Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Moc Kotła Do Stale Ocieplanego Budynku


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam nie lada problem bo mam zamiar wymienic w przyszłym roku piec.

I teraz zaczyna sie problem.

Obecnie mam piec dolnospalajacy Zgoda-Wieprz 20kW powierzchnia ogrzewana 220m2 tj. 616m3 i wystarczało zawsze nawet w najwieksze mrozy trzeba było palic tylko cały czas.

Do tego CWU 80l z podwójna wężownicą ale kiedys bedzie ok 140l dwupłaszczowy ale wspomagany systemem solarnym własnej produkcji<lol>.

 

I teraz mam problem bo w tym roku dociepliłem strop (stropodach) (budynek to parter i piętro. Na parterze jest sklep i witryny sklepowe o powierzchni łącznej ok 22m2) i to docieplenie stropu wełna knauf 15cm z folia paroizolacyjna bardzo bardzo duzo dało bo kiedys temp nawet przy takiej temp jak jest teraz spadała po nie grzanej nocy do 16 stopni (jeden pokój, kuchnia i łązienka nad brama wjazdowa ( w sumie 33m2) teraz po nie grzaniu spada tylko o ok 2 stopnie wiec jest znaczna róznica bo dzieki temu mam ok 20 stopni rano.

 

Okna tez wymieniłem (na pietrze) na 6 komorowe deceunick z szyba 1,0W/m2 3 okna i 3 okna i drzwi balkonowe z szyba 1,1W/m2

Co roku dom staram sie docieplic w przyszłym roku jeszcze 15cm dodam na stropodach za 2 lata docieplam i izoluje fundamenty 10 cm styropian a za 3 lata docieplam budynek styropianem 15-20cm i teraz mam dylemat jaki w przyszłym roku zakupic piec odnosnie mocy.

 

Moze doradzicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz całą zimę na eksperymenty.

 

Zacznij palić ciągle.

Jeżeli przy paleniu ciągłym, temperaturze otoczenia np. 0 stopni, stałej temperaturze w domu np. 22 stopnie będziesz musiał na kotle utrzymywać temperaturę w okolicach 35 - 50 stopni to moc 20 kW jest za duża.

Jesteś w bardzo dobrej sytuacji bo masz już kocioł czyli masz punkt odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ją palić będę w sposób ciągły wydaje mi się to ekonomiczniejsze . Teraz na ogół nie pale na wyższej temp niż 60 stopni i to wystarczą nawet w największą zime.

Zastanawiałem się nad tym czy kostrzewa ceramik czy logika 2 ok 16kw była by ok.

Czy wtedy można spodziewać się mniejszego spalania? Jak że stalopalnoscia wystarczy na 12 godz?

A może piec 25kW palenie szamotem i wtedy większą stalopalnosc zd względu na większą komorę zaladunkowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny mój kocioł będzie miał 16-18 kW zamiast obecnych 24 kW.

 

Przy kotłach dolnych ciężko pisać o stałopalności. Ja staram się utrzymywać w komorze zasypowej maksymalny pozom węgla czyli przy każdej okazji dosypuję węgiel.

 

Gdy zimą, bardzo rzadko, w piątek wyjeżdżamy w niedzielę wracamy to zostawiam temperaturę zadaną na kotle 32 - 34 stopnie. Jak przyjeżdżamy to w kotle się pali. W domu co prawda nie ma 22 stopni, ale przerusztowanie, dosypanie węgla oraz około 230 litrów wody w instalacji powoduje że szybko dom się nagrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

moj piec nie cieknie ale chciał bym piec mniej obsługowy jak czytam ze kostrzewa trzymie 18 godz to najlepiej bym go juz wymienił moj trzymie ok 8 godz.

Usprawnic to sie juz chyba nie da dla mnie nie jest idealny moim zdaniem za mały przesmyk pomiedzy komora załadunkowa a miejscem gdzie spala sie wegiel.

 

po za tym chce dodac zawor 4d z pogodówka tylko dalej sie waham kostrzewa warmet czy cichewicz logica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.