Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie Do Specjalistów


dhadrys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem od nie dawna właścicielem kotła opima komfort plus 20 nowa linia sterownik St-83 z PID, i mam problem :lol:

 

Tak dla ułatwienia:

Posiadam domek 100+garaż 20m2 , dom zbudowany z cegły robena gr.24 ocieplony styropianem 15cm swisspora 0,31

Posiadam podłogówkę jak i grzejniki.

 

Problem z tym iż wydaje mi się że mam piec za duży :o , przy ustawieniu 54stopni na piecu wentylator przerwa 15minut moc przedmuchu 35% i czas przedmuchu 10sekund, histereza kotła 4stopni,

 

Paląc deskami temperatura skacze do 70stopni

Paląc drzewem powyżej 64

Paląc węglem czasami nawet 80 ale w każdym bądz razie jest dużo wyższa nisz zadana--- przy zasypie 20kg czyli pół pieca

 

jak odpalę podłogówkę to temperatura jest trochę mniejsza,

Co robię źle???Jestem początkującym palaczem testuje wszystkie ustawiania,

Aha mając dobrej jakości węgiel zostaje mi dużo popiołu w środku , czyli złe ustawienia ??

temperatura spalin przy rozpalaniu dochodzi do około 250 a jak już węgiel będzie się palił z 2 godziny to meperatura spali spada do 60-80stopni , wydaje mi się że to jest coś nie tak , proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem od nie dawna właścicielem kotła opima komfort plus 20 nowa linia sterownik St-83 z PID, i mam problem :(

 

Tak dla ułatwienia:

Posiadam domek 100+garaż 20m2 , dom zbudowany z cegły robena gr.24 ocieplony styropianem 15cm swisspora 0,31

Posiadam podłogówkę jak i grzejniki.

 

Problem z tym iż wydaje mi się że mam piec za duży :( , przy ustawieniu 54stopni na piecu wentylator przerwa 15minut moc przedmuchu 35% i czas przedmuchu 10sekund, histereza kotła 4stopni,

 

Paląc deskami temperatura skacze do 70stopni

Paląc drzewem powyżej 64

Paląc węglem czasami nawet 80 ale w każdym bądz razie jest dużo wyższa nisz zadana--- przy zasypie 20kg czyli pół pieca

 

jak odpalę podłogówkę to temperatura jest trochę mniejsza,

Co robię źle???Jestem początkującym palaczem testuje wszystkie ustawiania,

Aha mając dobrej jakości węgiel zostaje mi dużo popiołu w środku , czyli złe ustawienia ??

temperatura spalin przy rozpalaniu dochodzi do około 250 a jak już węgiel będzie się palił z 2 godziny to meperatura spali spada do 60-80stopni , wydaje mi się że to jest coś nie tak , proszę o pomoc

 

 

 

to jest normalnie ja mam 120 i 20 kw jak przyjdzie -25 to nie jest za duży ten piec chodzi najlepiej jak palisz drobnym węglem miałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem od nie dawna właścicielem kotła opima komfort plus 20 nowa linia sterownik St-83 z PID, i mam problem :lol:

 

Tak dla ułatwienia:

Posiadam domek 100+garaż 20m2 , dom zbudowany z cegły robena gr.24 ocieplony styropianem 15cm swisspora 0,31

Posiadam podłogówkę jak i grzejniki.

 

Problem z tym iż wydaje mi się że mam piec za duży :o , przy ustawieniu 54stopni na piecu wentylator przerwa 15minut moc przedmuchu 35% i czas przedmuchu 10sekund, histereza kotła 4stopni,

 

Paląc deskami temperatura skacze do 70stopni

Paląc drzewem powyżej 64

Paląc węglem czasami nawet 80 ale w każdym bądz razie jest dużo wyższa nisz zadana--- przy zasypie 20kg czyli pół pieca

 

jak odpalę podłogówkę to temperatura jest trochę mniejsza,

Co robię źle???Jestem początkującym palaczem testuje wszystkie ustawiania,

Aha mając dobrej jakości węgiel zostaje mi dużo popiołu w środku , czyli złe ustawienia ??

temperatura spalin przy rozpalaniu dochodzi do około 250 a jak już węgiel będzie się palił z 2 godziny to meperatura spali spada do 60-80stopni , wydaje mi się że to jest coś nie tak , proszę o pomoc

Witam.Kolego dhadrys'jak piszesz masz sterownik techa st 83 pid to jest to samo co st 28 32 81 88 tylko dla defro jest 83.W tym sterowniku ustawia sie tylko obroty minimalne i maxymalne ito wszystko. oczywiscie pompa CO i CWU i temp.kotła to są twoje nastawy.Pozatym jest taka opcja w sterowniku jak paliwo i tutaj morzesz wybrac węgiel lub miał lub drewno.Wtedy sterownik ustawia parametry sam.Ja palę na st 28 pid i kompletnie nic się nie robi pracuje super.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego,. sprawa jest jasna

 

jeżeli kocioł wychodzi ponad zadaną temperature o więcej niż 7-8 stopni (bo przekroczenie temp o 5-6 stopni to norma dla tego sterownika, ma histereze ustawioną na stałe na 5st) to znaczy że jest nieszczelny i łapie gdzieś powietrze

 

na 99 klapka przy dmuchawie nie domyka sie po tym jak dmuchawa przestanie tłoczyć powietrze. Na zimnym piecu jest zamknięte, ale podciśnienie panujące w pracującym kotle ją uchyla dostarczając powietrza. Ja u siebie musiałem nakręcić dodatkową nakrętke i wszystkie 3 mam na samym dole bolca, teraz jest ok

