Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Automatyka Do Pieca Na Ekogroszek


kseroks1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam piec na eko 25kW dom dobrze ocieplony 200m2 starą instalację po lekkiej modernizacji w kotłowni zawór 4D z siłownikiem ESBE pompę CO i pompę CWU wszystko ładnie pracuje ale chciał bym zastosować jakieś dodatkowe sterowanie temperaturą w domu gdyż często dochodzi do przegrzania domu(sauna) gdy nie ma mnie w domu. Musze coś wymyślić gdyż w domu zostają 2 starsze osoby dla których kotłownia to czarna magia,jedynie dosypują węgiel do zasobnika i wyciągają popiół.

I tu zwracam się do was forumowicze jak rozwiązać ten problem.

Na pewno będzie potrzebny sterownik np auraton20xx i do tego sterowanie zaworem tak wnioskuję po lekturze forum.

Zwracam się z prośbą i oczekuję jakichś rozwiązań. koszt do 1000PLN

pozdrawiam palaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, sterownik moze już cos umieć...

No można by sterowac pompą co byłoby supertanie, ale jak już jest zawór 4D, to trzeba z tego skorzystać.

Siłownik zaworu i sterownik z pogodówką + termostat pokojowy załatwi problem.

Jak zaprogramujesz na którą godzinę, tak będzie.

Z tanich sterowników to UMS-4PS przy dobrym obwodzie kotłowym wystarczy. Siłownik musi pasować do zaworu - z tańszych to Helwita ma jakieś podejścia do róznych zaworów, ale trzeba pytać producenta.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik ma Tytanic

A co do siłownika to już jest zamontowany ESBE i zawór i siłownik instalator założył go od razu( dokładnie taki siłownik http://allegro.pl/silownik-esbe-ara651-3-p...296350331.html) tylko sterownik siłownika pilnuje wyłącznie powrotu taki najtańszy kg elektronik czy coś takiego.

 

A odnośnie wykorzystania 4D to za takim sterowaniem bym się skłaniał, co możecie zaproponować. chciał bym mieć na piecu cały czas np 60sC bo tyle przy dużych mrozach wystarczało i za pomocą automatyki sterować temp w domu gdy zapotrzebowanie jest mniejsze i gdy temp w domu jest odpowiednia( nie przegrzewać)

 

Chciał bym mieć sterowanie pogodowe gdyż każdy mówi mi że daje to duże oszczędności w spalaniu

 

Obwód kotłowy mam na miedzi 28 załączam schemat instalacji.

 

czekam na propozycje pozdrawiam

post-8451-1290454459_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Zwykły Auraton 2005TX plus - załatwi problem. Umieszczasz zazwyczaj w największym pomieszczeniu w którym grzejniki na max, a pozostałe pokoje regulujesz głowicami (o ile są). Sterownik jest bezprzewodowy więc możesz z nim ganiać po całym domu i dostosować temp. do potrzeb.

Mam dział, polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik ma Tytanic

A co do siłownika to już jest zamontowany ESBE i zawór i siłownik instalator założył go od razu( dokładnie taki siłownik http://allegro.pl/silownik-esbe-ara651-3-p...296350331.html) tylko sterownik siłownika pilnuje wyłącznie powrotu taki najtańszy kg elektronik czy coś takiego.

 

A odnośnie wykorzystania 4D to za takim sterowaniem bym się skłaniał, co możecie zaproponować. chciał bym mieć na piecu cały czas np 60sC bo tyle przy dużych mrozach wystarczało i za pomocą automatyki sterować temp w domu gdy zapotrzebowanie jest mniejsze i gdy temp w domu jest odpowiednia( nie przegrzewać)

 

Chciał bym mieć sterowanie pogodowe gdyż każdy mówi mi że daje to duże oszczędności w spalaniu

 

Obwód kotłowy mam na miedzi 28 załączam schemat instalacji.

 

czekam na propozycje pozdrawiam

 

z tego co wyczytałem w internecie ten sterownik posiada funkię pogodową tylko trzeba dokupić czujnik zewn za 40zł

Ale z tymi 28mm daleko nie zajedziesz i bedziesz musiał to przerabiać. Plaga jakaś się rzuciła na ludziska - może egipska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko że sterownik ten nie steruje mieszaczem lecz temperatura kotła pogodowo - tak mi sie wydaje po przeczytaniu ogólnego jego opisu.

