliwnego....

 

Obrotowy pancerpola polecam do ekogroszków ew. miksu eko z miałem, w przypadku samego miału musi być to dobrej jakości węgiel o niskiej spiekalności i nie w granulacji samego piasku. Uważam,że dla osób, które potrafią czytać instrukcję i operowac kluczem obrotówka to fajny pomysł. Dla laików odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz dziękuje za wypowiedź dotyczącego mego posta na stronie http://www.seko.pl/ jest ich nowy palnik łącznie z wyglądem kotła tak jak piszesz jest już wykorzystane nowe rozwiązanie podawania.ja w styczniu będę już musiał coś wybrać tak jak pisałem wcześniej Piec kupiłem używany, ślimak już będzie do wymiany więc raczej muszę szukać całego zestawu podającego paliwo ale dalej tak naprawdę mam mętlik w głowie.Rozsądnym palnikiem wydaje mi się Podajniki z serii TRIO lub Podajniki z serii DUO.Napisałeś że Co do małej ekoenergii, trzeba przerobić jej napowietrzenie raczej nie chciałbym po zakupie wiercić bo pewnie utraciłbym gwarancję .Dobrze wypowiadają się o palnik typu brucer tylko nie wiem jak się to ma faktycznie do spiekania węgla bo na logikę wydaje mi się że jak jest retorta obracana to bardziej zrusza kopiec węgla .A są już może palniki III generacji jeśli tak to jakie firmy produkują je. Edytowane przez jjjanek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką powierzchnie ogrzewasz...

W malej ekoenergii wystarczy raczej zaspawać 3 z 4 otworów tzw powietrza antyspalinowego...

Co do samej głowicy spalającej warto, ale nie koniecznie trzeba ja inaczej napowietrzać...

Jak nie spalasz więcej na dobę jak 30kg, to wybór tego małego palnika żeliwnego będzie lepszy...

Jak spalanie jest powyżej 30kg/24h to wybierz większą wersję palnika...

 

W przypadku większej ekoenergii, skoro masz palnik 50kW... tutaj wybrałbym prędzej dużą ekoenergią niż brucera, bo odlew korpusu jest grubszy... a sama głowica jest odlewem, którego założenia nie pomylisz, wymiar wyjścia na paliwo taki jak w brucerze, ale ma chociaz minimalne ranty dopalające a w brucerze paliwo w nowszej wersji zaraz spada....

 

Uważam,że obrotówka pancerpola typu duo jest ok, tyle,że nalezy w niej palic groszkiem a unikac samego miału, w najgorszym wypadku miał musi być z dobrego i nie koksującego węgla, bo nadal jest tzw fajka w palenisku.... Do groszku dobrego i ciut gorszego to dobry palnik. Trio różni się tylko dwoma rurami z powietrzem wtórnym zamiast deflektora i to ma byc do pelletu, chwalili to pracownicy z ichpw (ale nie Ci znani z wypwiedzi na forum..., Ci akurat obracją się wokół produktu na którym mają tzw cash...)

 

Ja mimo wszystko wybrałbym duo i jak nie spalasz z kolei więcej jak ok. 40-45kg/24h to spokojnie duo-25kW.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje chłopaki za rozjaśnienie tematu gnębi mnie jednak jedno pytanie wcześniej miałem zwykły piec miałowy 2.5KW. Czy moc kotła to się liczy od płaszcza wodnego czy od mocy podajnika lub w inny sposób .W zasypowym nie miałem podajnika i tam moc obliczana była inaczej a jak to jest z tą mocą w piecu z podajnikiem zależy od palnika?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego SEKO ma swój palnik obrotowy z osobnym napędem koronki...

O tym palniku słyszałem już w 2010r będąc w laboratorium w Łodzi, dyrektor tego instytutu mówił,że jest ciekawa koncepcja palnika obrotowego i ma byc niebawem dostarczona do powtórnych badań... myślę zatem,że własnie o to chodzi....

Pamiętam,że była mowa o osobnym napędzie i jakimś palcu strącającym wypaloną szlakę....

 

Co do małej ekoenergii, trzeba przerobić jej napowietrzenie i jest lepiej. Natomiast jeżeli chodzi o tą wyższą trwałość żeliwnych, to nie takie hop... palnik typu brucer debiutował w 2007r, więc to jeszcze krótki czas, przy brucerach w kilku palnikach w korpusie wypadała dziura, mi się to też w jednym zdarzyło, ostatnio mnie to także spotkało w drugiej sztuce juz mniejszego palnika... więc nie wiem, czy po okresie gwarancji taniej wymienić ślimak stalowy za 160zł czy korpus palnika żeliwnego....

 

Obrotowy pancerpola polecam do ekogroszków ew. miksu eko z miałem, w przypadku samego miału musi być to dobrej jakości węgiel o niskiej spiekalności i nie w granulacji samego piasku. Uważam,że dla osób, które potrafią czytać instrukcję i operowac kluczem obrotówka to fajny pomysł. Dla laików odradzam.

A ja myślałem ,że obrotowa retorta powstała do spalania gorszego opału i o większym RI.Takową zakupiłem , palę miałem z Chwałowic i jest git.Dobrze ,że tego postu nie przeczytałem przed kupnem pieca :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obrotówka jest lepsza pod kazdym wgledem ,mozesz spalać gorszy opał ,dokładniej wypala ,większe moce mozna z palnika wykrzesać, spali miał, trociny ,co tylko chcesz ,a żeliwo wymięka w tym momencie albo trzeba spać w kotłowni aby dobrze ustawić palnik

a stalowy pleszewki podajnik z ruchomą retorda jest najlepsza konstrukcją jaką wymyslono w palnikach slimakowych ,a na rynku jest juz od 2003 roku i każdy kto go ma nie chce słyszec o jakiś żeliwiakach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.