Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Można Palić Peletem W Piecu Na Groszek - Eko Defro 25kw


piterblues

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pytanie jak w temacie. Czy może ktoś z was już ma takie doświadczenia? Czy kocioł i instalacja wymagają modernizacji. Dom 200m2 dwa poziomy do ogrzania, roczny, po jednym sezonie grzewczym (zima była ciężka ) dobrze ocieplony, podłogówka, kaloryfery. Kocioł defro eko 25kw na ekogroszek. Aha, czy 3,5 tony w poprzedniej zimie to duzo czy mało, tyle od października do kwietnia spaliłem.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie to nie jest reklama, tylko pytam poważnie. Nie chcę mieć takiego brudu w domu, może źle zostało postawione pytanie. Czy wydajność peletu, może być taka sama jak przy groszku. Więc czy 3,5 tony peletu to to samo co węgla jeśli chodzi o spalanie.

pozdrawiam

pees reklam nie lubię:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,5 tony i 3,5 tony to tyle samo ale nie to samo. Ekogroszek to kaloryczność na poziomie 24-28 kJ/kg pelet maksymalnie 18kj/kg czyli ma kaloryczność na poziomie 70% kaloryczności węgla (przy średniej 26kJ/kg). Czyli tylko pobieżnie licząc 3,5 tony ekogroszku = 4,55 tony pelletu. Oddzielny problem to spalanie peletu w kotle na ekogroszek, z czym mogą być problemy. Osobiście jestem zwolennikiem stosowania do spalania peletu kotła który jest fabrycznie przystosowany do tego paliwa, niestety cena pelletu (na składach nawet 800zł/tona) nie zachęca do jego spalania, a cena kotłów na pellet też jest zaporowa (czasem nawet 2 razy droższe niż kotły na ekogroszek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kolego.

Peletami można palić w "Defro Eko Plus" z obrotową retortą bez żadnych przeróbek.

Ale czy w zwykłym retorciaku, da się palić peletą?Nie mam zielonego pojęcia.

Pewnie da sie coś wypichcić, tylko po co?Skoro piec ci elegancko chodzi na ekogroszu.

Tak poza tym, to powiedz jak ci się ten kociołek sprawuje?

Ja właśnie zmieniłem zamówienie z Defro Kompakt na Defro Eko Plus.

Całe szczęście ,że zdążyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

pytanie jak w temacie. Czy może ktoś z was już ma takie doświadczenia? Czy kocioł i instalacja wymagają modernizacji. Dom 200m2 dwa poziomy do ogrzania, roczny, po jednym sezonie grzewczym (zima była ciężka ) dobrze ocieplony, podłogówka, kaloryfery. Kocioł defro eko 25kw na ekogroszek. Aha, czy 3,5 tony w poprzedniej zimie to duzo czy mało, tyle od października do kwietnia spaliłem.

pozdrawiam

sorry ale ne wierze, chyba ze miales w domu 17-18 st

3500kg na jak rozumiem listopad grudzien styczen luty marzec czyli 5 m-cy nie bawiac sie w aptekarza ale po niecalym 25kg worku na dobe spalales gdzie przy 200m2 i 25kw kotle idzie (przy takiej zimie jak ostatnio tez mam nowy bardzo dobrze ocieplony dom) jakies 30-35kg na dobe a przy mrozach -25 ... -15 nawet i po 40-50kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż reklama dźwignią handlu...

 

Nie zapominajmy że każde paliwo ma określoną wartość energetyczną i choćby żabami z nieba prało, więcej się nie wyciśnie. Jeśli chodzi o dostępne kotły, to rozrzut sprawności nie jest dość duży. Jeśli chodzi o czołówkę to mówimy o max 2% sprawności. czyli w Twoim przypadku o około 70 kg opału. Co do retorty obrotowej, chciałbym się jak najwięcej dowiedzieć bo interesowałem się nią, ale jak napisałem w innym poście, zdecydowałem się na palnik żeliwny z uwagi na prostotę budowy. Wiadomo prosta budowa - mniej rzeczy może się skopać. Paliłem już groszkiem, miałem, czeskim groszkiem, dzwoniłem do producenta i zamawiam nakładkę stalową do spalania pelletu. Ponoć można palić owsem, ale to się zobaczy. Przetestuję przez ten sezon. Mam mieszkanie 220 m2, ocieplone w 3 strefie klimatycznej i poszło mi w zeszłym roku 4,5 tony. Nadmienię że jestem ciepłolubny i nie żałowałem sobie. Najbardziej oczywiście zeżarło mi w czasie tych mrozów. dosłownie co drugi/trzeci dzień trzeba było uzupełniać paliwo.Ale jak się jechało na brunatnym, to co poradzić... Do paliw jakie wymieniłem mogę polecić palniczek. Jeśli ktoś chciałby więcej informacji, chętnie udzielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno dużo więcej spaliłeś.Policz prosto-około 25 kg na dzień pomnożyć przez około 200 dni to daje około=5000kg.Widzę , że reklamujesz te piece

