Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Piec defro duo 15 kw, dom ocieplony, 130 m2, sterownik 2t44, 1 pompa

 

ustawienia

czas pracy/przerwy 10/90

wentylator 90 %

przesłona otwarta 100 %

czas pracy/przerwy podtrzymania 15s/15m

wentylator w podtrzymaniu 30s/5m

 

Problem polega na tym, że próbowałem wszystkich możliwych ustawień z forum i serwisu defro, które powodowały ogromne ilości spieków i dymu, dopiero te które stosuję sam zmniejszają je o połowę. Tak naprawdę wyjście poza skalę przerwy podawania do ok 120 sekund mogłoby załatwić problem. Wiem też, że taki stopień wentylatora jest niedopuszczalnym grzechem (powinno być max 40 %). Palę obecnie Chwałowicami, ale próbowałem już chyba wszystkich ekogroszków w Radomiu i okolicach i zawsze to samo. Proszę o pomoc, palę dopiero 2 miesiące i jestem początkujący, więc może jest jakiś istotny błąd który popełniam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Piec defro duo 15 kw, dom ocieplony, 130 m2, sterownik 2t44, 1 pompa

 

ustawienia

czas pracy/przerwy 10/90

wentylator 90 %

przesłona otwarta 100 %

czas pracy/przerwy podtrzymania 15s/15m

wentylator w podtrzymaniu 30s/5m

 

Problem polega na tym, że próbowałem wszystkich możliwych ustawień z forum i serwisu defro, które powodowały ogromne ilości spieków i dymu, dopiero te które stosuję sam zmniejszają je o połowę. Tak naprawdę wyjście poza skalę przerwy podawania do ok 120 sekund mogłoby załatwić problem. Wiem też, że taki stopień wentylatora jest niedopuszczalnym grzechem (powinno być max 40 %). Palę obecnie Chwałowicami, ale próbowałem już chyba wszystkich ekogroszków w Radomiu i okolicach i zawsze to samo. Proszę o pomoc, palę dopiero 2 miesiące i jestem początkujący, więc może jest jakiś istotny błąd który popełniam.

Pozdrawiam

 

Jedno podstawowe pytanie mi się nasuwa, czy uszczelniłeś szczelinę między kołnierzem a trójnikiem retorty??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Piec defro duo 15 kw, dom ocieplony, 130 m2, sterownik 2t44, 1 pompa

 

ustawienia

czas pracy/przerwy 10/90

wentylator 90 %

przesłona otwarta 100 %

czas pracy/przerwy podtrzymania 15s/15m

wentylator w podtrzymaniu 30s/5m

 

Problem polega na tym, że próbowałem wszystkich możliwych ustawień z forum i serwisu defro, które powodowały ogromne ilości spieków i dymu, dopiero te które stosuję sam zmniejszają je o połowę. Tak naprawdę wyjście poza skalę przerwy podawania do ok 120 sekund mogłoby załatwić problem. Wiem też, że taki stopień wentylatora jest niedopuszczalnym grzechem (powinno być max 40 %). Palę obecnie Chwałowicami, ale próbowałem już chyba wszystkich ekogroszków w Radomiu i okolicach i zawsze to samo. Proszę o pomoc, palę dopiero 2 miesiące i jestem początkujący, więc może jest jakiś istotny błąd który popełniam.

Pozdrawiam

 

Witam.

 

Miałem podobny problem z piecem defro duo i po kilkukrotnych telefonach do defro i wizycie serwisanta okazało się ze sterownik pieca miał ustawiony inny wentylator niż ten zamontowany na piecu ( ustawiony był WPA 120 a na piecu jest zainstalowany WPA 117) - opcja dostępna z menu serwisowego po wpisaniu magicznego kodu.

