Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ling Duo + Sterownik Pokojowy (pomocy)


PrzemekWCH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ratunku bo już ręce opadają.

 

Posiadam piec Ling Duo Klimosza (Recalart Economic 3000) + sterownik pokojowy Auraton 2005 + zawór 4d z siłownikiem.

 

Na oko wygląda, że wszystko jest dobrze podłączone, ale....

 

W momencie gdy mam osiągniętą temperaturę zadaną na sterowniku pokojowym i siłownik powinien zostawać w stanie zamkniętym dochodzi do jego samoczynnego otwierania się. Finalnie sterowanie nie działa kompletnie i zamiast 22'C ustawionych na pokojowym mam np 24 stopnie.

 

Co robić? Witam miałem podobny problem jak ustawilem tem 22 to mi tem dochodziła do 24 przegrzewal obnizylem krzywe grzania z 6 na 3 i się unormowalo tem zadana to57 piec podnosi do 60 potem wzrasta okilka stopni tem na dom oscyluje około 40.jeżeli sterownik raz otwiera raz zamyka to pilnuje ochrony kotła jeżeli ma ustaw za wysoko to dla niego jest priorytet a potem grzania chaty .Ja mam ochronę na 38 i spokojnie mam na powrocie 45 dla mnie wystarczy .Cały rok nie mogłem skapowac o co tu chodzi .Jeśli masz ochronę na 50 to zmien na 40 ktoś ci tez dobrze radzi.

 

 

 

Jak ma być minim tem .kotła tyle ochrona tyle odzywa dobrać do budynku jeżeli przegrzewa obnizamy jeżeli za niska podnosimy

 

 

Sprawdziłem poprawność zwierania styku w momencie potrzeby grzania - działa prawidłowo.

 

Dlaczego i skąd dochodzi sygnał na otwarcie zaworu do siłownika?

 

Będę szalenie wdzięczny za wskazówki. Serwis dzisiaj telefonicznie nie za bardzo potrafił mi pomóc :)

 

Pozdrawiam

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie termostat pokojowy mimo ustawienia blokady 100% nie zatrzymuje pompy. Cały czas pompa CO pracuje (po wyświetlaczu wnoszę).

 

Bład czy tak ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, Pio.

 

A co powiecie, że mam przy włączonej krzywej grzania 7 na kotle temp. 72st. C a na grzejnikach 67 :) I to pomimo, iż pokojówka grzać już nie kazała.

 

 

Ja zwariuję z tym kotłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal siłownik i ustaw zawór na 50%- ja mam bez i jak się nagrzeje to termostat wyłącza pompę i kaloryfery są zimne aż do ponownego sygnału z termostatu pokojowego. Temp. mam zawsze równą i święty spokój - i pewnie bez siłownika spali mniej opału ponieważ piec pracuje dłużej w podtrzymaniu i wolniej się wychładza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekam jeszcze na drugi sterownik, bo ten obecny wiesza się na wszystkim: zamyka pompę cwu przy niedogrzanej do zadanej temperaturze, wciąż otwiera albo wciąż zamyka zawór, ma w nosie krzywą grzania i przy -8 i krzywej 7 grzeje piec do 58 st.C i koniec. No i żre opał jak wściekły!

 

Szkoda mi trochę odłączać siłownik, bo z założenia to fajna sprawa, ale jak wymiana sterownika nie zadziała in plus - poproszę Cię o pomoc i odłączę to w diabły.

Teraz mam zadaną na pokojówce temp. 20st., w domu jest 20,5 a kaloryfery gorące.

 

A czy Ty, Pio, korzystasz z PIDa i pogodówki przy odłączonym siłowniku czy masz ustawioną temp. P1 z ręki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekam jeszcze na drugi sterownik, bo ten obecny wiesza się na wszystkim: zamyka pompę cwu przy niedogrzanej do zadanej temperaturze, wciąż otwiera albo wciąż zamyka zawór, ma w nosie krzywą grzania i przy -8 i krzywej 7 grzeje piec do 58 st.C i koniec. No i żre opał jak wściekły!

...

Dokładnie mam ten sam problem. Kocioł w trybie pogodowym bez względu na krzywą grzeje się do 58'C i koniec. Nie ma znaczenia czy na dworze jest -8'C czy +10'C.

Ja sobie poradziłem podnosząc temperaturę ochrony kotła z 55'C na 60'C i od razu instalacja zaczęła lepiej pracować. Nie mniej jednak też uważam, ze jest to wada sterownika.

Daj znać jak dostaniesz nowy. Czy znikną te problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam ten sam problem. Kocioł w trybie pogodowym bez względu na krzywą grzeje się do 58'C i koniec. Nie ma znaczenia czy na dworze jest -8'C czy +10'C.

