Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Biomase


Dominik86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich, jestem nowy na forum od kilku minut zarejestrowany i paru dni zaczytany. Na forum znalazłem mnóstwo informacji, które poszerzyły znacząco moją wiedzę na temat ogrzewania. Uważam je za bardzo cenne gdyż planuje na przyszły rok poważną przebudowę , którą chce wykonać sam.

 

Obecnie piec produkcji garażowej węglowy, nieznanej mocy.

powierzchnia ogrzewana 160mkw nie ocieplony dom jednorodzinny

bojler 120l

zużycie węgla 4-5t (bez ogrzewania wody gdy nie trzeba ogrzewać domu)

wszystko znajduje się w piwnicy pod domem

 

Ma być

 

-ogrzewanie domu

-ogrzewanie wody bojler 300-500l

-garaż nieocieplony 100mkw

-szklarnia 96mkw (zapotrzebowanie 300W/mkw)

 

Prowadzimy gospodarstwo rolne 18ha postanowiliśmy jako opał używać słomę (prosta przyczyna ekonomia)

-Piec 50kW chyba wystarczy? prosił bym o sugestie w tej sprawie

Czy jest na forum ktoś kto używa takiego pieca nie koniecznie tej mocy?

-Zbiornik Bufor nie dysponując obliczeniami za to materiałem w postaci zbiornika nierdzewnego o pojemności 8000l chciał bym go użyć. Wydaje mi się to dobrym pomysłem

Piec oraz Bufor miały by znajdować się w garażu, który zostanie zaadaptowany na kotłownie jest oddalony 10m od domu (brak innej możliwości ze względu na gabaryty zbiornika oraz masę pieca ok 1,2t

W domu chce się wpiąć w starą instalację pozostawiając stary piec tak na wszelki wypadek, powinienem odciąć go zaworami?

-jakiej pompy użyć do przesyłu?

-czym najlepiej zaizolować rury?

-chciał bym mieć możliwość sterowania temperaturą w domu

 

każdy pomysł mile widziany, jest to zbieranie informacji do projektu, który wykonam własnoręcznie ze względu na brak środków na ten cel kwota jaka dysponuje to ok 10-12tys na wszystko

 

pozdrawiam

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram tego typu odwazne pomysły i w miare mozliwosci chciałbym ci pomóc

co prawda nie paliłem słomy poza ogniskiem ale interesowałem sie tym tematem , ogładałem kotłownie na słome w jednej ze spółdzielni , ogrzewa kilka duzych budynków produkcyjnych

pierwsza sprawa jaka nalezałoby sprawdzic to ,czy bedziesz miał miejsce na naczynie wzbiorecze w kotłowni aby było wyzej od najwyzszego grzejnika w budynku (160 m2 to chyba 2 kondygnacje )

i nie zamarzało

wtedy pozostałby układ otwarty

przesył z kotłowni do budynku to nie problem , juz kilku forumowiczów przecwiczyło ten temat , odszukaj ich posty a napewno podziela sie doswiadczeniami

pompa , mieszacz do regulacji temp to juz drobnostki

bojler 300l albo 2x 200 zasilany bezposrednio z kotła jak bedzie wysoka temp tez nie problem , dwa poniewaz masz jeszcze kocioł w domu i mozna go wykorzystac do grzania wody jak nie bedzie działac duzy , wystarczy koszyk drewna i za pól godz 200 l jest zagrzane

zawory przełaczane recznie albo siłownikami

bufor przy spalaniu słomy to koniecznosc , ale czy twoja cysterna ma jedna komore 8000 czy kilka mniejszych ? bo zagrzac 8 ton wody to troche za duzo na początek sezonu

jeszcze pomysl jak musi byc temp czynnika aby w domu w czasie mrozów było wystarczajaco ciepło

jak duze masz grzejniki aby przy całodobowym grzaniu wystarczało mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz. Przy temperaturze na zewnątrz -30 i silnym wietrze musiałem trzymać 75-80 na piecu przy ok -5 na piecu 60 wystarczało w mieszkaniu ok 22 po nocy bez grzania spadało do 18,5 -19 myślę, że grzejąc bez przerwy można obniżyć temperaturę czynnika.