Jak sprawdzić ? U mnie wentylator podnosił klapkę nadmuchu dopiero przy ustawieniu 60% - teraz podnosi klapke przy 30% . ( taka klapka przy wentylatorze z dwoma nakrętkami - sprawdzałem na ustawienich recznych krecąc mocą wentylatora). Tak wiec wentylator nie miał niskich obrotów.

Teraz działa bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie uszczelniałem a palnik mam taki sAM jak kolega który mi podesłał filmik instruktażowy, jednak biorąc to też pod uwagę pan z serwisu powiedział że piece kupione po kwietniu tego roku są już uszczelnione

 

 

Ale, sprawdź dokładnie miałem taki przypadek u siebie, zaobserwowałem, że tą szczeliną ucieka powietrze, paliło się średnio nawet powiedziałbym źle. Po tel. do serwisu defro, czy owa szczelina powinna taka być, odpowiedziano mi, że absolutnie nie

więc zaproponowałem, że to sobie uszczelnię i tu moje miłe zaskoczenie pan z serwisu powiedział, żebym nic nie ruszał już wysyła serwis. Gość z serwisu przyjechał dosłownie w ciągu mniej niż 48h przywiózł nową retortę nowy kołnierz,ale okazało się że jest identycznie jak poprzednio. Stwierdził, że trzeba to uszczelnić odpowiednim silikonem odp. na wys. temp.wykonał to osobiście i problem się skończył wszystko do dziś hula pięknie :( Powodzenia.

 

Ps. u mnie teraz dmuchawa chodzi na 10% przesłona otwarta na ok 10-20 %

Przed uszczelnieniem zwiększałem moc dmuchawy a efektu nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje ustawienia:

 

ustawienia

czas pracy/przerwy 10/90

wentylator 90 %

przesłona otwarta 100 %

czas pracy/przerwy podtrzymania 15s/15m

wentylator w podtrzymaniu 30s/5m

 

Podam Ci moje ustawienia na takim samym piecu (ekogroszek z Piasta)

 

czas pracy/przerwy: 5/23

wentylator 60% (z wstawioną w szereg żarówką 60W w celu zmniejszenia obrotów wentylatora)

przesłona otwarta 100%

czas pracy/przerwy podtrzymania 10s/7,5min

wentylator w podtrzymaniu 2min/10min (długo się rozpędza, bo żarówka działa jak softstart)

 

Wg mnie spieka Ci węgiel ponieważ masz palnik, a nie płomień. Po drugi podajesz węgiel 10s i czekasz 90s na następne podanie - przy takim ustawieniu wentylatora to on nie ma co palić i topi popiół - stąd spieki.

Gdzieś na forum przeczytałem, że najlepiej zacząć ustawienia od stosunku 1:3 (np. 5s/15s) i ustawiać do tego wentylator. Możesz spróbować moich ustawień i zmniejsz wentylator do 10-20% przy 100% otwarcia.

Kolejne pytanie: czy ekipa, która montowała Ci kociołek to uszczelniła Ci retortę silikonem? Bo może dmuchać na boki zamiast 100% w retortę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarówki 60W można chyba kupić jeszcze, jak nie to halogen może być (tylko na 230V).

Próbowałem zmniejszać przysłonę wentylatora, ale zauważyłem, że im mniejsza przysłona tym wentylator szybciej chodzi i podaje prawie tyle samo powietrza co przy otwartym.

Mnie w tym sterowniku brakuje sterowania wentylatorem przynajmniej co 5%.

 

Zamiast żarówki można użyć np. grzałki (taka do szklanki herbaty). Ja takiej nie miałem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na początku - chciałem wszystkich przywitać gdyż to mój pierwszy post na tym forum.

Od 1.10.10r. mam piec Defro Duo 15kw i szczerze to jestem po tych niecałych dwóch miesiącach załamany.

