Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kociołek?


abadeon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przymierzam się do kupna pieca opałowego. Mój wybór padł na piece z podajnikiem - i tu pojawia się pierwszy problem - na co? Oscyluję wokół ekogroszka i miału. Jaki piec lepszy? Czy tylko na ekogroszek/miał czy też łączony. Mam mieszkanie ok 100m2, stare budownictwo, pomieszczenia wysokie (2,80), ogrzewanie wykonane w miedzi. Dom nie jest ocieplony. Wymienione okna. Zainstalowany jest piec gazowy nowej generacji, tyle że jak sie dowiadywałem od ludzi, którzy wcześniej mieszkali, to rachunki wychodziły im kolosalne (600-1000/mc). Jestem laikiem w tej materii dlatego proszę Was, starych wyjadaczy, o jakąś radę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

600 zł/miesiąc za ogrzanie 100 m2 z cwu i kuchnią to żaden duży rachunek. Piszesz o mieszkaniu czyli pytanie podstawowe gdzie zainstalujesz ten kocioł węglowy (jak masz piwnicę to może tam ale też musi spełniać warunki aby to zrobić? Na taką inwestycję musisz uzyskać zgodę administratora lub zarządcy i do tego cała wymagana prawem "papierologia" ( opinia kominiarska, projekt, pozwolenie na budowę....). Jak podliczysz wszystkie wydatki łacznie z zakupem kotła i kosztami przeróbek to pewnie bilans wyjdzie na "0" i szkoda czasu na tą inwestycję, a pieniążki lepiej zainwestować w gruntowną modernizację niż w dodatkowy kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z papierologią to akurat nie ma problemu. jest to domek jednorodzinny, gdzie jestem właścicielem. pieca szukam na wiele, wiele lat. raczej nie będę już zmieniał miejsca zamieszkania. jak czytałem o niektórych kotłach to 18kw ogrzewa powierzchnię 150m2 co i tak za hoho jak dla mnie. przy tym spala cały podajnik 80kg na 170h. to niemalże cały tydzień. licząc ekogroszek w cenie 800zl za tone, daje mi to koszt ogrzewania ok 65zł na tydzień. razy 4 tygodnie = 260 zł. to zdecydowanie mniej niż 600zł, a przy cięższej zimie jak rok temu 800zł. piec zwróci się po kilki latach. wydaje mi się, że dobrze myślę. na piec chciałbym przeznaczyć ok 7000zł. tak się składa, że akurat posiadam piwnicę. dawniej, jeszcze kilka lat temu stał piec na węgiel, ale ponieważ był on wysłużony jeszcze po moich dziadkach, założone zostało ogrzewanie gazowe miedziane. dodam że paląc gazem nigdy nie było wystarczająco ciepło w domu (stare budownictwo). najlepiej byłoby ocieplić dom, ale to z kolei przy takim gabarycie wydatek rzędu 30tyś, na co obecnie nie mam. myślę, że zainwestowanie taki piec byłoby lepszę jeśli chodzi o pierwszy krok w celu zwiększenia temperatury w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wiele jest ciekawych wpisów na tym forum, ale nie zawsze można wierzyć przechwałkom niektórych chwalących się spalaniem średnio w sezonie 80 kg węgla/ tydzień w budynku

150 m.kw. Gdy ktoś faktycznie osiąga taki wynik przy ogrzewaniu węglowym, to przy nowoczesnym kotle kondensacyjnym uzyska zamiast tych 260 zł nie więcej jak 360 zł/miesiąc.

Nie wiem czy w takim przypadku dla zysku kilkuset złoty na sezon warto narażać się na bród, sadzę, zapylenie, szuflowanie węgla i znacznie bardziej kłopotliwą obsługę i regulację kotła węglowego, że nie wspomnę jeszcze o czyszczeniu komina.

Piszę to nie po to by cię zniechęcić do węgla, ale by ostrzec, bo czasem wydaje nam się, że coś jest fantastyczne, a po głębszym poznaniu zmieniamy zdanie.

Po prostu jeżeli do ogrzania domu/mieszkania potrzeba ileś tam dostarczonego ciepła, to tyle samo go potrzeba bez względu na to skąd to ciepło będzie pochodzić. Przy bardzo dużej energochłonności domu opłacalność ogrzewania węglowego będzie większa. Jednak dla własnej wygody i oszczędności im bardziej zredukujemy energochłonność domu tym lepiej.

Warto więc moim zdaniem inwestować w polepszenie izolacji cieplnej, nawet etapowo niż mając nowy kocioł kondensacyjny inwestować w kolejny-węglowy.

Decyzja należy jednak do ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej byłoby ocieplić dom, ale to z kolei przy takim gabarycie wydatek rzędu 30tyś, na co obecnie nie mam. myślę, że zainwestowanie taki piec byłoby lepszę jeśli chodzi o pierwszy krok w celu zwiększenia temperatury w mieszkaniu.

 

Na docieplenie domu opłaca się nawet wziąć kredyt. Zapytaj w gminie czy nie maja na to jakiegoś programu z funduszy ochrony środowiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.