Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Oszczędne Ogrzewanie Gazem


robalek12

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry.

 

Posiadam mieszkanie 70m2 i ogrzewanie gazowym kotłem firmy NECKAR NW 21-1 KE23 (dwu funkcyjny) i nowo zakupiony regulator pokojowy Auraton 2005.

 

Ponieważ jest to moje pierwsze grzanie w okresie zimowym, dla tego zainteresowałem się tym tematem i proszę o pomoc: Jak oszczędnie grzać.

 

Moje zapytanie kieruje do metody ustawienia pieca i zaworów na grzejniku (od 1-6)

Z tego co się zorientowałem większość doradza ustawienie wysokiej temperatury na piecu, po to by piec rzadko się załączał i szybko nagrzewał. Więc ustawiłem piec 60 st a w pomieszczeniu regulator na razie na 21 st a chcę potem na 22 st ze względu na małe dziecko. Piec po zagrzaniu wyłącza się na ok godzinę po czym załącza grzanie na 20 minut i czuć ciepło. Jedyne co mnie martwi że przez tą godzinę bezczynności grzejniki zupełnie stają się zimne !

Czy ta sytuacja jest normalna ? Zużycie gazu na 2godz ok 0,5 m3.

 

Druga metoda którą testowałem jest praca na niższej temp pieca, w którym przypadku piec załącza się częściej do momentu osiągnięcia temp 21.25 st, ale grzejniki są letnie. W tej metodzie regulator pokojowy pilnuje tylko wysokiej temperatury. Zużycia gazu - nie sprawdzone

 

Proszę o rade która naprawdę metoda jest lepsza i skuteczniejsza. Jak również jak ustawić grzejniki w pokojach, bo rozumiem że ten gdzie jest termostat ma być całkowicie otwarty.

Za wszelkie rady dziękuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja rada z 8 lat grzania gazem -wywal regulator w kosmos i reguluj temp na kotle ,grzejniki ustaw na wstępnej nastawie (ustawienie przepływu wody w grzejnikach pod głowicą) w zależności do zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu np. pokój dziecka ,łazienka -max pozostałe np. na4( jeśli jest to 6 stopniowa skala) kocioł ze sterownikiem skacze -tak jak piszesz raz grzeje przez godzinę potem wyłącza się całkowicie ,kiedy temp. POWIETRZA w pomieszczeniu spadnie sterownik włącza kocioł i znowu rozgrzewanie instalacji od poziomu np 30 stopni (temp wody co)a żeby podnieść temp w pomieszcz. o 1 stopień kocioł musi rozgrzać instal. do temp. zadanej i chulać dość długo żeby znowu całkiem się wyłączyć . Uważam żę bardziej ekonomicznie jest utrzymywać go na stałej niższej temp. w zależności od temp. na zewnątrz (tak do -10 ) przy mieszkaniu ze szczelnymi oknami 50 stopni (ale to zaobserwujesz sam) i regulacja w poszczególnych pomieszcz. przez głowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja rada z 8 lat grzania gazem -wywal regulator w kosmos i reguluj temp na kotle

 

 

Widzisz zbyszek770, ja regulator pokojowy dopiero co zakupiłem i nie powiem żeby był tani.

Natomiast przez noc ustawione miałem na 20 st i zużył 1,3 m3 przez 9 godzin.

 

Przy obecnych ustawieniach regulator pilnuje tylko temperatury powyżej ustawionej,

żeby nie było wahań temp raz 21 st a raz 24 st - niezależnie od temp na dworze.

