Skocz do zawartości
IGNOROWANY

pellet cd


marti33

Rekomendowane odpowiedzi

Suche drewno ma WO 15 Mj/kg, więc pellet nie może mieć wyższej.

 

Jak by nie liczyć, jeżeli to okolo połowy wartości opałowej węgla, to wychodzi tak, jakby

za węgiel płacić 760 zł/ tonę. Droga zabawa, tyle się płaci za wygodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

"Suche drewno" - to pojecie wzgledne bo jak suche i jakiego gatunku ? WO drewna zróżnicowana jest w zaleznosci od gatunku i zawartosci wilgoci i wynosi średnio od 6 - 24 MJ/kg - najczęsciej ok 13 - 15 MJ w stanie "powietrznosuchym" (czyli przy ~15-% wilgotnosci).

Pelet faktycznie ma tyle ile piszą na worach. Tym niemniej faktem jest ,ze jego wartosć opałowa i tak jest znacznie niższa od węgla. Ja osobiscie jestem przeciwnikiem produkcji peletu z drewna "leśnego" albowiem do jego wytworzenia wymagana jest ogromna ilość energi elektrycznej a aby ją 'zrobić" trzeba spalic ...węgiel ( w ilosci 0k. 0,34 kg/kWh) <_< . Można by powiedzieć ,ze w wartosci opałowej peletu 30% to prąd konieczny do jego wytworzenia.........paranoizm i przerost formy nad treścią.

Jedynym sensem produkcji peletu jest zagospodarowanie odpadów przemysłowych trocin i pyłu drzewnego i to w postaci conajmniej "powietrzno-suchej" , - bo już specjalne suszenie tego nie jest sensowne energetycznie.

Ceny peletu są wynikiem kosztownej porodukcji i (moim zdaniem) ...czarnego pijaru.

 

Ogrzewanie domu peletem to pomysł 'taki sobie" - jak kogoś stać na to ............. dobry kocioł na pelet to wydatek conajmniej kilkunastu tysiecy zł (i nie mówię tu o retorciakach przystosowanych).

Ja bym w życiu się na to nie zdecydował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

A co powiecie na takie informacje. Dotarłem do pewnej prezentacji (a raczej 1 slajdu), przygotowanej przez firmę Windhager Zentralheizung, która twierdzi, że pelety mają najlepszy bilans energetyczny ze wszytskich paliw stałych:

 

Ilość energii w 1000kg pelet 4900 kWh (100%)

Ilość energii do wytworzenia tej ilości -145 kWh (-3%)

Straty przy spalaniu -465 kWh (-9,5%)

Ilość energii potrzebna do spalenia tej ilości -50 kWh (-1%)

RAZEM: 4240 kWh (86,5%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.