 

UWAGA! klapke musisz tak dociążyć żeby sie zamykała na wyłączonej dmuchaqwie, ale jak sterownik zada jej 1% obrotów to musi się uchylić - i w cale nie tak prosto jest dobrać w ten sposób to obciążenie, ale metodą prób i błędów w końcu się uda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybka odpowiedź na mój post, na pewno skorzystam z rad , histereze mam ustawioną na 2 stopni ale korzystając z Pid sam mi zmienia na 4stopnie ustawiłem sobie max dmuchawę na 100 a min na 31 wcześniej było 35-164, tylko problem jest taki że jak temperatura spalin jest mała to po jakimś czasie dmuchawa załącza się do maksa aż troszkę spaliny podrosną a na piecu jest przykładowo 70stopni, może wyłączyc PID i palic??? przy zasypie 20kg węgla przy -3 trzyma mi 15h to chyba dobrze ??? zasyp mam 40kg ale nawet nie próbuje zasypac na maksa :)

z tym że popiołu jest dużo co jest spowodowane że rzadko wentylator chodz (tak mi się wydaje)może ustawic na częstsze dmuchanie ale o słabszej mocy i krótsze np. co 5 minut na 10sekun o mocy 15%.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc i dobre rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wentylator jest na minimum na 24 i nigdy się nie wyłącza jak jest temperatura osiągnienta to wentylator żyje swoim życiem i tak ma byc.Po to jest PID w sterowniku aby dobierał parametry pracy dmuchawy.Wydaje mi się że jednak masz słaby opał i dlatego tak mieli. Ale masz dobry wynik 15h to z kolei opał jest ok.U mnie są takie nastawy obecnie przy -7 na dworze;temp.pieca 65*C;temp pomp.CO;40*C;temp.CWU 45*C;wentylator 120 max 24 min;paliwo miał; Ja obecnie mam syf miał bardzo dużo siarki bo jak rozpale po południu to przez 2 godziny wali żółto z komina no ale jakośc radze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam podobny problem z kotłem z nowej linii Defro Optima Plus 15 kW z sterownikiem ST-83 wersja 25.1

 

Mam za dużą histerezę, mianowicie jak ustawie 55 st.C CO to potrafi się nagrzać do 65 a czasem i więcej stopni.

Po powyższych postach widzę że może być to problem ze szczelnością kotła a dokładniej z jego brakiem.

Jednak chciałem się upewnić czy pozostałe parametry są ok.

Mianowicie, trochę się bawiłem, po wejściu do sterownika i podania kodu 12

- Temperaturę wylotu spalin mam ustawioną na 240 st. C

- Min went 28

- Max went 65

 

Czy takie parametry są ok ?

 

Powiedziecie też czy da się zmienić, podczas wygaszania już aby wentylator nie chodził tak długo, np jeżeli po 10 minutach nie wzrośnie temp to niech się wyłączy.

 

Z góry dziękuję za sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ten max wentylatora na PID to zostawiłbym na 100 ale .Bardzo dziwna sprawa z tym przeciąganiem bo u mnie przeciągnie najwyżej 2*C ito tylko na drewnie.moim zdaniem przechodzi gdzieś lewe powietrze.We wszystkich defro jest problem z przeciąganiem a 90% są to dolne dzwiczki lub klapka pod wentylatorem mają lekkie nieszczelnosci.A co do pracy wentylatora na wygaszaniu to tak jest ustawiony jak zejdzie temp.poniżej 40 *C to mieli 1 godzine.Dlatego tak jest ponieważ ma dodmuchac te pozostałości na ruszcie.DA się przestawić lub wyłaczyć ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A co powiecie o temperaturze spalin umnie przy rozpalaniu i przez jakiś czas jest około 100-200 a po 2 godzinach gdy temperatura jest większa o 10stopni od zadanej to spaliny sa 60-80 stopni czy to jest źle ?? jaka jest najlepsza temperatura spalin i jak zrobic zeby ją osiągnąc??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziecie też czy da się zmienić, podczas wygaszania już aby wentylator nie chodził tak długo, np jeżeli po 10 minutach nie wzrośnie temp to niech się wyłączy.

 

Wchodzisz w menu serwisowe: wyłączyć sterownik przełącznikiem z boku, i trzymając przycisk EXIT ponownie włączyć. Tam zmienisz czas wygaszania. Dodam tylko że w nowszych wersjach sterownika (ST-87 oraz DEFRO-RU) jest on fabrycznie ustawiony na 15minut

 

Co do przeciągania temperatury: klapka wentylatora! należy ją dociążyć tak żeby przy rozpalonym piecu i wyłączonym wentylatorze sie zakmnęła! dużo zależy od ciągu kominowego. Ja np zawsze miałem wkręcone 3 nakrętki jako "balast" ale dzisiaj jest tak duży ciąg kominowy (niskie temperatury i wiatr) że pomimo przykręcenia czopucha o 45 stopni musiałem jeszcze wkręcić czwartą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Wszystko jest już ok, ale teraz już narodził się nowy problem , a mianowicie chciałbym kupic piec gazowy i żeby współdziałał z moim piecem węglowym, intalacja jest przygotowana został mi tylko wybór pieca, podłogówki mam ok.60 m2 grzajników 8 szt. co radzicie?? i chciałbym na podłogówkę zamontowac termostaty z regulacja temperatury na na każde pomieszczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.