Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Ustawieniem Pieca


Przemek82

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie

poda ktoś ustawienia sterownika ST- 37 na wydajne spalanie. Temp. na dworze spadła i jak ustawiłem na 60 st. to piec długo nabiera temp. zadaną i spala bardzo dużo groszku. Powodem długiego nagrzewnia jest znaczny spadek temp. podczas gdy piec osiągnie temp. zadaną i sterownik jest wyłączony. Przy tepm. 60 st. spalił mi ok 50 kg na dobę. Np. gdy osiągnie temp 60 st. sterownik wyłącza podajnik i nadmuch. Jak załączy ponownie to temp. spada do ok. 46 stop. To powoduje długą pracę do osiągnięcia temp. zadanej i duże spalanie.

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wczesniej miales temp zadana kotla 53st. i temp zalaczenia pomp 53st. dzialalo to tak ,ze kociol osiagnal te 53st. pompy sie zalaczyly do kotla splynela zimna woda z kaloryferow schlodzila kociol do temp. mniejszej niz 53st. pompy sie wyloczyly i tak to cyklicznie dzialalo.Teraz dales tak ze pompy chodza ciagle ale temperatury zalaczania dalej takie jak temp. kotla .Pompy sie nie wylaczaja i jakos to chodzi.Powinno byc tak :temp. zadana kotla np. 62st , temp. zalaczenia pomp np.48,zawor 4d np na 5 jak bedzie za cieplo to zmienic na 3-4 jak za zimno 6-7 ( ja na noc dawalem ok. 3 a na dzien ok 5). Mam taki sam zawor i wydaje mi sie ze masz zle podlaczony zobacz schemat na stronie producenta WOMIX . Ja mam tak :od lewej na fotce zgodnie z ruchem zegara zasilanie z kotla ,do gory zasilanie na kaloryfery , prawa powrot z kaloryferow ,do dolu powrot do kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam ze niska temperatura na kotle to ani dobre dla kotla ani ekonomiczne majac zawor 4d na nim ustawiasz temperature wody jak ma isc na kaloryfery . Poczytaj o dzialaniu takiego zaworu http://www.womix.pl/pl/oferta/zawory_miesz.../xxxxxx/20.html http://www.termsystem.com/zawory_czterodrogowe.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK spróbuję ustawić jak proponuje Xawer bo wcześniej zawór miałem ustawiony od 7 do 10. Popiół jest raczej dobrze spalany. Jeszcze mam pytanie do Xawera jakie masz inne ustawienia. Czas pracy podajnika czas przerwy i pozostałe. Bo czytałem w piecach z podajnikiem ślimakowym podawanie w kilku sekundach, w tłokowym nie mogłem znaleźć jak to jest i mam ustawione 1 min podawania 1 min przerwa. Dzięki za pomoc idę zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W moim tłokowcu nie można ustawić czasu podawania paliwa, gdyż podajnik za każdym razem wykonuje 1 pełne podanie 1 porcji węgla. Ustawić można czas pomiędzy podawaniem kolejnych porcji. U mnie obecnie mam ustawioną przerwę w podawaniu na 1 min. 25 sek. Zbyt długie przerwy powodują nie osiąganie zadanej temp. i pozostawanie żaru głęboko przy ściance zasobnika, a nie na ruszcie. Zbyt krótkie przerwy-zsypywanie się żaru do popielnika. Musisz to ustawić doświadczalnie. Podobno są też i inne rozwiązania w tłokowcach, ale u mnie tak to wygląda.

Z innych ustawień to:

-temp. zadana- 68 stopni C

-temp. załączania pompy- 52 st. (pracuje bez przerwy, bo temp. nie spada do tej temp.)