 

Trzeba normalnie kupić sterownik PW-key UMS-4PS i do tego rzeczony Auraton.

Wdatek w sumie jakieś 300 zł. Idziała jak napisałem wcześniej - perfekcyjnie.

 

A ten powrót... Też jest na to gotowe rozwiązanie. Tez prosty sterownik, który Ci pilnuje powrotu ma go dalej pilnować, tylko niech załącza pompe CWU!.

 

Wtedy będzie wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal o jakim sterowniku piszesz do pompy C.W.U? Bo ja bym chciał taki co by robił sprawdzał temperaturę powrotu (np. jest 30'C) i włączał pompę C.W.U. Temperatura powrotu podskoczyła by do 50'C, sterownik pochodził by jeszcze z 5 min i się wyłączył. Po za tym, tą samą pompom C.W.U sterował by sterownik pieca, który by dbał o temperaturę w zbiorniku C.W.U, dlatego ten niezależny sterownik powinien rozpoznawać czy pompa już działa, czy nie i nie wtrącać się do jej pracy jak została załączona z poziomu sterownika pieca. Znasz może taki dodatkowy sterownik? Najprościej wydawało by się dodać taką funkcję w sterowniku kotła, ale już widzę jak producent przyjeżdża do mnie i na życzenie mi przeprogramuje sterownik. :lol:

 

Ps.

Swoją drogą napisze do producenta mojego sterownika, ciekawe co mi odpisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps.

Swoją drogą napisze do producenta mojego sterownika, ciekawe co mi odpisze.

Odpisze Ci, że do tego są funkcje - obsługa pompy podmieszania - są takie rzeczy w sterownikach, tylko nie wiem czy w Twoim jest.

 

Jeśli chodzi o sterowanie CWU to spoko da sie to zrobić - napiszę potem, bo na razie musze lecieć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko że sterownik ten nie steruje mieszaczem lecz temperatura kotła pogodowo - tak mi sie wydaje po przeczytaniu ogólnego jego opisu.

 

Trzeba normalnie kupić sterownik PW-key UMS-4PS i do tego rzeczony Auraton.

Wdatek w sumie jakieś 300 zł. Idziała jak napisałem wcześniej - perfekcyjnie.

 

A ten powrót... Też jest na to gotowe rozwiązanie. Tez prosty sterownik, który Ci pilnuje powrotu ma go dalej pilnować, tylko niech załącza pompe CWU!.

 

Wtedy będzie wszystko ok.

 

Witam

Sterownik posiada funkcje pogodową do sterowania wartości zasilania Co nie posiada funkcji sterowania mieszaczem tak jak napisano wyżej(vernal) Co do przekładania czujnika temp z powrotu na pokoje to nie ma sensu bo pilnowanie powrotu również jest ważne.

Mam jeszcze pytanie czy ten UMS-4PS będzie pilnował również temp powrotu I ewentualnie gdzie mógł bym zakupić takowy sterownik.

Odnośnie CWU pilnuje sterownik kotła z włączonym priorytetem.

 

Po zastosowaniu Modułu UMS-4PS nie trzeba już dublowac pogodówki na kotle bo załatwi to siłownik mieszacza mam rozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sterowanie CWU to spoko da sie to zrobić - napiszę potem, bo na razie musze lecieć.

Kolega kseroks1 ma już sterownik nadmiarowy, więc można go łatwo wykorzystać do ochrony powrotu.

Jak sobie wyobrażam, u niego w tym momencie działa to tak, że jak temp. powrotu jest za niska, to sterownik podaje napięcie 230V siłownikowi na odpowiednich stykach, że ma zamykać zawór. Napięcie to jest podawane do momentu aż temp. powrotu osiągnie pożądaną temperaturę. (swoją drogą to kseroks1 mógłby napisać konkretny typ tego sterownika, wtedy nie musiałbym sobie wyobrażać :lol: ).

 

Robi się tak:

1. Kupujesz przekaźnik 8-nóżkowy (2 obwody) na 230V i sterowany 230V o dowolnej mocy najlepiej przezroczysty (17 zł); 2 przedłużacze komputerowe od zasilania 1,8m (15 zł); małą obudowę ok. 8x4 cm wysoką na min. 2cm (5 zł)

2. Przecinasz przedłużacze na połowę odrzucając 1 połówkę bez widocznych bolców i przygotowujesz pozostałe 3 do lutowania (wykorzystane będą po 2 z 3 kabelków - żółte "uziemienie" odcinamy, te 2 kabelki w danym przewodzie NIGDY nie mogą być ze sobą zwarte).

