Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Heitz Eko2 Sterownik Perfekt R Spalanie Ekogroszku


arco2103

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z prawidłowym spalaniem ekogroszku w piecu Heitz Eko2 ze sterownikiem Perfekt R. Powstaje dużo popiołu i spieków jak na załączonych zdjęciach.

 

Podajnik w trakcie pracy

post-9047-1288445275_thumb.jpg

 

Podajnik w trybie nadzoru:

post-9047-1288445423_thumb.jpg

 

Widok popielnika:

post-9047-1288445538_thumb.jpg

 

Przesłona wentylatora przysłonięta w 90%. Wyłączony tryb ekonomiczny. Odłączony czujnik pogodowy. Instalacja podłączona przez wymiennik ciepła. Zasilanie wymiennika poprzez zawór czterodrogowy sterowany odrębnym sterownikiem. Temperatura na piecu utrzymuje się bez problemu i dom (200m2) jest dobrze ogrzany. Jedyny problem to te spieki.

Próbowałem ustawienia ilości powietrza w granicach 10 % i nic. Palę ekogroszkiem sprzedawanym przez Karena S.A. - "Iskra groszek", który ma dobre parametry. W zeszłym sezonie też paliłem tym ekogroszkiem i nie było tylu spieków - praktycznie sam miał.

 

Ustawienia sterownika:

* temperatura zadana: 65 oC

1 - korekcja nocna: -3

2 - korekcja ekonomiczna: -2

5 - moc kotła: 100%

6 - ilość powietrza: 25%

8 - temperatura CWU: 43 oC

9 - temperatura załączenia pompy CO: 40 oC

10 - zakres regulacji: 5 oC

11 - czas całkowania: 80s

12 - współczynnik pogodowy: 70%

13 - obroty min. dmuchawy: 16%

14 - obroty max. dmuchawy: 35%

15 - czas ruchu podajnika: 9s

16 - max. przerwa w pracy: 120s

17 - min. przerwa w pracy: 30s

18 - przerwa nadzoru: 20min

19 - czas nadmuchu nadzoru: 10s

20 - moc nadmuchu nadzoru: 0%

21 - min. temp. zadana: 55 oC

22 - czas wygaszania: 90min

23 - priorytet CWU - nieaktywny

24 - histereza CWU: 3 oC

 

Proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moc kotła to współczynnik podawania do przerwy podawania przy 100% chodzi ok 1/2 do 1/1, natomiast powietrze masz ustawione tak mniej wiecej na 30% mocy w tych warunkach nie ma czasu ani warunków do spalenia podawanego paliwa. W obecnych temp kocioł powinien chodzić na mocy minimalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr nr 5, czyli moc kotła, to moc maksymalna z jaką może pracować kocioł i nie oznacza rzeczywistej chwilowej mocy. Jeżeli moc rzeczywista z jaką teraz racuje kocioł to np 10%, to nawet jeżeli ustawimy parametr nr 5 na 20% to nic nie zmieni.

 

PS. Czy na drugim zdjęciu widać rdze na ściankach kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji od Perekt'a przy wykresach czasowych znalazłem takie zależności:

Działanie podajnika w trybie PRACY:

 

CZAS PRZERWY = funkcja PI ((Tzad-Tplaszcza)/MOC KOTŁA)

Zmienia się od MIN. PRZERWY PRACY par. 16 do MAX. PRZERWY PRACY par. 17

Parametr jest wyliczany przez regulator i dostępny w podglądzie jako CZAS PRZERWY

 

Działanie dmuchawy w trybie PRACY

 

DMUCHAWA = ILOŚĆ POWIETRZA * MOC KOTŁA * funkcja PI(Tzad-Tplaszcza)

Zmienia się od OBROTÓW MIN. par. 13 do OBROTÓW MAX. par. 14

 

Tak więc MOC KOTŁA par. 5 wpływa na wyliczenie czasu przerwy w podawaniu i ilości powietrza w trybie PRACY

w granicach określonych przez parametry nr 16 i 17 oraz 13 i 14

 

Wracam do wypowiedzi kolegi Vlad24. Z tego co zrozumiałem to kolega sugeruje, że to węgiel się nie spala do końca. Mi się wydaje, że podczas spalania rozżarzony węgiel spieka się z innymi kawałkami tak jakby była zbyt wysoka temperatura spowodowana siłą nadmuchu. Podczas pracy próbowałem poruszać palącymi się groszkami węgla i okazało się, że są one złączone z innymi - spieczone i nie spalają się do końca.

 

Tak czy owak dalej nie wiem co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instrukcja sterownika jest dość dobrze napisana

z niej wynika ze parametr mocy kotła i ilość powietrza faktycznie są to wartości maksymalne dla regulacji palnika w ustalonym zakresie do temperatury zadanej.

Na teraz bym ustawił większa wartość ilości powietrza np do 45-55% i zakres regulacji do 10C, czas ruchu podajnika w zależności od mocy kotła 9s to jakieś 30kW, maksymalna przerwa w pracy 225s.

Druga sprawa do wyregulowania tego pida trzeba zmieniać ustawienia instalatora a nie wiem czy masz tam dostęp.

Trzecia sprawa zanim się kupi opał na zimę, najpierw sprawdzić jak on sie pali w docelowym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawię parametry jak wyżej i poczekam do jutra. Zobaczymy jak zmieni się spalanie. Mam dostęp do trybu instalatora.

Wziąłem ten sam węgiel co w zeszłym roku - wtedy wszystko paliło się OK.

 

Tak więc zmieniłem

 

5 - moc kotła: 70%

6 - ilość powietrza: 45%

10 - zakres regulacji: 10 oC

16 - max. przerwa w pracy: 225s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji od Perekt'a przy wykresach czasowych znalazłem takie zależności:

Działanie podajnika w trybie PRACY:

 

CZAS PRZERWY = funkcja PI ((Tzad-Tplaszcza)/MOC KOTŁA)

Zmienia się od MIN. PRZERWY PRACY par. 16 do MAX. PRZERWY PRACY par. 17

Parametr jest wyliczany przez regulator i dostępny w podglądzie jako CZAS PRZERWY

 

Działanie dmuchawy w trybie PRACY

 

DMUCHAWA = ILOŚĆ POWIETRZA * MOC KOTŁA * funkcja PI(Tzad-Tplaszcza)

Zmienia się od OBROTÓW MIN. par. 13 do OBROTÓW MAX. par. 14

 

Tak więc MOC KOTŁA par. 5 wpływa na wyliczenie czasu przerwy w podawaniu i ilości powietrza w trybie PRACY

w granicach określonych przez parametry nr 16 i 17 oraz 13 i 14

 

Z instrukcji tego sterownika którą kiedyś czytałem nie wynikało wprost że sterownik ma tak reagować na zmiany parametru MOC KOTŁA. Widać zmienili instrukcje, może i sterownik.

 

Jak by nie było to zmiana powyższego parametru chyba nie poprawi pracy, zmieni się zakres pracy ale proporcje podawanie/postój/moc dmuchawy w stosunku do róznicy temperatur pozostaną bez zmian. Lepiej poeksperymentować z mocą dmuchawy lub współczynnikiem całkującym (chyba tak się to tam nazywało) niż mocą kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.