Zawsze można dokonać zmian w grzejnikach.

 

Zgadza się parter i poddasze, no to mam problem garaż jest niski za niski na naczynie otwarte i to dużo. Czy jest jakaś inna możliwość? By pozostać przy otwartym tym, które jest nie planuje gotować wody może jakiś termostatyczny zawór bezpieczeństwa. Wiem że tak nie powinno być ale chciał bym pozostać przy systemie otwartym.

 

8 ton wody szklarnia pochłonie każdą ilość i to właśnie na początku sezonu grzewczego co załatwi nadmiar ciepła, zbiornik ma jedną komorę.

Jeśli dobrze policzyłem to do jednorazowego nabicia buforu od 10-do 100 stopni (naprawdę do 95max) będę musiał spalić 240kg słomy co oznacza 8 załadowań pieca już planuje jak magazynować słomę by nie wykończyć się noszeniem :)

Następne pytani jaki mi przychodzi do głowy to komin muszę go zbudować jaka średnica kanału i jaka wysokość? został by przybudowany do ściany garażu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie już popełniłem błędy, ale wolę pytać o porady rysunek podzielony na dwie strony lewa czyli to co było do tej pory obieg grawitacyjny rury pion 1 1/4 parter 1 poddasze 3/4 cala

dorysowałem tylko zawory na piecu, których jeszcze niema bojler naprawdę jest podłączony odwrotnie czy to coś zmienia? Prawa strona to dopiero pomysł brakuje jeszcze zaworów i co tam jeszcze trzeba. Czy mógł bym prosić o pomoc w uporządkowaniu i uzupełnieniu instalacji o brakujące elementy :) Chciał bym zabezpieczyć piec przed korozją a także sterować temperaturą w domu poprzez zawór mieszający chyba, że to zły pomysł? Wykorzystałem już pomysł ramzeusa chyba dobrze? Wszelka krytyka i porady ,które usprawnia całość mile widziane :)

 

Rozmieszczenie elementów na rysunku obrazowo przedstawia wysokości między elementami względem siebie.

 

Pozdrawiam

post-21083-1288898499_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć układ zamknięty tylko musisz zainstalować wężownicę schładzającą.

to ostatnia rzecz jaką byłm zrobił

 

układ zamkniety tylko na dom , kocioł bufor szklarnia w układzie otwartym

jaki komin to zobacz co mowi producent kotła , naogół podaje średnice i wysokosc

z tym wyliczeniem ze 240 kg słomy zagotuje ci bufor jakos mi nie pasuje bez liczenia

chyba nie uwzgledniasz masy kotła zbiornika i innych rzeczy

najlepiej jak zapytasz kogos kto pali słoma ile potrzeba na sezon

jak przymierzałem sie do drewna i policzyłem ile musiałbym zgromadzic na moje potrzeby to szybko z tego zrezygnowałem i pale miałem , ok 20 t na sezon wczoraj kupowałem po 430 zł bdb jakosci

 

cd. po obejrzeniu rys

przedewszystkim nie mozesz wykorzystac naczynia w domu , bedzie za małe i musi byc blisko kotła

, bezpieczenstwo , nie moze byc zaworu na zsilaniu starego kotła , wystarczy na powrocie

połaczenie inst domu i kotłowni przez wymiennik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam słomiany to on na pewno nie jest :P

To są tylko obliczenia 240kg słomy wyszło mi przy sprawności pieca 80% (producent podaje 83) do zagrzania od 10 do 100 stopni 8t wody bez żadnych strat po drodze na rurach i w zbiorniku bez uwzględnienia wody w piecu.

Ilość na sezon mnie nie martwi 5t węgla czyli ok 10t słomy (jeśli nie pomyliłem) w pierwszym sezonie planuje zmagazynować 30t i liczyć zużycie opału.

