Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Górnokanałowy - Rozpalanie Miałem


lemanio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , zanim zacznę pytać , przyznam się bez bicia , że przeorałem forum ale interesujących mnie odp. nie znalazłem.... może coś przeoczyłem :D

A więc tak, wiem że należy piec zasypać i od góry go rozpalić. Problem w tym , że jeśli dam na góre drewka itp. troszkę się wszystko rozpali, odpale dmuchawe, to ta dmuchawa po pewnym czasie wszystko mi zagasa ;) jak wy odpalacie taki piec ??? Jak to fachowo powinno wyglądać ? W którym momencie należy załączyć dmuchawę ?

Interesuje mnie również czy w takim piecu od góry można palić groszkiem albo trocinami ???

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie odpalam dmuchawę dopiero w momencie jak już dobrze się rozpalą te drewienka bo inaczej porostu zdmuchnie Ci ogień. Dodatkowo nie zamykam od razu dolnych drzwiczek tylko czekam chwile aż węgiel się zapali. Aktualnie zrezygnowałem z palenia miałem na rzecz groszku. Abyś mógł palić groszkiem musisz mieć klapkę w wentylatorze zamykająca dopływ powietrza inaczej nie upilnujesz temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie odpalam dmuchawę dopiero w momencie jak już dobrze się rozpalą te drewienka bo inaczej porostu zdmuchnie Ci ogień.

No pewnie. Ogień na wierzchu musi się konkretnie rozpalić przy uchylonych drzwiczkach i wyłączonej dmuchawie.

Jeśli ta dmuchawa gasi, to prawdopodobne jest, że za mocno wieje.

Jak masz ustawioną jej moc i przysłonę (jeśli jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey, a więc tak piec z Pleszewa - firma Sekom łucki

Typ kotła

SEKOM-GK 20

Ramzeus pytasz czy ma kanały powietrzne na ściankach komory zasypowej? Nie wiem... aż tak dobry w tych tematach nie jestem ;)

Podaje link do strony z tym kotłem tam jest wszystko opisane.

http://www.sekom-pleszew.com.pl/sekom_gk.html

 

Kolejna sprawa: pytacie o moc dmuchawy - z tym parametrem eksperymentuje, mam różnie raz ustawione na 20 innym razem na 30.

Faktycznie przy dmuchawie jest "jakaś" klapka, czy ją również należy jakoś ustawić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa: pytacie o moc dmuchawy - z tym parametrem eksperymentuje, mam różnie raz ustawione na 20 innym razem na 30.

Faktycznie przy dmuchawie jest "jakaś" klapka, czy ją również należy jakoś ustawić ??

20 albo 30 czego? Procent?

Jeśli tak, to powinno wystarczyć, bo przy większym procencie może się wywracać ;)

Klapki są różne przy dmuchawach.

Jak to jest taka okrągła zasłona przesuwalna, to na początek zrób tak, żeby zasłaniała połowę z tego co teraz jest niezasłonięte.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na komputerze ustawione mam np. 20. nie ma tam procentów, to poprostu siła nadmuchu ;)

Tak to wygląda

proton.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Wydaje mi się ,że to zbyt mało i powietrze nie może się przebić przez warstwę miału. Dodawaj wydajnośc dmuchawy i obserwuj , jeśli zacznie się palić to zostaw na tym poziomie. Wydajność jest zależna od wielkości zasypu (grubości warstwy miału przez jaki musi się przebić powietrze, im więcej miału tym więcej powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność jest zależna od wielkości zasypu (grubości warstwy miału przez jaki musi się przebić powietrze, im więcej miału tym więcej powietrza...

No może i tak być jak się już prawie całkiem zamknie powietrze.

Trzeba też z tym uważać, bo jak za dużo dobierzesz na początek, to w trakcie wypalania może szlakować, gdy już miału będzie mniej.

Lemanio nie pisze jakie są skutki wprowadzonych zmian więc rzeczywiście możemy sobie gdybać i gdybać ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez nerwacji ;) jutro mam czas to będę walczył z piecem.... ;) napisze co i jak , też mi zależy aby to wszystko prawidłowo funkcjonowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heya , i już po testach , niestety za bardzo nie udanych :) Napiszę jak to było. Piec zasypałem miałem, na górę dość spora ilość drzewa + papier. Na początku rozpalam bez dmuchawy. Czekam aż drzewo konkretnie się rozpali i załączam dmuchawe....Dmuchawę mam ustawioną na dość "wysokie" obroty tzn. jest konkretny podmuch :o no ale tu pomału zaczynają się problemy. Bo jeśli ustawie temp. na piecu 60 stopni. to:

 

- czy dmuchawa ma rozbujać temp do tych 60 stopni ????

