Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki piec


MichałP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuję zakup pieca, a że zupełnie sie na tym nie znam, więc postanowiłem znaleźć odpowiedź na pytanie- jaki piec?- na tym forum.

Po przeczytaniu wielu postów, prawdę mówiąc, jestem dalej od podjęcia decyzji, niż przed wejściem na to forum :D

 

Może ktoś z doświadczonych forumowiczów(palaczy) podpowie mi jaki piec kupić.

Wydaje mi się, na podstawie przeczytanych postów, że powinien to być piec 25kW z palnikiem retortowym II-ej generacji i z dodatkowym rusztem ( w razie braku prądu lub potrzeby spalenia np. starych okien ), być może sterownik PID, ale mam mieszane uczucia.

 

Mam do ogrzanie jakieś 200 m2 (dom jednorodzinny, parter i pietro), dom z początku lat 80-tych, ściany to "szczelinówa" (24 cm bodajże) i pustak 12 cm, "ocieplony" styropianem 5 cm, okna plastikowe.

 

Aha, fajnie byłoby się zamknąć w kwocie ok 10000 zł (piec + bojler +montaż(pompy,zawór 3 lub 4 drożny) o ile to możliwe.

 

pozdrawiam

michałP

 

PS jeżeli post jest w złym miejscu to przepraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wątek umarł, to może go trochę rozwinę :D

Załóżmy, że kupię sobie piec w maju, czyli właściwie już po sezonie grzewczym.

Aby mieć ciepłą wodę w kranie będę musiał go praktycznie codziennie przepalać (a może powinien chodzić non stop?)- czy zmniejszy to trwałość pieca, a może lepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest jakieś inne ogrzanie wody ( nie mam w tym żadnego doświadczenia-może ktoś mi odpowie jak ten problem rozwiązał)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Witam

Wątek nie umarł.. Zupełnie nie. Tylko sezon się zaczyna i wszyscy do kotłowni ruszyli ( wykonawcy – forumowicze .... pół serio pół żartem ). Moim zdaniem jesteś na bardzo dobrej drodze. Ja co prawda posiadam piec tradycyjny dolnopalny i zasypywany ręcznie ale to kwestia kilku miesięcy. Zakładam palnik Brucer do kotła. Mam pomysł jak zamknąć miesiąc dobrego grzania w 150 -200 zł ( 140 metrów mieszkania plus CWU =150 l). Palnik II generacji daje bardzo duże możliwości. Pierwsze i najważniejsze to modulacja mocy ( dobór do potrzeb). Dwa praca na paliwach różnego sortu i kaloryczności.. Od 0 do 30 mm spokojnie. Jeśli nawet coś trafi się większe na pewno zostanie rozkruszone( niesamowite siły). Jeśli chodzi o modulację mocy można ją jeszcze zminimalizować i koszty tym samym i palić np. w okresach przejściowych czy w okresie letnim na CWU samą zrębką czy trociną ( lub mix z miałem lub groszkiem). Z doświadczenia posiadaczy palnika wiem że zdaje to świetnie egzamin. Jeśli chodzi o wskazanie konkretnego producenta to domniemywam że na to za wcześnie ( panik od kilku miesięcy w sprzedaży) Moim zdaniem po sezonie ( najlepiej grzewczym a nie tak jak w tym roku praktycznie powyżej zera) można podzielić się doświadczeniami. Teraz na dobrą sprawę nie ma zapotrzebowania na moc w mieszkaniach. Temperatura na zewnątrz jest ok. 8- 14 stopni więc badania mogą okazać się niewiarygodne. Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań „złotego środka”.

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Witam

Wątek nie umarł.. Zupełnie nie. Tylko sezon się zaczyna i wszyscy do kotłowni ruszyli ( wykonawcy – forumowicze .... pół serio pół żartem ). Moim zdaniem jesteś na bardzo dobrej drodze. Ja co prawda posiadam piec tradycyjny dolnopalny i zasypywany ręcznie ale to kwestia kilku miesięcy. Zakładam palnik Brucer do kotła. Mam pomysł jak zamknąć miesiąc dobrego grzania w 150 -200 zł ( 140 metrów mieszkania plus CWU =150 l).

 

Tomasz

 

sam rozwazam bucera i palenie mialem. Mozesz mnie oswiecic jak planujesz to zrobic zeby wyszlo te 200 zeta? Musi to byc najtańszy mial. Przychodzi mi do glowy tylko lanie oleju silnikowego z wymian do mialu.... lub zrebki jakies....

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mój pomysł to palenie eco – lignitem. ( groszek z brunatnego). Wartość energetyczna niska (7600 - 8500 KJ/kg ), zawartość popiołu spora (bo do 11 -15 %) ale koszta adekwatne do osiągów ( 100 zł tona). Myślę że będzie warto. Paląc samym węglem metodą zasypową oszczędności są około 35 do 40 % ( na dziś) w porównaniu z kamiennym. Centrozap (producent )ma przeprowadzić ekspertyzę ( na groszku z Sieniowy) z procesu spalania tego paliwa i instytucie węgla w Zabrzu. Na wyniki niestety trzeba poczekać do dwóch miesięcy. Jeśli tylko będę wiedział coś wiarygodnego ( może od kogoś z użytkowników), na pewno napiszę na forum.

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.