-zawór 4 dr.- pomiędzy 3-5 (wystarcza, bo mam przewymiarowane grzejniki)

-histereza c.o - 2 stopnie, c.w.u - 5 stopni

-siła nadmuchu 2 (w skali 1-10)

 

Zużywam obecnie ok. 40-45 kg groszku/dobę (pow. ogrzewana 160 m kw. temp 20-21 st. C)

Nie można ustawień identycznie wszędzie stosować, bo każda instalacja jest inna, ale jakaś sugestia jest moim zdaniem pomocna. Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie podam ustawien dla kotla bo mam inny kociol ale tez z zaworem 4d. Zasada pracy pompy, zawor 4d jest taka sama.Powinno to wygladac tak:Kociol pracuje na zadanej temperaturze przykladowo 62 st.Po osiagnieciu przez kociol temperatury zalaczania pomp np.50 st. obydwie pompy Co i Cwu sie wlaczaja.Po osiagnieciu w zasobniku Cwu temperatury zadanej np.48st.pompa Cwu sie wylacza i stoi az w zasobniku temperatura wody spadnie o zadana histereze. Pompa Co chodz caly czas.Temperature wody na kaloryfery ustawiamy na zaworze 4d.Na zamieszczonych fotkach nie widac czy zawor jest prawidlowo podlaczony .Sprawdz to tak :daj zawor na 10 wtedy po kilu minutach woda przed zaworem od zasolania z kotla powinna byc tak samo ciepla jak woda za zaworem do zasilania kaloryferow.Zawor na 1 woda przed zaworem o zasilania kotla taka jak za zaworem do powrotu do kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dopiero wróciłem z pracy to sprawdzę podłączenia jutro. To ustawienie, które podałeś Xawer czyli zawór na 5 temp. zadana 62, a załączenie pomp CO i CWU na 48 początkowo się sprawdziło. Jednak ponieważ w domu nie było za ciepło przestawiłem zawór na 7 i wtedy wygasło w piecu. O 1 w nocy rozpaliłem i przestawiłem znów na 5, a temp zadaną na 65. Rano piec już nie chodził. Jak rozpalę temp. rośnie jest wszystko ok. Po kilku cyklach nagle wygasa bo temp. kotła nie rośnie i sterownik się wyłącza. Mam jako priorytet ustawioną pompę CO jak ja wyłączę to piec nie wygaśnie ale zawsze najpierw grzeje użytkową i w domu zimno. Próbuje go ustawić od zeszłej zimy. Zeszłej zimy spaliłem 10 ton miału i marzliśmy w domu. Teraz tyle samo kupiłem eco groszku. Niestety nie mam nikogo kto mógłby mi ustawić ten piec dlatego próbuje zrobić to sam. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 t mialu masakra moje watpliwosci budzi podlaczenie zaworu podeslalem Ci link gdzie jest schemat podlaczenia takiego zaworu( WOMIX) .Jesli nie przestawiales skali tylko zawor jest tak jak zostal ustawiony fabrycznie to z tego co widac na fotkach jest zle.Zawor na 1 (calkowicie zamkniety)temp zasilania z kotla przed zaworem taka jak temperatura na kotle i po kilu minutach taka sama na powrocie do kotla za zaworem. Pozostale czyli zasilanie na kaloryfery za zaworem i powrot z kaloryferow przed zaworem zimne. Zawor na 10 (otwarty na max) temperatura zasilania przed zaworem i temperatura zasilania na kaloryfery taka sama. Temperatura powrotu z kaloryferow przed zaworem i temperatura powrotu do kotla za zaworem takie same

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest pokazany wstępnie 4d pompa niebieska zasilanie CO na cały dom.Pompa zielona CWU.Zawór 4d womix ze sterowaniem.Nizej pompy niebieskiej zaślepiony króciec z jednej strony powrót na 4d.CWU wpięte przed zaworem 4d.Zb wyrównawczy na zasilaniu po prawej przy niebieskiej pompie fi15.Tak obrazowo najlepiej złapiesz.post-21309-1291532059_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem jeszcze priorytet pompy CO a zawór 4d ustawiłem na 5. Przez noc nie wygasło i było ok. tylko w domu chłodno. Teraz zmieniłem zawór na 7. Poczekam czy nie wygaśnie. Jak nadal będzie źle to będę musiał znaleźć fachowca, który sprawdzi poprawność instalacji i ustawi piec. Dla mnie instalacja to czarna magia. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.