Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Psikus Sterownika


kajoj

Rekomendowane odpowiedzi

A więc w czwartek sterownik zrobił mi przykrą niespodzianke

 

Otóż zawiesił się podczas przedmuchu, cały czas ostro dmuchając w piec. na szczęście byłem w domu. Zaniepokoiły mnie dziwne dźwięki w piwnicy - gotującej sie wody. Sterowni wyświetlał temperaturę sześćdziesięciu kilku stopni i nie reagował na żądne polecenie, cały czas dmuchając w kocioł. Temperatura na analogowym termometrze - ponad 90st, jednak pompkę CO mam ustawioną cały czas na I bieg więc w kotle gotowało sie lepiej niż w czajniku. Po resecie odzyskałem władze nad kotłem, sterownik wrócił w podtrzymanie, przełączyłem pompke na III bieg i temp zaczęła spadać.

 

A gdyby nie było mnie w domu i w piecu było węgla do pełna tak jak np. miałem dzień wcześniej? Strach z domu wychodzić.

 

Mimo późnego wieczoru dzwonie bezpośrednio do producenta sterownika, opisuje sytuację zdając sobie sprawe że żadnej usterki nie jestem wstanie udowodnić, bo przecież teraz działa elegancko. I tu chociaż miła niespodzianka - Bez problemów wysyłają mi nowy sterownik, po wymianie mam im odesłać stary; bez żadnego problemu. W poniedziałek powinienem dostać i wymienić

 

I co wy na to? Uważam że miałem dużo szczęścia bo cała sytuacja mogła się źle skończyć

 

Jest też plus - cały osad na wymienniku i komorze zasypowej sam się wypalił do gołej blachy - piec wygląda jak nówka ;)

 

Z premedytacją nie podaje jaki to sterowik, gdyż uważam że jest to dziwny i najprawdopodobniej losowy przypadek, a wobec "fair" zachowania producenta nie chce mu robić antyreklamy. Jak komuś bardzo na tej wierzy zależy to odnajdzie ją na tym forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem u siebie taki przypadek.

Prawdopodobnie przyczyną był kurz i pył w sterowniku.

Zrobiłem tak:

1. Wyłączyłem napięcie.

2. Zdjąłem obudowę.

3. Wydmuchałem zgromadzony w sterowniku pył i kurz.

4. Pędzelkiem z miękkim włosem przeczyściłem lutowane styki elementów elektronicznych i płytkę drukowaną.

5. Wydmuchałem brud.

 

 

W starych sterownikach, jeżeli sterownik pracuje dwustanowo: załącza i wyłącza dmuchawę to jeszcze jest możliwość, że styki przekaźnika mogą ulec sklejeniu. Wtenczas najlepiej wymienić przekaźnik na nowy. Jak jest możliwość trzeba przeczyścić styki bardzo drobnym papierem ściernym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie takie zabezpieczenie mam w piecu, ale czy zadziała jak powinna to już pewności nie ma...

To trzeba przetestować, żeby spac spokojnie.

Podstawa, to dobrze umieszczony STB (musi mieć dobry styk i izolację o czym nie każdy pamięta). Potem dowiadujesz sie u producenta przy jakiej temp. zadziała.

Następnie ustawiasz kocioł powyżej tej temp. i wypalasz osad! ;)

Rutynowo procedury zabezspieczające powinno sie testować, bo inaczej nie mają sensu, więc dobrze drążysz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.