- czy po wypaleniu się drewek, miał ma się palić czy żarzyć

Hmmm u mnie jest coś takiego , że rośnie ledwo , podkreślam ledwo do ok 50 stopni. I po jakimś czasie zaczyna lecieć w dół :)

 

Poradzcie coś :lol:

Cały czas rozmyślam nad tą zasłoną przy dmuchawie. Nie wiem jak ją ustawić.

To jest taki kawałek grubego pręta a na nim są dwie nakrętki, kręcąc odpowiednio nakrętkami ten "pręt" wychyla się na dół albo do góry.

 

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas rozmyślam nad tą zasłoną przy dmuchawie. Nie wiem jak ją ustawić.

To jest taki kawałek grubego pręta a na nim są dwie nakrętki, kręcąc odpowiednio nakrętkami ten "pręt" wychyla się na dół albo do góry.

Cze,

 

Ta zasłona generalnie nie służy do precyzyjnego ustawienia. Jej zadaniem jest domknięcie dopływu powietrza po tym jak dmuchawa przestanie pracować.

Oczywiście można ją próbować ustawiać jakoś "na styk" ale wtedy jej domykanie będzie zależało np. od wiatru na zewnątrz - zero kontroli.

Dlatego nakręca się tyle nakrętek, żeby się otwierała jak dmuchawa chodzi a zamykała jak dmuchawa stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy dmuchawa ma rozbujać temp do tych 60 stopni ????

- czy po wypaleniu się drewek, miał ma się palić czy żarzyć

Hmmm u mnie jest coś takiego , że rośnie ledwo , podkreślam ledwo do ok 50 stopni. I po jakimś czasie zaczyna lecieć w dół :lol:

A jeszcze tu mnie naszła refleksja.

Wcale nie musi od razu rozbujać do 60C. To ile stopni jest na wodzie, to zupełnie inna sprawa. Niech sobie leci byle sterownika nie wyłączyło.

Dla Ciebie liczy sie tylko jak się pali w środku.

Na tym się tylko skup.

Po wypaleniu drewek ma się miał palić.

 

A leci na pysk temp., bo w pewnym momencie załącza sie pompa ... (jeżeli oczywiście nie zgasło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie , pompa załacza się na 35 stopniach. Tak mam ustawione.

Dmucha , dajmy do tych 50 stopni, i koniec, dmuchawa dmucha a temp. leci w dół :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego.

 

Mam piec podobnej konstrukcji też pleszewski sterownik też tej samej firmy.

Co do tych przysłon na dmuchawie one są w środku dmuchawy ich nie zobaczysz, tak jak koledzy już wspominali ustaw nakrętki na tym pręcie aby gdy dmuchawa dmucha unosiły się a gdy staje opadały wtedy klapy środku domykają się i do miału nie dochodzi powietrze.

 

Co do rozpalanie ( gaszenie sie drewna ze względu na dmuchanie dmuchawy)

Moim skromnym zdaniem nie masz szans aby dmuchawa nadmuchała ogień ( mam piec 80kw gdzie są aż 2 dmuchawy takie jak twoja i nie ma szans aby na 50 biegu zagasiły się palące drewno A SĄ AŻ 2SZT!!)

Przyczyną jest miał (tłumaczę dlaczego) miałem przypadek iż zakupiłem miał który wogóle się nie palił po prostu 0 żarzenia się nic tylko dawał jakies tam ciepło a piec miał spore problemy aby się rozgrzać.

 

Napisz jakiego miału urywasz oraz ile masz wody/glikolu w układzie

Byc może że masz źle dobrany piec i nie daje rady nagrzać wody ze względu na za duża ilość

 

Pozdrawiam

Qba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey, co do rodzaju miału w skupie powiedziano mi , że jest wysoko kaloryczny. I tego się trzymajmy. Piszesz , że źle dobrany piec. Jak rozpalam go drzewem i dorzucam orzecha, buja się do 80 stopni. Woda szybko się nagrzewa, więc chyba jest ok. Natomiast moim skromnym zdaniem, nie potrafię rozpalić pieca miałem :lol:

 

:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey, co do rodzaju miału w skupie powiedziano mi , że jest wysoko kaloryczny. I tego się trzymajmy.

No to jest bardzo ryzykowne stwierdzenie - jak są tacy mądrzy, to niech podadzą jego dokładne parametry (nie tylko kaloryczność) :lol:

Certyfikat i tak dalej.