Ale od początku:

Budynek w którym jest ten piękny piec jest nowy o powierzchni 140m z czego w tym momencie ogrzewany jest tylko dół więc około 90m

Dodam że budynek z zewnątrz nie jest jeszcze ocieplony

Następna bardzo ważna rzecz a właściwie chyba najważniejsza - komin nie jest od fundamentów lecz od stropu (niestety tak polecał kierownik budowy a człowiek głupi uznał to za święte - miało być lepiej, więcej miejsca itd)

Tak więc na wyjściu pieca jest kolanko 160 z wyczystką (takie regulowane kolanko) następnie pionowo idzie czopuch (hydraulik stwierdził że tak jest dobrze - ja mam wątpliwości czy może iść pionowo) później 1m rury 160 i kolanko regulowane ustawione na jakieś 30 stopni wpadające w komin o średnicy 20cm

Wszystko fajnie wygląda i miało fajnie działać a jest inaczej :lol:

Do rzeczy

Ekogroszek kupuje z poleconego źródła - wszyscy sąsiedzi kupują i podobno u wszystkich super spalanie i kaloryczność - drogi niestety

Czytając ten temat - już zgłupiałem

Tak jak wspomniałem ćwiczę ten piec już od prawie dwóch miesięcy i w ustawieniu jest to totalna porażka

Długo chodził na ustawieniu 8/60 (praca/przerwa) całkowicie otwartej przesłonie i 45-50% praca wentylatora. w Podtrzymaniu 12-14 sek na 10-12 minut histeryza 2 stopnie.

Zresztą jakbym nie ustawił efekt podobny:

mnóstwo żużlu lub niespalonego węgla - czyszczenie co 2 dni z tego syfu

mnóstwo sadzy suchej w całym piecu - max co 10dni pełne czyszczenie pieca

o zużyciu węgla nie mówie bo przez pierwsze dwa dni po wyczyszczeniu jest w miare ok a później to dramat - pamiętajmy że jest min 5 stopni na dworzu

Nie wiem jaki mam w sterowniku ustawiony wentylator - ale fizycznie jest WPA 117

nie wiem czy mam uszczelnioną retortę

Dziś po przeczytaniu tego tematu zadzwoniłem w końcu do Defro:

Odpowiedź Pana zresztą średnio miłego:

to na pewno wina komina - bo przez kolanka zmniejszył się ciąg

wentylator nie ma nic do rzeczy - i tutaj chyba nie ma racji

skoro kupowałem w październiku mam uszczelnioną retortę

Nie wyśle na koszt defro serwisanta bo to na bank komin a jak ja chce wezwać serwisanta to 400 zł

Czy możliwe jest że aż taka jest różnica z tymi dwoma kolankami w kominie??

Ogólnie -

żużel - za szybkie spalanie - a więc za dużo powietrza - próbowałem zmniejszać na 20% nadmuch ale wtedy bardzo długo piec się nagrzewa - jest w pracy cały czas i też tworzy mnóstwo syfu

niespalony węgiel - za dużo lub za często podawanie skoro spada z retorty - zmniejszam stosunek podawania do przerwy ten sam problem co wyżej

sadza - niecałkowite spalanie - ja mam na piecu 61stopni co - co myślicie żeby dać 70 - będzie mniej sadzy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłbym za tym, żebyś spr. dokładnie czy masz uszczelnioną retortę

moje ustawienia to siła nadmuchu 10% przesłona otwarta na ok 20%

podawanie 18 sek przerwa 90 sek

Jeżeli łapie lewe powietrze to na nic ci twoje regulacje

A jeżeli chodzi o komin, moim zdaniem to nie jest powód twoich problemów

ja mam dwa kolana regulowane i 1 m rury 160mm i jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy pod kołnierzem jest szczelina, a żeby spr. czy jest szczelna nie wiem może przyłóż zapaloną zapałkę bedziesz widział czy w nią dmucha. Najlepiej byłoby zdjąć kołnierz trzeba poluzować śruby i zobaczyć czy jest uszczelniona, no i dobrze byłoby się wcześniej zaopatrzyć w silikon odp.na wys.temp 1200-1800 stopni.załączam foto