Ja sobie poradziłem podnosząc temperaturę ochrony kotła z 55'C na 60'C i od razu instalacja zaczęła lepiej pracować. Nie mniej jednak też uważam, ze jest to wada sterownika.

Daj znać jak dostaniesz nowy. Czy znikną te problemy.

 

W tych sterownikach jest tak, że jeśli nie ma sygnału grzania z termostatu pokojowego to kocioł zachowuje temp. minimalną dopiero kiedy termostat pokojowy da sygnał do grzania temp. rośnie do ustawionej na piecu - jest to w pewnym sensie logiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pio11oip nie jest to logiczne, przynajmniej dla mnie B) . Powiedz mi jak kocioł ma zagrzać do zadanej temp. min C.O np 45'C, kiedy w wody jest dużo. Rezultat jest taki, że piec cały czas pracuje siłownik otwiera się na maksa bo pokojówka dała mu znak, woda szybko wylatuje. Spada temp. kotle z 58'C do 54'C, siłownik zamyka zawór 4D. Zanim zamknie temp spadnie do 52'C na kotle. Potem czekamy aż znów nagrzej do min 55'C żeby siłownik mógł się otwierać i grzać od nowa wodę. A czas leci, instalacja się wychładza, bo ma za małe porcje gorącej wody. Dlatego uważam że wraz ze spadkiem temp. na zewnątrz, stopniowo powinna być podnoszona temp. na kotle. Tak żeby kocioł nadarzał z podawaniem ciepłej wody do instalacji, która coraz lepiej odpiera z niego to ciepło i coraz większe ma na nie zapotrzeboiwanie. A w tym sterowniku tego nie ma. Jak działa na pogodówce, to jak zaklęty utrzymuje tą niską temperaturę 58'C. Mi pomogło trochę podniesienie temp, ochrony do 60'C oraz PID z twoimi ustawieniami z które dziękuję. Te 60'C podnosi bilans wymiany ciepłej wody, a PID szybciej reaguje na spadki temperatury na kotle. Nie czaka aż dojdzie do minimum, tylko jak zauważy trend malejący to powoli stara się korygować to swoimi stopniami mocy palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pio11oip nie jest to logiczne, przynajmniej dla mnie B) . Powiedz mi jak kocioł ma zagrzać do zadanej temp. min C.O np 45'C, kiedy w wody jest dużo. Rezultat jest taki, że piec cały czas pracuje siłownik otwiera się na maksa bo pokojówka dała mu znak, woda szybko wylatuje. Spada temp. kotle z 58'C do 54'C, siłownik zamyka zawór 4D. Zanim zamknie temp spadnie do 52'C na kotle. Potem czekamy aż znów nagrzej do min 55'C żeby siłownik mógł się otwierać i grzać od nowa wodę. A czas leci, instalacja się wychładza, bo ma za małe porcje gorącej wody. Dlatego uważam że wraz ze spadkiem temp. na zewnątrz, stopniowo powinna być podnoszona temp. na kotle. Tak żeby kocioł nadarzał z podawaniem ciepłej wody do instalacji, która coraz lepiej odpiera z niego to ciepło i coraz większe ma na nie zapotrzeboiwanie. A w tym sterowniku tego nie ma. Jak działa na pogodówce, to jak zaklęty utrzymuje tą niską temperaturę 58'C. Mi pomogło trochę podniesienie temp, ochrony do 60'C oraz PID z twoimi ustawieniami z które dziękuję. Te 60'C podnosi bilans wymiany ciepłej wody, a PID szybciej reaguje na spadki temperatury na kotle. Nie czaka aż dojdzie do minimum, tylko jak zauważy trend malejący to powoli stara się korygować to swoimi stopniami mocy palnika.

 

Jak pisałem nie mam siłownika - ale siłownik jak dostanie znak od termostatu pokojowego powinien powoli otwierać zawór w miarę podnoszenia temp.

Zauważyłem jeszcze jedną zależność tz. Temp. CO podnosi się wraz ze spadkiem temp. na zewnątrz ale bierze pod uwagę z opcji serwisowych parametr: Termostat obniżenie (25%) - jak dałem mu np 8% do podnosił mi temp. o 8% niższą niż była ustawiona w CO.

tz jak ustawiłem temp. 70st to grzał mi do 65st - a przed zmianą tego parametru grzał do 55st.