Piec ustawiony jest na 45 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy temp. w okresach przejściowych sprawa jest dyskusyjna , cała zabawa zaczyna się gdy złapią mrozy - u mnie przy temp. zewn 0 do -5 stopni zużycia na 50 m2 (nieocieplonego wtedy) parterowego domku wahały się w granicach 5 m3 na dobę ,przy -25 dochodziły do 20 m3! . oczywiście to jest tylko wymiana doświadczeń - z tym wywalaniem chodziło mi o próbę wypięcia sterownika i przetestowanie grzania na ustawieniach kotła ,szkoda że władowałeś kasę w sterownik bo gdyby kocioł montował ci ktoś kto miał z nim do czynienia w na własnym podwórku wyperswadował by ci że wszystkie sterowniki pokojowe to zdierstwo i totalna ściema marketingowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście to jest tylko wymiana doświadczeń - z tym wywalaniem chodziło mi o próbę wypięcia sterownika i przetestowanie grzania na ustawieniach kotła ,szkoda że władowałeś kasę w sterownik bo gdyby kocioł montował ci ktoś kto miał z nim do czynienia w na własnym podwórku wyperswadował by ci że wszystkie sterowniki pokojowe to zdierstwo i totalna ściema marketingowa

 

Sterownik kupiłem i wsadziłem, bo każdy kogo pytałem mówił że to pierwsze co muszę zrobić !!!

Nie rozumie dlaczego sterownik to lipa, wcześniej jak go nie miałem piec załączał się co 15 minut.

Dziś testuje ustawienie i przy 21 st w całym domu (70m) przez 4 godziny zużyłem 1.1 m3 przy temp na dworze 13 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem kiedyś badania czy sterownik autron lub inny podobny się opłaca opłaca się ale najlepiej pracuje gdy temperatura na kotle oscyluje pomiędzy 60-70 stopni censjusza .

Co prawda nie na tym kotle ale praca ze sterownikiem przy tych temperaturach jest najbardziej ekonomiczna bez względu na piec .

Z niektórymi klientami utrzymuje kontakt od wielu lat tak że mam wgląd i do ich rachunków za gaz

Dla przykładu :

przy piecu termet"owskim ( jestem autoryzowanym instalatorem tej firmy ) minimax plus zużycie gazu spadło przy temperaturach na dworze -10 stopni

około 3 metry sześcienne na dobę

Oczywiście zależy to od wielu czynników takich jak ocieplenie budynku szczelność okien , itp .

Jednak praca z regulatorem zapewnia nam komfort stałej niezmiennej temperatury do której szybko się przyzwyczajamy .

Jest jedno ale nastawy na regulatorze pomiędzy nocnymi godzinami a dziennymi nie powinny przekraczać 3 stopni censjusza , bo wtedy rośnie zużycie gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zawory TRV na grzejnikach to one sterują ciepłem. Różnica temperatur przy głowicach i przy sterowniku będzie powodować wariowanie kotła. Albo jedno albo drugie. Na marginesie, nie chodzi o to by grzejnik był ciepły ale by w pomieszczeniu było ciepło. Jeśli w pomieszczeniu jest wystarczająca temperatura grzejnik z głowicą termostatyczną będzie chłodny bo głowica go przymknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepszym miejscem na instalacje regulatorów są korytarze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... najlepiej pracuje gdy temperatura na kotle oscyluje pomiędzy 60-70 stopni censjusza .

Dla przykładu :

przy piecu termet"owskim ( jestem autoryzowanym instalatorem tej firmy )

minimax plus zużycie gazu spadło przy temperaturach na dworze -10 stopni

około 3 metry sześcienne na dobę

 

Czyli rozumiem że przestawić temperaturę na piecu z 45 st na ok 60 st, oraz przenieść sterownik na korytarz,

a zwyżki temperatur w pokojach przykręcić na grzejnikach.

Mieszkanie mam ocieplone i nowe okna, natomiast piec załącza się raz na 40 min i pracuje ok 20 min

i zużywa ok 0,40 -0,50 m3 gazu, no jak podwyższę temp na 60 st to będzie który czas grzania - a czy nie więcej gazu.

Tylko jeszcze jedno, czy to normalne że grzejniki całkowicie się wystudzają ?

I powiedz jak osiągnołeś zmniejszenie zużycia aż o 3 stopnie.