3. Połówkę z bolcami przylutuj do sterowania przekaźnika oraz pary, która nie jest zwarta (za pomocą dodatkowych krótkich kabelków) - będą to najczęściej pary zewnętrzne przekaźnika. Kabel opisz jako OCHRONA POWROTU.

4. Drugą połówkę kabla z bolcami przylutuj do pary sterowanej, która jest zwarta bez napięcia a nie bądzie zwarta gdy przekaźnik się przełączy. Kabel opisz jako CWU.

5. Połówkę bez bolców (żeńską) przylutuj do pary sterowanej, która pozostała, czyli tej która jest zwarta w każdym położeniu przekaźnika. Kabel opisz jako POMPA.

6. Natnij w obudowie dziurki na kable i ją zakręć.

 

UWAGA: Wysokie napięcie. Nieprawidłowe podpięcie lub użytkowanie grozi porażeniem prądem lub zniszczeniem urządzeń elektronicznych! Robić na własne ryzyko!

 

Działa to tak:

Do wejścia CWU podpinasz dotychczasowe wyjście ze sterownika pompy CWU. Do OCHRONA POWROTU wpinasz wyjście sterownika chroniącego powrót. A do POMPA, wiadomo, pompę.

Gdy temp. powrotu jest odpowiednio wysoka, to CWU działa jak dotychczas - wg zachcianek jej sterownika.

Gdy temp. powrotu jest za niska, pompa CWU jest załączana niezależnie od sterownika CWU ale zależnie od sterownika ochrony powrotu.

Pochodzi np. 3 minuty i się wyłączy.

 

Załączam 2 szybkie zdjęcia, są fatalne, ale mogą pomóc.

post-11705-1290532248_thumb.jpg

post-11705-1290532260_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal o jakim sterowniku piszesz do pompy C.W.U? Bo ja bym chciał taki co by robił sprawdzał temperaturę powrotu (np. jest 30'C) i włączał pompę C.W.U. Temperatura powrotu podskoczyła by do 50'C, sterownik pochodził by jeszcze z 5 min i się wyłączył. Po za tym, tą samą pompom C.W.U sterował by sterownik pieca, który by dbał o temperaturę w zbiorniku C.W.U, dlatego ten niezależny sterownik powinien rozpoznawać czy pompa już działa, czy nie i nie wtrącać się do jej pracy jak została załączona z poziomu sterownika pieca. Znasz może taki dodatkowy sterownik?

Aha tomkiki zapomniałem Ci napisać jaki sterownik by sie nadał na ochrone powrotu.

Taki zwykły sterownik kotła z 1 czujnikiem, żeby umiał sterować oprócz pompy - dmuchawą.

Czujnik dajesz na powrót a wyjście dmuchawy wpinasz w OCHRONA POWROTU.

Na sterowniku ustawiasz zakres pracy dmuchawy załóżmy do 40C.

Zadziała tak, że poniżej 40C (- histereza) będzie włączał CWU do momentu aż ta osiągnie 40C.

Można w takim sterowniku zwrócić uwagę jaka jest jego najmniejsza ustawialna temp. pracy - poniżej niej sterownik sie wyłączy i przestanie spełniać swoją funkcję (chociaż różnie to bywa - niektóre potrafią się same ponownie załączyć - trzeba zapytać przed zakupem).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Vernal, a mógłby Pan podsunąć pomysł do mojej instalacji, którą opisałem kilka postów wyżej?

:lol:

Panie Tomkiki :)

Jak ma sie załączać przy 30 a wyłączać przy 50 to histerezy zabraknie. :o

Ale to jest niepotrzebne. Wystarczy histereza 5C i ustawienie na 45C.

CWU (czyli wentylator :) ) załączy się przy 40 a wyłączy przy 45. To ochroni powrót.

