Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wilgoć w mieszkaniu po zmianie okien


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

wszedzie basenach gdzie jest wentylacja a wilgotnośc powyżej 70% jest krytyczną dla takiego ibiektu i wystepuje natychmiast po wywłaczeniu wentylacji i zaden inwestor sobie nie pozwala na na takie krytyczne warunki na basenie ,ponadto 24-26st co to jest basenik dzicięcy w prywatnym domu? temp na basenie żeby nie parowało zawsze o 2-2,5st wyzsza od temp wody w basenie czyli min 32st tyle z podstaw ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heso,

 

jak pozakładasz w domy szczelne okna i drzwi, a masz dwie kratki jedną w kuchni, a drugą w łazience, to nie ma bata - jedną będzie wiało. U mojego kolegi w bloku jest np odwrotnie wieje w kuchni z okapu tak, że na podłodze przy kuchence nie można ustać.

 

obiegi powietrza dodatkowo zaburzają właśnie wyciągi mechaniczne łazienkowe i kuchenne. Musi być wymiana powietrza, a w szczelnym domu jej nie ma. Stąd okna z nawiewnikami. Ale tu zaczyna się paranoja. Wstawiamy szczelne supernowoczesne okna, żeby nam nie wiało i nie wychładzało pomieszczeń, ale je dziurawimy, bo jak nie wieje to wilgotnieje, a poza tym i tak znajdzie sobie dziurę - choćby to była kratka albo komin supernowoczesnego kominka...

 

problemem jest jak zachować cyrkulację powietrza w szczelnym, energooszczędnym domu - wg mnie drogi są dwie: albo zrównoważona wentylacja z odzyskiem ciepła, albo nawiew powietrza przez pomieszczenie gospodarcze, gdzie zachowamy np. świeżość produktów spożywczych, a powietrze się wstępnie ogrzeje, pytanie co z zapachami. Trzecia droga to klasyka: rozszczelniamy okna i drzwi, nawet wietrzenie nie zapewni przecież stałej cyrkulacji powietrza - zaraz po zamknięciu okna wracamy do punktu wyjścia na resztę dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie ,tak jak pisał wcześniej kolega heso, że ściany muszą się nagrzać to prawda .Jest jednak drugi warunek , który musi być spełniony, a mianowicie zapewniony stały i niczym nieograniczony napływ powietrza do budynku czyli wentylacja nawiewna i swobodny odpływ powietrza z budynku czyli wentylacja wywiewna.Jeżeli obie wentylacje będą działać prawidłowo to na pewno będzie odpowiedni ruch powietrza w pomieszczeniach.Znam przypadki gdzie po montowane są okna z wentylacją nawiewną a w pomieszczeniach jest wilgoć, bo przeszkodą są drzwi od pomieszczenia , które są szczelnie zamknięte przez większość czasu i skutecznie uniemożliwiają wymianę powietrza nie tylko w tym pomieszczeniu w całym mieszkaniu .Jak ktoś już pisał ,straty cieplne przez wentylację są nieuniknione ale zdrowe powietrze i zdrowie ludzi tam mieszkających najważniejsze.pozdrawiam albodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Znam przypadki gdzie po montowane są okna z wentylacją nawiewną a w pomieszczeniach jest wilgoć, bo przeszkodą są drzwi od pomieszczenia , które są szczelnie zamknięte przez większość czasu i skutecznie uniemożliwiają wymianę powietrza nie tylko w tym pomieszczeniu w całym mieszkaniu.

 

Tu się zgadzam - o tym nie napisałem powyżej

 

Jak ktoś już pisał ,straty cieplne przez wentylację są nieuniknione ale zdrowe powietrze i zdrowie ludzi tam mieszkających najważniejsze.

 

A tu się zgadzam w połowie, że zdrowie najważniejsze, ale ze stratami przez wentylację to potrafimy walczyć, np za pomocą wentylacji z odzyskiem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ciekawy tekst wskazał kolega henryk1953 , ten tekst jest bardzo obszerny i oczywiście jak najbardziej na czasie.Moje pytanie do Was koledzy; dlaczego niemcy pozbywają się okien plastikowych na rzecz drewnianych, a silnego betonu unikają jak ognia,zaprawy na ścianach tylko wapienno piaskowe ( ciekawostka taki piasek z wapnem wymieszany w odpowiednich proporcjach można kupić u nich w skupie sprzedaży np.żwirownie ).pozdrawiam albodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że przy odzysku ciepła należy też włożyć energię: tu elektryczną.

 

Tak, ale jaki jest stosunek mocy włożonej do odzyskanej....

 

Nawet jak masz kiepski reku i odzyskuje ok 1kW a wentyle ciagną 100W, to cop = 10

 

Ale to nie jest dyskusja dla tego wątku.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy wcale się okien plastikowych nie pozbywają, ich stać po prostu remontując dom na okna drewniane, jak by mnie było stać to też bym miał drewniane, tam bardziej chodzi o modę i prestiż.

Kiedyś poszła fama że okna plastikowe są szkodliwe bo zawierają ołów, ale ołów podczas produkcji zostaje trwale związany w strukturze tworzywa i w tej ?postaci? jest całkowicie nieszkodliwy. Okna drewniane zaś są impregnowane substancjami chemicznymi i lakierowane, co jest zdrowsze nie mam pojęcia. A co do zapraw to nic nie stoi na przeszkodzie żeby przy murowaniu wyeliminować cement jednak tendencje w budownictwie naszym są inne i jest masa plastyfikatorów które starają się właśnie wyeliminować wapno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

To ja pozwolę się też podłączyć do tego tematu. Mam kłopot jak poniżej:

 

 

Od momentu "uszczelnienia " mojego domu mam kłopot z dużą wilgotnością powietrza i wysokim stężeniem CO2. Dzieje się tak w niemal wszystkich pokojach na parterze - nie mam takich kłopotów z zaadaptowanym strychem.