Powstał nowy schemat i na tym chce bazować ewentualne zmiany wprowadzać na nim.

 

-pozycja 2,3 zawory kulowe pozwalające sterować przepływem wody tak by piec pracował bez buforu (chce mieć każdą możliwość) zawsze jeden otwarty

 

-zawór 1 zawsze otwarty ma na celu jedynie ułatwienie pracy przy instalacji jakaś naprawa, wymiana,modernizacja wtedy razem z zaworem 2 zostaje zamknięty by nie spuszczać całej wody bo to spora ilość.

 

- 4 zawór różnicowy (czy w ogóle jest potrzebny czy wystarczy sama pompa)

-5 pompa

-6 zawór 4drożny

-7 bufor ciepła

Rura wychodząca z pieca w lewo ma iść do zbiorniczka wyrównawczego.

Grzejniki udają szklarnie i garaż

Dom będzie na wymienniku płytowym, którego jeszcze niema na schemacie

znalazłem że naczynie powinno mieć 4% pojemności układu :o mam nadzieje ze to nie jest prawdą?

post-21083-1289146377_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem że naczynie powinno mieć 4% pojemności układu :o mam nadzieje ze to nie jest prawdą?

przyjmij ze to min a dlatego ze nalezało by złozyc ze bufor trzeba bedzie grzac do dosc wysokich , jaki to problem 2 beczki 200l z paliwa i masz naczynie

temp moze nawet do 70 st jesli chcesz miec jakis dzien swiateczny wolny od zajec przy kociołku

co do schematu

brakuje kreseczki powrotu z bufora do kotła , jesli zakładasz ze pojdzie grawitacyjnie to ok

bedzie bez pompy

zawór roznicowy jest zupełnie nie potrzebny , podobnie jak 4-d lepiej jakąś pompe na obiego kotłowy a po osiagnieciu załozonej temp zawór termostatyczny przekieruje na bufor , do reg temp na zasilanie tylko 3-D

reczne zawory przełaczajace na bufor beda dosc niewygodne i absorbujace palacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedstawiony schemat nie jest dobrym rozwiazaniem

w przypadku zasilania inst z bufora 2 pompa bedzie ciagnac wode przez pompe przy kotle w przeciwnym kierunku

kolejna sprawa mieszacz na zasilaniu przed pompa 2 , teraz 2 strumienie z przeciwnych kierunków beda sie zderzac w trójniku a powinny w odpowiednio do tego wyprofilowanym zaworze

pomysl tak aby ładowanie bufora wykonac 1 pompa i osobnymi krócami na buforze

a zasilanie inst przełaczac zaworem 3-d z kotła i osobnych króćców bufora

kombinacji jest wiele trzeba wybrac optymalna

spróbuj przeanalizowac jakis gotowy schemat z buforem

wymiennik najczesciej uzywany do inst domowych to 20-30 płyt np secespol ma duzy wybór

 

cd w tym samym czasie pisalismy i nie widziałem jaka poprawke wprowadziełs

teraz zawór 4 przy pompie jest nie potrzebny

 

post mozesz edytowac jak nikt nie zaczał pisac odp.

klik EDYTUJ jest przed CYTUJ -ODPOWIEDZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam po długiej przerwie. Nie poddałem się a jedynie brak czasu :)

 

Są konkrety w sprawie ogrzewania ale i poważne zmiany.

 

-Piec zamówiony 50 KW na 2 kostki spawa się będzie na koniec września

-zbiornik sprzedany zamiast niego 2 mniejsze 6tys + 2tys

- zacząłem przystosowywać garaż zlikwidowałem kanał oraz posadzkę aktualnie pogłębiam go by zyskać więcej miejsca (jutro zrobię pomiary)

- zaczęty wykop pod fundament komina 8m od wyjścia z pieca przekrój ok 1400cm 2

 

wyścig z czasem stary piec przepalił się na koniec sezonu:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.