Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Obliczyć Moc Kotła


simko1

Rekomendowane odpowiedzi

górnych drzwiczkach nie mam żadnych otworów.

To musisz je zrobić, aby spalać ekonomicznie i ekologicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAm dwie sprawy. 1. Jak obliczyć moc kotła.

2. Piec mam ze sterownikiem i dmuchawą zainstalowaną w popielniku(sterownik i dmuchawę sam dołączyłem) czy w takim piecu mogę palić od góry? czy w tym, czasie włączyć dmuchawę ? W górnych drzwiczkach nie mam żadnych otworów.

Witam! Prosze zobaczyć czy dym idzie do góry czy do dołu w piecu najlepiej gazetą.Wtedy wiadomo czy jest górny czy dolny.Jeżeli dolny to tylko węgiel drewno mieszanki,a jak górny to miał.Ale do miału warunek bezpiecznik w górnych dzwiczkach.A piec najlepiej pomierzyć samemu i przeliczyć.Warunków do kotła miałowego jest dużo aby palić ekonomicznie i czysto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylot z pieca jest do komina mam do góry to proszę napisz mi jak byłoby możliwe żeby dym leciał do dołu a nie do góry???No chyba że ktoś ma krótki komin i dym mu ciśnie do kotłowni.

Druga sprawa jak obliczyć moc kotła?

1. Z sumy mocy grzejników wyliczonej dla obiektu: to mi za wiele nie mówi. i jest to trochę bez sensu odpowiedź.Bo chodzi mi o to że mam piec ale nie znam jego mocy bo ten że piec robił mój tata. Czy da się jakoś obliczyć moc pieca mierząc go?

Jeśli tak to jak?

 

Trzecia sprawa po co otwory w górnych(zasypowych) drzwiczkach???. Ostatnio spróbowałem i zapaliłem od góry(pierwszy raz) pełny wsad miału tj. ok 38-45kg miału i zapaliło się fajnie a i trzymało 45st przez ok. 25h. Miał spalił się ładnie bez szlaki i spieków mało popiołu i zero resztek niedopalonych grudek nie to co przy paleniu:drzewo rozpalenie a na to od góry full miału. Wtedy to pełno szlaki spieków i dużo niedopalonego.I jak paliłem od góry nie było efektu wybuchu jak otworzyłem drzwiczki aby zaglądnąć. Przy paleniu od dołu pierw musiałem włączyć dmuchawę aby wywiała gazy a od góry nie muszę tego robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da się jakoś obliczyć moc pieca mierząc go? Jeśli tak to jak?

Mocy nie zmierzysz bez specjalistycznego osprzętu. Ale możesz zmierzyć powierzchnie wewnętrzną kotła i jeżeli znajdziesz podobny kocioł o podobnej powierzchni, to z dużym prawdopodobieństwem będzie on miał podobna moc do twojego. Tylku tu jedna uwaga jeszcze. Producenci lubią manipulować mocą katalogową swoich kotłów. Np. kocioł o powierzchni 2m.kw. i identycznej konstrukcji u jednego producenta ma 25kW a u innego 15kW. A prawda jest pewnie gdzieś po środku.

 

Trzecia sprawa po co otwory w górnych(zasypowych) drzwiczkach???.

Jeżeli masz wentylator to nie możesz mieć otworów. Otwory w drzwiach zasypowych są potrzebne przy paleniu naturalnym ciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylot z pieca jest do komina mam do góry to proszę napisz mi jak byłoby możliwe żeby dym leciał do dołu a nie do góry???No chyba że ktoś ma krótki komin i dym mu ciśnie do kotłowni.

Druga sprawa jak obliczyć moc kotła?

1. Z sumy mocy grzejników wyliczonej dla obiektu: to mi za wiele nie mówi. i jest to trochę bez sensu odpowiedź.Bo chodzi mi o to że mam piec ale nie znam jego mocy bo ten że piec robił mój tata. Czy da się jakoś obliczyć moc pieca mierząc go?

Jeśli tak to jak?

