Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szukam Dobrego Pomyslu Na Instalacje Z Plaszcem Wodnym I Piecem Kondensacyjnym


przand

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Staje przed trudnym momentem, z ktorym trzeba sie zmierzyc. Wykonaniem instalacji c.o. z kominkiem z plaszczem wodnym w budowanym przeze mnie domu jednorodzinnym. Stad morze pytan... ale po kolei:

 

I. DOM - Jednorodzinny z uzytkowym poddaszem (projekt Hornówek). Ponad 250 m2, w tym około 100 m2 ogrzewania podłogowego, 3 łazienki, rodzina 4-osobowa + ewent. goscie. Dom dobrze ocieplony: budynek z porothermu 35 + wełna 20 cm, 30 cm wełny na poddaszu, okna drewniane z pakietem trójszybowym.

 

II. PIEC - Kocioł gazowy kondensacyjny, jednofunkcyjny, z zamkniętą komorą spalania, wiszacy, niedrogi .

Viessmann Vitodens 200-W (26 KW)

Podobno ten typ pieca ma funkcje blokowania palnika z zewnatrz

 

III. URZADZENIA WSPOLPRACUJACE

W domu planuje instalacje kominka z plaszczem wodnym. Kominek w systemie otwartym (Lechma PL-200 Exclusive), wspomagajacy ogrzewanie CWU oraz instalacji CO. Zarzadzanie: Sterownik elektroniczny ecoKOM 200 Classic (?)

 

IV. WYMIENNIK CIEPŁEJ WODY

Interesuje mnie ACV Multi Energy 400.

 

V. PYTANIA

1.) Czy wymieniony osprzet jest dobry? Jaka moc pieca?

2.) Jak to wszystko spiac do kupy? Tzn jaki wymiennik ciepla, jakie i w ktorych miejscach pompy?

Moze ktos jest w posiadaniu dobrego schematu?

3.)Interesuje mnie opcja z blokowaniem pracy kotla gazowego podczas pracy kominka, czy przy tym sterowniku i kotle gazowym jest to technicznie mozliwe?

4.) Czy z racji podlogowki stosowac zawor trojdrożnyy czy lepiej niezalezne obiegi grzewcze? Dodam ze rury mam juz ulozone w podlodze i zalane posadzka.

 

NAJBARDZIEJ ZALEZY MI NA SCHEMACIE. BOJE SIE ZE INSTALATOR JAK PRZYJDZIE I POPROSZE GO O SPIECIE TEGO DO KUPY POJDZIE PO NAJMNIEJSZEJ LINII OPORU I ZAWALI MI GLOWNIE SPRAWE REGULACJI (ten wylacznik kotla)

 

 

Licze na porade i Wasze opinie co do wymienionego osprzetu. Czy powyzszy system bedzie wydolny? A moze cos w nim zmodyfikowac? Z gory dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom masz nowy i przed rozpoczęciem prac kupiłeś projek gotowy, i pewnie archietkt zaadaptował projekt do twoich potrzeb. A CO chcesz zrobić odwrotnie: dobrałeś urządzenia (czy dobrze kwestia punktu widzenia) teraz a chcesz "spiąc wszystko by działało". Nie piszesz czy urządzenia już kupiłeś czy chcesz kupić, ale powinieneś zacząć jak w przypadku domu od projektu instalacji (!!!), a projektant dobrał by potrzebne urządzenia i narysował schematy połączeń. Nikt na forum nie zastąpi projektanta, jakieś uwagi owszem można przekazać.

Vitodens 200 występuje w dwóch opcjach ze sterownikiem stałotemperaturowym i pogodowym. Blokowanie z zewnątrz ma tylko opcja pogodowa przez zestaw uzupełniający H1 lub H2 ( pomoc tech. producenta powinna Ci wskazać czy działanie obcego sterownika zablokuje wszystkie funkcje sterownika czy tylko palnik). Proponuję się dobrze zastanowić nad typem zasobnika cwu (kotły ciężko podłączyć i słabo współpracują z obcymi podgrzewaczami, powinieneś rozważyć koncepcję podgrzewu cwu przez solar, a w ofercie są podgrzewacze przystosowane do takiej pracy). Najpoważniejszym problemem jaki trzeba rozwiązać to działanie podłogówki przy zasilaniu z kominka (własciwie chodzi o sterowanie mieszaczem czy przy blokadzie palnika pozostałe funkcje sterownika będą działać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi celne, ale wyjansie jak to wyglada w praktyce. W projekcie domu nie bylo kominka i ogrzewania podlowgowego. Zmiany te wyszly w trakcie budowy. Obecnie jestem na koncowce stanu surowego zamknietego - wylewki, tynki polozone, podlogowka rozlozona, rury do grzejnikow przez rozdzielacze konczace sie w kotlowni. Zalezy mi na dobrym sprzecie i sprawnej wspolpracy wszytskich urzadzen. W opisie sterownika kominka znalazlem wyjscie do blokowania pieca. W ulotce vitodensa tez jest cos na ten tamat wspomniane, ale nic nie wiedzialem o obligatoryjnosci sterownika pogoda (prawde mowiac mialem zamiar go nie kupowac :o ) Rozumiem ze kupowanie H2 bez sterownika pogodowego nie ma sensu bo i tak pieca nie wylacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam forumowiczów. Potrzebuje schematu jak połaczyć zestaw zewnetrzny H1 z kotłem Vitodens 200W 9z pogodówka) w celu blokady palnika podczas grzania kominkiem. Z tego co w poście jest napisane to H2 tez ma tę funkcję co H1, wiec mam pytanie jaka jest różnica w cenie pomiedzy tymi modułami (po co przepłacać) - nie mogę znaleźć cennika na necie tych modułow. Kominek mam z płaszczem - Lechma - i zakupiłem sterownik Tartatex który ma beznapięciowe styki które się rozłaczaja/złączaja gdy płaszcz wodny osiagnie zadana temperaturę. I drugie pytanko, czy do H2 tez mozna podłaczyć dodatkową pompę, gdyz posiadam sprzęgło hydrauliczne i niosę sie z zamiarem jego podłaczenia, a co za tym idzie wprowadzeniem dodatkowej pompy za sprzęgłem hydraulicznym - tez bym potrzebowal schematu modułu zewnetrznego podłączonego do kotła z dodatkowa pompą.

Sprzęglo hydrauliczne chce podłączyc ponieważ chce wyrównac ciśnienie w obiegu CO ponieważ zdarza sie tak że moga pracowac równoczesnie w obiegu CO, 2wie pompy - kotła i kominka.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.