.Ja tez mam taki i piec i wiem ile sie pali.W dodatku zrywają się zawleczki .krzywo wykonują kołnirze ślimaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z tymi 40%. Wartośc opałowa węgla przyjmuje się na poziomie 24 MJ/kg (średnia) choć często zdarza się niższa, natomiast pellet z drewna to około 17 MJ/kg - wychodzi niecałe 30% zwiększenia zużycia. Problemem jest sam palnik - brak łagodnego przejścia z podajnika do paleniska. Od razu mogę wymienić Ci problemy z jakimi będziesz się borykać - zapychanie kolana podajnika przez pył z pelletu, samoistne odpalanie pelletu od talerza palnika - brak możliwości wygaszenia - a w kontynuacji możliwość "wybuchów" gromadzącego się gazu, w przypadku braku zasilania - cofanie płomienia do zbiornika. a jeśli płomień się cofnie - przecinakiem będziesz wybijał zgorzelinę z kolana. Jeśli Cię to nie odstrasza - to ok. Ewentualnie możesz zmienić palnik. To będzie najlepsze wyjście z sytuacji jeśli chcesz eksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet jest fajnym paliwem i można palić nawet na zwykłej retorcie - ale z pewnymi uciążliwościami. Obrotowa retorta ma identyczny sposób podawania paliwa - różni się tym że ma talerz obrotowy który zrywa zgorzelinę - w przypadku pelletu takiej nie będzie chyba że ktoś przesypywał trociny piachem lub pellet jest ze słomy. Da się więc palić, jednak uciążliwości pozostają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

jeszcze raz podkreślam , że nie jestem sprzedawcą tylko zwykłym uzytkownikiem tego pieca. Pytam o pelet, ponieważ mam juz dosyć syfu z węgla, tym bardziej że nie mam gdzie tego wyrzucać. Odpowiadając na pytanie o temp. W domu miałem w dzień 21, na noc 19,5 i w zupełności mi wystarczyło. Worki pakowane mam po 30kg, węgiel kamienny pieklorz, czy jakos tak. Nie znam się na piecach, nic nie wiem o parametrach i nawet nie mam zamiaru tego zgłębiać, chodzi mi tylko o zmiejszenie, bałaganu i stąd pytanie o pelet. Odpowiadając za wczsu na pytanianp to załóż sobie gaz!!! To nie mam takiej mozliwości. Nie lubię robić przy piecu, wolę ten czas spędzić inaczej. Mogę więcej zapłacić za spalanie, ale nie chcę się usyfić. Pytanie krótkie, czy można palić peletem w tym kotle czy nie. Jesli jednoznacznie tak to proszę napisać. Jesli nie to na wiosnę mogę odsprzedać ten piec i kupię sobie typowo na pelet. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nie zgadzam sie, ze palenie Peletem wychodzi drożej a juz na pewno nie wychodzi drożej o 40%, nie wiem

kto i skąd ma takie dane. Wiem natomiast, ze ekogroszek szybko niszczy piec, może go skorodować, no

i jest mnóstwo popiołu.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak się zastanawiam, czy przy zastosowaniu pelletu zamiast ekogroszku będzie duża różnica w kosztach ogrzewania?

Ekogroszek zanieczyszcza powierzchnię wymiennika, a przez to pogarsza się wymiana ciepła.

Pellet zanieczyszcza powierzchnię wymiennika w znacznie mniejszym stopniu i tutaj kompensuje się mniejsza kaloryczność tego paliwa.

Może ktoś ma doświadczenie w tej materii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tu niestety przewgi pelletu.