 

Czytałem ostatnio o kryzowaniu grzejników, czy może mi ktoś to wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zawory TRV na grzejnikach to one sterują ciepłem. Różnica temperatur przy głowicach i przy sterowniku będzie powodować wariowanie kotła. Albo jedno albo drugie. Na marginesie, nie chodzi o to by grzejnik był ciepły ale by w pomieszczeniu było ciepło. Jeśli w pomieszczeniu jest wystarczająca temperatura grzejnik z głowicą termostatyczną będzie chłodny bo głowica go przymknie.

właśnie dlatego uważam że sterownik w takiej sytuacji to nieporozumienie ,w sytuacji z małym dzieckiem (znam temat z ''autopsji'') dogrzewa się ostro ..w korytarzu przy sterowniku -potem latanie i kombinowanie z ustawianiem grzejników i jak w poście powyżej kocioł dostaje wariacji-gdzie tu ekonomia? piszesz że w cyklu godzinnym zużywa 0,5 m3 gazu pomnóż to przez dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak niektórzy tutaj też uważam, że sterownik pokojowy dwustanowy nie jest dobrym pomysłem. Tak dla pieców gazowych ale i węglowych z podajnikiem najlepiej jest aby temp. ustawiać na piecu w zależności od temp. na dworze. Zawory termostatyczne będą same regulować temp. w pomieszczeniach. Czyli pogodówka. ;)

Jeśli już masz sterownik to ustaw na piecu np.. 50st. a sterownik wykorzystaj wyłącznie jako zegar do obniżania temp. w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak do końca się nie zgodzę, że sterownik to nie dobry pomysł większość fachowców jednak pier doradza zamontowanie.

Jak miałem ustawiony sterownik na 21 st to zużywa gazu teraz ok 1m3 na ok 4 godz,

a jak była tylko ustawiona temp na piecu to ok 1 m3 na godzinę.

Prawda że termostaty można przykręcić na odp temp, ale i tak piec musi swoje nagrzać.

Robię teraz test 24 godz z termostatem, a potem zrobię bez termostata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałem już nieraz z termostatem zawsze się oszczędza

Tylko tak jak wspomniałem temperatura musi być podniesiona do 60-70 stopni jak dla Termetowskich piecy najlepsza jest 65

W buderusie 70 i w Vilancie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich wieloletnich obserwacji wynika że lepszy komfort cieplny odczuwa się

jak grzejniki są cały czas lekko ciepłe a nie gorące-zimne

Dlatego najlepiej jak kocioł chodzi dłużej na mniejszej mocy

Może na podłogówce tego się nie odczuwa ale na grzejnikach bardzo

Gdy grzejniki robią się zimne w domu zaczyna powiewać chłodem

pomimo że termometr pokazuję taką samą temperaturę jak wtedy

gdy grzejniki były gorące

Jak to ma się do zużycia gazu nie wiem bo tego nie sprawdzałem

ale wydaje mi się że zmuszając kocioł do pracy na wyższej mocy

sporo ciepła idzie w komin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby grzejniki były ciepłe cały czas musiał bym zrezygnować z termostatu pokojowego i pozwolić

aby piec grzał co 15 min, to wychodzi 1 m3 na 2 godziny i różna temperatura.

Natomiast kiedy wstawiłem termostat pokojowy, to grzejniki po nagrzaniu zrobią się zimne,

ale przez 2 godziny zużyje 0,35 m3 - to już duża różnica (temperatura na dworze 7 st.).

Zobaczymy ile zużyje w nocy.

To są dane bez używania ciepłej wody .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm,to ciekawie u ciebie to wygląda

Znacząca większość użytkowników kotłów gazowych twierdzi

że zużywają mniej gazu gdy kocioł pracuje dłużej ale z małą mocą

Na mniejszej mocy jest mniejsza strata kominowa

Nawet do tego doszło że kupując teraz kocioł gazowy patrzy się nie tyle na moc maksymalną

a minimalną ;)

Im kocioł ma niższą moc minimalną tym lepszy

Oczywiście maksymalna też ma znaczenie

No ale przecież nie u każdego musi być tak samo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm,to ciekawie u ciebie to wygląda

Znacząca większość użytkowników kotłów gazowych twierdzi

że zużywają mniej gazu gdy kocioł pracuje dłużej ale z małą mocą

Na mniejszej mocy jest mniejsza strata kominowa

Nawet do tego doszło że kupując teraz kocioł gazowy patrzy się nie tyle na moc maksymalną

a minimalną ;)

 

Po sprawdzeniu notatek u mnie, nie ma dużej różnicy w użyciu przy temp na piecu 45 a 60.