 

Trzecia sprawa po co otwory w górnych(zasypowych) drzwiczkach???. Ostatnio spróbowałem i zapaliłem od góry(pierwszy raz) pełny wsad miału tj. ok 38-45kg miału i zapaliło się fajnie a i trzymało 45st przez ok. 25h. Miał spalił się ładnie bez szlaki i spieków mało popiołu i zero resztek niedopalonych grudek nie to co przy paleniu:drzewo rozpalenie a na to od góry full miału. Wtedy to pełno szlaki spieków i dużo niedopalonego.I jak paliłem od góry nie było efektu wybuchu jak otworzyłem drzwiczki aby zaglądnąć. Przy paleniu od dołu pierw musiałem włączyć dmuchawę aby wywiała gazy a od góry nie muszę tego robić.

Tak oczywiście da się.Zróbmy tak pomierz dokładnie wszystkie ściany i wszystkie przegrody półki i podaj te wymiary to ci oblicze powierzchnie kotła.Po 2 to dlatego otwór w dzwiczkach górnych bo 10 razy nie strzeli a 11 tak ale strzał zlikwiduje ci komin i co ? Jeżeli chcesz palić miałem to pewne prace trzeba zrobić.Ja pale miałem i napewno nie postawiłbym żadnego automatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocy nie zmierzysz bez specjalistycznego osprzętu. Ale możesz zmierzyć powierzchnie wewnętrzną kotła i jeżeli znajdziesz podobny kocioł o podobnej powierzchni, to z dużym prawdopodobieństwem będzie on miał podobna moc do twojego. Tylku tu jedna uwaga jeszcze. Producenci lubią manipulować mocą katalogową swoich kotłów. Np. kocioł o powierzchni 2m.kw. i identycznej konstrukcji u jednego producenta ma 25kW a u innego 15kW. A prawda jest pewnie gdzieś po środku.

 

 

Jeżeli masz wentylator to nie możesz mieć otworów. Otwory w drzwiach zasypowych są potrzebne przy paleniu naturalnym ciągiem.

Nie pisze o otworach tylko o klapce antywybuchowej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisze o otworach tylko o klapce antywybuchowej .

Więc tak. Piec pomierze jutro i podam jakie są rozmiary.poniżej taki mały schemacik pieca. Paiłem w nim tak: rozpalałem na rusztach drewno a na drewno ze 4 łopatki miału jak się ładnie rozżarzyło to po same drzwiczki zasypowe miału i trzymało tak ze 25h. a teraz drugi raz palę tak że po drzwiczki zasypowe miału a na to gazeta jakieś szczapki drewna i heja ze 25h trzyma przy proporcjonalnej temp. na polu i takiej saMEJ TEMP. NA PIECU. Przy paleniu od góry mniej dymi a i dym nie jest taki gęsty i żółty tylko rzadki i biały lekko zalatujący na szary. Która metoda lepsza według was. Dodam że mam jeszcze ze tonę miału a potem przerzucam się na groszek bo mam coś 3,5 tony. Czy groszek też mogę palić od góry czy lepiej od dołu? Co to jest ta klapka anty wybuchowa?Czy zamiast niej wystarczy że przed otwarciem drzwiczek włączę na sekunde dwie dmuchawę? Na necie nie mogę tego znaleźć.

Po 2 to dlatego otwór w dzwiczkach górnych bo 10 razy nie strzeli a 11 tak ale strzał zlikwiduje ci komin i co ?
Jak mam dmuchawę to robić te otwory czy nie? a już nie raz mi wybuchło tak że drzwiczek od pieca nie utrzymałem w ręce i póki co komin stoi i nie wybiera się nigdzie. Dodam że wybuchy nie były samoistne tzn. wybuchało tylko wtedy jak się paliło w piecu i otworzyło się drzwiczki zasypowe to wtedy pociągło tlenu i bum-tylko jak paliłem od dołu jak od góry to nie.Przy aktualnych temp. na dworze na piecu mam od 40 do 45 stopni. :o

piec.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kocioł górnego spalania więc powinieneś palić od góry miał jak i groszek. Z tą różnicą, że groszek możesz palić bez dmuchawy tylko na miarkowniku ciągu. Musisz dorobić w drzwiczkach zasypowych powietrze wtórne.

Polecam lekturę: forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-węgla-kamiennego.

Znajdziesz tam wszystkie informacje dotyczące górnego spalania.

