Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc Przy Instalacji


kosiarz78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przedstawiam moją instalację (stara-duze przekroje rur) i podłączony do niej

piec na ekogroszek Ekocentr 24KW.Dwa wyjscia(zasilanie) i dwa wejścia(powroty)

Jeden obieg -na dom,drugi obieg na ciepłą wode.

Wpięty termometr na powrocie za zaworem 4D temperatura -nigdy wiecej niż na powrocie przed zawoorem.

Przy ustawieniu mieszacza na srodek(pół na pół)szybko obnża temperaturę na piecu,piec często pracuję...

Mieszacz-MINIMIX...

Prosze o rady sugestie..

 

 

instalacja.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to podłączenie naczynia - nie wpływa na zużycie paliwa a na bezpieczeństwo kotła/obsługi.

 

Układ poprawny pomijając podłączenie naczynia ( mam nadzieje że nie zaznaczyłeś filtrów,zaworów odcinających i zwrotnych).

 

Na ekonomię użytkowania tego układu ma raczej wpływ stan docieplenia budynku a przede wszystkim regulacja kotła i całej instalacji.

Może rozwiniesz bardziej opis w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje z odpowiedź...

powiem tak:

Budynek teoretycznie ocieplony ale w starym stylu czyli izolacja w ścianie miedzy cegłami..(teoretycznie-jakośc wykonania wątpliwa).

Problem który poruszyłeś naczynia wzbiorczego jesta taki że jest ono duże i na strychu który jest niecieplony a samo naczynie również narażone pewnie na straty ciepła.

Odcinki powrotu jednej z rur sa w ścianie zabetonowane bez ocieplenia...

Oczywiscie zawory zwrotne sa za każda z pompek obiegowych i zawory odcinajace równiez na powrocie do mieszacza oraz za mieszaczem przed piecem oraz za każda z pomp obiegowych...

Dodatkowo wykoanane ocieplenie stropu (wełna 2x 15cm) i podpiwniczenie styropian 15cm..

czy warto inwestować w zmiane przekroju rur?? czy może naczynie nowe dokładnie ocieplone ewentualnie rura w scianie do docieplenia aby wyeliminować straty ciepła..??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozkładu temp. wokół zaworu 4-D to potwierdza się zasada że sztuką jest zrobić na nim dobrze działający obieg kotłowy. Jeśli chodzi zaś o reakcję pieca na uchylenie zaworu to wydaje się całkiem prawidłowa. Jeżeli instalacja jest na dużych średnicach to zmiana jej temp.( zwłaszcza podniesienie ) zajmie pewnie sporo czasu i temp. pieca może spaść znacząco. Na pewno wykonanie instalacji w miedzi- mniejszymi średnicami - zwiększyło by "sterowalność" i pewnie ograniczyło straty ale jeżeli budynek ma określone zapotrzebowanie na ciepło to czy małą średnicą czy dużą to musisz mu to ciepło dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć że tym obiegiem-kotłowym można sterować(zawory wokół 4-D) jezeli tak to jak mozna to zrobic..?

Jeden zawór jest na powrocie z instalcji do 4D a drugi za zaworem 4D przed piecem....

Co do przekroju rur to napewno masz rację tylko tu w gre wchodza juz wieksze koszty i sporo przeróbek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że mylisz pojęcia .....

 

Obieg kotłowy to tzw krótki obieg najczęściej grawitacyjny. Woda na wyjściu z kotła wędruje na zawór 4D i jest zawracana w całości lub części do kotła.Jak wspomniał kolega jeśli obieg kotłowy jest wykonany z rur o odpowiednich średnicach będzie pracował na grawitacji. Jeśli średnice są za małe bądź po drodze jest dużo kształtek do poprawnej pracy obiegu kotłowego stosuje się dodatkową pompę tzw pompe obiegu kotłowego.

Ja u siebie od razu dałem pompę na obieg kotłowy wykonany z miedzi fi28 - chciałem uniknąć ewentualnych przeróbek i mieć od razu święty spokuj jakby grawitacją nie poszło.

 

Tu masz to fajnie pokazane jak rozkłada się temp. wody w zależności od uchylenia zaworu:

 

http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html

 

A tu wszelkie info - miłej lektury:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=2518

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

post-3671-0-01743900-1354303187_thumb.jpgpost-3671-0-60740200-1354303264_thumb.jpg

 

Witam..

..wracajac po 2latach bo sprawa jest o tyle denerwujaca ze dopuki mieszacz jest wzglednie zamkniety to piec funkcjonuje w miare ok ..jak tylko otworze go na polowe to zeby dojsc do temperatury zadanej to potrzeba czasami pol godziny i tak zaraz bardzo szybko temp. spada...

do tematu mojego obiegu pozwolilem sobie zamiescic dwa zdjecia w jak sposob

Zamontowano u mnie zawor 4d..

Z lewej strony wejscie z pieca na gorze wyjscie na grzejniki prze pompe co z pawej powrot z obiegu a na dol powrot do pieca.. u mnie tak wyglada obieg kotlowy i podlaczenie pomp i 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..wracajac po 2latach bo sprawa jest o tyle denerwujaca ze dopuki mieszacz jest wzglednie zamkniety to piec funkcjonuje w miare ok ..jak tylko otworze go na polowe to zeby dojsc do temperatury zadanej to potrzeba czasami pol godziny i tak zaraz bardzo szybko temp. spada...

To nie jest żaden problem, tylko tak ma być.

Oznacza to tyle, że grzejniki odbierają wtedy ciepło z instalacji, czyli... grzeją (a po to są).

Pół godziny? Bardzo dobrze, im dłużej tym lepiej.

Jedynym wyznacznikiem ustawienia zaworu ma być temperatura w pomieszczeniach - nie za niska ani nie za wysoka - tego się trzymaj a nie licz czasu podtrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje...

Zwiekszylem wydajnosc pompy Co...jest juz lepiej i wieksza temperatura powrotu.

Zauwazywlem rowniez ze nawet powyzej temp.zadanej 65-70stopni max temp na powrocie za mieszaczem 42stopnie bez wzgledu na ustawienie tego mieszacza..

Rozumiem ze to tez prawidlowe choc zaprzecza jego funkkcji czyli utrzymywania odpowiedniej temp. Na powrocie pieca..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.