Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nieprawidlowe Podlaczenie Pieca Mialowego


murankk

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich. Mam kilka pytan zwiazanymi z podlaczniem pieca mialowego mianowicie czesc grzejnikow grzeje od gory do polowy. w naczynku wyrownawczym jest goraca woda. na zdjeciu widac cale podlaczenie pieca prosze pokazanie co jest zrobione zle. przepraszam za wysłowienie ale nie jestem hydraulikiem a jakis pseudo hydraulik zrobil to tak jak pokazuj zdjecie w zalaczniku i nie dziala prawidlowo

post-21356-1289501260_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co powiedz mi jeszcze kiedy ostatni raz czyściłeś filterek przy pompce ? Podłączenie zasilania by uszło choć wiem że zaraz sie odezwą krytycy że nie tak podłączone naczynie itd . Ale mimo tego powinno chodzić ok. Napisz czy wcześniej też tak miałeś czy jest to problem od niedawna z tymi grzejnikami . Napisz też jakie masz grzejniki i sposób ich podłączenia jeśli problem jest od początku . Bo jeśli kiedyś było wszystko ok i nic nie zmieniałeś to przyczyną jest spadek przepływu wody przez zanieczyszczony filtr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten problem jest od poczatku zalozena centralnego. gdy boljer jest troche przymkniety grzejniki sa cieplejsze na dole ale nie sa takie same jak u gory a grzejniki mam aluminowe sposob podlaczenia to wyprowadzenie od pieca zasilania i w pokoju rozdzielone na 2 pomiesczenia w kuchni podobnie tyle ze jescze dochodzi do tego lazienka i dwa pomisczenia. jesli chodzi o filterek sam go nie dawno czyscilem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich. Mam kilka pytan zwiazanymi z podlaczniem pieca mialowego mianowicie czesc grzejnikow grzeje od gory do polowy. w naczynku wyrownawczym jest goraca woda. na zdjeciu widac cale podlaczenie pieca prosze pokazanie co jest zrobione zle. przepraszam za wysłowienie ale nie jestem hydraulikiem a jakis pseudo hydraulik zrobil to tak jak pokazuj zdjecie w zalaczniku i nie dziala prawidlowo

Według mnie sytuacja wygląda tak:

- skoro naczynie wzbiorcze jest gorące, a nie powinno być - to może znaczyć że np. masz piony połączone z naczyniem, a naczynie z powrotem wody z grzejników. Woda wybierając najłatwiejsze krążenie właśnie idzie pionami i naczyniem, a w grzejnikach już masz krążenie bardzo słabe. Do tego dochodzi bojler, przez który też jest najłatwiejsze krążenie.

 

- następna kwestia to kryzowanie/dłąwienie zaworów na grzejnikach, grzejniki które jak mówisz są zawsze gorące trzeba przydławić zaworami.

- na którym biegu działa Ci pompa ?

- proponuje dla testów dać pompe na 3, przymknąć bojler oraz zdławić najlepiej grzejące grzejniki i zobaczysz czy wtedy te chłodniejsze dobrze już grzeją.

Najczęściej gdy w instalacji są różne grzejniki np.żeliwne+blaszane lub aluminowie, to żeliwne są gorące a pozostałe tak jak mówisz samą górą- po prostu żeliwne mają bardzo małe opory hydrauliczne.

 

-powiedz jak masz z tymi pionami, czy idą Ci rurki od wszystkich pionów do naczynia ? tak się robiło kiedyś gdy instalacja pracowała grawitacyjnie, obecnie raczej nikt tak nie robi - tylko daje się odpowietrzniki na każdym pionie, a naczynie musi być podczepione bezwzględnie na zasilaniu

 

Chyba w tym pomieszczeniu jest niezła wilgoć, albo masz nieszczelności.

Generalnie mam wrażenie, że ta instalacja była robiona 20 lat temu :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompka praktycznie caly czas chodzi na 3 tak naczynko jest podlaczone z powrotem ale od boljera widac to na zdjeciu a boljer mam zdlawiony troche przez to lepiej grzeja grzejniki ich temperatura jest wszedzie podobna tyle ze dol grzejnika nie grzeje. Wjednym pomieszczeniu gdzie jest najwiecej zeberek to znaczy 19 calkiem dol jest zimny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie trzeba by zrobić nastepujące rzeczy.