Jak chcesz więcej to znajdź taki sterownik z histerezą (dla dmuchawy) większą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie, czy nie da się do tego użyć starego sterownika który sterował pompom C.O. On powodował załączanie pompy jak na kotle została osiągnięta zadana temperatura, w tym przypadku powinien działać odwrotnie. Jak spadnie to powinien załączyć. Da się go jakoś prosto przerobić, czy lepiej polować na jakiś tani sterownik o którym Pan napisał?

 

Edit1:

Mam jeszcze jedno pytanie, jak podłączę pompę pod dmuchawę w tym "prostym" sterowniku, to na jaki bieg nadmuchu go ustawić ? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w tym przypadku bieg dmuchawy na maxa, ale to ciekazwe spostrzeżenie, bo można wykorzystać do czegoś innego.

 

A odnośnie tego sterownika pompy, to oczywiście się da.

Trzeba zrobić takie zmiany:

1. Kabel OCHRONA POWROTU ma być przylutowany TYLKO do styków sterowania przekaźnika (bez dodatkowych kabelków na dalsze 2 styki)

2. Kabel CWU odlutować i wlutować w miejsce, gdzie były te 2 krótkie kabelki z poprzedniego zdania - czyli niezwarte styki.

3. W miejsce gdzie był kabel CWU wlutować ucięty kabel zasilający od komputera (ta część, którą można wtykać do gniazdka, żółty kabelek nieużywany)

4. Kabel POMPA zostaje tam, gdzie był.

 

Zadziała tak, że wtedy gdy włączyłby pompę c.o., to sterowanie zostaje przekazane do sterownika cwu. Jak wyłączy c.o., to nasza pompa cwu zacznie pracować.

Tu uwaga - jak kocioł wygaśnie, to pompa wyciągnie ciepłą wodę z cwu.

No i nie wiem, co Twój sterownik (ten od powrotu) zrobi, jak temp. czujnika spadnie np. do 25 stopni. Może być tak, że sie wyłączy i już nie włączy (to generalnie da się ustawić, ale z tym sobie na pewno poradzisz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki stary sterownik (SP101/1):

DSCF2189.JPG

 

I mam go w taki sposób podłączyć do przekaźnika ?

przekaznik.jpg

 

1. Kabel OCHRONA POWROTU ma być przylutowany TYLKO do styków sterowania przekaźnika (bez dodatkowych kabelków na dalsze 2 styki)

1. Czyli kabel włączający pompę C.O ze starego sterownika?

 

2. Kabel CWU odlutować i wlutować w miejsce, gdzie były te 2 krótkie kabelki z poprzedniego zdania - czyli niezwarte styki.

2. Czyli kabel który wpinam w miejsce C.W.U w sterowniku kotła?

 

3. W miejsce gdzie był kabel CWU wlutować ucięty kabel zasilający od komputera (ta część, którą można wtykać do gniazdka, żółty kabelek nieużywany)

3. Czyli kabel który wpinam w miejsce kabla zasilającego w starym sterowniku?

 

4. Kabel POMPA zostaje tam, gdzie był.

4.Czyli kabel który wpinam bezpośrednio do pompy C.W.U?

 

Edit1:

A przekaźnik to coś takiego KLICK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Czyli kabel który wpinam w miejsce kabla zasilającego w starym sterowniku?

Ale to pięknie rozrysowałeś :lol:

 

Wszystko ładnie opisane tylko ten punkt 3. wymaga komentarza.

Mój zamysł był taki:

Stary sterownik wpinasz normalnie do prądu. A ten kabelek z punktu 3. też wpinasz normalnie ale do drugiego gniazdka.

Oczywiście można rokręcić stary sterownik i do jego kabla zasilającego sie podpiąć (już oczywiście zwykłym kablem 2-żyłowym, bo końcówka jest niepotrzebna). Jak to zrobisz za wyłącznikiem, to wtedy wyłączenie starego sterownika zapobiegnie wychłodzeniu wody gdy kocioł wygaśnie.

Inaczej musiałbyś wyciągać wtyczkę "przejściówki" z gniazdka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przekaźnik to coś takiego KLICK

No może być taki (3 nóżki będą niewykorzystane).

Ale zauważ, że nóżki wyjściowe są w nim inaczej rozmieszczone niż u mnie - Twoja rozpiska odpowiada mojemu przekaźnikowi (finder).

 

Z tego co widzę na zdjęciu, to:

POMPA będzie najbliżej sterujących,

CWU w środku,

OCHRONA POWROTU (SIEĆ) na zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.