post-17401-1290544633_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też od niedawna walczę z bezobsługowym:) kotłem defro duo 15kw. Poza uszczelnieniem retorty bardzo ważne w tym kotle, jeśli ktoś palił na ruszcie wodnym drzewem itp. jest wyczyszczenie retorty - pod spodem jest sprytna śruba z motylkiem, a tam mimo zalożenia ochrony na palnik dostaje się mnóstwo popiołu. Jeśli tego nie wyczyścimy to jest problem z równomiernym spaleniem ekogroszku i pali się dobrze tylko od strony podajnika.

Na razie moje ustawienie to co 58, cwu 46, czas podawania 8s przerwa 46s, wentylator 30s co 5min, podajnik 10s co 10minut, przy temp 0 - -2 stopnie zawór 4D ustawiony w skali 1-10 na 5, wentylator kompletnie uchylona klapka i 30 %na sterowniku. W domu temp 21 dzien/noc, dom typu klocek 120m + 120 litrów zasobnik.

Jest to drugi dzień palenia w tym kotle, na razie ustawienia jeszcze nie dopracowane. W miarę szybko dogrzewa i dosyć długo w potrzymaniu, ale za dużo skoksowanego węgla w popielniku i dosyć dużo sadzy w kotle. Czyli nie jest tragicznie, ale też nie jest idealnie. Może macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od trzech miesiecy jestem posiadaczem kotła defro duo plus 15 ,czyli z obrotową retordą i również walczę z ustawieniami,sterownik st-57 z pid-em, z funkją pid ciezko jest zejść ponizej 25 kg groszku na 48 godzin,bez funcji pid jest lepiej gdy bylo cieplo piec trzy doby na 25 kilogramach pracowal,retorda nie uszczelinona,w sobote mam zamiar ją uszczelnic bo jak juz sprawdzilem napewno dmucha bokami troche i jeszcze jedna sprawa raz na tydzien musze czyscic srdoek retordy,retorde centrowalem,czyli odkrecac ten dekiel na samym dole bo tak dużo zbiera sie tam mialu i popiolu,czy to normalne zjawisko?.Pytanie drugie do czego służy rura gumowa która idzie z pod wentylatora do pieca a potem z pieca wraca do zasobnika węgla,bije tam chyba powietrze,tylko po co?.

ps. ogrzewam tym okolo 120 m budynku 20 lat temu budowanego z poddaszem sredno ocieplonego(steropian 7cm, stare okna i inne bajery gdzie ucieka cieplo z domu) centralne grawitacyjne ze wspomaganiem pompy,zadnych zaworów 3 lub 4 drogowych,jednynie glowice termo na grzejnikach alu "kentowskich" i pokojowka ktora wspolpracuje ze sterownikiem tylko kiedy jest wylączona funkcja pid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z funkją pid ciezko jest zejść ponizej 25 kg groszku na 48 godzin,

 

To jest wg. Ciebie dużo? przy kiepsko ocieplonym domu ze starymi oknami?

Pytanie drugie do czego służy rura gumowa która idzie z pod wentylatora do pieca a potem z pieca wraca do zasobnika węgla,bije tam chyba powietrze,tylko po co?.

 

Pewnie po to aby zapobiec cofanie dymu do zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Zamówiłem Instalatora na przyszły tydzień!!