Trochę tego jest ale warto.

 

Do wyliczenia mocy kotła przyjmuje się przelicznik (w przybliżeniu): 1m2 powierzchni grzewczej kotła = 10kw mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Piec pomierze jutro i podam jakie są rozmiary.poniżej taki mały schemacik pieca. Paiłem w nim tak: rozpalałem na rusztach drewno a na drewno ze 4 łopatki miału jak się ładnie rozżarzyło to po same drzwiczki zasypowe miału i trzymało tak ze 25h. a teraz drugi raz palę tak że po drzwiczki zasypowe miału a na to gazeta jakieś szczapki drewna i heja ze 25h trzyma przy proporcjonalnej temp. na polu i takiej saMEJ TEMP. NA PIECU. Przy paleniu od góry mniej dymi a i dym nie jest taki gęsty i żółty tylko rzadki i biały lekko zalatujący na szary. Która metoda lepsza według was. Dodam że mam jeszcze ze tonę miału a potem przerzucam się na groszek bo mam coś 3,5 tony. Czy groszek też mogę palić od góry czy lepiej od dołu? Co to jest ta klapka anty wybuchowa?Czy zamiast niej wystarczy że przed otwarciem drzwiczek włączę na sekunde dwie dmuchawę? Na necie nie mogę tego znaleźć.Jak mam dmuchawę to robić te otwory czy nie? a już nie raz mi wybuchło tak że drzwiczek od pieca nie utrzymałem w ręce i póki co komin stoi i nie wybiera się nigdzie. Dodam że wybuchy nie były samoistne tzn. wybuchało tylko wtedy jak się paliło w piecu i otworzyło się drzwiczki zasypowe to wtedy pociągło tlenu i bum-tylko jak paliłem od dołu jak od góry to nie.Przy aktualnych temp. na dworze na piecu mam od 40 do 45 stopni. :o

Zgadzam się z kolega ramzeus warto pczytac.A klapka antywybuchowa jest na wszysykich górniakach.Zobacz na stronach producentów lub na alegro.Ale też masz prawo palić bez niej wybór należy do Ciebie!To są nasze rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocy nie zmierzysz bez specjalistycznego osprzętu. Ale możesz zmierzyć powierzchnie wewnętrzną kotła i jeżeli znajdziesz podobny kocioł o podobnej powierzchni, to z dużym prawdopodobieństwem będzie on miał podobna moc do twojego. Tylku tu jedna uwaga jeszcze. Producenci lubią manipulować mocą katalogową swoich kotłów. Np. kocioł o powierzchni 2m.kw. i identycznej konstrukcji u jednego producenta ma 25kW a u innego 15kW. A prawda jest pewnie gdzieś po środku.

 

 

Jeżeli masz wentylator to nie możesz mieć otworów. Otwory w drzwiach zasypowych są potrzebne przy paleniu naturalnym ciągiem.

 

witam

 

 

 

Przyjmuje się średnio, iż 1000 cm2 wewnętrznej powierzchni kotła to 1 kW mocy. Jeśli zaś chodzi ci o dobranie mocy kotła do powierzchni budynku to najlepiej zrobi to spec od bilansu energetycznego ,gdyż wszystkie obecnie budowane domy przed oddaniem do użytku taki bilans muszą mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozpalałem na rusztach drewno a na drewno ze 4 łopatki miału jak się ładnie rozżarzyło to po same drzwiczki zasypowe miału i trzymało tak ze 25h. a teraz drugi raz palę tak że po drzwiczki zasypowe miału a na to gazeta jakieś szczapki drewna i heja ze 25h trzyma przy proporcjonalnej temp. na polu i takiej saMEJ TEMP. NA PIECU.
Przy paleniu od góry mniej dymi a i dym nie jest taki gęsty i żółty tylko rzadki i biały lekko zalatujący na szary. Która metoda lepsza według was.

 

Jeszcze pytasz. Pewnie ze drugi sposób. To gęste i żółte co wylatuje z komina powinno się spalić w kotle a nie wylatywać przez komin. Pieniądze ci uciekają kominem, nie wspominając już jakie atrakcje urządzasz sąsiadom i środowisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.