 

Ale nie wiem jak to zadziała z siłownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pio11oip nie jest to logiczne, przynajmniej dla mnie B) . Powiedz mi jak kocioł ma zagrzać do zadanej temp. min C.O np 45'C, kiedy w wody jest dużo. Rezultat jest taki, że piec cały czas pracuje siłownik otwiera się na maksa bo pokojówka dała mu znak, woda szybko wylatuje. Spada temp. kotle z 58'C do 54'C, siłownik zamyka zawór 4D. Zanim zamknie temp spadnie do 52'C na kotle. Potem czekamy aż znów nagrzej do min 55'C żeby siłownik mógł się otwierać i grzać od nowa wodę. A czas leci, instalacja się wychładza, bo ma za małe porcje gorącej wody. Dlatego uważam że wraz ze spadkiem temp. na zewnątrz, stopniowo powinna być podnoszona temp. na kotle. Tak żeby kocioł nadarzał z podawaniem ciepłej wody do instalacji, która coraz lepiej odpiera z niego to ciepło i coraz większe ma na nie zapotrzeboiwanie. A w tym sterowniku tego nie ma. Jak działa na pogodówce, to jak zaklęty utrzymuje tą niską temperaturę 58'C. Mi pomogło trochę podniesienie temp, ochrony do 60'C oraz PID z twoimi ustawieniami z które dziękuję. Te 60'C podnosi bilans wymiany ciepłej wody, a PID szybciej reaguje na spadki temperatury na kotle. Nie czaka aż dojdzie do minimum, tylko jak zauważy trend malejący to powoli stara się korygować to swoimi stopniami mocy palnika.

Tu (pogrubiony) jest główny myk.

Pytanie - dlaczego zamyka ten zawór już przy 58 (54)?

Ma nie zamykać, gdyż nadal jest nadmiar mocy - przecież na c.o. ma byc 45 :(

Jedynie ochrona powrotu powinna mieć wyższy priorytet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zamyka się przy 54'C chyba dlatego że temp. minimalna kotła to 55'C.

P1 ? temperatura minimalna kotła

Ogranicza minimalną wartość zadanej temperatury kotła co chroni kocioł przed zraszaniem

spalin. Funkcja ta zapewnia tak?e wy?szą temperaturę dy?urną kotła. Po osiągnięciu przez

kocioł temperatury minimalnej pozostaje ona na tym poziomie mimo dalszego spadku

zapotrzebowania na ciepło ? kocioł automatycznie utrzymuje tą wartość.

A że jest jeszcze (fabrycznie 45'C u mnie 30'):

P4 ? temperatura ochrony kotła (funkcja działa tylko z siłownikiem)

Parametr jest ściśle związany z czujnikiem kotła instalowanym na powrocie. W sytuacji, gdy

temperatura w tym punkcie jest ni?sza od ustawionej wartości regulator stopniowo przymyka

zawór mieszający. Takie sterowanie ułatwia rozruch instalacji z du?ą ilością wody.

To to już inna bajka, jak ją obniżyłem, to zawór zaczął lepiej pracować, rzadziej się zamykał. Kiedy jednak na dworze zaczoło się robić coraz zimniej to częściej piec zaczął spadać z 58'C poniżej 55'C i zawór się zaczął zamykać na nowo. Tak podniosłem P1 do 60'C dzięki czemu mam ceplejszą wodę która szybciej nagrzewa instalację a piec szybciej dochodzi do swoich parametrów nie zamykając już tak często zaworu 4D. Mam nadzieje że to coś pomoże bo już się zaczynam powoli gubić w moich teoriach spiskowych. B)

 

vernal my możemy swoje a sterownik robi swoje.

Life is brutal and full off zasadzkas :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wczytałem się w instrukcję odnośnie temp. na piecu i pisze:

 

P16 – Termostat – obniżenie

Zwarcie styków termostatu uaktywnia funkcję obniżenia temperatury C.O. o tyle procent co wartość P16. Temperatura na kotle utrzymywana jest na poziomie co najmniej P1.

 

Czyli jak chcemy mieć temp. dyżurną na piecu większą to ustawiamy P1 wyżej lub P16 niżej.

 

1. Temp. CO 70st

P1 - 55st

P16 - 25% (czyli 17st) czyli powinien obniży 70-17=53st (ale jest granica P1 (55st))

Piec grzeje do 55st i jak spadnie do 55 ponownie się włącza

 

2. Temp. CO 70st

P1 - 60st

P16 - 25% (czyli 17st) czyli powinien obniży 70-17=53st (ale jest granica P1 (60st))

Piec grzeje do 60st i jak spadnie do 60 ponownie się włącza

 

3 Temp. CO 70st

P1 - 55st (tu blokuje pompy)