 

Cały dom jest izolowany styropianem 10cm. Okna , plastiki, przeloty pod drzwiami nie większe niż 3mm.

Pomiary: wilgotność w zależności od pomieszczenia (2 pokoje i kuchnia) od 65% do 75%, ilość CO2 osiąga w porywach 3000-3500 ppm

 

Wszystkie pomieszczenia mają nowy tynk cementowo-wapienny, ściany są osuszone, izolacja pozioma za pomocą iniekcji krystalicznej.

 

Moje dotychczasowe próby polegały na wyciagnięciu uszczelek z okien i rozszczelnianiu ich - efekt nie taki jakiego bym oczekiwał (oczekuję ok 55% wilgotność i max 1100 ppm)

Myślałem o nawiewnikach lub kratkach pod oknami , ale chyba w moim przypadku byłoby to za mało.

 

Obecnie przymierzam się do wywiercenia w ścianach otworów fi 100 vis a vis drzwi, po przekątnej pomieszczenia - i zakonczeniu ich od wewnątrz anemostatem a od zewnątrz kratką z zaworem zwrotnym.

Zapewne potrzeba powiększyć otwór pod drzwiami ale tu rodzi się drobny problem - wszystkie pomieszczenia mają wspólny korytarz. Z tego korytarza wychodzą też drzwi do kotłowni (a z niej czasami dymi - inna historia - mała średnica komina). Zastanawiam się czy jak powiększę szczelinę w drzwiach np do pokoju (lub zrobię kratkę nawiewną) czy nie bedę miał dymu w pokoju np w nocy

 

Dodatkowo dodam , że w kuchni jest kanał wentylacyjny przy kominie i od dzis otwory nawiewne w drzwiach.

W kotłowni jest kratka wentylacyjna w kanale przy kominie i dwie kratki nawiewowe przy podłodze oraz kratka w drzwiach.

 

post-7123-0-26230300-1345925771_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką drogą ma dolatywać powietrze do spalania opału do kotłowni do spalenia 1 kg opału potrzeba ok 15 kg powietrza + wentylacja kotłowni ,jeśli spalasz 2 kg opału w godzinę to masz dostarczyć 1 m\3 w ciągu minuty szparką w dzrwiach się nie da,tym bardziej że wyciąg mechaniczny w łazience zakłuca swobodny wylot spalin z komina .otwór dolotowy powinien być większy niż suma wszystkich wylotowych .poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja pozwolę się też podłączyć do tego tematu. Mam kłopot jak poniżej:

 

 

Od momentu "uszczelnienia " mojego domu mam kłopot z dużą wilgotnością powietrza i wysokim stężeniem CO2. Dzieje się tak w niemal wszystkich pokojach na parterze - nie mam takich kłopotów z zaadaptowanym strychem.

 

post-7123-0-26230300-1345925771_thumb.jpg

Proponuje abyś zaprosił kominiarza do domu . Tu nie ma co dyskutować tylko wzywać fachowca , no pod warunkiem, że ten który przyjdzie nim jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi aczkolwiek problem , który opisuję dotyka wilgotności powietrza a w szczególności przepływu powietrza w pomieszczeniach. Dzięki również Hermogenes za dane nt ilości powietrza do spalania - nie wiedziałem o tym.

 

pozdr. remidr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otwór dolotowy powinien być większy niż suma wszystkich wylotowych .poz Hermogenes

No to jest ciekawe ale tu trzeba rozpatrywać rozkład ciśnień w kotłowni i innych pomieszczeniach (dla wentylacji grawitacyjnej.

Bo wielkość otworów może być różna a przepływ taki sam dla różnych prędkości przepływów.

Pytanie jest - do jakiego stopnia trzeba zwiększać dolot powietrza, czy rzeczywiście więcej niż suma wylotów - kiedy podciśnienie kotła i wentylacji poradzi sobie z mniejszym otworem bez ogólnych zakłóceń.

Przykładowo masz komin 250cm2 i wentylację 200 cm2 to by trzeba rurę dolotową o średnicy ponad 20 cm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tę wiadomość zasłyszałem od kominiarza i wcale się nie .upieram że jest to wartość krytyczna.Jeśli Ciebie nurtuje ten problem aż tak nie widzę przeszkód możesz policzyć wstawić w ramki ,lecz musisz się liczyć z tym że Ludzie i tak będą zalepiać otwory wentylacyjne zarówno wlotowe i wylotowe?

Następnie pytać dlaczego dymi się z pieca.Spoleczeństwo bardziej wierzy w mity niż w tabelki.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Wydzieliłem z tematu:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=759

----------------------

Moim zdaniem ta dyskusja ma sens gdy mówimy o wentylacji z odzyskiem ciepła. Generalnie sam w domu mam problem z wilgocią (od momentu założenia nowych, szczelnych okien). Z tego co czytałem dawniej wentylacja w domu była obliczana z "wykorzystaniem" nieszczelności okien. I to się chyba sprawdza. Kratki wentylacyjne to wiadomo - straty ciepła.

 

Ale chyba to nieco inny wątek - odzyskiwanie ciepła z układu wentylacji (rekuperatory) - a może da się to połączyć z odzyskiwaniem ciepła spalin z komina.

Jeśli chodzi o okna to po ich wymianie trzeba je 'wietrzyć'. Oznacza to, że jeśli są zmiany temaratur, a okno jest ciągle zamknięte, wówczas może pojawiać się wilgoć. Wystarczy na dosłownie 3 min otworzyć okno, aby wszelkie jego elementy miały styk ze świeżym powietrzem. Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.