Z tym że przy 45 częściej się włącza by nagrzać pomieszczenie do żądanej temperatury.

Mieszkanie 70m, parter, ocieplone zewnątrz styropianem.

 

Moje spostrzeżenia.

Piec ustawiony na 60 st, czujnik pokojowy jest w największym a zarazem najzimniejszym pokoju (wydaje mi się że troszkę za mały grzejnik) i ustawiona temp. 22.00 stopnie (tryb noc/dzień), ponieważ na 21.00 st czuło się chłodno w mieszkaniu. Grzejniki ustawione na maxa, tylko u córki zmniejszony na 4 bo temp. była 24 st. Na korytarzu uszczelniłem drzwi wyjściowe, bo troszkę szczeliną wpadało zimna.

W łazience grzejnik drabinka, nie może nagrzać łazienki do 21.00 st mino zamknięcia wentylacji. Rura na wylocie spalin dość ciepła.

Po obserwacjach zużycie gazu ok 1.3 m3 na 4 godziny. (Wcześniej bez termostatu pokojowego miałem 1 m3 na 2 godziny przy 21 stopniach).

 

 

Wydaje mi się że to i tak spore zużycie, ale nie mam już pomysłów !

Proszę o rady i sugestie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może z mojego niewielkiego doświadczenia. Dom 130 m2 do ogrzania. przy obecnie średniej temp. +5C spala około 6 m3 gazu w tym trzeba odjąć 1 metr 3 na CWU czyli 5 m 3. Temp. w zależności od nastawionego okna czasowego od 20.5 do 22C na regulatorze pokojowym. mam trochę podłogówki - łazienka i korytarz. Z tego co wiem to drabinka w łazience nie ogrzeje Ci łazienki . Piec u mnie ustawiony na 55C nie kondensat. Moja rada ustaw tak na regulatorze, żeby piec nie włączał się kiedy nie ma ciebie w domu i w nocy . U mnie to między 24 a 5 i 8 a 15 . po tych godzinach piec się załącza i pracuje na max . czyli przed wstaniem do pracy, przed przyjściem z pracy i w godzinach wieczornych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada ustaw tak na regulatorze, żeby piec nie włączał się kiedy nie ma ciebie w domu i w nocy . U mnie to między 24 a 5 i 8 a 15 . po tych godzinach piec się załącza i pracuje na max . czyli przed wstaniem do pracy, przed przyjściem z pracy i w godzinach wieczornych.

 

Niby masz racje, tylko że ja mam 9 miesięczne dziecko i z żoną mamy ruchome godziny pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby masz racje, tylko że ja mam 9 miesięczne dziecko i z żoną mamy ruchome godziny pracy.

Po przeczytaniu twoich postów uważam że twoim problemem jest nie sterowanie układem a wadliwy dobór grzejników w budynku lub błędne nastawy na zaworach termostatycznych (w części pomieszczeń jest temperatura za niska w części za wysoka). I tym w pierwszej kolejności powinneś się zająć. Sposób sterowania jest sprawą wtórną i tak naprawdę jego wybór wiąże się z poziomem naszego lenistwa. Jedni chcą systemów automatycznych i bezobsługowych (sterowanie pogodowe czy termostat pomieszczenia dobrze spełniają taką funkcję, czasem sterowanie kilkoma obiegami i strefami ), a innym w ogóle nie przeszkadza codzienne czy nawet kilka razy dziennie włączanie i wyłączanie kotła co w połaczeniu z zaworami termostatycznymi na grzejnikach w zupełności wystarcza. W twoim przypadku z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć że dobór grzejnikow jest błedny (niedogrzana łazienka przy wymaganej temperaturze 24 C, przegrzana jedna z sypialni gdzie ograniczasz temperaturę przez nastawy głowicy)lub nie wprowadzono właściwych nastaw na zawory termostatyczne. Innym problemem jaki często się spotyka to miejsce montażu termostatu pokojowego czy czujnika temperatury pomieszczenia. Producenci zalecają montaż w pomieszczeniu wiodącym (pokój dzienny) czy pomieszczeniu najzimniejszym na odpowiedniej wysokosci. Termostatu nie można montować w pobliżu działających źródeł ciepła czy w miejscach nasłonecznionych bo jego wskazania mogą byc fałszowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze sprawozdanie z ogrzewania 70m2.