P16 - 7% (czyli 5st) czyli 70-5=65

Piec grzeje do 65st i jak spadnie do 65 ponownie się włącza - ale nie zablokuje pomp do temp P1 czyli 55 więc ma czas aby rozgrzać instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pio11oip wszystko się zgadza. Rożnica u mnie polega tylko na tym, że mam dwie temperatury jedna to temp. C.O (czyli układu za zaworem 4D), druga to temp kotła. I jak u mnie piec działa z pogodówką, to sterownik dobiera sobie temperaturę C.O w zależności od temp. na zewnątrz. Termostat pokojowy obniża tą temp o 25% jak zostanie osiągnięta w pokojach. Problem jest tylko tego typu, że porodówka o ile steruje temp. C.O, o tyle nie chce podnosić proporcjonalnie temperatury na kotle (albo podnosi ją za wolno,brakuje regulacji tego parametru). Kiedy jest na dworze zimno i pogodówka podnosi temperaturę C.O np. z 45'C na 53'C (pomijam już działanie termostatu pokojowego), a na piec grze cały czas tylko do 58'C, to jest mu o wiele trudniej nagrzać tą instalację. Dlatego uważam że temperatura na kotle też powinna się automatycznie podnosić, tak żeby przy zwiększonym zapotrzebowaniu na ciepło w układzie C.O, kocioł wyrobił z jego podawaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernal my możemy swoje a sterownik robi swoje.

Life is brutal and full off zasadzkas B)

No tak, robi swoje, bo tak ma nakazane.

 

P1 ? temperatura minimalna kotła

Ogranicza minimalną wartość zadanej temperatury kotła co chroni kocioł przed zraszaniem

spalin. Funkcja ta zapewnia tak?e wy?szą temperaturę dy?urną kotła. Po osiągnięciu przez

kocioł temperatury minimalnej pozostaje ona na tym poziomie mimo dalszego spadku

 

Po co dyzurna temperatura, skoro nie można jej użyć? Mają rzeczywiscie niezły tok myslenia.

Ja bym to od razu do 45 obniżył.

Przy odpowiedniej mocy paleniska spadki takie będą chwilowe a komfort w domu dużo wiekszy.

Będzie potem długo dochodził do zadanej? Bardzo dobrze, od tego on jest, od tego jest on, od tego jest :( Długo, to jest ile, godzinę? Spoko.

 

Czy w sytuacji gdy na kotle jest temp. 58 a potem spada na 45, to będzie sie coś zraszać na ściankach? Nie umiem na to odpowiedzieć tak jak bym chciał. Jak ktoś wie, to niech napisze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pio11oip wszystko się zgadza. Rożnica u mnie polega tylko na tym, że mam dwie temperatury jedna to temp. C.O (czyli układu za zaworem 4D), druga to temp kotła. I jak u mnie piec działa z pogodówką, to sterownik dobiera sobie temperaturę C.O w zależności od temp. na zewnątrz. Termostat pokojowy obniża tą temp o 25% jak zostanie osiągnięta w pokojach. Problem jest tylko tego typu, że porodówka o ile steruje temp. C.O, o tyle nie chce podnosić proporcjonalnie temperatury na kotle (albo podnosi ją za wolno,brakuje regulacji tego parametru). Kiedy jest na dworze zimno i pogodówka podnosi temperaturę C.O np. z 45'C na 53'C (pomijam już działanie termostatu pokojowego), a na piec grze cały czas tylko do 58'C, to jest mu o wiele trudniej nagrzać tą instalację. Dlatego uważam że temperatura na kotle też powinna się automatycznie podnosić, tak żeby przy zwiększonym zapotrzebowaniu na ciepło w układzie C.O, kocioł wyrobił z jego podawaniem.

 

Piszc temp. CO miałem na myśli temperaturę kotła - nie mam czujnika temp. CO za zaworem - U mnie pogodówka steruję temp. kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
:huh: Tu był błąd... aż wstyd.

 

Ale już wiem jak to wszystko działa. Pozostaje mi teraz prawidłową krzywą grzania dobrać (muszę wyszperać jak to najlepiej zrobić) i z dodatkiem pokojowego myślę, że będzie ok :huh:

 

Dzięki wszystkim za pomoc.

Witaj Przemek

 

Nie bądź kolego taki skąpy i podziel się z innymi swoimi osiągnięciami,

bo jak rozumiem poradziłeś sobie z ustawieniami z powodzeniem :o

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam kupiłem piec z strownjkem  Recalart Economic prenium i podłączyłem regulator pokojowy AURATON 2025 wedle instrukcji i okazało się ze instrukcja kłamie i nie podłancza się go tak ja w instrukcji tylko zamienia przewody oznaczenia no na cn i problem znika jak to było w przypadku podłączenia wedle instrukcji zamiast zamykać zawór 4 drożny to go otwierało.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg ktorej instrukcji podlaczyles ten regulator

Instrukcji do sterownika Recalart czy instrukcji Auraton 2025 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.