Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vaillant Ecotecplus Vc Pl 246/3-5


jafry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

Jestem użytkownikiem kotła kondensacyjnego VC PL 246/3-5 eco TEC plus od stycznia 2009 . Z pracy kotła ogólnie jestem zadowolony ,

chciałbym tylko upewnić się w pewnej kwestii. Otóż w okresie poza sezonem grzewczym , gdy kocioł grzeje tylko zasobnik cwu , dochodziło często ( w tym sezonie) do blokady palnika z sygnalizacją S.28 i wzrostem temperatury w obiegu grzewczym do maksymalnej ( ustawiona fabryczna 80 st C). Pompa obiegowa pracowała dalej , temperatura w obiegu spadała i palnik ponownie odpalał. Taki tryb pracy cyklicznie się powtarzał aż do osiągnięcia zadanej temperatury w zasobniku cwu. Wcześniej, tzn latem roku 2009 i w sezonach grzewczych zasobnik grzany był w jednym cyklu pracy palnika : od startu , do osiągnięcia temperatury zadanej.

W roku bieżącym opisany wcześniej tryb pracy przerywanej zaniepokoił mnie w momencie gdy z pieca zaczęły dochodzić odgłosy charakterystyczne dla gotującej się wody. Wezwany serwisant niestety nic nie stwierdził ,bo przy próbie pracy w jego obecności piec grzał zasobnik z przerwami , ale już bez tych niepokojących odgłosów. Przy drugim wezwaniu ów serwisant zmienił pewne parametry pracy kotła , z czego pamiętam tylko zmianę maksymalnej temperatury w obiegu grzewczym z 80 na 70 stC. ale znowu nie miał okazji posłuchać odgłosów pracy palnika. Za jakiś czas , sytuacja znowu się powtórzyła i ponieważ nie udało mi się skontaktować z serwisantem , zadzwoniłem do regionalnego koordynatora serwisu Vaillanta i opisałem całą sytuację. Pan z którym rozmawiałem

wytłumaczył mi , jako serwisant i użytkownik takiego samego kotła, że taka sytuacja jest normalna , tzn . taka praca kotła . Mówiąc krótko: ten typ tak ma. Z jakiegoś powodu , gdy piec grzeje tylko zasobnik , w obiegu grzewczym ubywa wody i potrafi się ona zagotować. Należy wówczas załączyć funkcję ogrzewania , zawór trójdrogowy przestawi się na grzanie w obiegu grzewczym i praca kotła wróci do normy . Pan z serwisu powiedział , że jest to zjawisko normalne i On poza sezonem grzewczym przynajmniej raz w miesiącu wykonuje podobną operację i ma spokój.Zastosowałem się do rad Pana z serwisu i faktycznie - jak " ręką odjął " . Piec znowu pracuje pięknie.Teraz , w sezonie grzewczym wogóle nie ma takich problemów.Moje pytania brzmią : Czy Pan z serwisu ma rację? Czy napewno jest to zjawisko normalne ? Jeśli tak , to dlaczego nie ma nic na ten temat w instrukcji obsługi ? Jeśli tak , to dlaczego ujawniło się to dopiero teraz a nie między poprzednimi sezonami grzewczymi?Kocioł jest jeszcze na gwarancji i nie chciałbym czegoś przeoczyć ,

chociaż trudno byłoby dzisiaj ( w sezonie grzewczym ) zademonstrować jego niepokojącą mnie pracę.

Czy ktoś z forumowiczów ma podobne doświadczenia z tego typu kotłem ?

Problem przedstawiłem na stronie Vaillanta. Odpowiedź ograniczyła się do stwierdzenia , że odgłosy gotowania się wody w kotle nie są normalne , nie należy ich lekceważyć i doradzono mi kontakt z regionalnym koordynatorem serwisu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ten sam kociol od wrzesnia 2009. na razie wszystko jest ok. to byla nasza pierwsza zima w nowym domu. obecnie dostalismy rozliczenie za gaz od ewe za caly rok. placilismy po 400 zl miesiecznie. teraz 1200 do zaplaty. powiedziano nam ze to standard w nowym domu. teraz powinno byc lepiej. ogrzewanie mamy tradycyjne plus podlogowka w lazienkach i kuchni. kominek z rozprowadzeniem na gore.

moje pytanie.

jak masz ustawiony piec? na jakie temperatury grzania wody i ogrzewania? czy rachunki za gaz tez podobne czy mniejsze? moze cos nalezy zmienic?

z gory dziekuje za udzielone odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rozumiem , że te 1200 to za ostatni okres rozliczeniowy ? (miesiąc) Ja za listopad spodziewam sie ok. 450-500PLN.

Ale żeby się porównywać to trzeba parę dodatkowych informacji. Dom mamy o pow . 156mkw, sciany keramzytobeton 24cm + wełna 15cm , poddasze uzytkowe, wszędzie podłogówka + dwa kaloryfery suszarki w łazienkach. Piec sterowany sterownikiem Calormatic430 z czujnikiem temperatury zewnętrznej. Krzywa grzewcza 0,8 , temperatura zadana 21st.C , pętle grzewcze podłogówki w kazdym pomieszczeniu sterowane elektrozaworem i termostatem ustawionym indywidualnie dla kazdego pomieszczenia( np. salon 20stC, sypialnia 19stC , łazienki 23stC , pokoje nie uzywane na codzień 17stC); zasobnik cwu 150l z temperaturą zadaną 47st C, pompa obiegowa wody ciepłej pracuje w godz. 6-7 , 14-16 , 19-23.

W takim układzie poza sezonem grzewczym na ciepłą wodę idzie ok. 100PLN /miesiąc. W poprzednim sezonie grzewczym, tak naprawdę pierwszym w tym domu , gdzie wiadomo jaka była zima , trafił się rachunek i 1000PLN/miesiąc , a srednio to 700-800.

To chyba tyle tak na gorąco. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.