 

Sprawdź czy nie są pozatykane dziurki podające powietrze wzdłuż kotła (jeśli są)

Zrób połowę zasypu, zapal od góry OGNISKO (nie 2 kijki na krzyż), włącz sterownik i ma sie palić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam w Nowym Roku :) z każdym dniem coraz bardziej poznaje mój piec, i coraz bardziej to wszystko zaczyna lepiej funkcjonować. Niestety dalej są pewne problemy. Mam tu na myśli utrzymanie zadanej temperatury. Jak wygląda to u Was, czy jeśli ustawicie temp zadaną na piecu 65 stopni, to czy tą temp. na piecu macie później przez dłuższy czas. U mnie jest to tak. Piec "rozpędza" się do zadanej temp. np. 60 stopni. Śmiało ją przekracza i mam na piecu 70 stopni. temp. taka utrzymuje się przez dobre 30 min. :) i potem spada..... spada poniżej 60 stopni włącza się dmuchawa i trzeba czekać aż znowu nadmucha pow. 60 stopni.

Czy błąd tkwi w ustawieniach przedmuchu itp. czy gdzieś indziej ???

 

Moje ustawienia komputera.

- czas przedmuchu 40s.

- przerwa między przedmuchami 4 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz ustawioną zbyt dużą histerezę np właśnie 5* ?Jeśli masz zadane 65* , a kocioł spada do 60 to znaczy ,że właśnie masz ustawione 5*, przestaw ten parametr na wartość jak najmniejszą tzn 1-2*, wtedy wentylator będzie się załączał , gdy temp spadnie do 63*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w Nowym Roku :) z każdym dniem coraz bardziej poznaje mój piec, i coraz bardziej to wszystko zaczyna lepiej funkcjonować. Niestety dalej są pewne problemy. Mam tu na myśli utrzymanie zadanej temperatury. Jak wygląda to u Was, czy jeśli ustawicie temp zadaną na piecu 65 stopni, to czy tą temp. na piecu macie później przez dłuższy czas. U mnie jest to tak. Piec "rozpędza" się do zadanej temp. np. 60 stopni. Śmiało ją przekracza i mam na piecu 70 stopni. temp. taka utrzymuje się przez dobre 30 min. :) i potem spada..... spada poniżej 60 stopni włącza się dmuchawa i trzeba czekać aż znowu nadmucha pow. 60 stopni.

Czy błąd tkwi w ustawieniach przedmuchu itp. czy gdzieś indziej ???

 

Moje ustawienia komputera.

- czas przedmuchu 40s.

- przerwa między przedmuchami 4 min.

Witam.

Miałem okazje testowac ten sterownik który Ty masz na wyposażeniu i niestety jeżeli go dobrze nie zrozumiesz to właśnie z niego są problemy.

W parametrach serwisowych są nastawy gdzie pisze NIE PRZESTAWIAĆ i własnie trzeba je przestawic wtedy sterownik będzie szybciej reagował na kocioł

Natępna sprawa to słabej jakości czujnik temperatury na kocioł ma bardzo dużą bezwładnośc.

Wyjscie to wyjęcie go z obudowy aluminiowej i założenie na paste silikonowa na wyjscie rury z kotła i dobre zaizolowanie.

Też dobrze byloby abyś zmniejszył przedmuchy na 15s co 5 min.

Jeżeli ustawisz sterownik prawidłowo to dmuchawa pracuje 24h na dobę i przedmuchów nie używa.

Dmuchawa powinna byc niskoobrotowa np.wpa117

Następnie powinienes mieć uchyloną klapke PW na ok.1,5cm przez cały czas na miale.

To tyle co mogę narazie poradzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm po pierwsze to chyba w moim sterowniku nie idzie ustawić tej histerezy...jeśli się myle proszę mnie poprawić.

 

Spidoman pisze , aby ustawić czas przedmuchu na 10s. ale w ciągu 10 sekund moja dmuchawa nie zdąży się nawet dobrze rozpędzić... czyli dmuchnie tyle co nic. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie napisałeś czy masz w komorze zasypowej napowietrzacze , u mnie są na bocznych ścianach , mogą być z kątownika albo półokrągłe z nawierconymi otworami , Ty możesz mieć na tylnej ścianie albo pod drzwiczkami zasypowymi. Może już Ci tak zarosły że nie widać otworów.

Te 10 sek co 3 min to są przedmuchy jak juz osiagnie zadaną temperature np. 60 stC., a 40 sek przedmuchy mogą Ci rozbujać piec do zagotowania. Wszystko zależy od jakości miału i każdy musi sam popracowac ze swoim piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.