Tak jak i ekogroszku jest go wiele rodzajów, te najgorsze palą sie fatalnie a nawet niektóre dobre produkują ogromne ilości sadzy.

Oczywiście w niedostosowanym do nich palniku jakim jest retorta.

Dokładnie tak samo jak ekogroszek będą zanieczyszczać powierzchnię wymiennika w stanach przejściowych.

 

Cena podobna a wartość opałowa dużo mniejsza - wg mnie w retorcie grochem taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Odświeżam temat. Czy ktoś próbował? Mam piec Defro Komfort eko duo 15kw na próbę kupiłem pelletu.

 

Może jest ktoś kto pali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kupiłem na próbę 0,5T  Kocioł z podajnikiem bez kolana [ z kolanem może być problem ]

Powiem tak ani się obejrzałem kocioł wrąbał w try miga

Owszem temperaturę piknie dawał ale po wyliczeniu w stosunku do miału ruskiego [500złT] spalił mi co najmnie 2 x tyle a do dobrego eko grochu PL 3X

Po przeliczeniu u mnie niestety nie opłaca mi się absolutnie

Teraz Jeśli miał ruski kosztuje 500zł a peletnp 800zł??? nawet nie licze bo już widać że nie warto

PS wszystko ładnie piknie jak nie ma mrozu ale jak przywali tak z -10C i wyżej no to na ruskim kocioł bangla non stop a na pelecie to totalna lipa , a jak podkręcisz  na dawce to dopiero widać jak znika w oczach

 

Dobrze że u mnie  nie ma długo takich mrozów , ale na przyszły rok kupię z 1 T może 2 max  lepszego eko grochu na takie mrozne dni

Ja sobie wyliczyłem tak ;

potrzebuję na sezon grzewczy ;

                 7T             miał ruski  -500zł T       Tu muszę powiedzieć nie ma problemu z nastawami kotła bardzo toleruje nie dokładne ustawienia

                  6T            miał PL       -650złT      Tu trzeba trochę wachlować ustawieniami

                  5T            ekogr PL      850złT       Tu trzeba precyzyjnie ustawić  [ nie dopałki w popiele] i troszkę zmieniać w większe mrozy

       10-12 -15T`       pelet    ceny obecnej nie znam   Tu niestety herbata z prundem i nocka w kotłowni Przy skokach temp zew.

A jeszcze jest brunatny  który mieści się miedzy ruskim miałem a peletem też testowałem więc pepikom piknie dziękujemy bo cena nie ta

Nigdy więcej dziadostwa nie chcę w kotłowni za 200zł tak tylko że problem z magazynem na tą ilość bo lubię mieć zapas na całą zimę w kotłowni to takie zboczenie z poprzednich czasów gdzie bywały zapasy na 2 lub 3 zimy - czasy deputatów i przydziałów

PS 10% toleranji na skrajne zimy

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę jak to u mnie będzie się sprawować. Podajnik już zasypany czekam aż pellet zacznie podawac

Edytowane przez kucharz214
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisz co to za pelet z czego i po ile za  1T . Mój był z trocin sosny chyba firma zbańczyła bo jak mieli trocin za darmo to jechali potem kupowali deski ,,kruciaki obrzynki'' rąbali na drobno potem peleciarka dziś ich nie ma Z początku każdy chwalił kupił co drugi dzień po worku czy dwa bo tanio. Jak zliczyli cały miesiąc to się oczęta otworzyły Firmy nie ma

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi 700zł za tonę. A z czego nie wiem na próbę wziąłem. 6 worków. Dziś ok 5 rano zaczol piec palić pellet z podajnika. Powiem że pali się ładnie

Ustawienia 10sec. Podawanie 50 przerwa. (skrócona z 45)Nadmuh 12%.

Piec szybko dochodzi i długo stoi no ale ok 8 stopni na dworze.

Co najważniejsze jak narazie praca kotła bezproblemowa.

Edytowane przez kucharz214
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat. Czy ktoś próbował? Mam piec Defro Komfort eko duo 15kw na próbę kupiłem pelletu.

 

Może jest ktoś kto pali?

Ja mam defro komfort eko duo uni r 25 i palę peletem nie mam problemu z nim pelet kupiłem po 600 zł za tone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę na żeliwnej retorcie i też nie ma problemu.

A jak ci wychodzi z ekonomia? Ile pali węgla vs pellet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.