Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ling Duo 25kw Zarasta Sadzą.


tomkiki

Rekomendowane odpowiedzi

,,,, Mierzyłem napięcie na listwie wychodzącej z Estymy i w momencie jak wentylator szaleje multimetr pokazuje wahania napięcia rzędu 30 - 50 [V]. Gdy wentylator pracuje ok to napięcie jest mniej więcej stałe z wahaniami rzędu 1 - 2 [V]. Jakieś pomysły ?

 

Dejfit niestety multimetrem czy nawet miernikiem analogowym nie zmierzysz poprawnie wartości skutecznej napięcia, jaką podają na odbiornik bardziej zaawansowane sterowniki.

Sterowniki te pracują w tak zwanym sterowaniu grupowym. Sterowanie grupowe polega to na tym, że włącza się prąd przez pewną ilość okresów sieci.

I dlatego większość mierników nie potrafi tego poprawnie zmierzyć.

 

Najprostszym sposobem lokalizacji takiego uszkodzenia, jest równoległe podłączenie do wentylatora zwykłej żarówki o małej mocy (np. 40W czy 60W) i obserwacja żarzenia żarnika.

 

Bardzo częstym przypadkiem dziwnego zachowania wszelakiej elektroniki jest zanieczyszczenie jej płytek z podzespołami elektronicznymi kurzem lub pyłem.

Proponuje badanie organoleptyczne elektroniki i silny strumień powietrza podany na płytki sterownika.

 

Jeżeli to nie pomoże, to konsultacja z producentem sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dziś do Estymy, delikatnie mówiąc średnio rozmowny gość mi się trafił. Pytałem czy problem jest znany odpowiedział, że nie więc trochę mnie to zastanawia. Wrzucę chyba chłopakom na elektrodę zdjęcia tej płytki, bo poodpinałem wszystko. Jaką rolę pełni przewód PEN w sterowaniu obrotami ? Napięcie we wtyczce (na wyjściu z kotła tej "komputerowej", do której podłącza się wentylator) na zaciskach N i L jest stałe = 236 [V] niezależnie od ustawień dmuchawy.

 

 

edit.

Dzięki Andrzej za odzew. Płytkę odkurzyłem i umyłem IPA. Nic ewidentnego tam nie widać, ale z elektroniką nie mam wiele wspólnego. W Estymie zasugerowali sprawdzenie instalacji zasilającej. Sam nie wiem.

Edytowane przez dejfit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Jaką rolę pełni przewód PEN w sterowaniu obrotami ? ,,,,

 

Dejfit spojrzyj jeszcze raz na dokumentacje sterownika, bo obecnie nie powinno się stosować "zwrotu", czy też przewodu PEN.

Powinno być tylko oznaczenie PE - oznaczające przewód ochronny.

 

Przewód ochrony nie bierze udziału w żadnym sterowaniu a jego rola polega tylko i wyłącznie na ochronie przed porażeniem elektrycznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.