Lekko mówiąc dwa razy pokłóciłem się przez telefon z serwisem - jak sprzedają piec za prawie 10tys to jest wszystko ok a jak mam problem to na pewno z ekogroszkiem albo z kominem - jeszcze nie wysłał serwisu ale już wie że to moja wina

Nawiązując do ostatnich postów u mnie też się pali tylko od strony podajnika i według mnie mam nieuszczelnioną retortę mimo daty produkcji 09.2010

Także czekam na serwis defro a poki co co tydzień czyścimy piec z sadzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od samego początku jest tak samo - ciągle sadza i bardzo żużluje

Szczerze to nie wiem czy jest czysta retorta - ja tam nic nie ruszałem - piec ma niecałe dwa miesiące - potem Pan z Defro powie że po co dotykałem

Miało być cudnie bezobsługowo a jak tak dalej pójdzie to zainwestuje w przyszłym roku w gaz z butli na podwórku - przynajmniej będzie czysto w kotłowni

Zobaczymy co defro w tygodniu powie na temat mojego przypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleki jestem od udzielanie tobie rad, bo na razie jeszcze walczę z swoim kociołkiem, jednak na pewno musisz zadbać o 2 sprawy:

1. uszczelnienie retorty - mocowana jest jest na 3 śrubach, wygaś piec i wyciągnij kołnierz po poluzowaniu śrub, następnie silikon wysokotemp. ładnie objechać w koło i zamontować z powrotem. Pewnie nie jest wskazane natychmiastowe ponowne odpalenie pieca, to jeden dzień lepiej się przemęczyć na ruszcie wodnym z drzewem

2. popielnik retorty - z dołu jest śruba, po odkręceniu odejdzie całe koło od kielicha i pewnie u ciebie sporo popiołu - to on blokuje dostęp powietrza i nierównomierne spalanie.

To jest wg mnie podstawa przed przyjazdem serwisu, bo problem najprawdopodobniej związany jest z brakiem powietrza na palniku (zablokowane przez popiół lub lewe powietrze przez nieszczelną retortę). Jeśli tego nie zrobisz, to nie pomogą żadne kombinacje, tym bardziej wentylator ustawiony na 90%. Zadbaj o te 2 sprawy wtedy dopiero można się bawić w różne ustawienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników defro duo.Jestem użytkownikiem defro duo 15kw niedługo bo miesiąc czasu. Problem mój jest podobny do innych użytkowników tego forum-pali się dobrze na retorcie tylko od strony podajnika (u mnie z prawej strony) a z lewej wygląda to tak jakby był słabszy nawiew w stosunku do strony prawej, narasta tam górka niedopalonych kawałków groszku po czym zrzuca (tylko z tej lewej strony) niedopalone kawałki do popielnika.Nie pomagają różne ustawienia sterownika i nawiewu.Koło pod retortą na jedną śrubkę odkęcałem i oczyszczałem z popiołu bez efektu. Zgłosiłem problem Defro-przyjechał serwisant zdjął kołnierz założył nowy sznur rozpalił w retorcie aż były czerwone żarki i widząc że płomień z lewej strony jest spokojniejszy (CO POKAZYWAŁEM) w stosunku do prawej strony podkręcił nawiew na 50% uklepując na płask wznoszący się żar nagrał filmik płomienia i odjechał.Podpowiadałem żeby zaczekał aż żar zacznie narastać(kopczyk) i wtedy będzie widać jak na lewą stronę przesuwa się środek ognia narasta tam górka i spadają niedopalone groszki go popielnika ale tak nie zrobił i EFEKT taki że za dwa dni dowiedziałem się od Defro że na podstawie filmiku który oglądali mam wręcz idealnie palący się ogień i żadne moje argumenty do nich nie trafiają- oni byli widzieli i jest luksio(wręcz książkowo) a ty człowieku wyłożyłeś prawie 10000zł i się martw sam !!!!! Dlatego moje zdanie na temat firmy DEFRO poprzez kontakt z panami z serwisu bardzo się zmieniło - TAKIE PODEJŚCIE JEST KARYGODNE!!!!!!! Ale widzę że problem z nierównomiernym paleniem się na retorcie nie dotyka tylko mnie i może serwis doskonale zna problem i mówiąc krótko próbuje się wykręcić od naprawy tego być może na większą skalę.Przepraszam za tak długi tekst. A może ktoś poradził sobie z takim problemem- proszę o podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.