1. Podczepić nacznie do zasilania.

-Usuwasz odpowietrznik na zasilaniu,

- odkręcasz lub odcinasz rure od naczynia która łączy się z powrotem od boilera, tam wstawiasz kolanko albo zaślepiasz to miejsce.

rure od naczynia najlepiej odciąć wysoko koło sufitu - i trzeba ją nagwintować

- łączysz oba miejca - lecz z tego co widać to będzie musiała iść rurka na skos - jak chcesz to zrobić troche prowizorycznie i szybko to połącz to pexem który ładnie sobie wyprofilujesz żeby szedł na skos - im skos większy tym lepiej.

2. Usunąć rurki łączące piony i wchodzące do naczynia

- na każdym pionie dajesz odpowietrznik automatyczny

 

!!! Warunek - naczynie musi być w miejscu w którym woda nie zamarznie !!!

 

U mnie kiedyś miałem zrobione identycznie jak u Ciebie - tak się robiło 30lat temu jak nie było pompek.

Ogromna odczuwalna różnica po usunięciu tych połączeń pionów.

-krążenie na grzejnikach się zwiększa, pompa może pracować na 1lub 2 a u mnie wcześniej też pracowała czasem na 3, a pompa na 3 zużywa ok 90-120W

-naczynie i rurki do niego idące najczęściej nie są izolowane, a naczynie w miejscu w którym się wystudza - dają ogromne straty ciepła.U mnie po usunięciu połączeń pionów naczynie zaizolowałem na wszelki wypadek - obecnie naczynie jest zimne oraz rurka do niego prowadząca też.

 

Widzę że instalacja u Ciebie jest jak u mnie stalowa, tak że przeróbka nie jest jakoś trudna no i jest bardzo tania.

odpowietrzniki po kilkanaście zł i kilka drobnostek. Przyda Ci się gwintownica do rur.

 

czy masz na każdym grzejniku zawór, żeby móc dłąwić poszczególne grzejniki - tak żeby ustawić prawidłowy obieg ?? bez zaworów też tego dobrze nie ustawisz

 

Na marginesie - przy zaworach termostatycznych z głowicami - często grzeje nawet sama góra grzejnika, bo po prostu nie ma potrzeby żeby cały grzejnik był gorący bo przegrzewało by mieszkanie. Także zawór albo zamyka albo przydławia i jest minimalny obieg. Dopiero jak by się bardzo wystudziło to otwiera się cały zawór i jest cały grzejnik gorący.

 

 

 

Co do schematu - to jak sam narysujesz jak masz teraz, to mogę Ci nanieść poprawki - jak według mnie powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że instalacja u Ciebie jest jak u mnie stalowa, tak że przeróbka nie jest jakoś trudna no i jest bardzo tania.

odpowietrzniki po kilkanaście zł i kilka drobnostek. Przyda Ci się gwintownica do rur.

Można też kupić nagwintowany króciec i go przyspawać do uciętej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze sprawdził zawór zwrotny czy czasem pompka częsciowo nie chodzi na krótkim obiegu z Powodu albo zacięcia zaworu lub nagromadzenia sie kamienia co powoduje jego nie domykanie . A i jeszcze jedno pisałeś że pex się rozgałęzia na ile obwodów ? i czy do końca jest za rozgałęzieniem puszczony taką samą średnicą jak na wyjsciu z pieca?

No i jeszcze jedno zrób zdjęcie albo napisz w którą stronę skierowana jest strzałka na zaworze zwrotnym w górę czy w dół ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolego coś ten schemat chyba nie kompletny - bo tak jak narysowałeś to naczynie wzbiorcze nie ma prawa być gorące. I nie ma prawa tam być żadnego krążenia - także nie rozumiem o co tu chodzi.

Wyjaśnij mi skąd się w naczyniu bierze gorąca woda ??

 

Wcześniej była mowa że niby piony zasilania są podłączone do zbiornika, a tu nie widzę żadnego pionu.

 

Rozumiem że kocioł i grzejniki są na jednym piętrze wszystkie, a jedyne zasilanie grzejników to te dwie rurki zwichrowane :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zgadza sa na jedynm pietrze zasilanie to dwie rurki tak jak mowisz

 

 

No i jeszcze jedno zrób zdjęcie albo napisz w którą stronę skierowana jest strzałka na zaworze zwrotnym w górę czy w dół ?

 

odpowiedz mi jeszcze na to pytanie ? a pytam bo juz wiele widziałem :(

 

Powiem ci jeszcze że nie podoba mi sie podłączenie pompki , tzn średnice rur jakie zastosowałeś , z tego co tam widzę to ten zawór jest 1/2 czy 3/4 cala bo tego nie widać dokładnie , a i jeszcze średnica ruru powrotu jaka jest ?