 

Bez termostatu pokojowego: (na piecu 45 st, pokoje od 20-24 st. pompa bieg I)

zużycie - 0,5m3 na 1 godz, przy ok 10 st na zewnątrz.

Z termostatem pokojowym: (na piecu 60 st, ustawione 21 st. pompa bieg II)

zużycie - 0,22 m3 na 1 godz, przy ok 10 st na zewnątrz.

 

Natomiast Między biegiem I a II - jest różnica 0,04 m3 na 1 godz,

a różnica temperatury +- 1st wychodzi ok +- 0,02-0,03 m3 na 1 godz,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejne spostrzeżenie.

 

Po próbach obniżania temperatury w nocy na 20 stopni z 21 st w dzień,

nie ma sensu, ponieważ zużycie jest takie samo na 24 godziny.

Więc spokojnie zagrzałem mieszkanko i mam teraz ok 22 st w całym mieszkaniu.

Dla małego dziecka super.

 

Dobowe zużycie gazu na ogrzewanie i wodę wynosi średnio od 5,5 do 6,3 m3 na dobę (24 godz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to i tak spore zużycie, ale nie mam już pomysłów !

Proszę o rady i sugestie ?

 

1) Ustalić z rodziną na co stawiamy. Jeśli na oszczędność to ustawić wszędzie termostaty na "3" (20 stopni) i zwyczajnie założyć swetry. Jeśli chcecie w zimie chodzić w koszulkach to niestety trzeba te 23-24 stopnie i płacić.

2) Ustalić z żoną czy chcecie żeby dziecko było alergikiem. Jeśli tak to dawać mu 24 stopnie, wyparzony smoczek i sterylne jedzie nie słoiczka. Jeśli nie to normalnie 20 stopni itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Wiem, że temat dosyć stary, ale najbardziej odpowiadał mojemu problemowi. Na początek podam kilka podstawowych informacji

Dom:

Powierzchnia 113m2 (netto) z poddaszem użytkowym. Nowe budownictwo z hadykówki i styropianem 12cm oraz izolacja poddasza wełną mineralną.

Stolarka okienna:

nowa

Kocioł gazowy:

Valiant 240/3-3M + sterownik Auraton 2025

Instalacja:

Ogrzewanie podłogowe na powierzchni 41m2 wyposażone w pompę z 3 stopniową regulacją oraz mieszaczem wody. Dodatkowo jest sterownik do pompy z ustawieniem temperatury oraz histerezą. Podłogówka również wyposażona w głowicę regulacyjną od 2-4,5

Kaloryfery aluminiowe i jest 10szt. na cały budynek.

 

Chciałbym, aby ktoś podpowiedział jak tym wszystkim dobrze wysterować. Poprzedniej zimy sam robiłem pomiary, ale były takie rozbieżności temp. na zewnątrz, aż sam już nie wiem jakie będzie dobre ustawienie. Spisywałem zużycie o jednej godzinie, średnią temp. wyciągałem na podstawie temp. zewnętrznej o godzinie pomiarów oraz minimalnej jakiej była podczas tej doby. Temp na auratonie ustawiona na cały czas 22*C (zmniejszanie na noc powodowało większe zapotrzebowanie na gaz), podłogówka 3,1 (max 4,5) oraz temp. załączania pompy 40*C i histereza 2*C oraz pompa na 2 biegu. Reszta ustawień podana w tabeli w załączniku.

Prosiłbym o jakieś wskazówki jak to optymalnie ustawić

Tabela_wed__ug_zu__ycia_gazu.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.