 

Taki układ i to przy czterech grzejnikach powinien hulać i to bez problemu tylko przyczyną tego wszystkiego jest źle dobrana średnica rur których użyłeś do podłączenia głównie kotłowni, pieca daj zdjęcie powrotu oraz poopisuj gdzie jest jaka średnica to poprawimy to i musi chodzić o ile nie ma jeszcze po drodze jakiś syfonów które utrudniają przepływ wody . Po tych wszystkich zdjęciach sam zobaczże samo podłączenie bojlera ma chyba większą średnicę niż zawór przy pompce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jedno zrób zdjęcie albo napisz w którą stronę skierowana jest strzałka na zaworze zwrotnym w górę czy w dół ?

 

odpowiedz mi jeszcze na to pytanie ? a pytam bo juz wiele widziałem :(

 

Powiem ci jeszcze że nie podoba mi sie podłączenie pompki , tzn średnice rur jakie zastosowałeś , z tego co tam widzę to ten zawór jest 1/2 czy 3/4 cala bo tego nie widać dokładnie , a i jeszcze średnica ruru powrotu jaka jest ?

 

Taki układ i to przy czterech grzejnikach powinien hulać i to bez problemu tylko przyczyną tego wszystkiego jest źle dobrana średnica rur których użyłeś do podłączenia głównie kotłowni, pieca daj zdjęcie powrotu oraz poopisuj gdzie jest jaka średnica to poprawimy to i musi chodzić o ile nie ma jeszcze po drodze jakiś syfonów które utrudniają przepływ wody . Po tych wszystkich zdjęciach sam zobaczże samo podłączenie bojlera ma chyba większą średnicę niż zawór przy pompce

 

strzałka jest do gory zgodnie z kierunkiem dzialania pąpki

powrót od grzejników jest takiej samej srednicy jak zasilanie

reszte opisze na zdjeciach zalaczonych

post-21356-1289685559_thumb.jpg

post-21356-1289685584_thumb.jpg

post-21356-1289685708_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli instalacje masz położoną prawidłowo czyli nie ma nigdzie jakiegoś pęcherza powietrza co mogło by stawiać opór w przepływie wody to bardziej stawiał bym na uszkodzenie tego zaworu różnicowego , zwrotnego co go zaznaczyłem na zdjęciu albo sprawdził bym pompkę , bo powinno to działać w dodatku na tak małej ilości grzejników i to przy pompce ustawionej na pierwszym biegu . Czepiam się tego zaworu , bo już nie jeden raz tak miałem , że to właśnie on powoduje takie cuda gdy nie domyka się całkowicie . Nieraz wystarczy raz konkretnie zagotować wodę w piecu i ta kulka w środku ulega deformacji i już jest problem . Ja osobiście zakładam zawsze pompkę na powrocie , bez żadnego zaworu zwrotnego . Działa perfekcyjnie , a i zabezpiecza to pompkę przed uszkodzeniem w razie zagotowania wody . Gdy tylko palisz na CWU to bojler nagrzejesz bez włączania pompki grawitacyjnie i płynąca woda ma mniejszy opór przez pompkę założoną bezpośredni na powrocie niż poprzez ten zawór różnicowy . Nie wiem co ci jeszcze poradzić bo to tylko takie gdybanie na odległość . Ale ja bym w pierwszej kolejności sprawdził ten zawór .

post-17896-1289772845_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wyczysczeniu filtra i przykrecniu boljera prawie do maksa to poprawilo sie grzanie tylko pozostaje ten jeden grzejnik najwiekszy ktory ma 19 zeber i na dole jest tylko letniawy. czy przykrecic wszystkie grzejniki czy tylko ten ktory jest na tej samej lini? a mam jescze takie pytanie jest jescze podlogowka czy musi byc do niej osobna pompka? w tej chwili jest zakrecona. i czy cos oprocz tego do nij powino byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe coraz więcej się dowiadujemy . Wczesniej pisałeś że jest tylko 4 grzejniki dwa na jednym obwodzie i dwa na drugim . Teraz doszła podłogówka . No ale podłogówka podłogówce nie równa . Jedni mają tylko w korytarzu czy łazience i jest to kilka czy kilkanaście m2 a inni kilkadziesiąt a nawet kilkaset . Teraz co mam zgadywać ? Teraz w takim układzie zasilanie obwodów już nie będzie pasowało chodzi o średnice rur . Musisz dobrac odpowiednie kryzowanie aby to wszystko działało jak należy . Nie będę już zgadywał jak możesz mieć to połączone . Gdybyś narysował to w jakiś prosty sposób to czy ja czy inni koledzy podpowiedzieli by ci jakie i do jakiego momentu powinny być srednice rur aby to jakoś działało . A co do długich grzejników to często bywa że muszą być podłączane po przekątnej aby grzały całą długością .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.